نکات مفید برای طراحی جلد مجله خوب

طراحی جلد مجله با سایر طراحی ها تفاوت چندانی ندارد و چالش ها، نکات، ترفندها و ابزارهای خاص خود را دارد. از اینرو تصمیم گرفتیم تعدادی از مفیدترین نکات طراحی جلد مجله را برای شما گردآوری کنیم. بدون هیچ توضیح اضافی، به ذکر این نکات می پردازیم.

 1 - راهنما ها و الگوها
طرح جلد یک مجله باید سازگار باشد، نه تنها از یک صفحه یه صفحه دیگر، بلکه از یک ویرایش به ویرایش دیگر. همه برندهای بزرگ از جمله FHM مثال زیر ،  Cosmopolitan و Reader's Digest و یا Men's Health سبکی دارند که برای مدت طولانی آن را حفظ کرده اند . طراحی جلد مجله مشابه طراحی وب است ، تغییر دادن طراحی صفحات نیز اغلب به شما کمک نمی کند تا یک هویت بصری قدرتمند بسازید.

ایده اولیه این است که شما باید همان سبک ها و صفحه آرایی های اولیه را حفظ کنید که این باعث می شود خواننده برای پیدا کردن ادامه آن بازگردد .  همه این راهنماها، الگوها و یا شیت ها را به عنوان قانون در نظر نگیرید ، بلکه از انها به عنوان قالب یا چهارچوب کاری استفاده کنید که هنگام طراحی جلد مجله باید آنها را رعایت کنید.
2 -  برنامه ریزی پیشرفته
جلد مجله می تواند یکی از عنصری مجله باشد که برای طراحی آن زمان زیادی صرف می شود، چون آن اصولا مهمترین عنصر مجبه نیز هست . اگر خوانندگان، جلد مجله را دوست نداشته باشد ، بنابراین شماره بعدی آن را کمتر خواهند خرید . در نتیجه شما باید قبل از اینکه کار طراحی جلد مجله را به طور جدی شروع کنید ، تلاش بیشتری کنید . از خودتان بپرسید با این جلد می خواهید به چه هدفی برسید و چرا ؟ کدام رنگ یا سری رنگ ها را باید مورد استفاده قرار دهید و تاثیراتی که روی اذهان خوانندگان باقی می گذارد را در نظر داشته باشید. جلد یک مجله جذاب ، جالب و برجسته باشد ، بنابراین برای دستیابی به چنین اهدافی باید خوب در مورد آن فکر کنید.

متاسفانه این راهکار همیشه کارایی ندارد ، چون همه ما می دانیم که کار کردن روی یک تکه کاغذ دقیقا طراحی کردن نیست . ممکن است رنگ ها خوب از آب در نیایند، ممکن است کنتراست خیلی کم و یا خیلی زیاد شود ، احتمال دارد عناوین ، به دلیل زیاد بودن متون و یا تصاویر به خوبی با طرح هماهنگ نشود و بسیاری موارد دیگر . همه ما تا کنون این موقعیت ها را تجربه کرده ایم . همیشه داشتن یک نقشه از پیش تعیین شده کمک خوبی است تا در زمان هایی که در پیدا کردن ایده های اولیه دچار چالش شده اید بتوانید به راحتی عمل کنید.
3 - الهام گرفتن
اگر از چیزی الهام نمی گیرید، از همین حالا شروع به الهام گرفتن کنید . اگر فقط با یک سبک خاص کار می کنید ، خلاقیت شما محدود می شود ، اما خوشبختانه راه هایی برای جلوگیری از این امر وجود دارد . خسته نشوید و به یاد داشته باشید که شما هنگامی که خواننده مجله را ورق می زند باید احساسات او برانگیخته شود . اگر حس می کنید الهام نمی گیرید ، دیگر نشریات را به طور گذرا مرور کنید و ببینید آنها چگونه طراحی شده اند ، متداول ترین راه برای الهام گرفتن این است که به پیاده روی بروید . آرامش داشتن و آرامش پیدا کردن برای ذهن شما بسیار خوب است ، وقتی پس از پیاده روی به خانه یا محل کار خود باز می گردید ذهن شما پر از ایده های جدید است.
نکته : من همیشه هنگام جستجو در اینترنت هر چیزی که به نظرم جالب است را در فلدرهای مجزا ذخیره و آنها را علامت گذاری می کنم . اگر وب سایت جالب مفیدی ببینم آن را بوک مارک می کنم. این کار در زمان هایی که ایده کم می آورم به من کمک می کند.
4 - تایپوگرافی
آنگونه که باید و شاید نمی توانم اهمیت تایپوگرافی را در اینترنت بیان کنم . این آیتم در چاپ اهمیت بیشتری دارد. وقتی شما متن های زیادی دارید ، مثل مطالب یک مجله، تایپوگرافی می تواند بین یک مقاله خسته کننده و مقاله ای که دوست دارید آن را بخوانید تفاوت ایجاد کند . سلسله مراتب یکی از مفاهیم و آیتم های مهم است. چیزی که اهمیت دارد این است که مطلب مهم تر باید بزرگ تر و ترجیحا با یک رنگ متفاوت از مطالب دیگر باشد که این رنگ کنتراست خوبی نیز با رنگ پس زمینه داشته باشد.
به عنوان یک طراح ، شما تصمیم می گیرید اطلاعات چگونه برای خواننده آماده و به او ارائه شود. اگر این کار را به درستی انجام دهید، عناوین همیشه دارای برجستگی لازم خواهند بود و مهم تر از همه به آسانی می توان آنها را پیدا کرد . در تصویر زیر می بینید که حتی اگر از تعداد کمی رنگ استفاده شود و هیچ تصویری نیز در طراحی به کار برده نشود ، طراح باید آنچه را که خواننده می خواهد به درستی مدیریت کند.

