پنجاه درصد تخفیف تحصیل در رشته چاپ برای اعضای اتحادیه چاپخانه ‌داران

 

صادق ولی ‌زاده، مدیر آموزش و پژوهش مرکز آموزش علمی ـ کاربردی فرهنگ و هنر واحد 5 تهران،‌ گفت: این دانشگاه در دو مقطع کاردانی و کارشناسی رشته ‌های چاپ و نشر ثبت نام می‌کند که برای اعضای اتحادیه چاپخانه ‌داران با تخفیف 50 درصدی همراه خواهد بود.

ولی‌زاده اظهار کرد: ثبت نام دانشجو برای دوره‌های کاردانی و کارشناسی رشته ‌های چاپ،‌نشر و گرافیک به ‌زودی آغاز می‌شود و اعضای اتحادیه صنف چاپخانه ‌داران می‌توانند با تخفیف ویژه در دانشگاه ثبت نام کنند.

به گفته وی، این دانشگاه که از سال 1381 فعالیت خود را آغاز کرده در دو مقطع کاردانی و کارشناسی رشته چاپ و نشر دانشجو می‌پذیرد. در مقطع کاردانی، رشته‌های طراحی چاپ، چاپ و نشر و گرافیک تدریس می‌شود و در مقطع کارشناسی، رشته‌ های چاپ، طراحی و آماده ‌سازی چاپ، مدیریت امور چاپ و مدیریت امور نشر برپاست.

مدیر آموزش و پژوهش این مرکز آموزشی با اشاره به نزدیک بودن زمان ثبت نام دوره‌ها افزود: در طول سال، این دانشگاه در هر مقطع دو بار پذیرش دارد که در ماه‌های تیر و آبان ‌ماه انجام می ‌شود. دوره کاردانی در اواخر تیرماه و دوره کارشناسی در نیمه نخست مرداد ماه ثبت نام خواهند داشت.

ولی‌زاده گفت: علاقه‌ مندان برای حضور در دوره‌ها با داشتن شرط معدل 13 به بالا می‌توانند از طریق سایت http://sanjesh.org ثبت نام و بدون کنکور در دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند. این دوره‌های دانشگاهی برای شاغلین در صنعت چاپ مزایای ویژه‌ای در نظر گرفته است که از این میان می‌توان به تخفیف 50 درصدی برای افرادی که از طرف اتحادیه صنف چاپخانه‌داران معرفی و به تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده باشد، اشاره کنم.

تولید پلاستیک بسته‌بندی قابل تجزیه در طبیعت

یک شرکت ایتالیایی به تولید نوع جدیدی از پلاستیک برای بسته‌بندی مواد غذایی پرداخته که در طبیعت تجزیه می‌شود.

ادامه مطلب ...

برگزاری پانزدهمین جشنواره آثار برتر چاپی درشهریور

 

مدیر کل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پانزدهمین مسابقه آثار برتر چاپی در شهریور برگزار خواهد شد و فراخوان این مسابقه نیز هفته آینده اعلام می‌شود.

محمودرضا برازش مدیر کل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  از برنامه‌ این دفتر برای هفته ملی صنعت چاپ خبر داد و گفت: جشن‌های صنعت چاپ در شهریور برگزار خواهد شد.

وی افزود: جشن ملی صنعت چاپ را در تهران برگزار خواهیم کرد و روز دقیق آن در آینده اعلام می‌شود. برای برگزاری پانزدهمین جشنواره صنعت چاپ، 16 استان کشور انتخاب شده‌اند که برنامه‌هایی در آنها اجرا می‌شود. این جشن‌ها در حالی امسال از نیمه شهریور در 16 استان برگزار می‌شود که سال قبل در 10 استان برگزار شده بود.

برازش در ادامه گفت: همچنین پانزدهمین مسابقه آثار برتر چاپی در شهریور برگزار خواهد شد و فراخوان این مسابقه نیز هفته آینده اعلام می‌شود. در نظر داریم جشن ملی صنعت چاپ و مسابقه آثار برتر چاپی را تجمیع کنیم و مانند سال گذشته دو بخش نشود که بخشی در شهریور و بخشی در بهمن برگزار شود.

بر اساس این گزارش جشنواره ملی صنعت چاپ از 11 شهریور در 16 استان کشور برگزار خواهد شد.

 

برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته بندی تهران در بهمن 94

 

بهمن پورمند گفت: زمان برگزاری نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی تهران از تاریخ 12 تا 15 بهمن 94 است.

