تکنیکهای فروش در بازاریابی

فروش ، نوعی کمک به دیگران است برای ارتقای کیفیت کار و زندگی آنها. در سال های اخیر ، فروش تغییرات شگرفی داشته. رقابت ها ، فوق العاده شدیدتر و فروشنده ها خیلی بیشتر شده اند . آنهایی که می خواهند مشتری بیشتری جذب کنند، باید هوش و شخصیت برتری داشته باشند و حتی نوع لباس پوشیدن، صحبت کردن و راه رفتنشان هم اهمیت پیدا می کند . رقابت در فروش ، مثل رقابت در مسابقات ورزشی است که اگر دایم آموزش نبینید و تمرین نکنید، رقبا از شما جلو می زنند. اگر به طور دایم بهتر نشوید، حتماً بدتر می شوید و می روید در جمع همان۸۰ درصد پایینی .

 شناخت گروه هدف

مشتریان شما واقعاً چه کسانی هستند ؟ کجایی اند ؟ چند ساله اند ؟ میانگین در آمدشان چقدر است ؟ میانگین تحصیلاتشان چطور ؟ هرچه اطلاعات شما درباره مشتری ها یا گروه هدفتان دقیق تر باشد، مشتری هایتان را بهتر می توانید انتخاب کنید . آن وقت به جای اینکه مسلسل بردارید و شروع کنید به رگبار بستن ، کافی است یک تیر و کمان بردارید و با دقت تیر بیاندازید . واقعیت این است که هیچکدام از مشتریها به شما ، شرکت شما و محصول شما اهمیتی نمی دهند . آنها فقط نگاه می کنند که شما چکار می کنید تا آنها راحت تر زندگی کنند .

چه تفاوت فاحشی را می توانید در کیفیت زندگی آنها ایجاد کنید ؟ مثلاً اگر یک مشتری می رود سراغ بیمه ، هیچ علتی ندارد جز اینکه می خواهد احساس امنیت داشته باشد و احساس امنیت یعنی ارتقای کیفیت زندگی ، یعنی بهبود زندگی . پس شما باید درباره محصولات و خدمات خودتان تبلیغ کنید و به وضوح به مشتریانتان بگویید که مزایای محصول شما چیست.

مشتری باید این را درک کند که شما خصوصیات کالای مورد نیاز او را کاملاً شناخته اید و توانسته اید محصولی به او عرضه کنید که اگر بهترین نباشد ، یکی از بهترین های موجود در بازار است . باید مدام این سوال را از خودتان بپرسید که این مشتری چرا محصول شما را می خرد و چرا آن یکی را نمی خرد ؟ اگر چشمتان را به این حقیقت مهم ببندید ، به یقین فروشنده موفقی نخواهید شد .

ارجاع، مهمترین کلید فروش

ارجاع ، مهمترین کلید فروش است . تا حالا شده است که محصولی را خریده باشید و بعد از خرید ، بفهمید چه کلاهی سرتان رفته ؟ کافی است فقط یک بار این اتفاق برایتان افتاده باشد تا از آن به بعد ، همیشه موقع خرید ، به فروشنده شک کنید . این اتفاق برای همه مشتریان - دست کم یک بار- افتاده و بنابراین آنها همیشه شکاکند ، چه در ایران و چه در هر جای دیگر دنیا .

شما باید به مشتری اطمینان بدهید تا این ترس و شک او از بین برود . بنابراین ، نحوه صحبت کردن شما و طرز لباس پوشیدنتان اهمیت پیدا می کند . خوش قول بودنتان مهم می شود و همین طور سایر ویژگی هایی که در واقع، ملاک قضاوت مشتری درباره شخصیت و میزان صداقت شماست.

در این سفر به یکی از رستورانهای تهران رفتم و دیدم حسابی شلوغ است . درباره آن رستوران سوال کردم و به من گفتند که اینجا همیشه همین طور است و همه آن را به دوستان و آشنایانشان معرفی می کنند. این یعنی عملکرد درست . شما اگر برای مشتری اولتان خوب وقت و انرژی بگذارید ، برای مشتری بعدی که یک مشتری ارجاعی است ، کافی است یک دهم مشتری قبلی ، انرژی بگذارید .

پاسخگویی به مخالفت های مشتری

قدرت پاسخگویی به مخالفت های مشتری ، یک مهارت موثر در بحث فروش است. هر چه مشتری بیشتر از شما سؤال کند ، باید با علاقه بیشتری به او جواب بدهید ، چون این سؤال نشانه آن است که مشتری از محصول شما خوشش آمده . موقع پاسخ گویی حق ندارید عصبانی شوید . اگر مشتری سوال کرد و شما خودتان را از بحث کنار کشیدید ، باخته اید ، باید پیشاپیش سوال های مشتریانتان را پیش بینی کنید و برای هر کدام، جواب مناسبی تدارک ببینید .

روش ارتباطی

مشتری از شما خرید نمی کند ، مگر اینکه احساس کند شما به او اهمیت می دهید . اینکه مشتری در صحبت با شما احساس امنیت کند ، بسیار مهم است . صحبت شما با مشتری ، باید ترس و شک او را از بین ببرد . پس ارتباط بعد از فروشتان را با هیچ کدام از مشتری ها قطع نکنید ، چون این ارتباط باعث ارجاع مشتریان بعدی می شود .

برای یک فروشنده موفق ، فروش صرفاً شروع یک ارتباط است ، نه پایان یک ارتباط . محصولات مهم نیستند ، ارتباط مهم است . پس روی رابطه تمرکز کنید .

