نکاتی درمورد تبلیغات محیطی

نکاتی درمورد تبلیغات محیطیبه تبلیغاتی که در محیط شهر، خیابان و جاده انجام می‌پذیرد تبلیغات محیطی می‌گویند که انواع آن شامل:

تابلو، پارچه‌نویسی، تلویزیون‌های شهری، بیلبورد، پرتابل، لمپوست، آگهی روی وسایل نقلیه و اماکن، بالن و سازه‌های بادی و... می‌باشد.

زیبایی بصری و رسایی مفهومی تبلیغات محیطی می‌تواند ضمن ایجاد مناظر چشم‌نواز در شهرها، تصویر مناسبی از برند را در ذهن مخاطبان حکاکی نماید.

مزایای تبلیغات محیطی:

تضمینی دیده شوید

برخلاف بسیاری از روش‌های تبلیغاتی که بیننده حق انتخاب دارد، تبلیغات محیطی ازآنجایی‌که در مکانهای عمومی و در معرض دید قرار دارند، درهرصورت توسط افراد زیادی دیده می‌شوند. در بسیاری از روش‌های تبلیغات، بیننده حق انتخاب دارد. مثلاً در تبلیغات تلویزیونی، بیننده با رسیدن به بخش آگهی‌های بازرگانی، می‌تواند کانال را عوض کند. ولی در تبلیغات محیطی، احتمال دیده شدن بسیار زیاد است.

ادامه مطلب ...

وقتي يك بسته چيپس، بلیت هواپيما شد

آژانس تبليغاتي Les Gaulois پشت ايده هوشمندانه تحقق روياي پرواز مسافران قرار دارد.
شما چگونه افراد را متقاعد مي كنيد كه مشتري خطوط هوايي شما شوند. نام خطوط هواپيمايي "Transavia" با استفاده از يك بسته چيپس در يك شيرين كاري هوشمندانه مي درخشد.
به منظور متمايز كردن خود نزد ديگر خطوط هواپيمايي، كه بليت هايشان به آساني از طريق آنلاين خريداري مي شوند، "Transavia" كاملا آفلاين رفتار كرد و به سراغ راهروهاي فروشگاه هاي موادغذايي و دستگاه هاي فروش خودكار آمد. اين شركت با تبديل كيسه هاي چيپس، بسته هاي شكلات، پاستيل و ديگر اسنك ها دست به انجام اقدام فوق زد. بر روي هر بسته برچسب يك مقصد خاص نظير بارسلونا، پرتغال يا برلين زده شده است كه در كنار آن، وجود يك كد QR امكان رزرو پروازها را براي مسافران فراهم مي كند.

اين كمپين با پخش يك سري آگهي هاي تبليغاتي در فضاي محیطی، آنلاين و فيلم هايي همراه است كه در آن ها افراد مبتلا به روزمرگي با خريد يك بسته چيپس به يك مقصد رويايي سفر مي كنند. اين يك استراتژي جالب هوشمندانه براي اجبار به نوع جديدي از خريد به شمار مي رود.

 

برای تبلیغ مایع ظرفشویی، آب و روغن در یک بیلبورد جدا شدند

براي نمايش قدرت چربی زدایی مایع ظرفشویی "Quix"، يك راه حل مبتني بر شيمي مورد استفاده قرار گرفت. بيلبوردها از دو عنصر تركيب نشدني، روغن و آب، پر شدند. در پايين بيلبورد، يك بطري Quix در آب غوطه ور شده است. روغن، در بالا، به خاطر وجود آب فاصله خود را از بطري حفظ مي كند.

بليت ها در اتوبوس هاي شلوغ و كثيف سريلانكا صابوني شدند

به منظور جلوگيري از انتشار ميكروب ها در اتوبوس هاي شلوغ سريلانكا، گروه بيمارستان هاي "Asiri"، يكي از بزرگ ترين مراكز ارائه دهنده خدمات بهداشتي و درماني در كشور، از طريق آژانس تبليغاتي Leo Burnett سريلانكا يك سري صابون هاي بليتي اتوبوس را توليد كرده است. با استفاده از كاغذ ذوب شده با صابون، رول هاي بليت مخصوص به مسافران شلوغ ترين اتوبوس هاي سريلانكا نه فقط يك بليت يك بار مصرف بلكه بليتي با امكان استفاده مجدد به عنوان صابون براي شستشو و محافظت از افراد در مقابل ميكروب ها را ارائه مي دهند.

پیتزا و فیلم در جعبه های پيتزا ها

پيتزا هات هُنگ كُنگ با همكاري گروه تبليغاتي "Ogilvy & Mather" اين شهر كمپيني به نام "movie night" را راه انداختند كه با تبديل مبتكرانه جعبه هاي استاندارد پيتزا به پروژكتور مخصوص پخش فيلم، يك نوآوري موسوم به "Blockbuster Box" را عرضه كرده اند.


"Blockbuster Box" در 4 نوع مختلف موجود است كه هركدام با الهام از فيلم هاي اكشن، رمانتيك، علمي-تخيلي و ترسناك نقاشي هاي مختلفي را به تصوير مي كشند. راه اندازي اين پروژكتور بسيار آسان است. فقط با درست كردن يك سوراخ در يك طرف جعبه و قراردادن لنز در آن، اين كار انجام مي شود. صفحه زيرين جعبه را دور نيندازيد زيرا ميتوان از آن به عنوان يك نگهدارنده گوشي هوشمند نيز استفاده كرد. با قرار دادن گوشي هوشمند خود درون جعبه فيلم محبوبتان را نمايش دهيد. اين كار به راحتي خوردن يك تكه پاي ميوه است.

شما همچنين فرصت اسكن كردن كد QR موجود بر روي يك طرف جعبه و باز كردن قفل فيلم هاي منحصر به فرد كمپين فوق را داريد، اما در صورت عدم تمايل مي توانيد فيلم ها و تصاوير دلخواه خود را تماشا كنيد.
اين نوع خدمات اخيرا فقط در هنگ كنگ قابل دسترس است اما در صورت استقبال مشتريان احتمالا جاي خود را ميان پيشنهادهاي پيتزاهات براي مردم ديگر شهرهاي مختلف جهان باز خواهد كرد

تجربه ای متفاوت در چاپ سه بعدی

 


تجربه ای متفاوت در چاپ سه بعدی

...........................................................................................

محققان با استفاده از مواد پشتیبان محلول در آب و بی نهایت قابل شست و شو موفق به حذف محدودیت های گذشته در چاپ های سه بعدی شده اند.

 در سال های اخیر، استقبال از چاپ سه بعدی تا حدی پیش رفته که بسیاری از تسلیحات نظامی مانند اسلحه یا حتی خوراکی ها نیز با استفاده از این روش حاصل می شوند. استفاده از الیاف سیستم های سه بعدی با قابلیت چاپ بی نهایت و قابل شست و شو و همینطور اتصال و حرکت در یک چاپ را ممکن کرده است.

 الیاف سیستم سه بعدی از پلاستیک و بر پایه ذرت ساخته شده اند و این مواد برای انحلال سریع و همینطور حذف آسان طراحی شده اند. کاربران با استفاده از مواد محلول در آب قادر به چاپ کردن آویز سه بعدی و طرح هایی هستند که در گذشته پرینت آنها غیر ممکن بود. در چاپ های سه بعدی که به شکل گذشته انجام می شدند، محدودیت های بسیاری وجود داشت اما با استفاده از جدید ترین مواد پشتیبان محلول در آب قابل شست و شو این محدودیت برطرف شده و می توان تجربه متفاوتی را از چاپ سه بعدی در اختیار داشت گروهی از دانشجویان دانشگاه شهر ماربور کشور اسلوونی در اقدامی جالب موفق به ساخت چاپگر سه‌بعدی گیاهان زنده شدند.

به گزارش ایسنا، پروفسور دوآن زیدور، استاد راهنمای پروژه ساخت چاپگر سه‌بعدی گیاهان اظهار کرد: دانشجویان این دانشگاه با هوشمندی تمام موفق به ساخت این چاپگر سه‌بعدی شدند که قادر است با ترکیبی از خاک، آب و دانه‌ گیاهان مورد نظر، هر شکلی را چاپ کند.

 این چاپگر قادر است تا گیاهان مورد نظر را در اشکال متنوع چاپ کرده و سپس دانه‌های کاشته شده پس از آبیاری‌ و جوانه‌زدن، اشکال مورد نظر را می‌سازند.

 پروفسور زیدور معتقد است که می‌توان این چاپگر را مستقیما روی زمین‌ به کار گرفت و اشکال مورد نظر را چاپ کرد.

 دانشجویان دانشگاه ماربور امیدوارند تا دستاورد آن‌ها مورد توجه قرار گرفته و سرمایه‌گذاری‌های لازم بر روی آن انجام شود.

 همچنین این دانشجویان امیدوارند تا با مطالعات بیشتر نمونه قابل حمل و قابل استفاده مستقیم بر روی زمین را تولید کنند.

 خدمات مرتبط با تبلیغات چاپی

نقش پرنگ کارت ویزیت در دنیای امروز

نقش پررنگ کارت ویزیت در دنیای امروز!

 

 گاهی اوقات نوشته ها و نقش های روی آن توجه ما را به خود جلب می کند و حتی ترجیح می دهیم به نحوی آنرا نگهداری کنیم. البته در برخی موارد نیز چیز جذابی ندارد و روانه سطل زباله می شود. اما نکته ای که در این میان کمتر مورد توجه قرار می گیرد اهمیت بالای آن به عنوان شناسنامه ای برای کسب و کار است.

بله از کارت ویزیت می گوییم؛ وسیله ای که در دنیای تجارت اهمیت بسیار بالایی دارد و در کشور ما نیز طی چند سال اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

ایجاد اثر و برقراری ارتباط در اولین تماس، دشوارترین بخش مسابقه است! به عنوان صاحب کسب و کار نیازمند شکار مشتریان در همان برخورد اول هستید اما برای این کار نیازی به تور، قلاب و یا اسلحه نیست! بلکه باید از ابزار مرتبط با حرفه خود بهره برداری کنید. بی شک کارت ویزیت سلاح مخفی در دستان بازاریاب های شرکت شما خواهد بود. حال اینکه سلاح مخفی شما تا پیش از آشکار شدن چه مقدار حرفه ای آماده شده است، باید نتایج را در بازخورد مشتریان جستجو کنید.

برای موفقیت در برقراری ارتباط از طریق کارت ویزیت نیازمند متمایز بودن از رقبای خویش هستید. اما این وجه تمایز چگونه ایجاد می شود؟ چگونه می توانیم آینده کارت ویزیت خود از ماندگاری در نزد مشتریان تا سطل زباله را پیش بینی کنیم؟ برای یافتن پاسخ نکات زیر را دنبال می کنیم:

گام اول

تفکر. پیش از آنکه تصمیم به چاپ یک کارت ویزیت برای کسب و کار خود داشته باشید نیازمند مقداری تفکر در رابطه با خواسته ها و توانایی های خود هستیم. آنچه را که در ذهن دارید روی کاغذ بنویسید و سپس روانه دفتر طراحی شوید.

گام دوم

طراحی. در انتخاب گروه طراح همه چیز به شما بستگی دارد. همانند انتخاب خودرو می توانید یک نمونه بسیار عادی تا لوکس ترین مدل سال را انتخاب کنید. از این رو با شرکتی همکاری کنید که سابقه مناسب و نمونه کارهای قابل تحسین داشته باشد. طراحی همانند جراحی حساسیت های بالایی دارد. تمام نوشته های خود در گام اول را در اختیار مجموعه طراحی قرار داده و منتظر ارائه طرح های اولیه یا همان اسکچ های کار از جانب ایشان باشید.

نکته کلیدی:

در کارتی که آماده می شود باید موارد زیر مشخص باشد:

هدف. شما کارت ویزیتی را در اختیار مشتری قرار می دهید که باید توانایی لازم را در انتقال اطلاعات مربوط به کسب و کار و خدمات شما به همراه داشته باشد. بی شک از داستان نویسی روی کارت هم باید خودداری شود. اینجاست که تیم طراح شما با خلاقیت ها خود جادویی از متن و طرح را به نمایش می گذارد تا ذهن مخاطب را درگیر یک تکه کاغذ کوچک کند.

طرف طلایی. روی دوم کارت شما همان طرف طلایی است پس آنرا کم اهمیت ندانید. قرار دادن مواردی چون تخفیف در صورت ارائه این کارت، ارائه پین کد برای برقراری تماس رایگان با شرکت شما و ... بستگی به خلاقیت تیم طراح شما دارد. پس قدر روی طلایی را بدانید.

گام سوم

چاپ. حال که آماده سازی طرح به پایان رسیده و کار نهایی شده است باید راهی چاپخانه شود. در انتخاب بهترین نوع کاغذ و روکش مقاوم برای آن هیچ شکی نداشته باشید زیرا مردم علاقه ای به کارت های نازک با کاغذهای بی کیفیت ندارند. آنها با خود می گویند:شرکتی که کارت ویزیت آن اینگونه باشد قطعا خدماتی مشابه با این سطح را ارائه می دهد. پس برای این مرحله حسابی دست و دلباز باشید.

هم اکنون کارت ویزیتی را در اخیتار دارید که از هر نظر برازنده فعالیت اقتصادی شما خواهد بود و به عبارتی می تواند بیانگر سطح تفکر و رویکرد گروه تجاری مربوطه باشد. حال پیش بینی آینده کارت ویزیتی که در اختیار مشتری قرار می گیرد، مقداری آسان تر خواهد بود!

داستان انتخاب نام های تجاری شرکت های بزرگ

 

این روزها نام‌های تجاری بسیاری از مقابل چشمانمان می‌گذرد. تنها کافی است تا چشمانمان را از پنجره ماشین  یا در هنگام پیاده‌روی به تابلوها و بیلبوردهای تبلیغاتی بیندازیم.

 تا به حال به برندها و اسم‌هایی که هر روزه از خدمات و محصولاتشان بهره مند می‌شوید فکر کرده‌اید؟ مثلا چرا یک تولید کننده محصولات ورزشی با نام Blue Ribbon Sports نام خود را به Nike تغییر می‌دهد؟ طبیعتا اگر داستان کلمه Nike را بدانید، پاسخ سوالتان روشن‌ خواهد شد.

 Nike به واقع نام یکی از خدایان اسطوره‌های یونانی است که شخصیتی پیروزمند در اساطیر این کشور دارد. طبیعتا چنین اسمی با چنین ریشه تاریخی انتخاب بهتری از Blue Ribbon Sports به شمار می‌رود. اینطور فکر نمی‌کنید؟

با در نظر داشتن این مقدمه، نگاهی خواهیم داشت به شرکت‌های بزرگ عرصه تکنولوژی و داستان‌های پشت پرده انتخاب نام‌های تجاری‌شان.

 سامسونگ

سامسونگ در زبان کره‌ای به معنای سه ستاره است و این نام جهت نمایش ویژگی‌هایی همچون «بزرگ، پرتعداد و قدرتمند» انتخاب شده است. 

شاید باورش برایتان سخت باشد، ولی اولین چیزهایی که سامسونگ تولید می‌کرده است، محصولاتی همچون ماهی خشک، سبزیجات، میوه‌جات و ... بوده است. حالا این کمپانی کره‌ای‌ رفته رفته در طیف وسیعی از بازارها وارد شده‌ است. در واقع در سال 1987 با درگذشت بنیانگذار اصلی این شرکت، یعنی Lee Byung-chull، فرزند وی Kun-Hee Lee تصمیم می‌گیرد که نام سامسونگ را به عنوان 5 برند برتر در زمینه محصولات الکترونیکی قرار دهد و اگر اکنون نگاهی به جداول و آمارها بیندازید, موفقیت آن‌ها در این زمینه را لمس خواهید کرد. هر چند امروزه غالب افراد این شرکت کره‌ای را بخاطر وسایل الکترونیکی و تلفن‌های هوشمند و تبلت‌هایشان می‌شناسند ولی طی این سال‌ها سامسونگ بازارهای بسیار گسترده‌تری همچون صنایع هوا فضا، بیمه و شرکت‌های سرمایه گذاری و بسیاری دیگر را تحت سلطه قرار داده است.