5 - بودجه
ما در عصر اقتصاد زندگی می کنیم و پیدا کردن تصاویر مناسب ، آیکون ها و یا دیگر ملزومات طراحی کار چندان آسانی نیست . خوشبختانه وب سایت هایی مثل  Flickr یا   deviantART  نیز وجود دارند که عکس های خود را با قیمت ارزان در اختیار طراحان قرار می دهند . اغلب عکاسان نیز عکس های خود را به صورت رایگان در اختیار طراحان قرار می دهند ، هر چند ممکن است پس از استفاده ادعای سهم کنند.
پیدا کردن طرح کار نسبتا سخت تری است، اما معمولا می توان طراحانی را به راحتی پیدا کرد که در ازای طرح های مبالغ نامعقول پیشنهاد نمی کنند.
6 - جزییات
شخصی می گفت طراحی در جزییات است . این گفته کاملا درست است ، مخصوصا در مورد طرح های چاپی . قبل از ارسال نسخه نهایی ، از فرصت استفاده کرده و تک تک جزییات کوچکی را که به ذهنتان می رسد بررسی کنید . این کار را از چیدمان و هم تراز بودن  (alignment)  شروع کنید و ببینید متن ، تصویر ، کادرها ، هماهنگی رنگ ، فاصله گذاری ها و ... با هم تناسب و هماهنگی دارد . رنگ سیاه را از یاد نبرید . ببینید آیا رنگ سیاهی که در طراحی به کار برده اید در پایان نتیجه مطلوب را حاصل خواهد کرد.
7 - چاپ
وقتی کار طراحی شما در رایانه به پایان رسید ، باز هم نکاتی هست که باید آن را در نظر داشته باشید . معمولا چاپ طرح یکی از پر چالش ترین و سخت ترین قسمت های طراحی است ، چون آنچه روی کاغذ می آید شبیه چیزی نیست که شما روی صفحه مانیتور مشاهده می کنید . رنگ ها عوض می شود ، ممکن است تصاویر جابجا شوند ، ممکن است متن خیلی کوچک شده باشد و ... . روشی که شما برای صحافی انتخاب می کنید در طراحی مجله نقش مهمی دارد . اگر شما از پرینتر خانگی خود استفاده می کنید ، قادر خواهید بود این مسائل را به راحتی حل کنید ، اما زمان زیادی را باید صرف کنید . چاپگر به شما کمک می کند مقدار اصطحلاک مورد نیاز را تعیین کنید ، همچنین مشخصات خروجی را برای اطمینان از تصاویری که دارای وضوح بالایی هستند را در اختیار شما قرار می دهد.
8 - توصیه های کلی
همه طراحان می دانند که کار طراحی یک کار پر چالش است . طراحی یک جلد مجله نیز چالش های خاص خود را دارد . شما باید هدفمند عمل کنید و بین تبلیغ، متن ، عنوان و عناصر دیگر تمایز قائل شوید . تبلیغات باید در قسمتی قرار گیرد که نتیجه مورد نظر را حاصل کند . طراحی جلد یا صفحه آرایی یک مجله چیزی بیشتر از کنار هم قرار دادن عناصر در کنار یکدیگر است . یک طراح خوب ساعت ها زمان صرف جابجا کردن آیتم ها می کند و ممکن است در پایان به مرحله اول بازگردد ، اما رد نهایت به انچه که می خواهد و مطلوب است دست پیدا می کند.

گاهی ممکن است یکی از عناوین با کل طرح همخوانی نداشته باشد ، تبلیغات فضایی بیش از آنچه مد نظر است اشغال کند ، و از آنجا که شما اجازه تغییر دادن آن را ندارید ، مجبور خواهید بود با این شرایط کنار بیایید . کار کردن روی یک طرح و سفارشی کردن آن تا حد امکان کلید موفقیت برای یک طراح مجله است.  بهترین طراحان همیشه عنوان را عمیقا و با دقت کامل بررسی می کنند و گاهی ممکن است آن را برای انجام پاره ای تغییرات به طراح بازگردانند . از انجام این کار نترسید ، اما سعی کنید زیاد تکرار نشود . محصول نهایی باید سازگاری ، خلاقیت و انسجام را به تصویر بکشد . این چیزی است که طراحان به آن یک جلد موفق می گویند.
جمع بندی
قبلا هم گفتیم که هر چیزی که ساده به نظر می رسد به این معنی نیست که انجام آن کار ساده ای است . طراحی جلد مجله بخشی از یک فرایند طولانی است که نیاز به زمان و کار زیادی دارد ، بنابراین تصور نکنید که وقتی کار را شروع کردید بعد از 2 ساعت می توانید یک جلد مجله خوب طراحی کنید . این کار به داشتن اطلاعات و دانش کافی نسبت به تایپوگرافی ، راهنما ها ، زیبایی شناسی ، محل قرارگیری مطالب و ... دارد و هر کسی نمی تواند بک جلد مجله خوب طراحی کند.

 

 

تالیفات دنیای نو