این عضو هیات مدیره اتحادیه چاپخانه داران تهران با اعلام این مطلب عنوان کرد: علت تغییر و جابجایی زمان نمایشگاه به خاطر تداخل زمان آن با سال نو میلادی است، بنابراین تصمیم گرفته شد برای راحتی حضور شرکت های خارجی این امر انجام شود

تضمینی برای کاهش قیمت تمام شده کاغذ نیست

 

عضو هیأت‌ مدیره اتحادیه چاپخانه داران تهران گفت: صِرف رفع تحریم‌ها، تضمینی برای کاهش قیمت تمام شده کاغذ نیست چرا که موانع دیگری بر سر راه کاهش بهای قیمت تمام شده کاغذ و در نتیجه کتاب وجود دارند که باید تدابیر جدی برای برطرف کردن آنها نیز اندیشیده شود؛ به عنوان مثال باید عوارض واردات مواد اولیه واسطه‌ ای مانند کاغذ کاهش پیدا کند.

 

صنعت چاپ در دنیا رتبه سوم صنایع بزرگ را در اختیار دارد

 

محسن بیگلری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: صنعت چاپ مظلوم واقع شده و به همین دلیل نیاز به تشکیل فراکسیون چاپ، نشر و بسته‌بندی در مجلس داریم تا دولت و مجلس از آن حمایت ویژه کنند.

 محسن بیگلری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: صنعت چاپ ایران متاسفانه در رده پایینی قرار گرفته است. این صنعت تنها در بخش صنعت نیست و بخشی از آن مربوط به حوزه فرهنگی و اجتماعی به‌شمار می‌آید. صنعت چاپ در دنیا رتبه سوم صنایع بزرگ را در اختیار دارد اما نگاه به چاپ در ایران منطقی نیست.

 وی افزود: بسته‌بندی امروز در ایران و جهان امری ضروری محسوب می‌شود که بخشی از صنعت چاپ است اما تقلیل چاپ به کتاب و نشریه و دیگر موارد جلوی توجه ویژه به آن را گرفته است. به همین منظور تلاش شده تا اقداماتی در زمینه چاپ و نشر انجام دهیم که از آن میان برگزاری جلسه‌های همفکری بوده است. این جلسه‌ها روند خوبی را دنبال می‌کرد اما در حال حاضر اطلاعی از پیگیری آنها ندارم.

 این نماینده مجلس گفت: به لحاظ پژوهش‌هایم در صنعت چاپ، با ضرورت توجه بیشتر به این حوزه آشنا هستم. صنعت چاپ نیاز به توجه بیشتر از سوی دولت  و مجلس شورای اسلامی دارد. رقم بودجه در نظر گرفته شده برای صنعت چاپ بسیار ناچیز است. دستگاه‌های این صنعت روز به روز در حال پیشرفت هستند و همین امر لزوم توجه به آن را نشان می‌دهد.

 بیگلری با اشاره به اختلافات میان اتحادیه‌های مرتبط با صنعت چاپ بیان کرد: متاسفانه بحث‌هایی وجود دارد که باید به صورت داخلی و میان اعضای این اتحادیه‌ها حل شود و پس از آن می‌توان با تمرکز بر صنعت چاپ، از دولت و مجلس تقاضای توجه ویژه به آن را داشته باشیم. شکل‌گیری ساز و کار درست و پیگیری مطالبات در این روند منطقی خواهد بود.

 وی در پایان سخنانش اظهار کرد: نیاز به تشکیل فراکسیون چاپ اهمیت بسیاری دارد. امروز این صنعت مظلوم واقع شده و در جایگاه شایسته چاپ و نشر نیست.

 

 

اولین ساعت هوشمند با خط ( بریل ) در خدمت چاپ دیجیتال

 

اولین ساعت هوشمند بریل مخصوص نابینایان محصول یک شرکت کره جنوبی است تا این قشر از جامعه محدودیت کمتری را احساس کنند.

 صفحات لمسی برای نابینایان کاربردی نداشته و آنها را با مشکلات بسیاری مواجه می کند زیرا این افراد تنها قادر به خواندن صفحاتی هستند که به صورت بریل نوشته شوند. اما یک شرکت کره ای ساعت هوشمندی را تولید و روانه بازار فناوری خواهد کرد که قابلیت های متفاوتی را در اختیار کاربرانش قرار می دهد.

 اولین ساعتهوشمند بریل مخصوص نابینایان با نام «Dot» عرضه خواهد شد که می تواند نگاه نابینایان به دنیای اطراف خود را دگرگون کند. این ساعت ارزان قیمت می تواند همانند یک ابزار آموزشی برای نابینایان عمل کند. زیرا نابینایان قادر به مطالعه کتاب هایی هستند که به صورت بریل نوشته شده باشند و درصد محدودی از کتاب ها به این سبک نوشته می شوند.