همچنین لوگوی سامسونگ  از سال 1938 تا 1993 شامل سه ستاره که با ابعاد مختلف در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، طراحی شده بود. از 1993 به بعد لوگوی سامسونگ با همین شمایل امروزی‌اش بر روی محصولات این شرکت حک می‌شود

 نوکیا

غول بازنشسته موبایل، از شرکت‌هایی است که  روزهای ابتدایی پدید آمدنش، هیچ ارتباطی با دنیای فناوری نداشته است.

داستان نوکیا از سال 1865 و کارخانه چوب‌بری در Tammerkoski Rapids فنلاند آغاز می‌شود. در سال 1868 و در جستجوی توسعه، بنیانگذاران این شرکت کارخانه دیگری را در فاصله چند مایلی شهر نوکیا و در کنار کارخانه Nokianvirta تاسیس کردند. همین جابجایی‌ها سبب الهام گرفتن بنیانگذاران و شکل گیری نام نوکیا برای این مجموعه در سال 1871 شد. البته شاید فاصله زمانی مابین تاسیس کارخانه تا نام‌گذاری رسمی این شرکت برای شما هم علامت سوال ایجاد کرده باشد، ولی باید بگوییم که داستانی که برایتان نقل می‌کنیم در قرن 19 میلادی جریان دارد و در آن دوره اهمیت وجود نام تجاری و برندینگ به اندازه‌ای که امروز مشاهده می‌شود، نبوده است.

در سال 1967، بالاخره مجموعه نوکیا به صورت رسمی با 5 شرکت زیر مجموعه ثبت شد. این شرکت‌ها در 5 بازار مختلف از جمله، سیم و کابل، لاستیک، جنگل‌داری، الکترونیک و تولیدات برقی فعالیت داشتند.

امروزه با فروش این مجموعه به مایکروسافت، سه بخش از مجموعه نوکیا باقی مانده است که از آن‌ها با نام‌های Nokia Networks, HERE  و  Nokia Technologies یاد می‌کنیم.

 اپل

هر چند این روزها، اپل نامی است که به مراتب آن را می‌شنویم یا می‌بینیم، ولی بعید می‌دانم که در رابطه با نحوه جالب انتخاب نام این شرکت توسط استیو جابز فقید اطلاعی داشته باشید.

در یکی از ویدیوهایی که از جابز منتشر شده است، استیو جابز جوان توضیح می‌دهد که چگونه در روزهای ابتدایی ناچار به انتخاب یک نام ساختگی برای انجام یک کار اداری می‌شود. در این بین پیشنهاداتی همچون ماتریکس الکترونیکس وجود داشته است، ولی بالاخره این اسم اپل است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع شرط بر این گذاشته می‌شود تا اگر قبل از پایان مهلت مقرر نام بهتری پیشنهاد داده نشود، از اسم اپل به عنوان نام تجاری شرکت استفاده شود.

اما خب همین نام اپل از کجا به ذهن استیو جوان رسیده است؟ این نام خودش قضیه جالب و حتی بانمکی دارد. جابز خودش در این باره می‌گوید:"نیمی از دلایل من به این برمی‌گشت که  سیب را خیلی دوست داشتم و نیمی دیگر نیز آن  بود که من قبل از آن در شرکت آتاری مشغول به کار بوده‌ام و اسم اپل (Apple) بالاتر از نام  آتاری (Atari) در دفترچه تلفن قرار می‌گرفت.» در سال 2007 کلمه کامپیوتر از نام Apple Computer کنار گذاشته شد و نام تجاری این شرکت به همان Apple خشک و خالی محبوب تبدیل شد

 محض اطلاعتان، Atari  نیز فعلی در زبان ژاپنی به معنای «به هدف زدن» است که برای یک شرکت بازی نام در خوری محسوب می‌گردد

 LG

ال‌جی‌ نیز همچون دیگر شرکت‌های حوزه تکنولوژی، در ابتدا با نامی دیگر شروع به فعالیت کرده است.

در سال 1985 و با پایان جنگ کره، شرکت GoldStar فعالیت خود را در زمینه تولید محصولات الکترونیکی آغاز کرد. در آن زمان شرکت خواهر این شرکت کره‌ای، Lak-Hui نام داشت که در واقع به معنای خوش‌شانسی یا Lucky در زبان انگلیسی است. از این رو با ترکیب و ادغام این دو مجموعه با یکدیگر، Lucky Goldstar پدید آمد.

 LG که ما امروزه نام آن را هر روزه می‌شنویم، مخفف همین کلمه Lucky Goldstar است و از آن برای شعارهای تبلیغاتی معروف این شرکت Life’s Good استفاده می‌شود. در سال 1995 شرکت ال‌جی لوگو و برند خود را بروزرسانی کرد.

حالا شرکت ال‌جی تنها با نام LG شناخته می‌شود که یا مخفف دو کلمه Lucky Goldstar است یا Life’s Good!

 HTC

بسیاری از افراد در نگاه اول، نام این شرکت را مخفف کلمه High-Tech Computer یا همان کامپیوترهایی با تکنولوژی قدرتمند می‌دانند. هر چند زمانی این نام مخفف چنین کلمه‌ای بوده است، ولی دلایل دیگری پشت انتخاب این نام تجاری قرار دارد

در سال 1997، زمانی که این شرکت با کمک آقای H.T. Cho ( که اکنون مدیرکل HTC است) و خانم Cher Wang که ایشان هم اکنون  مشترکا در صندلی مدیریت کل این مجموعه نشسته است، تاسیس شد این دو نفر تصمیم گرفتند تا اول اسم‌هایشان را در کنار هم چیده تا نام کنونی این شرکت تایوانی شکل بگیرد. هر چند نام آقای  H.T. Cho به تنهایی می‌توانسته چنین نتیجه‌ای را در نام گذاری به ارمغان بیاورد، ولی خب آن‌ها تصمیم گرفته‌اند تا کلمه آخر را با کمک اسم خانم Cher Wang استفاده کنند.

  Spotify

 نام Spotify قضیه بسیار جالبی را در پشت خود دارد. این استارت‌آپ که بنیانگذارن آن سوئدی هستند، در زبان سوئدی هیچ معنای خاصی ندارد. داستان انتخاب این نام از جایی شروع می‌شود که روزی آقایان دنیل ای.کی و مارتین لورنتزون در اتاق کارشان در سوئد به دنبال پیدا کردن یک اسم مناسب می‌گشتند و در این بین یکی از پیشنهادات اشتباها به عنوان کلمه Spotify شنیده می‌شود و این اشتباه شنوایی همانا نام گذاری و جستجوی گوگل همانا! در واقع آن‌ها بعد از شنیدن این اسم و جستجوی گوگل متوجه می‌شوند که سرویس یا شرکت مشابهی با  این اسم وجود ندارد و دامنه آن نیز برای ثبت آزاد است و اینچنین می‌شود که شرکت‌ آن‌ها  Spotify نام می‌گیرد.

بعد از رونق گرفتن و معروف شدن این استارت آپ، به نظر می‌رسد که بنیانگذاران آن به دنبال داستان بهتری برای نحوه انتخاب اسم شرکتشان بودند. آن‌ها در گفتگویی در این باره می‌گویند:«ما اندکی از اینکه چگونه اسم را انتخاب کرده‌ایم خجالت می‌کشیم بنابراین بعد از این نام خود را برگرفته از دو کلمه SPOT و  IDENTIFY معرفی خواهیم کرد

Sony

 سونی در واقع یکی دیگر از نام‌هایی است که از دو کلمه لاتین و انگلیسی برداشت شده است. این کلمه در واقع ترکیبی از کلمه Sonus به معنای صدا و Sonny به معنای مرد جوان است (well-to-do young man). البته این نام اصلی سونی در ابتدای خلقتش نبوده است. در واقع این شرکت در زمان پیدایش خود در سال 1946، با Tokyo Tsushin Kogyo K.K یا همان Totsuko ثبت گشته است. این اسم که  در زبان انگلیسی به معنای Tokyo Telecommunications Engineering Corporation  و در زبان فارسی به معنای مجموعه مهندسی ارتباطی توکیو معنا می‌گردد. وظیفه و ماموریت این شرکت نیز قبل از تولید پلی‌استیشن‌های انقلابی یا پرچمداران ضد آب، تحقیقات در زمینه مخابرات و ارتباطات بوده است.

در سال 1947، اولین محصول این شرکت تحت نام Power Megaphone  عرضه شد. در سال 1950 نیز، این شرکت اولین ضبط صوت نواری با نام Type G را به بازار عرضه و معرفی کرد. آنطور که از شواهد برداشت می‌شود، قبل از ارائه این محصول، شش مورد شکست در کارنامه تولید این محصول به چشم می‌خورد. نکته هیجان انگیز دیگر در مورد این محصول نیز، کلمه G بوده که در واقع مخفف کلمه دولت است. در واقع این دستگاه در ابتدا برای استفاده در دادگاه‌ها و ادارات قضایی و دولتی دیگر برای ضبط صدا مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

تغییر نام Totsuko به سونی اما در سال 1950 صورت پذیرفت. زمانی که این شرکت در صدد جهانی کردن برند خود بود، در همان قدم‌های نخستین دریافت که برند TTK متعلق به شرکت دیگری است. به این ترتیب با ترکیب دو کلمه Sonus به معنای صدا و Sonny این شرکت به یک نام درخور که توسط کس دیگری به ثبت نرسیده بود دست یافت و قدم در عرصه برندهای جهانی نهاد

 Nintendo

 داستان انتخاب نام نینتدو هنوز هم که هنوز است چندان روشن و واضح نیست. بسیاری از مترجمان ترجمه انگلیسی نام نینتندو را از زبان ژاپنی، leave luck to fate یا سرنوشتت را به خوش‌شانسی بسپار می‌دانند.

اما بر اساس اعتقاد برخی دیگر، این اسم ریشه در تاریخ و بازی ژاپنی Hanafuda دارد. بازی کارتی که این شرکت در قرن 19 میلادی محصولات مرتبط با آن را تولید می‌کرد. بر همین اساس نام نینتدو به صورت flower cards یا «کارت‌های گل» معنا می‌گردد

البته این تنها نامی که از اسم نینتدو برداشت می‌شود نیست، بلکه نام‌های بسیار دیگری نیز به عنوان معنا و مفهوم این برند مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب‌تر اینجاست که حتی خود نوه و نتیجه‌های بنیانگذار این شرکت نیز، حقیقت نام نینتدو را درست نمی‌دانند. بنابراین شاید بهتر باشد همان مفهوم اول که leave luck to fate معنا می‌داد را به عنوان مفهوم این نام برگزینیم.

به هر دلیل، نینتدو در سال 1993 و با نام Yamauchi Nintendo & Co تاسیس شد و چندی بعد به Nintendo Playing Card Co  تبدیل شد. در سال 1951 نیز نام این شرکت به Nintendo Co., Ltd تغییر یافت. در سال 1963 نیز بالاخره این شرکت به وادی تولیدات بازی‌ در کنار کارت‌های بازی وارد شد.

 Amazon

آمازون قبلا Cadabra نام داشت. کلمه‌ای که در واقع از لغت «سحر» می‌آید و همان «ورد جادوگران» است. دلیل انتخاب این اسم هم این بوده که آقای Bezos, موسس آن می‌خواسته تا سایت کتاب فروشی‌اش سریع و آسان باشد، مثل جادو!

در واقع تا سال 1994، این اسم دقیقا همان برندی بود که آقای Jeff Bezos شرکت خود را با آن راه انداخته بود. ولی به هر ترتیب این اسم با نام Amazon در دنیای آنلاین معرفی شد. نام آمازون نیز از رودخانه آمازون که به عنوان بزرگترین رودخانه دنیا شناخته می‌شود، برداشت شده است. آنطور که از این انتخاب اسم‌ها بر می‌آید، آقای بزوس از همان ابتدای کار، رویای بزرگترین و خروشان‌ترین خرده‌فروشی آنلاین دنیا را در سر می‌پرورانده است.

دلیل اصلی تغییر اسم بر اساس کتابی که به قلم بایرس در رابطه با بنیانگذار این خرده فروشی بزرگ یعنی آقای جف بزوس نوشته شده است، این بوده که ممکن است مردم در هنگام شنیدن این اسم ناخودآگاه آن را با cadabra.com را با cadaver.com اشتباه بگیرند.

همچنین بر اساس کتاب دیگری که در رابطه با بنیانگذار آمازون توسط برد استون، نویسنده بیزینس ویک نوشته شده است، نامی دیگر نیز کاندید انتخاب اسم آمازون بوده است. این نام در واقع Relentless.com بوده است. در این کتاب آقای استون می‌گوید که جف بزوس و همسرش، به نام Relentless.com نیز علاقه نشان داده‌اند. ولی پیشنهادات دوستان و اطرافیان که این نام را بدیمن و بدشگون می‌دانستند، آن‌ها را منصرف می‌کند. اما به هر صورت چیزی در این اسم آقای بزوس را شیفته و درگیر کرده بود، چرا که وی در سال 1994 این دامنه را ثبت و آن را نگهداری کرده است و اگر همچنان این آدرس را در مرورگر خود وارد کنید یا از طریق ابزارهای ثبت دامنه آن را چک کنید، به آدرس سایت آمازون راهنمایی خواهید شد

گوگل

احتمالا داستان انتخاب نام گوگل را پیش از این زبان دیگران شنیده‌اید. این نام در واقع با تغییر یک حرف از کلمه Googol که به معنای 10 به توان 100 است برداشت شده است. در واقع گوگل نامی است که مفهوم صحیح آن عدد 1 با 100 صفر در مقابل آن است. اما چرا؟ خب طبیعتا بنیانگذاران آن،  Sergey Brin  و Larry Page به دنبال ارائه و در دسترس گذاشتن حجم عظیمی از اطلاعات و داده‌ها بوده‌اند. بدین ترتیب این دو شرکت در سال 1997 دامنه گوگل را ثبت کرد و در سال 1998 این شرکت به صورت قانونی به ثبت رسید.

موضوع دیگری که کمتر از گذشته گوگل به گوش می‌رسد آن است که قرار بوده نام این شرکت پیش از این BackRub باشد. فرض کنید که اگر نام این شرکت BackRub بود, آیا می‌توانستید به همین راحتی در مکالمات روزمره خود از آن استفاده کنید؟ مثلا فرض کنید باید به جای آنکه بگوییم که فلان چیز را گوگل کردم, بگوییم  آن را BackRub کردم یا آن را در BackRub جستجو کن! من که نمی‌توانم!

 

چگونه می توانیم حضوری تاثیر گذار در رقابت های تبلیغاتی داشته باشیم ؟

 

هدف تبلیغات را می‌توان برای جذب مخاطب بیشتر تعریف کرد. در صورتیکه به این نکته اهمیت داده شود، می‌توان گفت که پیشرفت در کسب به دنبال آن خواهد بود. در این مقاله می‌خواهیم مهمترین نکته‌ها را در این زمینه برای شما عنوان کنیم.

 1. جستجوی مخاطب هدف

بهترین شیوه برای تبلیغات این است که بر روی یک محصول خاص تمرکز کنید. اینکه بتوانید توجه مشتریان خود را به کالای ویژه‌ای که شما می‌خواهید جلب نمایید، کارت برنده شماست. کاری که بسیاری از شرکت‌های بزرگ انجام نمی‌دهند.

 2.نقاط قوت خود را برجسته سازید

مشتری‌های سردرگم خود را به سوی بهترین محصولات خود هدایت کنید. روی محصولاتی کار کنید که در آنها قوی هستید. به شکلی تبلیغ خود را ارائه دهید که مشتریان، شما را با محصولات ویژه‌‌تان بشناسند.

