وب سایت چیست و چه کاری می کند؟

سایت چیست ؟

راهنمای راه اندازی سایت برای همه مشاغل

همه مردم کم و بیش با اینترنت و سایت ها در ارتباط بودند و می دانند که سایت چیست ، اما هنوز سوالات بسیار زیادی درباره راه اندازی یک سایت وجود دارد که خیلی ها جواب شان را نمی دانند !

 مخاطب اصلی این مطالب ، صاحبان مشاغل هستند . خیلی ها را دیدیم که دوست دارند یا اینکه نیاز دارند یک سایت داشته باشند اما هیچ چیزی درباره سایت نمیدانند . خیلی ها نمی دانند اصلا چرا باید یک سایت داشته باشند .

وب سایت چیست و دقیقا چگونه کار می کند ؟

تعریف علمی وب سایت کمی پیچیده است اما مفهوم وب سایت را خیلی ساده و با مثال خدمت شما عرض میکنیم . هر وب سایت در واقع مجموعه ای از صفحات بهم مرتبط است که از طریق یک آدرس مشخص قابل دسترسی است . به این آدرس در اصطلاح تخصصی دامین Domain یا دامنه می گویند . برای مثال www.semirom.org یک دامین است که با وارد کردن این آدرس شما می توانید وب سمیرم  را ببینید . حال یک مثال دیگر : فرض کنید که اینترنت یک شهر بسیار بزرگ است . هر وب سایت درست مثل یک واحد مسکونی و یا تجاری است،

مانند خانه ها و مغازه ها و کارگاه ها و … . شما از طریق آدرس این اماکن می توانید واردشان بشوید و از امکانات شان استفاده کنید . سایت ها هم دقیقا همینجوری هستند  . وقتی شما آدرس سایت را وارد می کنید میتونید به یک فروشگاه یا دفتر یک شرکت دسترسی پیدا کنید .

درست مانند دنیای واقعی ! و فقط صاحب آن وب سایت اجازه داره که اطلاعات و محتویاتش را تغییر دهد به طور مثال صاحب خونه یا مغازه که کلید دارد و می توان وارد بشود . اساس کار همه سایت های دنیا درست مثل همه اما هر کدام برای یک کاری ساخته شده اند . در دنیای واقعی بنا کردن یک ساختمان در هر صورت به مهندس نقشه کش ، معمار ، مصالح و … نیاز دارد .

حالا این ساختمان ممکن است برای یک شرکت باشد ، ممکن است مسکونی باشد و یا ممکن است یک کارگاه صنعتی باشد در هر صورت فرقی نمیکند ، اما در هر حال شما می توانید یک ساختمان آماده را بخرید  و کسب و کار خودتان را داخلش راه بیاندازید ، این جا هم تقریبا همانطوره است!

سایت چگونه می تواند به کسب و کار شما کمک کند ؟

وب سایت دقیقا مثل یک کارمند مودب و با حوصله مشتری هاتان را راهنمایی میکند اینکه یک وب سایت چطور می تواند به کسب و کار شما کمک کند ، به نوع کارتان مربوط میشود .

سایت شما می تونه درست مثل یک کارمند  مودب ، خوش تیپ و با حوصله به طور شبانه روزی به همه سوالات مشتریهایتان در هر جای دنیا  پاسخ بدهد ! خوبی سایت این است که محدودیت جغرافیایی و زمانی را از بین میبرد . یکی دیگه از مزایای داشتن یک سایت این است که به کسب و کار شما اعتبار میدهد ! نداشتن وب سایت درست مثل این میماند که بگوییم  « من که مغازه دارم دیگر کارت ویزیت برای چه است ؟! » . از طرفی داشتن سایت هزینه های تبلیغاتی و اطلاع رسانی را کاهش میدهد . بسیاری از مشاغل به یک کاتالوگ احتیاج دارند تا محصولاتشان را با عکس و مشخصات معرفی کند . کاتالوگ کاغذی به تعداد محدودی چاپ میشود .

به واژه « تعداد » و « چاپ » دقت کنید ! کاتالوگ باید رنگی و روی کاغذ گلاسه چاپ بشود . در ضمن این کاتالوگ ها تعداد مشخصی چاپ میشوند چون هیچ فروشگاه یا شرکتی نمی تواند به تعداد نا محدود کاتالوگ چاپ کند. از طرفی هر چند وقت یک بار لازم است که تغییراتی در این کاتالوگ ها ایجاد بشود ( مثلا قیمت یا طراحی و … ) در اینصورت کاتالوگ های باقیمانده دیگه عملا به درد هیچی نمیخورند ! اما اینترنت هیچ کدوم از این مشکلات را ندراد !

وب سایت محدودیت رنگ ، طرح ، حجم ، قیمت را ندارد . هر وقت بخواهید فقط با چند کلیک و چند خط تایپ میتوانید هر تغییری که لازمه را اعمال کنید . می دانید داشتن یک وب سایت کامل خیلی از چاپ کاتالوگ کم خرج تراست ! ؟

داشتن سایت برای چه مشاغلی ضروری است ؟

داشتن وب سایت برای اغلب مشاغل ضروری است ، بهتره بگویم که « چه مشاغلی به وب سایت احتیاج ندارند ؟ »  فقط مشاغلی مثل نانوایی های کوچک هستند که واقعا احتیاجی به وب سایت ندارند ( آن هم فعلا تا یک سال دیگر ! ) . در واقع همه مشاغل بلا استثنا به یک وب سایت احتیاج دارند . شلوغی خیابانها ، آلودگی هوا ، آلودگی صوتی ، کرایه ماشین ، هزینه بنزین ، درگیری های ذهنی باعث شدند تا مردم برای پیدا کردن نیاز هاشان هر روز بیشتر از قبل به اینترنت مراجعه کنند . مشاغلی که وب سایت ندارند به تدریج از دور خارج میشوند و یا درآمد شان افت میکند !  گوشی های هوشمند ، تبلت ، لپ تاپ ، اینترنت ADSL و Wimax ، اینترنت سیم کارتی مجموعا باعث شدند تا دسترسی مردم به اینترنت بیشتر بشود و حتی خیلی از آدمایی که قبلا از اینترنت خوششان نمی آمد هم ، به اینترنت نیاز پیدا کنند و مجبور بشوند که استفاده از اینترنت

را یاد بگیرند . از طرفی کشور ما جمعیت جوان قابل توجهی دارد و خیلی از این جوان ها یا در دانشگاه تحصیل کردن و یا به واسطه نیازهاشان به اینرتنت آشنایی دارند و برای کسب اطلاعات مورد نیازهاشون هر روز به اینترنت مراجعه میکنند . مثلا کسی که می خواهد لباس بخرد به جای گشتن در مغازه های مختلف ، توی اوقات فراغتش با حوصله از اینترنت مدل ،رنگ و … لباسش را انتخاب می کند و می بیند بعد دو تا انتخاب دارد یکی اینکه خودش برود به همون فروشگاه یا اینترنتی بخرد .

 

 

تالیفات دنیای نو