 این ساعت هوشمند دارای سلول هایی با نقاط تغییر کننده است که می تواند کتاب های دیجیتال را برای کاربرانش به نمایش بگذارد. هر کدام از سلول های این ساعت دارای شش نقطه فعال هستند که برای انتقال مفاهیم به شخص نابینا هر بار تعداد نقاط کاهش یا افزایش می یابند تا شخص قادر به خواندن متون به صورت بریل باشد. این گجت پوشیدنی هر ۵ روز یکبار شارژ می شود.

این ساعت می تواند امکانات دیگری مانند ارسال و دریافت پیامک یا حتی کوک کردن ساعت را نیز برای کاربرانش رقم برند. ساعت هوشمند Dot با قیمتی در حدود ۳۰۰ دلار و از ماه دسامبر وارد بازار فناوری می شود.

 

تولید اولین ربات نرم چاپ سه بعدی با کمک دانشمند ایرانی

 

تولید اولین ربات نرم چاپ سه بعدی با کمک دانشمند ایرانی

دانشمندان دانشگاه های هاروارد و کالیفرنیا در سان دیگو با همکاری بابک مصدق، استادیار کالج پزشکی ویل کورنل در دانشگاه کورنل، نخستین ربات چاپ سه بعدی جهان را ارائه داده اند که از هسته سخت اما پوشش خارجی نرمی ساخته شده است.

 دانشمندان دانشگاه های هاروارد و کالیفرنیا در سان دیگو با همکاری بابک مصدق، استادیار کالج پزشکی ویل کورنل در دانشگاه کورنل، نخستین ربات چاپ سه بعدی جهان را ارائه داده اند که از هسته سخت اما پوشش خارجی نرمی ساخته شده است.این امر به ربات، امکان انجام پرش های چندگانه و سازگاری بهتر با انسان ها را می دهد. ربات جدید با الهام از طبیعت ساخته شده و قادر است بیش از 30 پرش را انجام دهد. این ربات با ترکیب بوتان و اکسیژن نیرودهی می شود.
 ربات ابداعی در مقایسه با نمونه های دیگر سازگارپذیرتر است و می تواند پا به پای انسان ها کار کند.
 در آزمایشات انجام شده، سیستم مزبور به پرش ارتفاع 76.2 سانتی متر و پرش افقی 15.24 سانتی متر دست یافت. ربات بیش از 100 بار پرش کرد و از 35 پرش دیگر از ارتفاع 121.9 سانتی متری جان سالم به در برد.
 گردهم آوردن مواد سخت و نرم در کنار یکدیگر به دانشمندان در ارائه نسل جدید ربات های سریع کمک می کند.
 مصدق و همکارانش امیدوارند دستاورد جدید امکان یکپارچه شدن اجزای سخت با ربات های نرم را فراهم کند. این ربات ها می توانند بدون کاهش دادن ایمنی انسان هایی که با آن ها کار می کنند، سریع تر حرکت کنند.

 

ورود کاغذ سنگی به بازار

 

ورود کاغذ سنگی به بازار 

مدیرعامل شرکت تعاونی پیشگامان عصر ارتباطات گفت : تا دو ماه آینده کاغذ سنگی با کیفیت و قیمتی مناسب تر از کاغذ معمولی که حاصل قطع درختان نیست بلکه از سنگ آهک که معادن متعددی از آن در استان یزد وجود دارد تولید و به بازار می آید

حمیدرضا کریم نژاد روز یکشنبه در جمع خبرنگاران استان یزد با بیان اینکه صنعت تولید کاغذ سنگی فقط در چهار کشور جهان وجود دارد ، افزود : تولید کاغذ سنگی صنعتی سبز بوده و هیچگونه آلودگی برای محیط زیست ندارد

مدیرعامل شرکت تعاونی پیشگامان عصر ارتباطات همچنین با اشاره به وضعیت کم آبی در استان خاطر نشان کرد : تولید این کاغذ نیاز به مصرف آب ندارد و مواد اولیه آن در استان یزد تامین می شود

کریم نژاد به مصرف این کاغذ در حوزه های نوشتاری، چاپ، بنر و بسته بندی اشاره و اضافه کرد : کاغذ سنگی کیفیت بسیار بهتری نسبت به کاغذهای معمولی دارد به طوری که اگر 50 سال در اقیانوس و 700 سال در بایگانی بماند، تغییر شکل نداده و دست نخورده باقی خواهد ماند

وی همچنین با اشاره به ماندگاری بسیار زیاد و مقاومت این کاغذ در مقابل آب گفت: این کاغذ به راحتی پاره نمی شود و برای استفاده در صنعت چاپ و کاغذ دیواری نیز بسیار شفاف و مناسب است