3. انتشار لوگوی شما از اهمیت بالایی برخوردار است

تمامی برندهای برتر، لوگوی خود را در ذهن مخاطب، حک می‌کنند. بسیاری از تبلیغات موفق کمپانی‌ها، دارای لوگو نمی‌باشند به همین علت نمی‌توانند تا با یک نگاه تصویری در ذهن مشتری خود بمانند.

 4. مکان مناسب برای تبلیغ

دانستن این موضوع که بتوانید فضای مناسبی را برای تبلیغ خود پیدا کنید بسیار مهم است. اینکه بدانید از چه رسانه‌ای و در چه برنامه رادیویی یا تلویزیونی و یا کدام مجله برای تبلیغ خود استفاده کنید، اهمیت دارد. برای داشتن یک کسب و کار با درآمد بالا، باید خوب خرج کنید اما اول باید بدانید که فضای مناسب تبلیغ شما برای این سرمایه‌گذاری، کجاست.

 5. سرمایه‌گذاری بیشتر درآمد بیشتر

برای شرکت خود از خرج‌های اضافه‌ی آن بزنید و این پس‌انداز را در تبلیغ محصولات استفاده کنید. با این روش فروش خود را می‌توانید افزایش دهید. به عبارتی دیگر هر چه تبلیغات شما بالاتر باشد فروش و درآمد زایی آن بیشتر می‌شود

 6. هيچگاه همه تخم مرغ هاي خود را داخل يك سبد نگذار

بدون شک همه برای تبلیغات خود به دنبال مناسب ترین مکان هستند. تبلیغات در واقع نوعی سرمایه‌گذاری است. یک سرمایه‌گذار باهوش هرگز تمام سرمایه‌ی خود را یک جا هزینه نمی‌کند. برای یک تبلیغ سودآور روش‌های مختلف را امتحان کنید.

 7. مخاطبان واقعی خود را پیدا کنید

هیچ کالایی به درد همه‌ی افراد نمی‌خورد. تلاش برای دست پیدا کردن به همه‌ی بازارها کار بیهوده‌ای است و برای کسب و کارهای کوچک عامل شکست. ابتدا مخاطبان خاص خود را پیدا کنید و سپس تبلیغات هدفمند خود را آغاز کنید.

 8. بررسی نتایج تبلیغات

در صورتی که تمامی موارد بالا را بتوانید در فضای تبلیغاتی خود بگنجانید مشتری‌های ویژه‌ خود را پیدا خواهید کرد. حال باید تاثیر تبلیغات خود را بررسی کنید. آیا جامعه مخاطب شما پیام تبلیغ را فهمیده‌اند؟ زمانیکه این بررسی را انجام دادید با نتایج بدست آمده می‌توانید زیرکانه ‌تر تبلیغات خود را ادامه دهید.

 9. چگونه برای مشتریان شناخته شده‌اید؟

بهترین راه برای فهمیدن اینکه که کدام تبلیغات سودمند‌تر هستند، این است که بدانید مشتریان چگونه با شما آشنا شده‌اند. پرسیدن از آنها بهترین راه است. شاید جواب‌های درستی از همه نگیرید، اما همان جواب‌ها می‌تواند راهنمایی برای شما باشد.

10 اشتباه بزرگ در تبلیغات

 

توسعه روزافزون فضای اینترنتی و افزایش خارج از تصور سایت های ایرانی با هدف کسب درآمد و خدمت رسانی و ورود به دنيای گسترده مجازی برای شناخته شدن٬ نياز به تبليغات اینترنتی را بيش از پيش نمایان ساخته است. امروزه هر کسب وکار اینترنتی به نوعی درگير رقابت با کسب وکارهای مشابه خود است؛ بنابراین هنر تبليغات بهينه بيش از تامين سرمایه لازم برای تبليغات ضروری است. پس باید پيش از صرف هر گونه هزینه تبليغاتی٬ برنامه ریزی های لازم تبليغات را با آگاهی از اشتباهات رایج و شيوه های تبليغ بهينه طراحی کرد. اثربخشی تبليغات هدف نهایی کسب وکارهای اینترنتی است. در اینجا10 ٬ اشتباه رایج در تبليغات اینترنتی را گردآوری کرده ایم.

 اتلاف پول

 1 - هيچ مدیری مایل نيست پول خود را برای تبليغاتی که فاقد اثربخشی لازم است صرف کند. بسياری از مدیران برای نشان دادن تبليغات خود به دنبال سایت هایی هستند که بازدیدکنندگان بسياری داشته باشند. اما نکته اینجاست که آیا تمامی بازدیدکنندگان از یک وب سایت میتوانند مشتری شما باشند؟ بر این اساس لازم است قبل از هرکاری مخاطبان هدف خود را به صورت دقيق تعریف کنيد و اطلاع صحيحی از تعداد مخاطبان هدف خود٬ که جزء بازدید کنندگان هستند٬ به دست آورید تا از اتلاف بيشتر پول جلوگيری شود. تمرکز بر جامعه هدف سایت خود تاثير به سزایی در صرفه جویی هزینه های تبليغاتی و اثربخشی تبليغات دارد

 . Pop­Upتبليغات

 2 -«پاپ آپ» نوعی تبليغات ناخواسته است که در قالب یک صفحه جدید روی نمایشگر کاربران اینترنت نمایش داده می شود. این نوع تبليغات اینترنتی از اثربخشی چندانی برخوردار نيستند؛ زیرا به صورت ناخواسته به کاربر نمایش داده میشوند و در مواقعی نيز در نقش مزاحم ظاهر میشوند (نگاه منفی کاربر به آگهی و سایت شما). از طرف دیگر تکنولوژی ها و نرم افزارهایی که به صورت خودکار از نمایش پاپ آپها جلوگيری می کنند در بسياری از موارد موجب از دست رفتن فرصت و پول تبليغ٬ می شوند. پس درباره استفاده بدون برنامه این نوع تبليغات ناخواسته باید تجدید نظر کرد. تبليغات پاپ آپ تاثير ناچيزی در فروش و درآمد زایی مستقيم دارند و صرفا برای افزایش آمار بازدید استفاده میشوند

 هرزنامه

  (Spam)- 3بازاریابی از طریق ایميل یا پستهای الکترونيکی یکی از اثربخشترین شيوه های بازاریابی در محيط وب است؛ به شرط آنکه به درستی به کار گرفته شود. اگر شما به ایميل مخاطبان خود نامه های بدون درخواست ارسال کنيد٬ دچار مشکلات ناشی از ارسال هرزنامه خواهيد شد. در این صورت احتمالا ایميل شما را به عنوان هرزنامه به سرویس دهندگان پست الکترونيک معرفی خواهند کرد. این کار باعث میشود ایميل های ارسالی شما به جای پوشه Inbox به پوشه Spam منتقل شوند. در نتيجه اعتبار و به دنبال آن احتمال دیده شدن ایميل های تبليغاتیتان به شدت کاهش می یابد. بنابراین شما باید تنها برای کسانی که مایل به دریافت این نامه ها هستند مطالب خود را ارسال کنيد. همچنين بهتر است در پایان ایميل خود٬ از مخاطبان بخواهيد درصورتی که تمایلی به دریافت ایميل هایتان ندارند به شما اطلاع دهند تا از فهرست مخاطبان حذف شوند. این امر علاوه بر احترام به کاربر٬ احتمال هرزنامه شدن ایميلتان را کاهش می دهد .

 پرداخت مبالغ زیاد به تهيه کنندگان پيام تبليغاتی

  4 چنان چه از کار تهيه کننده پيام تبليغاتی خود راضی نيستيد٬ فرد دیگری را انتخاب کنيد. ضمن آنکه نرم افزارهایی وجود دارند که با استفاده از آنها میتوان در زمانی کم و بدون صرف هزینه٬ تبليغ مورد نظر را طراحی و توليد کرد.  بنابراین پيش از هر اقدامی برای تبليغات٬ ابتدا راه های اجرای آن را بررسی کرده و مناسب ترین شيوه را انتخاب کنيد. انتخاب شعار تبليغاتی مناسب بسيار حائز اهميت است؛ چراکه باید علاوه بر معرفی کسب وکار شما به طور خلاصه٬ آنچنان گيرا و جذاب باشد که در خاطر کاربران باقی بماند.

ترجيح شيوه و شکل تبليغ به محتوای آن

5 - بسياری از تبليغ دهندگان شکل و نحوه اجرای تبليغات (استفاده از انيميشن و...) را به محتوای تبليغ خود ترجيح میدهند؛ اما باید توجه داشته باشيد که هيچ چيز نمی تواند جایگزین مطالبی مهم درباره کالا یا خدمت شما شود. پس در طراحی تبليغاتی خود بسيار دقت کنيد. ساختار و محتوای پيام ٬ کلمات مورد استفاده و چگونگی معرفی مزایا و قابليت های محصول ازجمله مواردی است که باید به آن توجه کافی داشته باشيد.

 نبود گزینه های برای اقدام (استفاده از تکنيک Call to Action )

 6 -به منظور اثربخشی تبليغ به غيرازقراردادن نام تجاری شرکت در معرض دید مخاطبان٬ در قدم بعدی شما باید به آنها بگویيد٬ انتظار دارید چه کاری انجام دهند. به عنوان مثال دعوت به کليک روی تبليغات برای دریافت اطلاعات بيشتر یا حتی فراتر از آن دریافت پاداش. مثلا میتوانيد امکان دانلود نسخه رایگان یک نرم افزار به عنوان پاداش برای کسانی که روی بنر شما کليک میکنند را درنظر بگيرید. روی بنر تبليغاتی درج کنيد برای دریافت جایزه٬ محصول رایگان٬ تخفيف و... کليک کنيد یا مثلا آنها را به عضویت تشویق کنيد: «مهلت ثبت نام تا سه روز دیگر»

 استفاده از تبليغات قدیمی و تکراری


7-تبليغ قدیمی و تکراری نمیتواند موجبات ارتقای نام تجاری شما را فراهم سازد. حتی ممکن است به ارزش نام تجاریتان آسيب نيز بزند. هرچند نام تجاری٬ شعار تبليغاتی یا لوگویتان میتواند برای سال ها یکسان باشد شما باید مرتبا روش های خلاقانه ای برای تبليغات خود انتخاب کنيد. تنوع و نوآوری در شکل و محتوای تبليغ میتواند مانع کسالت و دلزدگی مخاطبان شود. پس همواره تبليغات خود را به روز کنيد و رنگ ها و تم های متنوع را به کار گيرید. در صورتی که طراحی و ساخت تبليغ را در شرکت خود انجام میدهيد٬ مجبور به پرداخت هزینه بيشتر نخواهيد بود.

 گذاشتن همه تخم مرغ های تبليغاتی در سبد اینترنت

 8 -ازآنجایی که تمام مخاطبان شما از تبليغات اینترنتی استفاده نمی کنند٬ توجه صرف به تبليغات آنلاین موجب از دست دادن بخشی از مشتریان خواهد شد. بنابراین بهتر است فعاليت های خود را محدود به فضای اینترنت نکنيد و رسانه های دیگر را هم در سبد رسانه های خود قرار دهيد. این کار سطح پوشش تبليغات شما را افزایش می دهد و افراد بيشتری را با شرکت شما آشنا میکند. البته این امر برای آن دسته از کسب وکارهایی است که خارج از فضای اینترنت نيز خدمات ارائه میدهند و مشتری دارند؛ مانند شرکت ها و....

 طراحی نامناسب برای تبليغ

 9 -بهتر است از تصاویر و انيميشن های مختلف که موجب حواس پرتی مخاطبان میشود٬ استفاده نکنيد همچنين درصورتی که پيام خود را به زبان فارسی می نویسيد مطمئن شوید تمامی کاربران به راحتی میتوانند متن تبليغاتتان را مشاهده کنند. در طراحی بنرهای تبليغاتی نيز زیبایی در عين سادگی را در دستور کار خود قرار دهيد. بنرهای شما باید در کمترین زمان ممکن بيشترین پيام را به کاربر بدهد. پس اگر از بنر متحرک استفاده می کنيد نباید زمان تحرک تصاویر بنر زیاد باشد. یادتان باشد که هدف از طراحی بنر٬ جذب کاربران بوده٬ نه ساخت تصاویر سرگرم کننده. درهرسایتی که بنرتان درج می شود چندین بنر دیگر نيز وجود دارد. کاربران هم به طورمعمول توجهی فرهيختگان روزنامه به بنرها نمی کنند٬ مگر آنکه اصول طراحی بنر را برای جذب نگاه مخاطب رعایت کرده باشيد.

 مکان نامناسب

-10 برای اثربخشی بيشتر تبليغات باید آنها را در مکان مناسبی قرار دهيد. قبل از نمایش تبليغ خود از محل دقيق نمایش آن مطمئن شوید. پس از این کار نتایج تبليغ خود را مورد بررسی قرار دهيد و بهترین زمان و مکان را برای نمایش تبليغتان انتخاب کنيد. برای انتخاب مکان مناسب باید تصاویر٬ انيميشن ها و سایر بنرهای موجود در صفحه را هم درنظر داشته باشيد. به طور کلی امکان مشاهده شدن قسمت های بالای صفحه بسيار بيشتر از قسمت های پایين صفحه است. اميد است شما نيز با توجه به موارد مذکور اثربخشی بيشتری از تبليغات اینترنتی خود حاصل کنيد و بتوانيد تعداد بيشتری از کاربران اینترنت را با برند و مزایای محصولات خود آشنا سازید

 

تبلیغات ،هنر است یا علم ؟

اگر بخواهیم تبلیغات را یک هنر در نظر بگیریم، باید بدانیم که هنر تبلیغات و زنده نگاه داشتن یک برند تجاری بسیار پیچیده‌تر از تفکر یک شخص معمولی است.

 ویلیام برنباخ، یکی از ابرقدرت‌های عرصه تبلیغات در آمریکا بود که بین سال‌های 1960 تا 1970 تبدیل به یکی از مشاهیر این عرصه شد. او درباره تبلیغات همواره معتقد بود: «تبلیغات براساس نوعی ترغیب و تشویق کردن است و تشویق نمی‌تواند علم باشد بلکه یک هنر است».

 شاید این نظریه هنوز هم درست باشد، اما امروزه هر چه بیشتر پیش می‌رویم، این نظریه که تبلیغات بیش از آنکه هنر باشد، یک علم است، بیشتر قوت می‌گیرد. امروزه وقتی می‌خواهیم به آینده تبلیغات بنگریم ناخودآگاه نگاه‌مان به سوی کسانی می‌رود که با تحولات برجسته و چشمگیر در این هنر صنعت، برای خود موفقیت‌های بزرگی را نیز رقم زد‌ه‌اند. به‌عنوان بزرگ‌ترین تحولی که در این عرصه نسبت به گذشته اتفاق افتاده می‌توان به انفجار اطلاعات در دنیای معاصر اشاره کرد که طراحان تبلیغاتی را قادر می‌سازد به راحتی با مشتریان در ارتباط باشند و خود را در این زمینه به روز نگاه دارند.

 اما در اینجا سوالی که پیش می‌آید این است که «مدیران چطور در این شرایط خود را قادر می‌سازند با معیارهای اکثریت مشتریان همسو شوند؟» 

 وس نیکولاس، در کتاب «تجزیه و تحلیل تبلیغات» نشان می‌دهد که شرکت‌ها چطور می‌توانند با استفاده از استراتژی‌های هنرمندانه که با استفاده از مدل‌سازی‌های ریاضی به دست آورده‌اند‌، به یک فروش بیشتر و قابل توجه‌تری دست پیدا کنند. او می‌گوید: کمپانی‌ها امروزه درک پیچیده‌ای از این نکته دارند که پیام‌هایشان چگونه ذهن و روح مشتریانشان را لمس می‌کند و در صورت لزوم تا چه حد امکان تغییر در استراتژی‌های آنان را برای رسیدن به هدف دارد.

