تعریف دستگاه چاپ روی لیوان

دستگاه چاپ روی لیوان چیست ؟

 

دستگاه چاپ لیوان در سیستم چاپ سابلیمیشن دستگاهی است که از طریق پرس و حرارت و در نسل جدید آن در دستگاههای چاپ سه بعدی از طریق وکیوم و حرارت عکس را بر روی لیوان سابلیمیشن انتقال می دهد .
خرید دستگاه چاپ عکس روی لیوان سرمایه گزاری مطمینی جهت شروع یک کسب و کار جدید است چرا که با قابلیت چاپ روی لیوان جادویی لیوان شبرنگ لیوان پلیمری و مدل های مختلف لیوان محصولات متنوعی را شامل می گردد .
دستگاه چاپ روی تیشرت
چاپ عکس روی تی شرت یه کار پرطرفدار، لذت بخش و اگر اهل کار باشید ، پردرآمد به حساب میاد . مثلا تا قبل ، برای خود من همیشه مشکل بود که تی شرتی با طرح مناسب که البته اندازم هم باشه پیدا کنم . فروش دستگاه چاپ دیجیتال روی تی شرت اما با روشی که در ادامه بهتون یاد میدم ، دیگه این مشکل کاملا حل میشه و ازاین پس ، به راحتی می تونید طرح دلخواهتون رو روی تی شرت چاپ کنید .

دستگاه چاپ مستقیم روی تیشرت

دستگاه پرس حرارتی
در گذشته چاپ تنها بر روی کاغذ انجام می‎شد که روش آن نیز مشخص شده و به واسطه دستگاه‎ها‎ی چاپ صورت می‎گرفت . در حال حاضر روش‎ها‎ی دیگری نیز وارد عرصه چاپ شده که از آن با نام چاپ حرارتی یاد می‎کنند که قابلیت چاپ بر روی سطوح پارچه‏ای ، شیشه و سرامیک را نیز دارد . چاپ حرارتی به دو صورت انجام می‎شود.

۱-  چاپ حرارتی یا ترانسفر

در چاپ ترانسفر ابتدا طرح بر روی پارچه یا سطح مورد نظر طراحی و سپس دستگاه پرس به همراه حرارت بر روی سطح گذاشته می‎شود. یکی از ویژگی‎ها‎ی چاپ حرارتی با ترانسفر اینکه می‎توان طرح را بواسطه چاپ افست یا چاپ دیجیتال بر روی سطح ایجاد و سپس از چاپ حرارتی استفاده کرد .

به منظور دقت در رنگ‎ها‎ باید با توجه به کیفیت مرکب ، نوع پارچه ، زمان و میزان اعمال حرارت ، پس از برگردان شدن روی پارچه ، بهترین جلوه را روی البسه نمود که در این روش ، رنگ‎ها‎ تا حدودی با طرح اولیه مطابقت دارد.  تنظیم دستگاه بر روی رنگ‎ها‎ی CMYK می‎تواند ترکیب زیبایی بوجود آورد    .

در روش چاپ حرارتی به شیوه ترانسفر ، مرکب سایان به رنگ بنفش ، ماژنتا به رنگ آلبالویی سوخته و زرد به رنگ قهوه‌ای روشن می‎باشد . پیگمنت یا ( قدرت رنگ ) مرکب سایان نسبت به سایر مرکب‌ها ۱۵ تا ۱۷ درصد بیشتر است . از اینرو ترام‌ها در چاپ ترانسفر ، با فاصله زیاد و بصورت ریزتر از هم هستند که درصد آنها در کل پایین‌تر از روش‌های چاپی دیگر می‎باشد .

تخمین و پیش بینی درصدهای رنگ در چاپ ترانسفر ، نیازمند تجهیزات پیشرفته می‎باشد که هزینه آن نیز مقرون به صرفه نیست . از اینرو تجربه رنگ‌شناسی برای دستیابی به رنگ‌های پرقدرت در چاپ ترانسفر ، می‎تواند به کیفیت رنگ‎ها‎ کمک کند .