مدیر عامل شرکت تعاونی پیشگامان عصر ارتباطات خاطرنشان کرد : واحد تولید کاغذ این شرکت سرمایه اولیه 500 میلیارد ریال و اشتغالزایی 110 نفر راه اندازی شده و ظرفیت تولید 5 هزار تن در سال دارد که در فازهای بعدی به ظرفیت 30 هزار تن در سال با اشتغالزایی 250 نفر خواهد رسید

ساخت ظروف یک بار مصرف کاغذی بدون ضرر از ضایعات چاپخانه ها

 

ساخت ظروف یک بار مصرف کاغذی بدون ضرر از ضایعات چاپخانه ها

تولیدکنندگان ایرانی با همکاری بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرای فرمان حضرت امام (ره) موفق شدند در صنعت پالپ مولدینگ، از ضایعات چاپخانه ها، ظروف یک بار مصرف کاغذی و بدون ضرر تولید کنند.

 با تولید و عرضه ظروف یک بار مصرف کاغذی، نگرانی ها درباره بیماری زایی و سرطان زایی ناشی از مصرف غذای گرم در ظروف پلاستیکی یک بار مصرف از بین می رود، ضمن اینکه این ظروف به طور کامل با محیط زیست نیز سازگاری دارند.

 کارشناسان می گویند با بهره گیری از صنعت پالپ مولدینگ، ضایعات برگشت پذیر به طبیعت همچون دوربری و دورریزهای چاپ خانه ها در تولید ظروف یک بار مصرف کاغذی مورد استفاده قرار گرفته است.

 این کار سبب خواهد شد، نگرانی ها در ارتباط با مصرف مواد غذایی داغ و یا فریزکردن مواد غذایی در ظروف یک بار مصرف به دلیل خاصیت ضدآب و ضدروغنی این ظروف از بین برود.

مدیرعامل شرکت پاک کاغذ سبز در استان مازندران که با مشارکت بنیاد برکت موفق به تولید ظروف یک بار مصرف کاغذی در ایران شده، گفت: مطابق آزمایشات انجام شده در کشورهای پیشرفته، آثار سرطان زایی و بیماری در مصرف ظروف کاغذی به صفر رسیده است.

 محمد امین اسلامی با بیان اینکه از حدود 10 سال پیش تاکنون صنعت پالپ مولدینگ در دنیا جایگزین صنایع پلیمری شده، افزود: شرکت پاک کاغذ سبز برای اولین بار در سال 87 به منظور واردات چهار خط تولیدی و ماشین آلات مورد نیاز این صنعت با اعتباری بالغ بر یک میلیون یورو نسبت به تولید محصولات سبز اقدام کرد اما کمبود نقدینگی در بازار سرمایه، معوقات بانکی و نیز مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها تاکنون اجازه فعالیت جدی به ما نداده بود.

 وی تصریح کرد: در چنین شرایطی، بنیاد برکت در چارچوب مأموریت های خود برای توانمندسازی شرکت های تولیدی در مناطق محروم به کمک ما شتافت و با مشارکت 49 درصدی خود و تزریق بخشی از منابع مالی مورد نیاز به میزان دو میلیارد و 258 میلیون تومان موجب شد تا شرکت پاک کاغذ سبز بتواند از ظرفیت کامل تولیدی خود استفاده کند.

 اسلامی گفت: با رفع مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی، از این پس سالانه بالغ بر یک هزار تن ظروف یک بار مصرف کاغذی و ظروف بسته بندی تخم مرغ در شرکت ما تولید خواهد شد.

 به گفته مدیرعامل شرکت پاک کاغذ سبز، خط دوم تولید ظروف کاغذی این شرکت نیز بزودی راه اندازی می شود تا در نتیجه آن، شمار افراد شاغل در کارخانه از 25 نفر در حال حاضر به 50 نفر افزایش یابد.

 اسلامی اظهار امیدواری کرد با توجه به خطرات جانی مصرف محصولات پلیمری برای مصرف کنندگان، تولید ظروف یک بارمصرف کاغذی بتواند جایگزین مناسبی برای آنها در ایران شود.

 این تولیدکننده ایرانی گفت: اکنون کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز بازارهای مناسبی برای صادرت این محصولات تلقی می شوند اما تحقق این امر در گروی افزایش سرمایه گذاری و تولیدات در این زمینه است.