 جفری ری‌پورت، عضو هیات‌مدیره بخش استراتژی دیجیتال در شرکت بازاریابی نکست در این باره توضیح می‌دهد که کمپانی‌ها نیاز دارند چگونه عمل کنند تا پیامشان در فضایی شنیده شود که دیگر در آن وقفه و تکرار تاثیرگذار نیست. همچنین سونیل گوپتا، فارغ‌التحصیل مدرسه بیزنس هاروارد نشان می‌دهد که چطور بازاریابان بزرگ در جهان امروز بر تلفن‌های هوشمند حکمرانی می‌کنند. این حکمرانی به وسیله تبلیغات کوچک نیست بلکه آنها به‌گونه‌ای تبلیغ می‌کنند که هیچ یک از مصرف‌کنندگان این تلفن‌ها نه آن تبلیغات را می‌بینند و نه متوجه می‌شوند که چطور آنها بر ذهنشان تاثیر‌گذار بوده‌اند. 

 امروزه شرکت‌ها و کمپانی‌های مختلف که در شاخه‌های متفاوتی از بازار کسب‌و‌کار فعالیت می‌کنند در تلاش هستند هرطور شده دیگری را کنار بزنند و بتوانند نام خود را سر زبان‌ها جاری کنند. اگر تا به حال به اندازه کافی روی این موضوع دقت نکرده بودید به شما پیشنهاد می‌کنم سری به دنیای تبلیغات بزنید و ببینید آنها به چه سطحی از خلاقیت دست یافته‌اند و چگونه تلاش می‌کنند بتوانند حتی یک پله از رقیبان خود بالاتر بایستند. تبلیغات همچون یک نبرد دائمی بین کمپانی‌هاست که هر کس تبلیغات خلاقانه‌تری داشته باشد در نتیجه بیشتر نظر مشتریان را به خود جلب کرده و در نهایت مورد حمایت آنها قرار می‌گیرد و می‌تواند به فروش بالاتر و بهتری هم دست پیدا کند.

 اگر بخواهیم تبلیغات را یک هنر در نظر بگیریم، باید بدانیم که هنر تبلیغات و زنده نگاه داشتن یک برند تجاری بسیار پیچیده‌تر از تفکر یک شخص معمولی است. طراحان تبلیغاتی از مدت‌ها قبل روی کلیه مفاهیمی که قرار است در تبلیغات بگنجانند از پیش، تحقیق و تفحص بسیاری می‌کنند چرا که قرار است نتیجه زحمات آنان تاثیر مستقیمی بر تنظیمات فعلی بازار داشته باشد. همین پیش‌بینی‌ها و محاسبات خاص و هوشمندانه است که موجب می‌شود مشتریان به سمت محصولات ویژه جذب شوند.

 در تبلیغات و برندینگ هیچ چیز جذاب‌تر از ضربه‌ای نیست که ناگهان توسط یک تبلیغ بر پیکر بازار وارد می‌شود و توجه همه مشتریان را به سوی خود جلب می‌کند. این اتفاق را می‌توان برای آن کمپانی یک موفقیت فوق‌العاده دانست.

شغل شما یکی از مهمترین دغدغه های زندگی شماست

 

 شغل شما یکی از مهمترین دغدغه های زندگی شماست

اینکه شغل مناسبی داشته باشید و شاید از آن مهمتر برای خیلی ها ، داشتن در آمد خوب و راضی کننده از این شغل مسئله ای است که برای دیروز ،امروز  یا فردا نیست و تا دنیا دنیاست ، هست و باقی میماند .

درست است که در آمد مناسب منتهای آرزوی خیلی هاست اما درآمد زیاد در گرو اهمیت دادن به اهدافی است که در حوزه شغل و کار برای خود مشخص کرده اید .

نکاتی که در این مقاله آمده به شما کمک می کند که ساده تر به اهداف شغلی خود برسید .

1-سعی کنید با افراد با نفوذ ارتباط  برقرار کنید

افراد بانفوذ در حیطه کاری خود را بشناسید و تلاش کنید با آنها ارتباط موثری برقرار کنید . برقراری ارتباط با چنین افرادی میتواند زمان بر باشد و به تلاش پیگیر شما نیاز دارد .

ممکن است نیاز باشد چندین بار پیغام  و پسغام بفرستید تا فرد مورد نظر شاید یکی از آنها را پاسخ دهد . اما از آنجایی که جوینده ،یابنده است پیگیری شما حتما به نتیجه خواهد رسید .

2- شبکه ارتباطی خود را گسترش دهید

شبکه ارتباطی به معنای کسانی است که شما با آنها در ارتباط هستید . گسترش تعدادو تنوع افرادی که با آنها ارتباط دارید ولو اینکه این ارتباط در حد یک سلام علیک باشد، می تواند روزی به درد شما بخورد .

از این خوشم نمی آید ، با آن کاری ندارم و این دست حرف ها را کنار بگذارید . با افراد مختلف آهسته و پیوسته پیش روید .

3-تا حد امکان در همایش ها ، گردهمایی ها و برنامه هایی از این دست شرکت کنید

سعی کنید از تازه ترین و جدیدترین  همایشها و مجمع هایی که در حوزه کارتان برگزار میشود ، اطلاع حاصل کنید و هر کدام را که امکان شرکت دارید ، از دست ندهید .

این همایشها با اینکه وقت تلف کردن درشان زیاد اتفاق می افتد ! اما باز هم همینکه دست کم یک نکته جدید یاد بگیرید یا بایک فرد جدید آشنا شوید ، می تواند برایتان کافی باشد .

 4- تصویری حرفه ای از خود ارائه دهید

تصویری که شما در ذهن همصنف ها و اطرافیانتان می ماند می تواند نقش تعیین کننده ای در روند کاری و شغلیتان داشته باشد

از تازه ترین ها اطلاع داشته باشید و سعی کنید در برابر هم قطاران خود چیزی کم نداشته باشید تا چهره شما به عنوان یک فرد حرفه ای در کار به چشم مخاطب بیاید .

5- جلسات منظم و هدفدار برگزار کنید

لطفا یا جلسه و نشست برگزار نکنید یا اگر این کار را می کنید ، اهدافی کاملا مشخص برایش تعریف کنید . متاسفانه این روزها تعداد جلسات در بسیاری از کسب و کارها سر به فلک می زند ، اما نتیجه و آورده آن به صفر میل می کند !

اگر هدفدار و با برنامه ریزی قبلی جلسه و نشست برگزار نکنید ، فقط وقت خود را تلف می کنید .

 6- اهداف شغلی خود را مرور کنید

هر از گاهی به اهداف شغلی خود سری بزنید و ببینید که به چه مقدار از آنها دست پیدا کرده اید .

چگونگی  دستیابی به اهداف محقق شده و چرایی دور ماندن از اهداف محقق نشده را بررسی کنید تا در ادامه راه  تصویر بهتری از کار داشته باشید .

7- کتاب های تخصصی مربوط به شغلتان را بخوانید

کتابهای تخصصی می توانند یاران بسیار مهربانی در زندگی کاری شما باشند و بدونه هزینه های گزاف پاسخ بسیاری از سوالات شما را بدهند .

وقت بگذارید و مطالعه کنید < قطعا ضرر نمیکنید 

 

 

نکته های کلیدی از بازاریابی در صنعت چاپ

 

 

نکته‌های كليدي از بازاریابی در صنعت چاپ

 پیش‌زمینه‌های موفقیت

همه شرکت‌ها در صنعت چاپ برای موفق عمل کردن به استراتژی بازاریابی نیاز دارند.

این استراتژی فرآیند طراحی و مدیریت توسعه، قیمت‌گذاری، تبلیغات و ارایه خدمات به یک گروه مشخص از مشتریان را شامل می‌شود. با این تفکر تمام کسانی که در شرکت کار می‌کنند، در بازاریابی درگیر هستند، نه این‌که تنها یک «بخش بازاریابی» وجود داشته باشد و بس.


سازمان‌های بازاریابی‌محور مثل پرتو لیزری روی نیازها و خواسته‌های مشتری متمرکز می‌شوند. تقاضاها را پیش‌بینی و از طریق تبلیغات بزرگنمایی می‌کنند و آنها را برآورده می‌سازند.

متاسفانه شرکت‌های زیادی یا متوجه این روش‌های پایه‌ای نیستند و یا فاقد اراده لازم برای اجرایی کردن استراتژی‌ها هستند. در واقع بیشتر آنها زمانی به فکر فعالیت‌های بازاریابی می‌افتند که فروش آنها افت کند. البته اگر به فکر بیفتند!

چرا برنامه‌های بازاریابی  شکست می‌خورد؟‌


- عدم درک آینده. بازاریابی موفق یک «سرمایه‌گذاری» برای آینده شرکت شماست. خلاق باشید و روی فرصت‌های جدید تمرکز کنید. همیشه به راه‌های جدیدی فکر کنید که موجب جلب توجه به خدمات شما می‌شود.
- عدم اندازه‌گیری نتایج. مثل هر ابتکار عملی،‌ پروژه‌های بازاریابی هم باید آزمایش و اندازه‌گیری شوند. برای اندازه‌گیری نتایج فردی را مشخص کنید که اطلاعات فروش و مشتریان را ثبت کند. این فرد باید به داده‌های درآمد و هزینه‌ها دسترسی داشته باشد. پس از آماده شدن این اطلاعات، آنها را تحلیل کنید و سپس برای بهترین راهکارها پول خرج کنید.
- دخالت‌های بیش از اندازه. بعضی از مدیران عامل یک برنامه بازاریابی را تایید می‌کنند، اما بعد از آن به طور دایم در آن تغییرات می‌دهند. گاهی اوقات بهترین کار انتظار است تا زمانی که تلاش‌های بازاریابی قابل اندازه‌گیری شوند.
بعد از آن می‌توان اصلاحات را در برنامه انجام داد. دخالت‌های مداوم تنها نتایج را خراب می‌کند و موجب دلسردی افرادی می‌شود که وظیفه پیشبرد فعالیت‌های بازاریابی را به عهده دارند.

برای برخی شرکت‌های چاپی،‌ ایجاد یک بخش بازاریابی مجزا با تمام امکانات ممکن است بسیار پرهزینه و غیرعملی باشد. در این شرایط یک گزینه، استخدام مشاور بازاریابی حرفه‌ای است تا به شما کمک کند مطمئن شوید خدماتتان آن طور که باید پاسخگوی نیاز مشتری است.

برای حداکثر بهره‌وری از مشاور بازاریابی به دو نکته توجه کنید:

-  با اهداف مشخص آغاز کنید. معلوم کنید از مشاور چه چیز می‌خواهید و کارها را به تعویق نیندازید. به یاد داشته باشید که هیچ کس به اندازه شما فرهنگ و تاریخچه شرکتتان را نمی‌شناسد. بنابراین تمام جزییات را برای مشاور شرح دهید تا او هم اطلاعات کافی برای کار داشته باشد.

- مشاور را در حالت تعلیق نگذارید. مشاوری که استخدام می‌کنید متخصصی است که از ابزارهای خاصی برای حل معضلاتی در معاملات روزمره، استفاده می‌کند. اگر با او همکاری کنید، بهتر از آن است که همه چیز را به او واگذار کنید که ناچار باشد به تنهایی همه چیز را کشف کند.


استراتژی بازاریابی

 بازاریابی موثر در کسب و کار، خود به خود ایجاد نمی‌شود. بیشتر شرکت‌ها وقتی به مشتریان می‌رسند، خدمات و محصولات خود را معرفی می‌کنند و به آنها توضیح می‌دهند که چرا باید این خدمات و محصولات را بخرند. البته این کار شیوه‌ای است که بیشتر فروشندگان برای فروش به کار می‌گیرند، اما اغلب فراموش می‌کنند که توضیح بدهند یک محصول چگونه می‌تواند برای مشتری سودمند باشد. درصورتی که مشتری تنها زمانی جذب می‌شود که به او بگویید آنچه شما به او ارایه می‌کنید چگونه زندگی یا کسب و کار او را بهتر می‌کند.

البته تا وقتی که خواسته مشتری را نشناسید نمی‌توانید از مزایای محصول یا خدماتتان برای او صحبت کنید. اینجاست که تحقیقات بازار وارد عمل می‌شود.

گام اول در تحقیقات بازار، تعیین چیزهایی است که باید بدانید. آیا به فکر ورود به یک بازار جدید هستید یا بخشی جدید از بازار و یا ارایه محصولی جدید مشخص کنید:

- اندازه فعلی بازار مورد نظر چقدر است؟

- بازار با چه سرعتی در حال رشد است؟

- چگونه می‌توانیم به بازار دست پیدا کنیم؟

- آیا بازار مورد نظر ما به گروه‌های مختلف مشتریان قابل تقسیم است؟

- چه چیز خدمات یا محصول ما را در بازار متمایز می‌کند؟

- چه نوع مردمی خریدار خدمات یا محصول ما هستند؟

- مهمترین معیار انتخاب برای مشتریان ما چیست؟ (قیمت، کیفیت، زمان

 تحویل و ...)

- مشتریان، کدام ویژگی رقیب ما را دوست دارند که ما فاقد آن هستیم؟


برنامه بازاریابی


بهترین برنامه‌های بازاریابی همیشه معطوف به مشتری هستند، به ویژه در چاپخانه‌ها؛ بنابراین یک برنامه بازاریابی باید برای پاسخ به سوالات زیر سازمان‌دهی شده باشد:

- مشتری به راستی به چه چیزی نیاز دارد؟

- می‌خواهد آن را از کجا خریداری کند؟

- می‌خواهد چگونه خرید خود را انجام دهد؟

- حاضر است چه مقدار هزینه کند؟

استراتژی ارتباطات بازاریابی Solid نیز بسیار مهم است. آیا می‌دانید مشتریان شما چه چیزهایی می‌خوانند و به چه چیزهایی گوش می‌دهند؟ بهترین راه برای جلب نظر آنها چیست؟ این جنبه از برنامه‌ها باید در خدمت اهداف پیش‌برنده (از تبلیغات گرفته تا ارتباطات عمومی) کار کند.

چه راه‌هایی برای معرفی ویژگی‌های خاص محصول یا خدمات شما وجود دارد؟

حاضرید تا چه مقدار برای رساندن پیام خود به مشتریان بالقوه هزینه کنید؟

بهترین رسانه برای تبلیغ خدمات شما کدام است؟

نتیجه فعالیت‌های تبلیغاتی خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پرسش‌های اساسی را پاسخ دهید

بلند پروازانه برنامه‌ریزی کنید، اما در مورد اهدافتان واقع‌بین باشید. برای رسیدن به رویاهایتان از منظر آنچه که در واقعیت قابل انجام است برنامه‌ریزی کنید. از خود بپرسید:

- چگونه می‌توانیم خود را از رقبایمان جدا کنیم؟ با قیمت یا با ویژگی‌های متفاوت خدمات؟ و یا ...

- آیا هدف نهایی ما افزایش فروش خدمات است یا می‌خواهیم بر تولید بیشتر تمرکز کنیم؟

- آیا مشتری هدف واقعی ماست؟

- بیانات کلی مثل «می‌خواهیم سفارش بیشتر بگیریم» یا «می‌خواهیم فروش خود را افزایش دهیم» در اساس بی‌معنی هستند.

سوالاتی بپرسید که اهدافتان را به وضوح روشن کند. روی پاسخ‌های این سوالات آنقدر کار کنید تا مهمترین اهدافتان شناسایی شوند.


تمرکز بر مشتری


 برای این‌که شبیه مشتریان خود فکر کنید، باید یک فرهنگ مشتری‌محور در کل سازمان به وجود بیاورید. تصمیم‌گیری‌هایتان باید با مکانیزمی انجام شود که تمام داده‌های حاصل از تحلیل اطلاعات مشتریان را لحاظ کند. قبل از هر تصمیمی در طراحی و فروش خدمات، مطمئن شوید که تمام اطلاعات قابل جمع‌آوری از مشتریان را به دست آورده‌اید و تحلیل و ترکیب کرده‌اید.

