استراتژی تبلیغات استارتاپ برای جذب مشتری

استراتژی تبلیغات استارتاپ

آیا بدون استراتژی تبلیغات می توان تبلیغات موثر داشت؟ تبلیغات یکی از ضروری ترین اقدامات جهت جذب مشتریان جدید و ارتقا نام تجاری است. و طبیعتا بدون استراتژی تبلیغات استارتاپ ها با هدر رفت هزینه در این مسیر رو به خواهند شد. راه های زیادی برای تبلیغات وجود دارد. برخی شرکت ها  از بیش از یک روش برای تبلیغات استفاده می کنند. آنها از روش های متعدد جهت دستیابی به اهداف بازاریابی مختلف استفاده می کنند.

صرف نظر از محصول و یا خدمات شما، مجموعه ای قوی استراتژی های تبلیغات می تواند باعث درخشش کسب و کار شما شود. نه تنها برای مشتریان فعلی بلکه برای جذب مشتریان جدید نیز بسیار مهم و اثر بخش است.

در اینجا با ۱۰ مورد از استراتژی تبلیغات استارتاپ آشنا می شویم:

۱- برگزاری مسابقات

برگزاری مسابقات اغلب یک استراتژی خوب محسوب می شود. ایده اصلی آن به این صورت است که شما با درج نام و لوگوی شرکت و پیام تبلیغاتی خوب اقدام به برگزاری مسابقات می کنید. حتی می توانید برای تامین جوایز نیز اسپانسر جذب کنید. به این ترتیب شما با قرار دادن جوایز ارزنده افراد زیادی را جهت شرکت در مسابقه جذب می کنید. با این اقدام شما کسب و کار و محصول خود را در معرض دید افراد قرار خواهید داد. این یک استراتژی تبلیغات استارتاپ کم هزینه است.

۲- شبکه های اجتماعی

وب سایت های شبکه اجتماعی مانند فیس بوک ، گوگل+ و غیره محیطی مطلوب و مناسب را جهت تبلیغات شما فراهم آورده اند. این یک بازاریابی مستقیم در بهترین حالت است. شبکه های اجتماعی با یک دنیا از مشتریان بالقوه از سراسر جهان امکان برقراری ارتباط را برای شما فراهم آورده اند. در این جوامع کسب و کار شما این امکان را دارد که فراتر از بحث فروش، با مشتریان خود در سطوح مختلف تعامل سازنده برقرار کند.

علاوه بر تبلیغات در این محیط ها شما می توانید شکاف بین کسب و کار و مشتریان را پوشش دهید. حمایت ها و اعتراضات آنها را می توان از طریق مدیریت شبکه های اجتماعی ساماندهی کرد.

۳- ارسال ایمیل های سفارشی

تهیه لیستی از اطلاعات مشتری برای هر کسب و کاری ضروریست. شما می بایست اطلاعات مشتریان فعلی و یا افرادی که به سمت کسب و کار شما می آیند، را ثبت کنید. و با طرح یک برنامه مشخص به ارسال ایمیل های سفارشی بپردازید. محصولات و خدمات خود را در قالب ایمیل برای آنها ارسال کنید. آنها کسانی هستند که شما را پذیرفته اند.

تهیه یک قالب زیبا برای ایمیل ها را فراموش نکنید. طراحی مناسب و زیبا برای ترقیب آنها به مشاهده محتوای ایمیل ترقیب می کند. حتما دقت کنید که از ارسال هرزنامه و ایمیل های بی اهمیت دوری کنید.

۴- نمونه محصول ارائهکنید

اغلب شرکت ها برای محصولات خود اقدام به ارائه نمونه به مشتریان بالقوه خود  می کنند. این اقدام برای توسعه محصولات جدید بسیار مفید است. برای محصولاتی که امکان دادن نمونه به مشتری میسر نیست، می توان امکانی را برای آزمایش آن فراهم آورد.