 شرکت پاک کاغذ سبز در منطقه محروم استان مازندران واقع شده و مشارکت بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، به عنوان سهامدار 49 درصدی باعث شده اکنون تولید در دو بخش بسته بندی های صنعتی شامل شانه های تخم مرغ به صورت در دار و فانتزی و بسته بندی های لوازم خانگی و الکترونیکی و نیز تولید ظروف یک بار مصرف کاغذی برای صنایع غذایی محقق شود

دانشمند موفق به ابداع چاپگر سه بعدی شده اند که میتوان به صورت همزمان 10 ماده را چاپ کند


 

 دانشمندان موفق به ابداع چاپگر سه‌بعدی شده‌اند که می‌تواند به‌صورت همزمان 10 ماده را چاپ کند

به گزارش اخبار چاپ، چاپ سه‌بعدی روز به روز پیشرفته‌تر شده و استفاده از مواد جدید‌تری، مانند شیشه،‌در آن امکان‌پذیر می‌شود، اما یکی از مشکلاتی که همچنان در مسیر پیشرفت این فناوری مانع ایجاد می‌کند، ناتوانی این چاپگرها در استفاده ازچندین نوع متنوع از مواد است.

براساس گزارش ساینس الرت، دانشمندان امنون موفق به ابداع چاپگر سه‌بعدی شده‌اند که می‌تواند به‌صورت همزمان 10 ماده را چاپ کند، قابلیتی که می‌تواند به پیچیدگی اجسام چاپ شده توسط چاپگرها افزوده و امکان تولید طیفی کاملا جدید ازمحصولات را با سرعت و کیفیت متفاوت فراهم آورد.

اگرچه درحال حاضر برخی از چاپگرهای صنعتی سه‌بعدی از توانایی چاپ همزمان چندین ماده برخوردارند،‌اما هزینه استفاده از آنها بسیار بالا،‌نزدیک به 250 هزار دلار،‌بوده و در عین حال می‌توانند حداکثر سه‌ماده را به صورت همزمان چاپ کنند.

اما ساخت چاپگر مولتی فب که توسط دانشمندان MIT ابداع شده‌است،‌ تنها هفت هزار دلار هزینه داشته و از نوآوری‌هایی برخوردار است که می‌تواند چاپ سه‌بعدی اجسام پیچیده را از همیشه ساده‌تر سازد.

به منظور افزودن به توانایی‌های چاپگر برای چاپ همزمان 10 ماده، مولتی فب از تکنیک اسکن سه‌بعدی بینایی ماشینی یا Machine Vision بهره می‌برد که به چاپگر امکان می‌دهد به صورت خوکار خود را تنظیم کرده و هدایت کند.این چاپگر می‌تواند قطرات میکروسکوپی فوتوپلیمرها را با یکدیگر مخلوط کرده و سپس آنها را با کمک هد چاپگر دقیق‌تری چاپ کند.

هد جدید با کمک تکنیک بینایی ماشینی به چاپگر امکان می‌دهد جسمی را اسکن کرده و سپس جسمی دیگر را روی آن جسم با دقتی بالا چاپ کند. دانشمندان می‌گویند می‌توان آی‌فونی را درون چاپگر قرار داده و از دستگاه درخواست کرد جلد محافظی را مستقیم روی گوشی چاپ کند.

استفاده از چنین تکنولوژی می‌تواند بر نحوه تولید محصولات مختلف تاثیری قابل توجه داشته باشد و علاوه بر این، چنین فناوری برای محققان، کالاهای شخصی‌سازی شده و یا حتی تولید انبوه یک محصول کارایی‌های بالقوه‌ای خواهد‌داشت.

 

تولید یک رنگ جالب و کاربردی

 

تولید یک رنگ جالب و کاربردی

محققان ترکیب رنگی جدیدی ساخته اند که در صورت برخورد پرتوهای گرمابخش خورشید، جسم مورد نظر را خنک می سازد.

این ابتکار جدید توسط گروهی از محققان دانشگاه جان هاپکینز ارایه شده است. آنها با آگاهی از این موضوع که بسیاری از مردم به دست زدن به وسایل گرم شده ناشی از تابش نور خورشید علاقه ای ندارند و همچنین گرم شدن بسیاری از وسایل از عمر مفید آنها می کاهد این رنگ جدید را با ویژگی منعکس کردن بخش قابل توجهی از نور خورشید تولید کرده اند.
مهمترین ویژگی این رنگ جدید، تولید آن بر مبنای مواد به کار رفته در تولید شیشه است.
دکتر جیسون بنکاسکی این رنگ جدید را از سیلیکات پتاسیم که در طبیعت به وفور یافت می شود تولید کرده است. این ماده مبنای اصلی تولید شیشه بوده و به راحتی نیز در آب حل می شود.
این محقق با ایجاد تغییرات ساختاری در این ماده امکان استفاده از آن به صورت اسپری بر روی سطوح مختلف را فراهم آورده است. پس از خشک شدن ماده اسپری شده نسبت به اثرگذاری آب مقاوم می شود.
در ابتکارعمل از رنگدانه ها نیز برای تولید رنگهای جدید از این ترکیب استفاده شده است. بدین ترتیب می توان آن را بر روی هر سطحی اسپری کرد.
این رنگ کاملا ارگانیک بوده و با سایر رنگهایی که پیشتر بر روی سطوح اسپری شده است به خوبی پیوند می خورد. این درحالی است که اگر از رنگهای معمولی استفاده شود، در محل پیوند لایه های جدید و قدیم ترکهایی ایجاد می شود.
قرار است آزمایشاتی طی دو سال بر روی این رنگ جدید انجام شود و در صورت کسب مجوزهای لازم تولید صنعتی آن آغاز شود.