اما این اطلاعات از کجا به دست می‌آیند؟ چند منبع در ذیل آمده است:

- شکایات مشتریان. تمام شکایت‌هایی را که در طول چند ماه اخیر از طرف مشتریان مطرح شده است، فهرست کنید. آیا تیم مدیریتی شرکت شما به طور جدی علل این نارضایتی‌ها را بررسی می‌کند؟ آیا راه‌حل‌های کاهش این شکایت‌ها را کشف کرده‌اید؟
- نظرسنجی از مشتریان. این روش قدیمی‌ همچنان یکی از موثرترین روش‌های جمع‌آوری اطلاعات قابل اعتماد و عینی در مورد مشتریان است.

- گرایشات صنعت. الگوهای کاری شرکت‌های گوناگون را مشاهده و بررسی کنید. نشریات تخصصی را بخوانید و با روش‌های مشتری‌مداری آشنا شوید.

- تماس رو در رو. آیا به راستی می‌دانید مشتریانتان چرا و چطور خدمات شما را می‌خرند و با محصولات نهایی چه می‌کنند؟ هیچ چیز بهتر از بیرون رفتن از شرکت و ملاقات مستقیم با مشتریان نیست.

تحقیقات بازار اطلاعاتی اساسی در مورد عادت‌های خرید مشتریان، نیازها، ارجحیت‌ها و تفکرات آنها به دست می‌دهد.
- سنجش. با یک پرسشنامه خوب می‌توانید نمونه‌ای از مشتریان را در گروه هدف خود ارزیابی کنید. هر چه گروه بزرگتر باشد، نتایج دقیق‌تری به دست می‌آید.

- گروه‌های منتخب. جلساتی را با گروه مشخصی از مشتریان برگزار کنید و با آنها در مورد سوالات از پیش تعیین شده مباحثه کنید.

- مصاحبه‌های شخصی. در این نوع گفت‌وگوها به طور معمول اطلاعات آماری به دست نمی‌آید، اما دیدگاه‌ها به خوبی مشخص می‌شوند. مشتریان در این مصاحبه‌ها نگرانی‌های ناگفته خود را بازگو می‌کنند که دانستن آنها در بهبود خدمات شما موثر است.

- خدمات آزمایشی. با ارایه خدمات آزمایشی می‌توان واکنش مشتریان را در مورد محصول یا خدمات جدید به دست آورد.
ویژگی منحصر به فرد خدمات يك شرکت که به دید مشتری بهترین مزیت است، ارزشمندترین دارایی شرکت محسوب می‌شود. آیا می‌دانید خدمات شما چه فایده‌اي برای مشتریانتان دارد؟ چرا ترجیح می‌دهند با شما کار کنند و نه با رقیب شما؟ این موضوع باید مرکزیت فعالیت‌های بازاریابی شما باشد.

از ویژگی‌های سودآور، رضایت‌بخش و متمایز خدمات خود برای مشتری آگاه باشید و آنها را به پیام اصلی شرکت خود تبدیل کنید.

 

قوانین بازاریابی چطور شکل گرفت ؟

 

 قوانین بازاریابی چطور شکل گرفت؟

-------------------------------------

وضعیت کنونی دنیای تبلیغات متأثر ازعوامل گوناگونی است.یشتر تبلیغات در دنیای کنونی توسط آژانس‌های تبلیغاتی بزرگ و کوچک طراحی و اجرا می شوند. بعضی از آژانس‌های تبلیغاتی طی صدها یا شاید هزاران کمپین تبلیغاتی که به راه انداخته‌اند، ده‌ها نقشه و ایده را آزموده‌اند. از طرفی بسیاری از این آژانس‌های تبلیغاتی با استعدادترین افراد در زمینه‌های هنر گرافیک، عکاسی تبلیغاتی و بازاریابی را استخدام می‌کنند. قرار گرفتن در این محیط‌های تبلیغاتی برای تک تک پرسنل می‌تواند یک دانشگاه با بازدهی بسیاربالا باشد، چرا که افراد دراین آژانس‌ ها دائما درحال تماس با افراد حرفه‌ای و بررسی بازخورد کارهای روزانه خود هستند.

ممکن است افراد به دلایل حرفه‌ای از این گروه به گروه دیگر بروند ولی نتایج و تجربیات آنها برای گروه باقی می‌ماند و این تجربیات انباشته شده برای موسسات قدیمی تبلیغاتی، سرمایه گرانبهایی است. بنابراین موسساتی با چند دهه تجربه، عملا به ذخایر ارزشمندی ازتجربیات - موفقیت شکست‌های تبلیغاتی، اصول ثابت شده و روش‌های موفق تبدیل می‌شوند.

موسسات بزرگتر ممکن است با اساتید دانشگاه و دانشکده‌های مدیریت بازرگانی و MBA نیزارتباطات نزدیکی برقرار کنند، تا از آخرین رهیافت‌های علمی در این رشته‌ها نیزمطلع باشند. بنابراین در بسیاری ازاین موسسات، تقریبا برای هرسوالی در دنیای تجارت، پاسخ های دقیق و علمی وجود دارد

با این شرایط و با تجمع انبوه تجربیات، تبلیغات و فروش، سالهاست که به یک علم دقیق تبدیل شده است. روش‌های علمی معمولا کوتاه ‌ترین، بی‌خطرترین و ارزان‌ترین راه دستیابی به هرهدف تجاری می‌باشند. بیشتراین اصول علمی که امروزه زیر بنای علوم بازاریابی را تشکیل می‌دهند در واقع طی سال ها آزمودن و سعی و خطا و تجربه روش‌های متعدد به دست آمده است و اکنون دیگر مثل قوانین فیزیک، اصول همه جایی هستند. به عبارت دیگر، وقتی یک روش تبلیغاتی تقریبا همیشه و همه جا جواب می‌دهد، دردنیای تجارت به عنوان یک اصل ثابت شده درنظرگرفته می‌شود. برای ارزیابی میزان موفقیت هرتبلیغ روش‌های مختلفی وجود دارد. تعداد کلیکی که روی یک تبلیغ اینترنتی می‌شود تعداد تماس‌های تلفنی که به آگهی دهنده می‌شود و غیره. ولی باید این را هم در نظر گرفت که بسیاری از این تماس‌ها فقط محض کنجکاوی و بی ارزش است. دقیق ‌ترین معیار ارزیابی برای موفقیت یک تبلیغ یا یک شیوه تبلیغاتی سنجش هزینه تبلیغات به ازای هرمشتری یا به ازای هرواحد ازفروش است.

پیش ازپدید آمدن اصول بازاریابی و تبلیغات، آشنایی نداشتن با این اصول اولیه مشکل بسیاری ازآژانس‌های تبلیغاتی بود. هر تازه‌ واردی سازخود را میزد و همه می‌خواستند چرخ را ازابتدا اختراع کنند. قدم گذاشتن دردنیای تبلیغات بدون آشنایی با اصول آن، همانند رفتن به سفردریایی بدون داشتن قطب نما است. عواقب اینکار مسلما بسیار خطرناک و پرمخاطره است. به همین دلیل است که هنوزهم  بسیاری از شرکت‌ها و آژانس‌های تبلیغاتی زمین می‌خورند. البته امروزه با گسترش ارتباطات و پدید آمدن رشته‌های دانشگاهی مرتبط، وضعیت خیلی بهتر شده است. امروز کسی روی اصول کلی شک ندارد بلکه تردیدها روی سلیقه‌های متنوع مصرف کنندگان و تنوع محصولات است. به هرحال همه می‌دانیم انسان‌ها را نمی‌توان به راحتی مهندسی کرد؛ یا میزان علایق، اولویت‌ها و پیش قضاوت‌های آنها را اندازه‌گیری کرد.

با رعایت اصول علمی هم ممکن است یک کمپین تبلیغاتی شکست بخورد ولی تفاوت دراین است که این شکست به معنی یک فاجعه تمام عیارنیست و البته علت این شکست تجاری هم می‌تواند هیچ ربطی به انتخاب نوع تبلیغات نداشته باشد. منظور این است که دنیای تبلیغات جایی برای تئوری پردازی و فلسفه بافی نیست. اگر به عنوان یک آژانس تبلیغاتی یا یک مشاور تبلیغاتی بخواهید بدون دانش و تجربه لازم  توصیه‌ای به مدیر یک شرکت تولیدی بکنید؛ مصداق ضرب المثل "کوری عصاکش کور دگرشود" خواهید بود. برخلاف تصورعامه مردم، امکان موفقیت دردنیای تبلیغات به واقع یک امرنادر است، مگر اینکه فردی با قوانین محکمی ذهن و روش خود را مجهز کند. قوانینی که مثل قانون جاذبه همه جا صدق کنند، فراگیر باشند و امتحان خود را قبلا پس داده باشند.

هدف ما در این سلسله مقالات این است که شما را با پاره‌ای از این اصول و قوانین دنیای تجارت آشنا کنیم.

 

مدل های تبلیغات اینترنتی در ایمیل مارکتینگ

 

 

مدل های تبلیغات اینترنتی در ایمیل مارکتینگ

.........................................................................................................................

در ایمیل مارکتینگ روش ها و مدل های مختلفی برای انجام تبلیغات مورداستفاده قرارگرفته است. 

1 - بنر:

 بنر ( BANNER ) عبارت از یك تصویر گرافیكی كوچك و معمولاً مستطیلی كه به یك پایگاه اینترنتی دیگر متصل می شود و ابعاد مختلفی دارد اما به طور متوسط دارای طول 460 پیكسل و عرض 60 پیكسل است. بنرها اولین شكل از تبلیغات بودند كه به طور گسترده در اینترنت مورد استفاده قرار گرفتند و امروزه از معروف ترین و پركاربردترین انواع تبلیغات اینترنتی به شمار می روند

 كاربر با كلیك كردن بر روی آن ها به صفحه ای منتقل می شود كه توضیحـــات بیشتری درمورد آن تبلیغ به او می دهد و یا مستقیماً به پایگاه اینترنتی شركتی كه تبلیغ مذكور راطراحی كرده منتقل می گردد. در حقیقت این مدل از تبلیغات در ایمیل مارکتینگ را می توان تاحدی به تبلیغات سنتی چاپ شده در روزنامه ها و مجلات تشبیه كرد

 2 - خرده سایت ها:

 خرده سایت ها عبارتند از پنجره های كوچكی (كوچك تر از اندازه معمولی پنجره مرورگر) كه هنگام جستجوی فرد دراینترنت ناگهان بر روی صفحه نمایش گر ظاهر شده و حاوی نوشته ها و تصاویر تبلیغاتی هستنــد. این نوع از تبلیغات در ایمیل مارکتینگ به پنجره هـای جهنده نیز معروف هستند.

در خرده سایت ها ممكن است از فناوری ها و تكنیك های پیشرفته رسانه ای استفاده گردد و یا ممكن است فقط دربردارنده متن باشند. از آنجا كه این نوع تبلیغات بدون اجازه و خواست كاربران ظاهر می گردند و ممكن است مورد انتقاد قرار گیرند. با این حال ، به طور گسترده در ایمیل مارکتینگ مورد استفاده قرار می گیرند و نرخ كلیك كاربران بر روی آنها نیز معمولاً بالا است.

 3 - موتورهای جستجو:

 در موتورهای جستجو، بعد ازآن كه كاربر موضوع مورد جستجوی خود را در فرم مخصوصی كه برای این كار تعبیه شده است را وارد می كند، لیستی از پایگاه های اینترنتی كه دربردارنده موضوع مورد نظر كاربرهستند بـــرای او جمع آوری می شود.

 پایگاه های اینترنتی نظیر گوگل مثالی از موتورهای جستجو هستند. این موتورها معمولاً این امكان را به دارندگان پایگاه های اینترنتی می دهند تا مشخصات پایگاه خود را به بانك اطلاعاتی آن ها اضافه كنند.

 -  تعداد دیگری ازپایگاه ها مانند یاهو با استفاده از روش های دستی پایگاه های موجود در اینترنت رامورد بررسی قرار داده و بعداز ارزیابی، هریك را در دسته بندی های خاص در بانك اطلاعاتی خود كه از قبل طراحی كرده اند، قرار می دهند. لذا هنگامی كه كاربر كلمه خاصی را درفرم جستجوی این پایگاه ها وارد می كند نتایجی كه برای او آورده می شود براساس بانك اطلاعاتی است كه این پایگاه آن را ایجاد كرده است و نه براساس جستجوی خودكار دراینترنت. این پایگاه ها به دارندگان پایگاه های اینترنتی این امكان را می دهند تا مشخصات پایگاه خود را به بانك اطلاعاتی آنها اضافه كنند، البته با این تفاوت كه این دسته از موتورهای جستجو قبل از اضافه كردن، پایگاه اینترنتی را ارزیابی كرده و درصورت تایید، آن را به بانك اطلاعاتی خود اضافه می كنند. لذا مدت زمانی كه طول می كشد تا مشخصات یك پایگاه به این موتورها اضافه شود ممكن است حتی تا چند ماه طول بكشد. یاهو هم چنین دارای یك بانك اطلاعاتی پیشرفته هست كه برای اضافه كردن پایگاه های اینترنتی به آن مبالغی را از صاحبان این پایگاه ها اخذ می كند.

 4- پست الكترونیك:

 استفاده از پست الكترونیك دارای تاریخچه طولانی تری است. تبلیغات در ایمیل مارکتینگ از طریق بنرها، خرده سایت ها و موتورهای جستجو تكنیك هایی هستند كه تنها در محیط وب عملی هستند اما پست الكترونیك زیرمجموعه فناوری های اینترنتی بوده و ســــال ها قبل از وب مورداستفاده قرار می گرفته است (البته باید متذكر شد كه بعداز اختراع وب، فرستادن پست الكترونیك از طریق آن نیـــز طراحی گردید).با این حال، به كارگیری پست الكترونیك برای تبلیغات در ایمیل مارکتینگ در سال های اخیر و با افزایش تعداد كاربران اینترنت موردتوجه قرار گرفته است

کاش چاپ هم صنعت هفتم بود

 

 فصل مشترک سینما و چاپ

کاش چاپ هم صنعت هفتم بود!

چاپ، مکمل تولید و صنعت و پای ثابت تبلیغات و ارتباطات است. رد پای چاپ در همه عرصه‌های زندگی،‌ قابل مشاهده است. از بام تا


سال‌ها پیش، چاپ پوستر فیلم‌های سینمایی و عکس هنرپیشه‌ها در ابعاد ریز و درشت، برای خودش بازاری گرم داشت. در اغلب نقاط پرتردد مرکز شهر تهران و شهرستان‌ها بساط عکس هنرپیشه‌ها و پوستر فیلم‌ها و تصویرهای سینمایی پهن بود. همچنان که تصویر خواننده‌ها به همراه متن ترانه‌ها و تصنیف‌هایشان به فروش می‌رسید.
سر در سینماها اما اغلب با نقاشی رنگ و روغن ساخته می‌شد و بعضی وقت‌ها با چاپ سیلک اسکرین.

سردر سینماها وچاپگرهای لارج‌فرمت
 حالا چند سالی است که بازار عکس‌ها و پوسترهای سینمایی از رونق افتاده است. نه این که نباشد، اما مثل دهه‌های گذشته بساط فروش عکس و پوستر سینمایی را کمتر می‌توان دید. در عوض یکی از شاخه‌های نوظهور چاپ از اقبال ویژه‌ای برخوردار شده است؛ چاپ لارج‌فرمت، حالا یکه‌تاز سردر سینماهاست. چاپ فلکسی و بنر به عنوان مناسب‌ترین روش چاپ سردر سینماها پذیرفته شده است.
بد نیست بدانید بعضی شرکت‌های ماشین‌سازی افست مانند ک.ب.آ آلمان در توجیه ساخت ماشین‌های افست ورقی فرمت بسیار بزرگ (عرض 2 متر)، ‌از جمله به کاربرد آن در چاپ پوستر و به ویژه پوسترهای سینمایی اشاره می‌کنند.
شاید این نکته هم جالب باشد که چاپ دیجیتال رول با قابلیت‌هایی که دارد، برای خود سهمی در این بازار می‌بیند و در همین تهران خودمان نمونه پوسترهای چندتکه‌ای را که کنار هم چسبانده شده‌اند،
دیده‌ایم.

