پلکسی گلاس چیست ؟

پلکسی گلاس یا شیشه پلکسی جنسی شبیه پلاستیک دارد با ظاهری بسیار شفاف و بسیار شبیه به شیشه، از مهمترین و محکمترین پلیمرهای شفاف می باشد که مقاومتی در حدود ۵ برابر شیشه هم ضخامت دارد و بر خلاف شیشه از خاصیت انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است. جنس پلکسی پلاس از پلی کربنات است که سبب استحکام و مقاومت بالای این محصول می شود. این محصول در کشور تولید می شود و البته انواع وارداتی آن هم موجود است که به مراتب کیفیت بالاتری دارد.

 این ورق ها به دلیل خواص مکانیکی خاص در برابر تغییرات دمایی محیط و در برابر باران و تگرگ مقاوم بوده و نسبت به شیشه های معمولی از درصد جذب رطوبت کمتری برخوردار هستند. پلکسی گلاس در طیف گسترده ای از کارهای عمرانی، خدماتی و هنری کاربرد دارد ساخت ویترین با پلکسی گلاس، ساخت استندهای نمایشگاهی جهت نگهداری و نمایش کاتالوگ ها، ساخت برخی از انواع لوازم التحریر مانند جاخودکاری، ساخت ساعت های تبلیغاتی، ساخت تندیس و لوح های تقدیر، ساخت ماکت با قطعات پلکسی گلاس، ساخت قطعات صنعتی، ساخت تابلوهای لیزری، ساخت انواع کالاهای تبلیغاتی و قاب های عکاسی و…

پلکسی گلاس با ضخامتهای مختلف (بین ۱ تا ۴۰ میلی متر) در بازار موجود است و ضخامتهای بالای ۴۰ میلی متر نیز با کمی جستجو قابل دسترسی خواهند بود. شستشو و پاک کردن پلکسی گلاس بسیار آسان است و همچنین برش دادن آن به راحتی انجام می گیرد. سطح براق و صیقلی و قابلیت گذردهی نور باعث ایجاد محیط های زیبا و متنوع در محیط های مورد استفاده می شود در کارهای هنری و ساخت ابزار تزئینی و زیبا سازی محیط هم با ایجاد برش های مناسب کاربرد دارد. خاصیت فرم دهی سرد و گرم پلکسی گلاس از قابلیت انعطاف پذیری خوب برخودار است. ورق های پلکسی گلاس را می توان بدون انجام عملیات حرارتی قوس داد. ورقه های کاغذی به هر دو طرف صفحات پلکس گلاس چسبیده شده تا از کثیف شدن آن جلوگیری شود، از این نوع پوشش های کاغذی می توان جهت خط کشی کردن برای طراحی نیز استفاده نمود.

جذب رطوبت پایین پلکسی گلاس در جذب رطوبت بسیار ضعیف عمل می کند و در نتیجه میزان زرد شدگی آن در طول زمان به خصوص در مناطق یا مکانهای مرطوب بسیار کمتر است. گارانتی ۳۰ سال برای ورق های شفاف و ۱۰ سال برای ورق های رنگی در مقابل تغییر رنگ در بسیاری محصولات وجود دارد.

بنابراین اگر چیزی بر روی این محصول جاپ شود و یا در هر محصول چاپی مورد استفاده قرارگیرد برای مدت ها بدون تغییرکیفیت قابل استفاده خواهد بود.

 

تالیفات دنیای نو