به صنعت چاپ چه نیازی داریم ؟

 

 به صنعت چاپ چه نیازی داریم؟

شاید امروز که به صندلی خود تکیه داده‌ایم و مشغول دیدن مطالب مختلف در میان پایگاه‌های اینترنتی هستیم، به موجب بانی این اتفاق تا به حال فکر نکرده‌ایم، نیندیشیده‌ایم که اگر چاپ نبود چگونه دانش‌ها منتقل می‌شد.

 چاپ یعنی زندگی، یعنی حیات، پویایی و تحرک، فکر اینکه در نبود چاپ جامعه با چه مشکلاتی روبه‌رو می‌شود غیرقابل تصور است.  برای چند لحظه به دنیای بدون چاپ فکر کنید، تصور کنید که محصولی عکس نداشته و بخواهد معرفی شود.

 اگر چاپ نباشد هیچ کارت شناسایی برای معرفی هویت ما وجود ندارد، خبری از اسکناس‌های رنگارنگ نیست و کتاب و مجله‌ای چاپ نخواهد شد و اگر صفحات وب را چاپ نوین بنامیم دیگر سرگرمی به‌نام اینترنت معنا ندارد.

 مهمترین رخدادهای تاریخ بشریت، اختراع حروف چاپی مستقل و دستگاه چاپ بوده ‌است. نخستین‌بار، یوهانس گوتنبرگ آلمانی در سال ۱۴۵۶ میلادی چاپ را اختراع کرد اما در حقیقت اختراع فن چاپ به قرن‌ها پیش از گوتنبرگ مربوط می‌شود، شاید وقتی به کتیبه حقوق بشر کوروش هخامنشی نگاه می‌کنیم نشانه‌هایی از این صنعت قابل مشاهده باشد.

 پیدایش صنعت چاپ در جهان

بسیاری پیدایش نخست این صنعت حیات‌بخش را مربوط به چین می‌دانند اما از کجا معلوم که چاپ قرن‌ها پیش از چینی‌ها ابداع نشده باشد، زیرا جنگ‌های پی ‌در پی اجازه کاوش را از انسانها گرفته است و شاید اگر نابودی فرهنگی در جنگ ها نبود امروز مطالبی می‌توانستیم بیابیم که چاپ را به ایران نسبت بدهد.  با نگاهی به تمدن تخت جمشید و آثار برجای مانده از شهرسوخته، این فرضیه چندان دور از ذهن هم نیست.

 اگر گوتنبرگ را پدر چاپ دنیا معرفی کنیم در توضیح فعالیت‌های وی می‌خوانیم که او روزانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ برگ چاپ می‌کرد .نخستین کتابی که وی پدید آورد کتاب مقدس ۴۲ سطری بود. کتاب‌هایی که در آن زمان به ‌چاپ می‌رسید به «اینکونابولا» معروف است.  ابداع گوتنبرگ ظرف مدتی حدود ۴۰ سال در عمده کشورهای اروپایی و در شهرهایی مانند ونیز، فلورانس، پاریس و لیون رواج پیدا کرد و چاپخانه‌هایی با این روش به ‌وجود آمد.

  پیدایش صنعت چاپ در ایران

نخستین چاپخانه در ایران در شهر تبریز تأسیس شد. عباس میرزا نایب‌السلطنه، میرزا‌زین‌العابدین تبریزی را مأمور فراگیری فن چاپ و راه انداختن نخستین چاپخانه در تبریز کرد .میرزا زین‌العابدین تبریزی در سال ۱۲۳۳ هجری قمری ابزارآلات چاپ حروفی را به تبریز آورده و تحت حمایت عباس‌میرزا، نایب‌السلطنه که در آن زمان حکمران آذربایجان بود مطبعه کوچکی برقرار کرد.

 شاید دلیل جایگزینی مطبعه سنگی به ‌جای مطبعه سربی این باشد که افرادی، مطبعه سربی و حروف آن را با بدبینی نگاه می‌کردند و علامت کفر می‌دانستند یا چون حروف ما پارسی بود با حروف سربی در آن زمان نمی‌توانستیم تنوع در خطوط داشته باشیم در صورتی که در مطبعه سنگی از خوشنویس‌ها کمک گرفته می‌شد.