بلیط سینما؛ اوراق بهادار
 می‌دانید بلیط سینما کجا چاپ می‌شود؟‌ همان جایی که مهم‌ترین اسناد و اوراق بهادار چاپ می‌شوند. بله، بلیط سینما را دست کم نگیرید. درست است که آن را با مبلغ کمی خریداری می‌کنید، ولی وقتی پای چاپ آن به میان می‌آید، می‌بینید که در کنار اوراق قرضه و چک و گواهینامه و اسناد ثبتی و تمبر و شناسنامه و چیزهایی از این قبیل چاپ می‌شود. بلیط سینما در زمره اوراق بهادار در چاپخانه دولتی و تحت شرایط امنیتی خاصی به چاپ می‌رسد.

سینماگران از چاپخانه گذشته
آ.آ.آ.دروغ چرا؟! پرویز فنی‌زاده را که به یاد دارید. همان مش قاسم سریال دایی جان ناپلئون و اگر بخواهیم قدری روشنفکرانه‌تر از او یاد کنیم، آقا معلم فیلم رگبار ساخته بهرام بیضایی. او کارگر چاپخانه و درست‌تر بگوییم مصحح روزنامه اطلاعات بود. نه این که همین یکی باشد. یک دست که صدا ندارد، اینجا فقط به عنوان نمونه اسمی به میان می‌آید. بگذار از یکی از کارگردانان بنام هم یاد کنیم. شاید خودتان بتوانید چند هنرمند دیگر از قبیله سینما را که از فضای سربی چاپخانه جلوی دوربین آمده‌اند، شناسایی کنید. علی حاتمی، همان کسی که از سال 1348 با کارگردانی فیلم «حسن کچل» نامش بر سر زبان‌ها افتاد و بعد با سریال‌های «هزار دستان»، «سلطان صاحبقران»، «کمال الملک» و ... و نیز فیلم‌های «دلشدگان» و «مادر» و حتی کار ناتمام «تختی» نام خود را بر سنگ پایه‌های سینمای ایران حک کرد.
بله، همین علی حاتمی، از چاپخانه خیلی تاثیر پذیرفته بود. پدرش فرم‌بند حروفچینی سربی بود و او تابستان‌ها را نزد او در چاپخانه سر می‌کرد. خودش می‌گفت از همان جا و در محل کار پدرم در فضای آغشته به ذرات سرب در لابه‌لای گارسه و صدای ماشین ملخی با حروف سربی زیر دست پدر کلمه‌ای می‌سازد و گاهی هم این کلمه‌ها را سر هم می‌کند.

چاپکارانی که از سینما دور افتاده بودند
از قبیله چاپ نیز کسانی دل در گرو سینما داشته‌اند- همچنان که شماری نیز دلبسته‌ هنرهای دیگر بوده‌اند- راستش در این مورد اسامی زیادی به خاطر نمی‌آید، اما برای خالی نبودن عریضه حالا همین یکی را قبول کنید.
داریوش غریب‌زاده کارگر سابق چاپخانه ولی‌عصر در بوشهر که سال گذشته بازنشسته شد تا تمام وقت دوربین به دست در خدمت سینما باشد. این ماشین‌چی افست یک فیلم معروف دارد که به صنعت چاپ و فضای چاپخانه می‌پردازد. فيلمي به نام «مرد آبی» که برنده جایزه اول از جشنواره فیلم کوتاه تهران (1386) شد.


چاپخانه در فیلم‌ها و سریال‌ها
 بررسی فیلم‌ها و سریال‌هایی که صنعت چاپ را به طریقی نشان می‌دهند، به راستی برای پژوهش جای مستقلي دارد. باید ببینیم این حرفه در سینما چگونه معرفی می‌شود. در بعضی فیلم‌های خارجی براي سوژه‌هایی مثل جعل اسکناس و ... لوکیشن چاپخانه را برگزیده‌اند. در حالی که در بعضی موارد، فضایی فرهنگی و حرفه‌ای معتبر از چاپ به نمایش گذاشته‌ شده است. اما سریال‌های ایرانی نیز از نقطه‌نظر چگونگی نمایش دادن ویژگی‌های این حرفه و شخصیت چاپکاران، جا برای انتقاد دارند.
کم نیستند فیلم‌ها و سریال‌هایی که راه به چاپخانه برده‌اند. بعضی‌ها در حد چند فریم (مانند فیلم «بیتا» (قبل از انقلاب) و فیلم «سرب») و بعضی هم به عنوان فضای اصلی رویدادهای فیلم (مانند فیلم «نیاز» ساخته علیرضا داودنژاد) و نیز سریال‌هایی مانند «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» و «در چشم باد» و ... اگر بخواهیم این فهرست را کامل کنیم، شاید یک ستون مجله را اشغال کند.

تبریز، اولین سینما و اولین چاپخانه
تبریز شهر مهمی است. در این شکی نیست. بسیار شنیده‌ایم که اولین چاپخانه در زمان ولایتعهدی عباس میرزا در این شهر تاسیس شد. فاصله تاسیس دومین چاپخانه که در تهران آغاز به کار کرد، 12 سال بود. با این سابقه فرهنگی جای تعجب ندارد که اولین سینمای ایران هم در تبریز افتتاح شده باشد. روایت است که تنها 5 سال پس از اختراع سینما توسط برادران لومیر، سینما سولی (به معنای آفتاب)‌ در تبریز افتتاح شد. می‌دانیم که تبریز در رشته‌های نزدیک نیز پیشتاز بود. اولین عکاسخانه و اولین نمایشنامه و اجرای تئاتر نیز به نام این شهر پیشرو ثبت شده است.

ماهنامه فیلم و ماهنامه صنعت چاپ
 به عنوان حسن ختام این بحث، بد نیست به دو نشریه تخصصی با سابقه که البته اولی خیلی باحال‌تر از دومی است، ‌اشاره کنیم: ‌ماهنامه فیلم و ماهنامه صنعت چاپ هر دو دارند 30 ساله می‌شوند و هر دو از قدیمی‌ترین نشریاتی هستند که به طور مرتب هر ماه منتشر می‌شوند. شاید شباهت‌های دیگر هم بین این دو نشریه باشد، از جمله این که حالا در کنار هر یک از آنها، چندین نشریه تخصصی متنوع در همین حوزه‌ها انتشار یافته‌اند و این که این دو نشریه 30 ساله، ‌قدری سنتی به نظر می‌رسند و ...
بهتر است از موضوع سینما و چاپ منحرف نشویم و همین جا قصه شیرین چاپ و سینما را کات کنیم.
فقط در حد یک پرانتز اجازه بدهید یادآوری شود که سینما هنر هفتم است و این همه جاذبه و درآمد دارد. چرا بعضی از سینه‌چاکان صنعت چاپ دوست دارند آن را در رده سه صنعت اول بنشانند، کاش چاپ هم هنر هفتم، ‌ببخشید صنعت هفتم بود!

نیاز تبلیغ جانانه یک تفکر خلاقانه است!

 

 

نیاز تبلیغ جانانه یک تفکر خلاقانه است!

........................................................................................................

اگر در فکر یک تبلیغ خوب و تاثیر گذار بر مخاطب هستید حتما باید خلاقیت داشته باشید

اما معنی خلاقیت چیست؟ اگر در اول راه کار تبلیغات هستید و می‌خواهید در آن پیشرفت کنید، اولین نکته آن است که بدانید چگونه می‌توانید خلاقیت را در تبلیغات خود منعکس کنید.

 گام به گام در ساخت تبلیغات خلاقانه

مرحله نخستین آن است که بدانید معنی واقعی خلاقیت چیست. هر فردی که نابغه است نمی‌تواند خلاق باشد. داشتن جسارت و ذکاوت، لازمه این امر می‌باشد.

 قالب ذهنی خود را بشکنید

خلاقیت، خروج از تمامی چهارچوب‌های ساخته ذهن است.

 بپرسید، بپرسید و باز هم بپرسید

هیچگاه از مسخره بودن پرسش‌های خود در هیچ زمینه‌ای نترسید. آنقدر سئوال کنید تا تمامی جوانب موضوع را بدانید. شاید در میان همین پرسش و پاسخ‌ها ایده‌ای بکر به ذهن شما برسد.

 به دنیای کودکان توجه کنید

دو عامل مهم در خلاقیت می‌تواند داشتن ذهن باز و نگاهی ساده به دنیا باشد که کودکان از هر دوی آن برخوردارند. با آنها وقت بگذرانید و سعی کنید وارد دنیای آنها شوید و مانند آنها فکر کنید.

 مخاطب شما کیست؟

اگر می‌خواهید محصول خود را به فروش برسانید تلاش کنید تا نقاط مشترک مخاطب را با محصول خود پیدا کنید. زمانیکه بتوانید در جامعه مخاطب خود حس نیاز به محصولاتتان را بوجود بیاورید و باعث برقراری ارتباط این دو با هم شوید مسلما می‌توانید افراد بیشتری را به سمت خرید محصول سوق دهید.

 از رسانه و ابزار خلاقانه استفاده کنید

هر وقت که به اطراف خود نگاه می‌کنید مطمئنا با تبلیغات زیادی به روی بیلبوردها، تلویزیون و یا تراکت‌ها مواجه می‌شوید. اما سعی کنید از امروز جور دیگری نگاه کنید. یک مثال ساده: می‌خواهید برای یک برند چای تبلیغ کنید. در خیابان از کنار خشک‌شویی می‌گذرید. همان بخاری که در این فضا بوجود می‌آید می‌تواند برای یک تبلیغ هوشمندانه با خلاقیت شما برای یک فنجان چای استفاده شود.

 شناخت زبان در تبلیغات

تبلیغات متشکل از تصاویر و متون هستند و دانستن علم زبان‌شناسی در این حوزه، برای منتقل کردن معنی تبلیغ، امری ضروری به نظر می‌رسد. در تبلیغات موفق، تصاویر، خود زبانی گویا دارند و امروزه بر خلاف گذشته، جملات کوتاه در کنار آنها می‌نشینند.

 نکات مهم در شعارهای تبلیغاتی

- استفاده از جملات کوتاه و ساده (راه تو را می‌خواند- ایران خودرو)

- کاربرد صفات درست و به‌جا (همراه اول)

- لحن وسوسه‌انگیز و جذاب (یه گاز خوشمزه- چی‌توز)

- وزن و شعر هماهنگ (میهن- دوست تو و من)

- بازی با اشعار و ضرب‌المثل‌ها ( چرا عابر کند کاری ... - شهرداری تهران)

تبدیل ماه به بزرگترین بیلبورد جهان

 

 تبدیل ماه به بزرگترین بیلبورد جهان

................................................................................................

ماه جرم کیهانی و علمی زیبا، جالب و هیجان‌انگیزی است، اما از جنبه توریسم فضایی و در سال‌های اخیر از جنبه تبلیغات نیز مورد توجه شرکت‌های بزرگ و کوچک جهان قرار گرفته‌است.

کارخانه نوشیدنی‌های انرژی‌زای پوکاری سوییت در ژاپن یکی از این شرکت‌ها است که با ارائه برنامه بلند‌پروازانه‌ای قصد دارد از قابلیت‌های تبلیغاتی بی‌نهایت ماه برای تبلیغ محصولات خود استفاده کند. این شرکت قصد دارد یک قوطی از نوشیدنی‌های انرژی‌زای خود را در تابستان 2016 به کمک شرکت اسپیس ایکس به ماه ارسال کرده و با کمک فرودگر گریفین آن را روی سطح ماه قرار دهد.

  این برنامه تاکنون توجه بسیاری را به سوی این شرکت جلب کرده و به گفتگو‌ها برسر قابلیت‌های تبلیغاتی کره ماه دامن زده ‌است. آیا ممکن است انسان‌ها روزی ماه را به یک بیلبورد تبلیغاتی بزرگ تبدیل کنند؟

برخی از شرکت‌ها تاکنون عبارت Moonvertising به معنی تبلیغات روی ماه را به عنوان سبکی جدید از تبلیغات مورد استفاده قرار داده‌اند. یکی از آنها کوکاکولا است که قصد داشت در آستانه سال 2000 به استفاده از لیزر لوگوی خود را روی سطح ماه به نمایش بگذارد. در سال 2008 نیز شرکتی دیگر به نام رولینگ راک تلاش کرد چنین کاری را به انجام برساند.

  استفاده از لیزر در فضا ایده‌ای جدید نیست، ناسا بارها و بارها از آن استفاده کرده و از این فناوری برای نقشه‌برداری از سطح ماه با کمک از مدارگرد اکتشافی ماه نیز بهره برده‌است. با این‌همه جیمز گراوین دانشمند ارشد مرکز فضایی گودارد در ناسا می‌گوید چالش‌های فناورانه‌ای که برای تاباندن تصویر یک تبلیغ در فاصله بیش از 386 هزار کیلومتری از زمین وجود دارند کوچک نیستند و دشواری‌های مهندسی زیادی برای انجام این کار وجود دارد، که یکی از مهم‌ترین آنها این است: خاک ماه تنها هشت تا 10 درصد از قابلیت بازتابی برخوردار است،‌یعنی کمی روشن‌تر از ذغال چوب است.

  لیزرهای کنونی که برای انجام عملیات فضایی از قبیل محاسبه دقیق فواصل و ارزیابی ترکیب اجرام مورد استفاده قرار می‌گیرند، توانایی درخشان ساختن محوطه‌ای به بزرگی ماه را ندارند. به گفته گراوین برای اینکه یک پیکسل از یک تصویر روی سطح ماه از زمین قابل مشاهده باشد،‌ باید منطقه‌ای بزرگتر از شهر دلور را روی سطح ماه روشن‌ساخت و چنین لیزرهایی به انرژی صدها برابر انرژی مورد استفاده لیزرهای فضایی امروزی نیاز دارند.

  به گفته وی، اگر بتوان چنین کاری را از روی فضاپیمایی در مدار ماه انجام داد،‌احتمال موفقیت آن بیشتر خواهد‌شد. گراوین می‌گوید به جای سطح ماه می‌توان از فضای تاریک نیز استفاده کرد،‌به این شکل با تاباندن همزمان نور توسط مجموعه‌ای از ماهواره‌های مکعبی کوچک در منطقه‌ای معین از فضای تاریک،‌می‌تواند بیلبوردی فضایی ایجاد کرد. البته چنین کاری درصورتی ممکن است که هزاران ماهواره یک‌شکل به صورت همزمان در مدار پایینی زمین نورافشانی کنند.

  برخی از شرکت‌ها تاکنون برای بهره‌برداری از قابلیت‌های تبلیغات فضایی راهکارهای نوآورانه‌ای ابداع کرده‌اند،‌ برای مثال شرکتی به نام Tnuva در سال 1997 توانست یکی از تبلیغات خود را در ایستگاه بین‌المللی میر ضبط کند و پیتزا هات نیز در سال 2001 پیتزایی را برای ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کرد.

  باوجود رقابت شدیدی که برای بهره‌برداری تبلیغاتی از فضا وجود دارد،‌ گراوین معتقد است استفاده از سطح ماه به عنوان یک بیلبورد بزرگ ایده‌ای چندان عملی به نظر نمی‌آید و برای اجرای آن به دانش مهندسی بالایی برای رفع چالش‌های موجود نیاز است.

 

 

استفاده از سمپل برای تبلیغات

 

 استفاده ازسمپل برای تبلیغات

هرمحصولی به خودی خود می‌تواند بهترین تبلیغ برای خود باشد. البته نه فقط خود محصول بلکه محصول بعلاوه تاثیر روانی و اتمسفری که اطراف آن وجود دارد، می‌تواند کارتبلیغ را به پیش ببرد. به همین دلیل استفاده ازسمپل دردنیای تبلیغات بسیار اهمیت دارد. اگرچه در ظاهر این روش تبلیغات هزینه‌بر به نظر می‌رسد ولی در واقع یکی ازارزانترین روش‌های تبلیغاتی است.