تکنیک های نهایی سازی فروش (کی فروش به قطعیت می رسد؟)

نهایی سازی فروش ، بخش پایانی و مهم فروش است ، یعنی وقتی مشتری آماده خریدن شده ، نباید بگذارید کار به جایی بکشد که او بگوید بسیار خوب ، حالا می روم و فکر می کنم و. . . باید طوری رفتار کنید که مشتری در همان لحظه به تصمیم برسد . عملکرد شما در آن لحظه ، بسیار مهم است . نهایی سازی فروش ، تکنیک های بسیاری دارد که برخی از آنها را برای شما می گویم .

تکنیک های فروش در بازاریابی

تکنیک دعوت

ساده ترین تکنیک برای نهایی سازی فروش ، دعوت کردن مشتری به خرید است :

اگر از این خوشت آمده ، چرا امتحانش نمی کنی ؟

اغلب مشتریان برای خرید ، روی لبه تصمیم گیری هستند . در همان حالی که دارند برای خرید تصمیم می گیرند ، تجربه های بدی را که از خرید قبلی شان دارند ، به یاد می آورند . آن وقت می‌گویند نه ، نیازی ندارم ، نمی دانم . . .

اما فروشنده خوب ، هیچ فروشی را بدون اینکه از مشتری دعوت کند ، ترک نمی کند .

تکنیک جایگزینی

در صورتی که مشتری ، بیشتر از یک گزینه برای انتخاب دارد و مردد است که کدام را بردارد ، باید از مشتری بپرسید کدامش را دوست داری ؟ ما آدم ها همگی خوشمان می آید از اینکه چند گزینه خوب برای انتخاب داشته باشیم . اما اگر فقط یک گزینه برای انتخاب وجود دارد ، باید گزینه های جدید ایجاد کنید :

گران است؟ ما تخفیف می دهیم ، چقدر نقد دارید ؟ قسط می بندیم .

تکنیک مراقبت

مشتری باید این را احساس کند که اگر هم دارد در انتخابش اشتباه می کند ، شما مراقب اوضاع هستید و او را تنها نمی گذارید . این حس ، حس بسیار خوشایند و خوبی برای مشتری است. اینکه در نوع فروشتان چطور می توانید از این تکنیک استفاده کنید ، به خودتان بستگی دارد . مشتریان ، حتی در آخرین لحظات خرید هم تردید دارند . همین است که اگر شما به آنها اطمینان بدهید که هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد و شما مراقب همه چیز هستید ، خیالشان راحت می شود و یک قدم بزرگ به سمت خرید نزدیک می شوند .

تکنیک ثانویه

یکی دیگر از تکنیک های فروش در بازاریابی تکنیک ثانویه است . اگر مشتری شما خریدار ماشین است ، روی یک بحث ثانویه در خرید ماشین تمرکز کنید ، نه روی بحث اصلی خرید . مثلاً بگویید رنگش چطور است ، این رنگ را دوست دارید ؟ رنگ ، یک عامل ثانویه است . اصل قضیه ، خود ماشین است ، اما شما با این سوال ، فروش را به سمت نهایی شدن می برید .

تکنیک زاویه تند

در این تکنیک از مجموعه تکنیک های فروش در بازاریابی ، شما باید براساس مخالفت ها پیش بروید .

مثلاً مشتری می گوید : این هزینه اش خیلی بالا است ، شما در پاسخ می گویید : اگر قسطی کنیم ، می توانید همین را بردارید ؟

می گوید : آخر من این را فردا احتیاج دارم ، شما می گویید : خوب ، اگر بتوانم تا غروب برایتان آماده اش کنم ، چطور ؟

یعنی تا مشتری مخالفت کرد ، شما از همان زاویه، راه را می بندید .

تکنیک اجازه

ما آدم ها دوست داریم که از ما اجازه گرفته شود . پس مشتری را مجبور نکنید . بلکه باید به نحوی با او صحبت کنید که در شرایط انتخاب قرار بگیرد . مثلاً بگویید : اجازه می دهید این کار انجام بشود ؟ او هم تصمیم گیری می کند تا به نتیجه آری یا خیر برسد .

طراحی افزایش فروش

برای افزایش فروش سه راه پیش رو داریم :

    افزایش تعداد موارد فروش فردی

    افزایش حجم فروش به هر مشتری

    افزایش تعداد دفعات فروش به هر مشتری.

مدل فروش قدیمی ۴ بخش داشت:

    ابراز صمیمیت ( تحویل گرفتن مشتری )

    صلاحیت دادن به مشتری ( شما چقدر پول دارید یا چقدر می خواهید هزینه کنید )

    سخنرانی برای مشتری (معرفی کالا )

    نهایی سازی فروش (کالا را بخر ، مشتری ! )

اما مدل جدید فروش برعکس شده است . توصیه می شود۴۰ درصد از وقت خود را بگذارید برای ابراز صمیمیت و جلب اعتماد مشتری، ۳۰ درصد از وقت را به شناسایی نیازهای مشتری اختصاص دهید (برای این منظور باید خیلی با دقت به حرفهای مشتری گوش کنید ) ، ۲۰ درصد از وقت را بگذارید برای معرفی کالا تا نشان دهید این کالا چگونه نیاز مشتری را برطرف می کند و۱۰ درصد آخر را هم اختصاص بدهید به نهایی سازی فروش . صحبت مشتری را قطع نکنید، وقتی او حرف می زند یک کلمه هم نگویید . اگر مکث کنید و با توجه به حرفهایش گوش کنید و سوال های مرتبط بپرسید ، مشتری این گونه تعبیر می کند که او برای من ارزش قائل است . خوب سوال کنید . سوال ملایمی مثل : « منظورتان چیست ؟» به مشتری می فهماندکه شما به درک نیاز او علاقمندید .

 

 

 

 

تالیفات دنیای نو