 علی قاضی‌زاده در «کتاب تبریز شهر اولین‌ها» می‌نویسد: «سخت‌گیری‌های کهنه‌پرستان موجب شده بود که به سبب گرانی طولانی و سخت بودن چاپ سنگی، چاپ کتب و مطبوعات بسیار گران تمام شده و در نتیجه سال‌ها انتشار کتاب و نشریه با دشواری‌های فراوان همراه باشد.»

 حدود 90 سال پس از تأسیس نخستین چاپخانه در تبریز، نوه حاج زین‌العابدین (کسی که نخستین چاپخانه سنگی و سربی را در ایران دایر کرد) به‌ نام زین‌العابدین مطبعه‌چی که پس از زیارت مکه به نام حاجی حاج‌آقا معروف و هنگام گرفتن شناسنامه نام علمیه را بر خود انتخاب کرد، ماشین چاپی را از اروپا خریداری کرده و از طریق کشور مصر وارد بندر استانبول در ترکیه فعلی کرد و از این بندر توسط 40 گاومیش به تبریز انتقال داد.  حاجی حاج‌آقا علمیه همراه با دستگاه‌های چاپ سنگی خود 8 تن از متخصصان صنعت چاپ را نیز از کشور آلمان برای نصب و آموزش این دستگاه‌ها به تبریز آورد. دختر حاجی حاج آقا علمیه درباره ورود ماشین چاپ به تبریز در کتاب «اولین‌ها» نوشته است حسین امید می‌گوید که «زمان حمل گاومیش‌های حامل دستگاه‌های چاپ از کوچه‌های تنگ و باریک محله منجم تبریز به اجبار دیوارهای تعداد زیادی از خانه‌های همسایه‌ها را فرو ریخته و خراب کردند که حاجی حاج‌آقا هزینه بازسازی دیوارهای فرو ریخته را نیز متحمل شدند و این‌گونه بود که چاپ، وسلیه ارتقای فرهنگ و ماشین تولید علم به ایران رسید.»

  نامگذاری روز ملی صنعت چاپ

با گذشت زمان اهمیت صنعت چاپ بر همه روشن شد، نامگذاری روز 11 شهریورماه به‌ عنوان روز ملی صنعت چاپ در تقویم ایرانیان در سال 1382 و با تلاش‌ اسدا... جامی (مدیر‌کل وقت دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) انجام شد.
 
در آن زمان اهالی صنعت چاپ به شورای فرهنگ عمومی درخواست‌ دادند و توضیحات بسیاری برای لزوم ورود این روز در تقویم مطرح کردند تا در نهایت این شورا به این جمع‌بندی رسید که روز ملی صنعت چاپ به رسمیت شناخته شود و این‌گونه 11 شهریورماه به‌ عنوان روز ملی صنعت چاپ در تقویم نامگذاری شد

 

صادرات چاپ،شاید همین حالا

 

 

 صادرات چاپ، شاید همین حالا!

 صادرات کارهای چاپی مقوله‌ای پر از اما و اگر ولی پیوسته موضوع بحث محافل و نشست‌ها و مناسبت‌های مرتبط با صنعت چاپ بوده است. حالا در شرایط جدید اقتصادی کشور و مشکلات فراوانی که چاپخانه‌ها با آن دست‌ به گریبانند، طرح این مساله قدری تعجب برانگیز به نظر می‌رسد،


 با محدود کردن صادرات، خودزنی می‌کنیم!

 تصمیمات ناگهانی دولت در ماه‌های اخیر که به دنبال نوسانات نرخ ارز و تشدید تحریم‌ها صورت گرفت، آسیب‌هایی جدی بر کسب و کار فعالان صنعت چاپ وارد ساخت. منع صدور تعدادی از کالاها، با هر مصلحت و ملاحظاتی که باشد، به کوتاه شدن دست ما از بازار کشورهای منطقه و همسایگان منجر می‌شود.
 حالا کشورهای دیگر به سرعت جای ما را پر می‌کنند و حتی در آینده با برطرف شدن محدودیت‌ها نیز دیگر به آسانی نخواهیم توانست این بازار از دست رفته را دوباره از آن خود کنیم.
ما کارهای چاپی را در قالب بسته‌بندی محصولات و نیز به صورت سفارش مستقیم چاپی انجام می‌دادیم و به ترکمنستان و افغانستان می‌فرستادیم.
 حالا این کارها به کل متوقف شده‌اند. سفارش چاپ کارهای هواپیمایی افغانستان، ظروف یکبار مصرف، دفترچه‌های مدارس، انواع کارت پستال‌ها و ... حالا به سوی پاکستان سرازیر می‌شود. همچنان که در ترکمنستان رقیبان ترکیه‌ای جای ما را می‌گیرند.باید توجه داشت که بخش خصوصی برای کسب این بازارها، سال‌ها زحمت کشیده است و دولت به یکباره، بی‌هیچ مقدمه‌ای این رابطه را قطع کرد.
دولت یک‌شبه صادرات 75 قلم کالا را ممنوع کرد. به گمرک بخشنامه می‌شود که از همین امروز چنین مقرراتی اعمال شود. بدون این که مسایل مربوط به بخش خصوصی و قراردادها و ... در نظر گرفته شود و دست کم با نهادهایی مثل اتاق بازرگانی ایران، رایزنی صورت گیرد.
 