سمپل دادن به مشتریان فقط درمورد محصولات کوچک مثل مواد غذایی و آرایشی بهداشتی کاربرد ندارد. این روش را می‌توان به نوعی تقریبا روی هرچیزی امتحان کرد. امروزه دربسیاری ازکشورها سمپل لباس، سمپل وسایل صوتی و تصویری و حتی سمپل خودرو داریم. سمپل‌ها کاربردهای زیادی دردنیای تبلیغات دارند. با استفاده ازآنها می‌توانید واژه بسیار جذاب "رایگان" را در تبلیغات خود درج کنید، که همین واژه تعداد خوانندگان آگهی شما را چند برابر می‌کند. اکثرمردم تمایل دارند تا درباره یک پیشنهاد رایگان کنجکاوی به خرج دهند. سال‌ها تحقیق دردنیای تجارت نشان می‌دهد که سمپل‌ها پول خودشان را در می‌آورند و حتی معمولا چند برابر هزینه خودشان مشتری جذب می‌کنند و معمولا اینکار را با چند برابر کردن خوانندگان آگهی شما، بدون اینکه پول بیشتری برای آگهی بزرگتر بپردازید انجام می‌دهند.

نمونه‌ها بصورت شگفت انگیزی محرک هستند. خواننده آگهی شما ممکن است هنوز به جمع بندی نرسیده باشد که محصول شما را انتخاب کند یا خیر اما برای چنین فردی ارائه پیشنهاد تست رایگان محصولی که به دنبالش می‌گردد دقیقا همان چیزی است که بدان احتیاج دارد. بدین ترتیب وی با شما تماس می‌گیرد و حتی اگر بلافاصله از شما خرید نکند، شما اطلاعات تماس یک فرد را که بطوربالقوه به محصول شما علاقمند است در بانک اطلاعاتی خود ذخیره کرده‌اید. بدین ترتیب شما علاوه برارسال نمونه هم می‌توانید اطلاعات کامل ‌تری درباره محصول یا محصولات خود ارائه کنید و هم در مناسبت‌های بعدی او را در جریان اطلاعات شرکت خود، همچون تخفیفات مناسبتی، معرفی محصول جدید و... قرار دهید.

در یک اگهی معمولی حتی اگر فردی به محصول شما علاقمند شود ولی به هر دلیلی آگهی شما را فراموش کند، شما هیچ راه ارتباطی دیگری با وی نخواهید داشت اما هنگامی که وی برای دریافت سمپل با شما مکاتبه می‌کند یا ایمیل یا پیامک می‌فرستد شما رد این مشتری بالقوه را در بانک اطلاعاتی بسیار با ارزش خود ثبت کرده‌اید.

بعضی اوقات یک سمپل کوچک نمی‌تواند مشتری را متقاعد کند. بنابراین به دنبال یک نمونه از محصول دراندازه واقعی می‌گردد تا بیشترمحصول را مورد ارزیابی قرار دهد. روش دیگرآنکه ارائه نمونه و امکان تست رایگان به شما کمک می‌کند تا آگهی خود را برجسته کنید. با این روش شما درزمینه‌ای که درآن فعالیت می‌کنید برجسته می‌شوید وازطرفی دردنیای رقابت بطور ناخوداگاه آنقدربه محصول خود اطمینان دارید که با فراغ بال آن را به معرکه امتحان بسپارید.

بسیاری فرصت‌های تبلیغاتی با تنگ نظری مدیران شرکت‌ها از بین می‌روند. آنها به فکر ذخیره کردن بیشتر هستند. هزینه یک سمپل معمولی مثلا مواد غذایی ممکن است 40 سنت تا یک دلار باشد ولی مدیران کوته بین معمولا این هزینه را می‌بینند ولی تبلیغ و جوی که توسط این سمپل ایجاد می‌شود را درک نمی‌کنند.

همانطور که از نام این شیوه بر می‌آید، نمونه دهی محصول باید رایگان باشد. اگرازمردم بابت سمپل پول بخواهید احتمالا نتیجه معکوس می‌گیرید. بنابراین روش تبلیغاتی مثل یکی بخر 2 تا ببر یا ارائه کوپن تخفیف برای خرید محصول تاثیرگذار نیست. بنابراین قبل ازاینکه به ثبات دربازار برسید و محصول شما مشتری خود را پیدا کند، فروش نیم بهای آن هم مثل فروش تمام بها، مشکل است.

در نظرداشته باشید که دراین معادله شما فروشنده هستید و شمایید که باید نازخریداررا به جان بخرید.کارمردم برای ابرازعلاقه به محصول خود را سخت نکنید.ازمردم توقع نداشته باشید که بخاطر تبلیغ شما پول بپردازند. سه چهارم و یا حتی نود درصد مردم این پیشنهاد را رد می‌کنند.

هزینه نمونه درهرصنفی تفاوت دارد. این امر وابسته به گستردگی تقاضا برای محصول شما می‌باشد. بعضی اقلام مورد مصرف روزانه همه انسان‌هاست و بعضی محصولات فقط برای درصد خاصی از مردم جذاب است. مثلا دردهه 50 میلادی یک تبلیغ کوچک در نیویورک تایمز برای یک شیر غلیظ با ماندگاری بالا به نام "شیر تبخیر شده" ناگهان موجب یک میلیون و پانصد هزار تقاضای خرید شد یا درمورد یک نوشیدنی شکلاتی، یک پنجم کوپن‌هایی که توسط آگهی پخش شد توسط مردم پر شد و باز پس فرستاده شد. البته این حالت برای تمام صنوف وجود ندارد و درصد بازگشت مشتری ممکن است درصدی از این مثال‌ها باشد. ولی به هرحال برای محصولاتی که به رایگان یا نیم بهاء عرضه کرده‌اید افسوس نخورید. این کار درقبال بدست آوردن اطلاعات زیادی درمورد کسانی می‌باشد که به شرکت و محصول شما علاقمندند. دراینجا بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که علاوه بر ارسال نمونه، تصور کنید این فرد روبه روی شما ایستاده است حالا چه چیزهایی برای اقناع او خواهید گفت، همین موارد را بصورت کاتالوگ یا بروشورهای چاپی در بیاورید و ضمیمه نمونه‌های خود کنید.

در یک صنف خاص سه روش برای ارسال نمونه رایگان استفاده شد تا نتایج هریک مشاهده شود. در اینجا مشتری سه گزینه روبه روی خود داشت: مکاتبه با شرکت، تماس تلفنی یا مراجعه به نزدیکترین فروشگاه. هفتاد درصد متقاضیان روش تلفن را انتخاب کردند. استفاده از تلفن برای همه ما راحت‌ترین راه است (البته این تحقیق قدیمی است و درآن زمان هنوز اینترنت و تلفن همراه به بازار نیامده بود(

 بعضی مواقع نمی‌توان درکل فروشگاه‌های ارائه کننده محصولات، نمونه رایگان توزیع کرد. دراین صورت بهتراست نمونه‌ها در فروشگاه‌های بزرگتر ارائه شوند. معمولا فروشگاه‌ها هم از اینکار استقبال می‌کنند زیرا موجب جذب بیشتر مشتری می‌شود.

خیلی وقت‌ها گفته می‌شود افرادی که از سمپل‌ها استفاده می‌کنند افراد تکراری هستند ،شاید این حرف تا حدودی درست باشد ولی عموما درصد این افراد خیلی زیاد نیست. بنابراین اگر بگویید که فقط یک سمپل به هرخانه تحویل می‌شود تعداد افراد کمی هستند که بخواهند بیش از یک سمپل بگیرند واین اقلیت انگشت شمارهم معمولا کسانی نیستند که بخواهند بعدا از شما خرید کنند. بسیاری ازافراد درصنوف مختلف سعی کرده‌اند که به دفعات سمپل مجانی می‌گیرند را حذف کنند ولی در اکثر موارد نتیجه مطلوبی وجود ندارد یا به عبارت دیگر هزینه چک کردن مراجعان بیش از هزینه سمپل‌های از دست رفته است. در بعضی تبلیغات هم عبارت" تست رایگان محصول فقط برای بزرگسالان"درج می‌کنند که این هم بی‌فایده است و فقط کودکان را حریص‌ تر می‌کند در حالی که در حالت عادی معمولا آنها توجهی به این آگهی‌ها نمی‌کنند.

البته ما توصیه نمی‌کنیم به هر قیمتی سمپل پخش کنید. سمپل‌هایی که بصورت انبوه درب منازل ریخته می‌شوند احتمالا هیچ توجهی را جلب نخواهند کرد. حتی خیلی از آنها بدست ساکنین آپارتمان‌ها نخواهد رسید و حتی اگر بدست صاحب خانه برسد تا حدودی از ارج و قرب محصول کاسته خواهد شد. چرا که محصول به شکل مناسبی به مشتری معرفی نشده است و مثل یک بچه سرراهی جلوی منزل مشتری ریخته شده است. دادن سمپل بی‌حساب و کتاب به مغازه داران هم صحیح نیست.

خیلی از شرکت‌ها این مساله را در نظر نمی‌گیرند. آنها هزاران سمپل را به فروشنده‌ها می‌دهند تا بدون هیچ ضابطه‌ای بین مشتریان خود توزیع کنند. ناگفته پیداست که این روش هرگز جواب نمی‌دهد و اگرمدیران این شرکت‌ها پس از مدتی مشغول برآورد سوددهی شوند، حیرت زده خواهند شد.

سمپل را فقط به کسانی که به محصول شما ابراز علاقه کرده‌اند ارائه کنید. این افراد برای ابراز تمایل خود تلاش کوچکی می‌کنند. سمپل را فقط به کسانی بدهید که حاضر شده‌اند داستان شما را گوش کنند. قبل ازهرچیز یک جو احترام آمیز بوجود آورید، هنگامی که مردم در چنین فضایی قرار می‌گیرند، به سمپل شما هم به عنوان یک هدیه قابل احترام نگاه خواهند کرد.

در مورد سمپل و اینکه تا چه حد موفق بوده است هم تنها راه ممکن محاسبه متوسط هزینه تبلیغات به ازای هر مشتری است. این تنها روش راست آزمایی موفقیت هرگونه هزینه تبلیغاتی است. در محاسبات توزیع سمپل شاید یکی از پرهزینه‌ترین روش‌های تبلیغاتی باشد ولی اگر این روش درست استفاده شود و سودی که با خرید هر فرد نصیب شرکت می‌شود مقایسه شود، خواهید دید یکی از به صرفه‌ترین روش‌های تبلیغاتی است.

البته مجادلاتی پیرامون اثربخشی این روش در صنوف مختلف وجود دارد، اما آنچه باید دقت کنید این است که سود بسیاری از شرکت‌های تبلیغاتی محدود به چاپ آگهی‌های مطبوعاتی است و بنابراین مخالفت سرسختانه آنان را نباید خیلی صادقانه ارزیابی کنید. اما بهترین راه این است که این روش را در صنف خود به بوته آزمایش بگذارید. به عنوان مثال تبلیغات خود را دریک شهربا ارائه سمپل و درشهردیگربصورت سنتی انجام دهید. اگرتوزیع سمپل تاثیرقابل ملاحظه‌ای درفروش آن شهر گذاشت یعنی روش موفقی است و آن‌ را همه جا بکار گیرید.

بازهم تکرار می‌کنم تنها ملاک موفقیت یک آگهی، هزینه به ازای هر مشتری است

 

رسانه جدیدتبلیغاتی ; وقتی بیلبوردهای تبلیغاتی به پرواز در می آیند

 

  رسانه جدید تبلیغاتی؛ وقتی بیلبوردهای تبلیغاتی به پرواز در می‌آیند

 

بیلبوردهای پرنده‌ای که قرار است در ایران استفاده شوند، پاراموتورهایی هستند که توسط یک خلبان هدایت می‌شوند؛ پاراموتورهایی که از بال آنها به‌عنوان رسانه تبلیغاتی استفاده می‌شود. در این پاراموتورها خلبان برای شروع، پاراموتور را به سمت جلو هدایت کرده و به پرواز در می‌آورد.

پس از نخستین پرواز هواپیما توسط برادران رایت، هر روز شاهد پیشرفت در این حوزه‌ بوده‌ایم. حوزه‌ای که این روزها به کمک تبلیغات هم آمده و می‌خواهد یکی از وسایل پروازی خود را تقدیم این صنعت کند تا فعالان این حوزه از آن به‌عنوان یک رسانه تبلیغاتی تازه استفاده کنند. این رسانه تبلیغاتی پروازی بیلبوردهای پرنده نام دارد که پس از آزمایش‌های مختلف پایش به داخل کشور ما نیز باز شده‌است. بیلبوردهای پرنده همان پاراموتورهایی هستند که قرار است از این پس بال‌های آنها محل نصب آگهی‌های تبلیغاتی برندهای داخلی شود تا در بالای سر مخاطبان به پرواز درآیند.

خبر حضور این رسانه تازه چند وقتی است که میان اهالی تبلیغات پیچیده است. خبری که درباره آن گمانه‌زنی‌های زیادی شده است. عده‌ای برای‌شان عجیب است و می‌گویند که شاید این رسانه تازه، تبلیغات خفته داخلی را بیدار کند و عده‌ای دیگر با احتیاط و از دور نظاره‌گر هستند تا ببینند که آینده این رسانه چه خواهد شد. با تمام این توصیفات، سراغ احمد عباسی فعال عرصه رسانه‌های نوین تبلیغاتی رفته تا سوالاتی را از او درباره بایدها و نباید‌های این رسانه تازه بپرسیم. عباسی در ادامه به سوالات پاسخ می‌دهد.

 در مورد بیلبورد پرنده توضیح دهید، اینکه چگونه کار می‌کند؟

تبلیغات پروازی یا بیلبوردهای پرنده نوعی رسانه تبلیغاتی نوین است که دوسالی است درتلاشیم تا در ایران نیز از آن بهره‌برداری کنیم. این رسانه جدید است و درکل دنیا درچند کشور از آن استفاده می‌شود و درنوع خودش برای برندها و مخاطبان هیجان‌انگیز است. بیلبوردهای پرنده‌ای که قرار است در ایران استفاده شوند، پاراموتورهایی هستند که توسط یک خلبان هدایت می‌شوند؛ پاراموتورهایی که از بال آنها به ‌عنوان رسانه تبلیغاتی استفاده می‌شود. در این پاراموتورها خلبان برای شروع، پاراموتور را به سمت جلو هدایت کرده و به پرواز در می‌آورد و بعد از این مرحله حرکت بال‌ نقش بیلبورد را ایفا می‌کند و در آسمان به پرواز در می‌آید. نکته‌ای را باید در مورد تفاوت گلایدرها با این بیلبوردهای پرنده اضافه کنم؛ گلایدرها نیاز به فضای ویژه‌تری دارند، گلایدرها برای به پرواز درآمدن نیاز به قرارگرفتن در ارتفاع دارند درحالی‌که پاراموتورها به برندها این اجازه را می‌دهند که در هر فضایی از این رسانه تبلیغاتی استفاده کنند. هرچند مکان‌های خاصی نیز هستند که اجازه پرواز در آنها وجود ندارد مانند مناطق فرودگاهی، نظامی و... پاراموتورهایی که قرار است در ایران از آنها استفاده شود، تا حدودی تغییر کرده‌اند. این تغییرات از آن جهت در این پاراموتورها صورت گرفته که بتوان از آنها بهره‌برداری تجاری و تبلیغاتی کرد. از بیلبوردهای پرنده در مکان‌های مختلف استفاده می‌شود، برای مثال امکان دارد بیلبورد پرنده امروز در سواحل مازندران باشد و روز دیگر در سواحل کیش یا در هر نقطه دیگری به پرواز درآید. به هرحال نیاز بازار تبلیغات، طراحان رسانه‌های تبلیغاتی را وادار کرده است که به فکر رسانه تازه ‌تری باشند. طبیعتا وقتی شرایط رسانه‌های تبلیغاتی مانند تبلیغات محیطی به مرحله‌ای می‌رسد که مخاطبان دیگر نسبت به آنها بی‌تفاوت می‌شوند باید طراحان رسانه‌های تبلیغاتی به فکر چاره باشند تا بتوانند راهکار بهتری را ارائه دهند. به نظرم بیلبوردهای پرنده نوآوری است که شاید بتواند تبلیغات محیطی را از حالت ایستا خارج کرده و جان تازه‌ای به آن بدهد. علاوه براین به نظرم این رسانه می‌تواند برای تبلیغات فرهنگی نیز کمک ‌کننده باشد.