سطوح مناسب برای چاپ ترانسفر

سطوحی را می‎توان برای چاپ ترانسفر انتخاب کرد که مرکب کمتری در آن نفوذ کند و به خوبی روی پارچه منعکس شود . هر چه بافت سطح مورد نظر از تراکم بیشتری برخودار باشد ، بهتر مرکب را پس می‌دهد و به هر میزان که پوک‌تر باشد ، مرکب را به خود جذب و در نتیجه انتقال ضعیف‌تری روی پارچه صورت می‎گیرد .

در گذشته برای چاپ حرارتی ترانسفر از کاغذ ژاپنی مخصوص استفاده می‎شد اما در حال حاضر قیمت دستگاه پرس حرارتی نوع کره ای آن نیز وارد بازار شده که کیفیت بالایی دارد . بطور کلی برای چاپ حرارتی ترانسفر باید مرکب ، جنس پارچه یا الیاف باید دارای کیفیت بالایی باشند تا چاپ بخوبی انجام شود   .
۲ - چاپ حرارتی با دستگاه سابلیمیشن

دستگاه چاپ سابلیمیشن با نام چاپ حرارتی نیز شناخته می‌شود که یکی از بهترین روش‌های چاپ بر روی اشیاء به شمار می‎رود و اساس کار آن، بر پایه تصعید مواد بوده و با این کار جوهر از کاغذ مخصوص به جنس مورد نظر منتقل گردد. دستگاه پرس حرارتی سابلیمیشن برای سطوح صاف از قبیل البسه ، ام دی اف ، کاضی ، سرامیک و … مورد استفاده قرار می‎گیرد . دستگاه پرس حرارتی پارچه علاوه بر این از دستگاه چاپ سابلیمیشن برای لیوان‎ها‎ی مخروطی ، بزرگ و کوچک استفاده می‎شود . دستگاهی که بدین منظور مورد استفاده قرار می‎گیرد ، به شکل قالب لیوانی بوده که بر روی سطح استوانه‏ای قرار و طرح مورد نظر چاپ می‎گردد . علاوه بر این برای چاپ بر روی بشقاب و چاپ سه بعدی نیز این دستگاه کاربرد دارد .

کیفیت چاپ در شابلیمیشن بالاست و بعد از چاپ طرح پاک نخواهد شد و سطوح چاپ شده نیز قابل شست‌وشو بوده و نهایتا با توجه به هزینه پایین ، نسبت به سایر روش‌های چاپ بر روی سطوح ، می‌توان حتی یک عدد سفارش را با کیفیت بالا و در مدت کوتاهی انجام داد . پرس حرارتی بزرگ یکی از مزایای این روش چاپ ، هزینه پایین دستگاه‎ها‎ی چاپ و همچنین امکان چاپ در تیراژ پایین می‎‎باشد .
نکاتی در استفاده از چاپ سابلیمیشن

برای شروع چاپ بوسیله دستگاه سابلیمیشن ، یک کاغذ مخصوص سابلیمیشن ، دستگاه پرس حرارتی ، عدد پرینتر جوهر افشان و چسب نسوز مورد نیاز می‎‎باشد .
تصویر دلخواه می‎‎توان با استفاده از یک پرینتر خانگی و جوهر Sublimation روی کاغذ مخصوص چاپ می‎گردد و سپس تصویر چاپ شده روی شی مورد نظر قرار داده می‎‎شود که بواسطه گرما و حرارت دستگاه به سطح جسم منتقل می‎شود . پرس حرارتی دستی وجود یک پوشش مخصوص روی شی از پاک شدن تصویر چاپ شده جلوگیری می‎کند .
تصویر باید به شکل معکوس روی کاغذ مخصوص چاپ شود تا پس از انتقال ، جهت تصویر به حالت اصلی خود بازگردد . برای این کار می‎توانید از امکانات آینه Miror در تنظیمات پرینتر استفاده کنید .

 

تالیفات دنیای نو