۵- بازاریابی در نقطه فروش

بازاریابی در نقطه فروش یکی از راه های ترویج و فروش محصول در فروشگاه است. این روش با ساده کردن فرآیند خرید و انگیزه دادن عمل می کند. در این روش، محصولات مواد غذایی در انتهای راهرو فروشگاه قرار می گیرد و محصولات جدید که قصد فروش آنها را دارند در دسترس مشتریان قرار می گیرد.

بازاریابی در نقطه فروش، برای محصولات جدید و یا محصولاتی قصد فروش بیشتر آنها را دارید مناسب است. این محصولات حتی در انتهای فرآیند خرید نیز در کنار صندوقدار قرار می گیرد که در هنگام انتظار نیز مورد توجه مصرف کنندگان قرار بگیرند.

۶- تشویق مشریان به معرفی دیگران

تشویق مشتری فعلی به معرفی دیگران یکی از اثربخش ترین استراتژی های تبلیغاتی است. شما می توانید با در نظر گرفتن تخفیف، محصولات رایگان، پاداش های نقدی و غیر نقدی مشتریان را به خرید بیشتر و معرفی دیگران تشویق کنید. این یک استراتژی تبلیغات استارتاپ با اهرم مشتری است. خلاقیت خود را در نحوه ارائه پاداش بکار ببندید تا مشتریان ترقیب شوند شما را به دیگران معرفی کنند.

۷- اختصاص سود به امور خیریه

مردم دوست دارند که در اتفاقی بزرگ سهم داشته باشند. شما به اختصاص بخشی از سود خود به امور خیریه مردم را ترقیب می کنید تا در این امر شریک باشند. با این عمل شما یک تیر و دو نشان زده اید. چرا که هم موجب فروش بیشتر محصولات خود شده اید و هم در امور خیریه بانی شده اید. این استراتژی تبلیغات استارتاپ یکی از سبز ترین اهداف تبلیغاتی است. یکی دیگر از فواید این استراتژی، خوشنامی نام تجاری شماست.

۸- هدیه تبلیغاتی با ارزش

ارائه یک هدیه تبلیغاتی با ارزش همواره از بهترین شیوه های تبلیغاتی است. شما می بایست دقت کنید در این شیوه از اشتباه بزرگی که اکثرا دچار آن می شوند دوری کنید. اغلب شرکت ها در پی کاهش هزینه های خود از ارائه هدیه تبلیغاتی با ارزش خود داری می کنند. آنها با ارائه هدیه تبلیغاتی بی کیفیت و فاقد ارزش به مشتریان توهین می کنند. و البته مشتریان نیز از آن استفاده نخواهند کرد. بنابراین با دادن هدیه تبلیغاتی با ارزش می توان موجب اثر بخشی این شیوه تبلیغاتی شد.

۹- فعالیت های تشویق از مشتری

قدردانی و تشکر از مشتریان در جلوی درب فروشگاه با تنقلات و یا اهدای جوایز در قرعه کشی یکی دیگر از استراتژی های تبلیغاتی موثر است. با این کار شما هم از مشتریان فعلی قدردانی کرده اید و هم مشتریان بالقوه را به خرید ترقیب می کنید. شما می توانید در ازای خرید آنها راهی موثر برای قدردانی از آنها بیایید.

۱۰- نظرسنجی بعد از فروش

می توان از طریق ارتباط تلفنی یا ارسال ایمیل نظر مشتریان در خصوص خرید خود را جویا شد. رضایت مشتری همواری یکی از بزرگترین درب های موفقیت را به سمت کسب و کار باز می کند. با انجام نظر سنجی شما به مشتریان این پیام را می رسانید که رضایت شما برای ما اهمیت دارد. با اینکار شما می توانید اشکالات کار خود را دریابید و اصلاح کنید. با سوالات مناسب، نظر مشتری را در خصوص محصول، ارتباط با مشتری، سرویس دهی و سایر موارد جویا شوید. با اینکار شما این شانس را دارید که مشتری ایی را که از شما خرید کرده و ناراضی هست را مجدد به خرید ترقیب کنید. همینطور در حفظ مشتری فعلی به شما کمک می کند.

 

 

تالیفات دنیای نو