 این سبک تبلیغات چه کمکی به برندها و کسب وکار خواهد کرد؟

مهم‌ترین کمکی که این رسانه به برندها می‌کند، فرار آنها از رسانه‌های ایستا و حرکت از رسانه‌های سنتی به رسانه‌های مدرن است. به هرحال معرفی یک محصول تازه یا خدمات برندها از طریق بیلبوردهای پرنده به خودی خود برای برندها ایجاد تمایز خواهد کرد. مطمئنا برند از طریق این رسانه به‌راحتی می‌تواند، نظر مخاطبان یا مشتریانش را جلب کند. هیجان و حس تازگی در هویت این رسانه موجود است و مخاطبان را به تماشای پیام تبلیغاتی که بالای سرشان به پرواز در آمده دعوت می‌کند. این نوع تبلیغات برای اکثر کسب ‌و‌کارهایی که می‌خواهند پیام تبلیغاتی تاثیرگذاری را به مخاطبان برسانند، مناسب است. شرکت‌ها در تمامی مراحل برندسازیشان می‌توانند از این رسانه استفاده کنند، مراحلی مانند معرفی برند، معرفی محصول و... علاوه بر این، بیلبوردهای پرنده می‌توانند گروه مخاطبان زیادی را پوشش دهند. در واقع این مخاطبان می‌توانند شامل طیف‌های مختلفی از جامعه باشند. برای مثال اگر برندی می‌خواهد از تیم ورزشی حمایت کند یا پیامی در این حوزه به مخاطبانش برساند، این رسانه را می‌توان بر فراز استادیوم‌ها یا مکان‌های ورزشی به پرواز در آورد. این مکان‌ها می‌توانند متفاوت باشند مانند زمانی که برندی می‌خواهد پیامی در زمینه ورزش‌های آبی به مشتریانش برساند. این رسانه می‌تواند روی سواحل جنوب یا شمال به پرواز درآید. در این زمینه مثال‌های زیادی می‌توان زد.

 به نظرتان پرواز این رسانه در شهرها و خیابان‌های شلوغ با مشکلاتی مواجه یا برای مخاطبان آزار‌دهنده نخواهد شد؟

مورد استفاده این رسانه بر فراز اتوبان‌ها نیست. این رسانه در فضاهایی که مخاطب می‌تواند آن را مشاهده کند، مفید خواهد بود و توصیه می‌شود. اگر به درستی از این رسانه بهره‌برداری نشود، ممکن است خطرناک نیز باشد. خلبان‌های این رسانه باید دوره‌های لازم را دیده باشند. از آنجا که این رسانه می‌تواند در ارتفاع کم نیز پرواز ‌کند، البته منظور ارتفاعی که طرح تبلیغاتی برند دیده شود، این خلبان است که ارتفاع را گاهی به 20 متر یا گاهی به 40 متر می‌رساند تا طرح تبلیغاتی برند در نقاط مختلف بهتر دیده شود. به هرحال این رسانه قابلیت تنظیم ارتفاع را دارد که خود نشانه داینامیک بودن این نوع رسانه است. علاوه بر این گروه مشاوره حرفه‌ای نیز باید برندها را در جهت استفاده از این رسانه راهنمایی کند.

از معایب و مزایای این رسانه برایمان بگویید؟

هررسانه‌ای علاوه برمزایا، مطمئنا نقاط ضعفی نیز دارد. یکی از نقطه ضعف‌های این رسانه، عدم امکان استفاده از آن در شرایط بد جوی است. برای مثال در هوای توفانی و بارانی امکان پرواز این بیلبورد پرنده وجود ندارد. هرچند این شرایط جوی دیده شدن مابقی رسانه‌های محیطی را نیز دچار مشکل می‌کند و مخاطبان دیگر به آنها توجه نمی‌کنند. به هرحال این رسانه در تبلیغات کشور تازه وارد است و در همین ماه اخیر به جمع رسانه‌های کشور اضافه شده است و شاید ضعف‌های دیگر آن در درازمدت بروز کند.

 آیا این رسانه را می‌توان جزء رسانه‌های پرهزینه و گران تبلیغاتی محسوب کرد؟ در مورد نحوه طراحی آگهی‌های این رسانه نیز توضیح دهید.

به هر حال تبلیغات، صنعت گرانی است و خواه ناخواه هزینه‌های زیادی در آن صرف می‌شود ولی به نظرم این رسانه به نسبت بقیه رسانه‌ها مانند تلویزیون و رسانه‌های محیطی آنچنان گران نخواهد بود. مطمئنا برندها با بهره‌برداری طولانی‌مدت از این رسانه در هزینه‌های‌شان صرفه‌جویی ‌می‌کنند. از این رسانه می‌توان در اقصی نقاط کشور استفاده کرد و همین موضوع در کاهش هزینه‌هادر مقایسه با دیگر رسانه‌ها تاثیرگذار خواهد بود . 
در مورد نحوه طراحی آگهی این رسانه نیز باید بگویم امکان نصب جسم خارجی روی بال به لحاظ ایمنی وجود ندارد به همین منظور چاپ روی بال در زمانی که هنوز بال به‌صورت پارچه است، صورت می‌گیرد و این کار حتما باید توسط کارشناسان این حوزه صورت گیرد.

 این رسانه برای چه برندهایی در کشور اجرا شده است؟ و آیا اثربخشی آن سنجیده شده است؟

در واقع این رسانه تازه وارد ایران شده است و هنوز بسیاری از برندها با آن آشنا نشده‌اند اما در همین مدت کوتاه برندهای مختلفی برای کمپین‌های آینده خود در جهت استفاده از این رسانه برنامه‌ریزی کرده‌اند. در مورد اثربخشی باید بگویم، این رسانه قبل از ایران در ایتالیا مورد سنجش اثربخشی قرار گرفته و تحقیقات لازم در این باره شده است. برای سنجش اثربخشی این رسانه یک جامعه آماری 150 نفری در نظرگرفته شده که در یک بازه زمانی شش‌ماهه به پنج‌سوال مربوط به این رسانه پاسخ دادند. از این جامعه آماری 110 نفر به سوالات پاسخ دادند. نکته جالب اینکه این جامعه آماری بعد از 18 ماه همچنان این رسانه و طرح تبلیغاتی آن را به یاد می‌آورند. اکثر این افراد از متفاوت بودن این رسانه یاد کردند و نسبت به استفاده مجدد از آن علاقه نشان دادند.

 در مورد بیلبورد پرنده توضیح دهید، اینکه چگونه کار می‌کند؟

تبلیغات پروازی یا بیلبوردهای پرنده نوعی رسانه تبلیغاتی نوین است که دوسالی است درتلاشیم تا در ایران نیز از آن بهره‌برداری کنیم. این رسانه جدید است و درکل دنیا درچندکشور از آن استفاده می‌شود و درنوع خودش برای برندها و مخاطبان هیجان‌انگیز است. بیلبوردهای پرنده‌ای که قرار است در ایران استفاده شوند، پاراموتورهایی هستند که توسط یک خلبان هدایت می‌شوند؛ پاراموتورهایی که از بال آنها به‌عنوان رسانه تبلیغاتی استفاده می‌شود. در این پاراموتورها خلبان برای شروع، پاراموتور را به سمت جلو هدایت کرده و به پرواز در می‌آورد و بعد از این مرحله حرکت بال‌ نقش بیلبورد را ایفا می‌کند و در آسمان به پرواز در می‌آید. نکته‌ای را باید در مورد تفاوت گلایدرها با این بیلبوردهای پرنده اضافه کنم؛ گلایدرها نیاز به فضای ویژه‌تری دارند، گلایدرها برای به پرواز درآمدن نیاز به قرارگرفتن در ارتفاع دارند درحالی‌که پاراموتورها به برندها این اجازه را می‌دهند که در هر فضایی از این رسانه تبلیغاتی استفاده کنند. هرچند مکان‌های خاصی نیز هستند که اجازه پرواز در آنها وجود ندارد مانند مناطق فرودگاهی، نظامی و... پاراموتورهایی که قرار است در ایران از آنها استفاده شود، تا حدودی تغییر کرده‌اند. این تغییرات از آن جهت در این پاراموتورها صورت گرفته که بتوان از آنها بهره‌برداری تجاری و تبلیغاتی کرد. از بیلبوردهای پرنده در مکان‌های مختلف استفاده می‌شود، برای مثال امکان دارد بیلبورد پرنده امروز در سواحل مازندران باشد و روز دیگر در سواحل کیش یا در هر نقطه دیگری به پرواز درآید. به هرحال نیاز بازار تبلیغات، طراحان رسانه‌های تبلیغاتی را وادار کرده است که به فکر رسانه تازه‌تری باشند. طبیعتا وقتی شرایط رسانه‌های تبلیغاتی مانند تبلیغات محیطی به مرحله‌ای می‌رسد که مخاطبان دیگر نسبت به آنها بی‌تفاوت می‌شوند باید طراحان رسانه‌های تبلیغاتی به فکر چاره باشند تا بتوانند راهکار بهتری را ارائه دهند. به نظرم بیلبوردهای پرنده نوآوری است که شاید بتواندتبلیغات محیطی را از حالت ایستا خارج کرده و جان تازه‌ای به آن بدهد. علاوه براین به نظرم این رسانه می‌تواند برای تبلیغات فرهنگی نیز کمک‌کننده باشد.

 این سبک تبلیغات چه کمکی به برندها و کسب وکار خواهد کرد؟

مهم‌ترین کمکی که این رسانه به برندها می‌کند، فرار آنها از رسانه‌های ایستا و حرکت از رسانه‌های سنتی به رسانه‌های مدرن است. به هرحال معرفی یک محصول تازه یا خدمات برندها از طریق بیلبوردهای پرنده به خودی خود برای برندها ایجاد تمایز خواهد کرد. مطمئنا برند از طریق این رسانه به‌راحتی می‌تواند، نظر مخاطبان یا مشتریانش را جلب کند. هیجان و حس تازگی در هویت این رسانه موجود است و مخاطبان را به تماشای پیام تبلیغاتی که بالای سرشان به پرواز در آمده دعوت می‌کند. این نوع تبلیغات برای اکثر کسب‌و‌کارهایی که می‌خواهند پیام تبلیغاتی تاثیرگذاری را به مخاطبان برسانند، مناسب است. شرکت‌ها در تمامی مراحل برندسازی‌شان می‌توانند از این رسانه استفاده کنند، مراحلی مانند معرفی برند، معرفی محصول و... علاوه بر این، بیلبوردهای پرنده می‌توانند گروه مخاطبان زیادی را پوشش دهند. در واقع این مخاطبان می‌توانند شامل طیف‌های مختلفی از جامعه باشند. برای مثال اگر برندی می‌خواهد از تیم ورزشی حمایت کند یا پیامی در این حوزه به مخاطبانش برساند، این رسانه را می‌توان بر فراز استادیوم‌ها یا مکان‌های ورزشی به پرواز در آورد. این مکان‌ها می‌توانند متفاوت باشند مانند زمانی که برندی می‌خواهد پیامی در زمینه ورزش‌های آبی به مشتریانش برساند. این رسانه می‌تواند روی سواحل جنوب یا شمال به پرواز درآید. در این زمینه مثال‌های زیادی می‌توان زد.

 به نظرتان پرواز این رسانه در شهرها و خیابان‌های شلوغ با مشکلاتی مواجه یا برای مخاطبان آزار‌دهنده نخواهد شد؟

مورد استفاده این رسانه بر فراز اتوبان‌ها نیست. این رسانه در فضاهایی که مخاطب می‌تواند آن را مشاهده کند، مفید خواهد بود و توصیه می‌شود. اگر به درستی از این رسانه بهره‌برداری نشود، ممکن است خطرناک نیز باشد. خلبان‌های این رسانه باید دوره‌های لازم را دیده باشند. از آنجا که این رسانه می‌تواند در ارتفاع کم نیز پرواز ‌کند، البته منظور ارتفاعی که طرح تبلیغاتی برند دیده شود، این خلبان است که ارتفاع را گاهی به 20 متر یا گاهی به 40 متر می‌رساند تا طرح تبلیغاتی برند در نقاط مختلف بهتر دیده شود. به هرحال این رسانه قابلیت تنظیم ارتفاع را دارد که خود نشانه داینامیک بودن این نوع رسانه است. علاوه بر این گروه مشاوره حرفه‌ای نیز باید برندها را در جهت استفاده از این رسانه راهنمایی کند .

از معایب و مزایای این رسانه برای‌مان بگویید؟

هررسانه‌ای علاوه برمزایا، مطمئنا نقاط ضعفی نیز دارد. یکی از نقطه ضعف‌های این رسانه، عدم امکان استفاده از آن در شرایط بد جوی است. برای مثال در هوای توفانی و بارانی امکان پرواز این بیلبورد پرنده وجود ندارد. هرچند این شرایط جوی دیده شدن مابقی رسانه‌های محیطی را نیز دچار مشکل می‌کند و مخاطبان دیگر به آنها توجه نمی‌کنند. به هرحال این رسانه در تبلیغات کشور تازه وارد است و در همین ماه اخیر به جمع رسانه‌های کشور اضافه شده است و شاید ضعف‌های دیگر آن در درازمدت بروز کند.

 آیا این رسانه را می‌توان جزء رسانه‌های پرهزینه و گران تبلیغاتی محسوب کرد؟ در مورد نحوه طراحی آگهی‌های این رسانه نیز توضیح دهید.

به هر حال تبلیغات، صنعت گرانی است و خواه ناخواه هزینه‌های زیادی در آن صرف می‌شود ولی به نظرم این رسانه به نسبت بقیه رسانه‌ها مانند تلویزیون و رسانه‌های محیطی آنچنان گران نخواهد بود. مطمئنا برندها با بهره‌برداری طولانی‌مدت از این رسانه در هزینه‌های‌شان صرفه‌جویی ‌می‌کنند. از این رسانه می‌توان در اقصی نقاط کشور استفاده کرد و همین موضوع در کاهش هزینه‌هادر مقایسه با دیگر رسانه‌ها تاثیرگذار خواهد بود. 
در مورد نحوه طراحی آگهی این رسانه نیز باید بگویم امکان نصب جسم خارجی روی بال به لحاظ ایمنی وجود ندارد به همین منظور چاپ روی بال در زمانی که هنوز بال به‌صورت پارچه است، صورت می‌گیرد و این کار حتما باید توسط کارشناسان این حوزه صورت گیرد.

 این رسانه برای چه برندهایی در کشور اجرا شده است؟ و آیا اثربخشی آن سنجیده شده است؟

در واقع این رسانه تازه وارد ایران شده است و هنوز بسیاری از برندها با آن آشنا نشده‌اند اما در همین مدت کوتاه برندهای مختلفی برای کمپین‌های آینده خود در جهت استفاده از این رسانه برنامه‌ریزی کرده‌اند. در مورد اثربخشی باید بگویم، این رسانه قبل از ایران در ایتالیا مورد سنجش اثربخشی قرار گرفته و تحقیقات لازم در این باره شده است. برای سنجش اثربخشی این رسانه یک جامعه آماری 150 نفری در نظرگرفته شده که در یک بازه زمانی شش‌ماهه به پنج‌سوال مربوط به این رسانه پاسخ دادند. از این جامعه آماری 110 نفر به سوالات پاسخ دادند. نکته جالب اینکه این جامعه آماری بعد از 18 ماه همچنان این رسانه و طرح تبلیغاتی آن را به یاد می‌آورند. اکثر این افراد از متفاوت بودن این رسانه یاد کردند و نسبت به استفاده مجدد از آن علاقه نشان دادند.

 

 

تالیفات دنیای نو