بن‌بست صادرات چاپ
 چاپ به طور عمده به مواد مصرفی وارداتی وابسته است. علی‌رغم وجود چند کارخانه مرکب‌سازی و کاغذسازی- که آنها هم به تبع نرخ ارز، قیمت محصولاتشان را بالا برده‌اند- بخش قابل توجهی از این مواد و نیز کل پلیت‌های مصرفی و کلیشه و مواد دیگر و نیز ماشین‌آلات این صنعت وارداتی است. بنابراین ارایه خدمات و تولید کارهای چاپی در این شرایط بسیار گران تمام می‌شود و حتی اگر مشتری خارجی داشته باشیم و ممنوعیت گمرکی نیز برطرف شده باشد، باز هم نحوه محاسبه ارز حاصل از صادرات وقتی به کشور بازمی‌گردد، به گونه‌ای است که جبران این هزینه‌ها را نمی‌کند.
اگر بخواهیم مشتری خارجی کاغذ را خودش بدهد و ما کار چاپ شده را به او تحویل دهیم، که جور درنمی‌آید و به فرض که چنین چیزی از طرف آنها پذیرفتنی باشد،‌ مقررات گمرک، مشکل‌ساز است.
 این سیاست‌ها، صادرات چاپ را در بن‌بست قرار داده‌ است.
 
پرسش‌های بی‌جواب
 جای سوال است که دولت چگونه تصمیم می‌گیرد سیگار در اولویت دوم تخصیص ارز باشد و کاغذ- که برای دفتر مشق بچه‌های این کشور استفاده می‌شود- در گروه پنجم!
چرا به نظر کسانی که در هر بخش از اقتصاد تخصص دارند، اعتنا نمی‌شود؟
شما ببینید مقوا در اولویت هفتم تخصیص ارز قرار می‌گیرد. آیا کتاب‌ها جلد نمی‌خواهند؟
 آیا دارو- که در اولویت اول  است- باید بدون جبعه مقوایی و بسته‌بندی به داروخانه‌ها ارسال شود؟
کاغذ 30 درصد کار چاپخانه‌ها و مقوا 70 درصد را پوشش می‌دهد. این محصول با بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی در جامعه ارتباط دارد.
نابسامانی قیمت‌ها و بی‌ثباتی بازار چاپ
 ما کاغذ را ظرف سه – چهار ماه به چند قیمت خریدیم، از بندی 25 هزار تومان تا 90 هزار تومان و قیمت مقوا از 700 تومان تا 2700 تومان نوسان داشت. مرکب هم از 800 تومان تا 2600 تومان بالا رفت. با این وضع نمی‌توان با مشتری قرارداد بست. اگر دولت بخواهد ثبات اقتصادی ایجاد شود و صادرات داشته باشیم، ‌قیمت چند قلم کالای عمده را برای 6 ماه یا حداقل 3 ماه ثابت نگه دارد. ما بدانیم تا این مدت می‌توانیم بر این اساس قرارداد ببندیم. ولی با این نوسان‌ها ما در ارتباط با مشتریان داخلی هم مشکل پیدا کرده‌ایم. ما قبض آب و برق چاپ می‌کنیم. حتی برای یک هفته هم تضمینی نداریم که نرخ کاغذ چه خواهد بود و بر چه مبنایی قرارداد ببندیم.
 
بی‌مهری دولت به صنعت چاپ
به نظر می‌رسد آسیب‌هایی که به چاپخانه‌داران وارد می‌شود، کمی بیشتر از آن چیزی است که بخش‌های دیگر اقتصاد به خاطر شرایط اخیر تحمل می‌کنند و این شاید تا حدودی ناشی از بی‌مهری دولت به چاپ هم باشد. وقتی بودجه نشر در وزارت ارشاد 18 میلیارد تومان و بودجه چاپ 2 میلیارد تومان باشد و هنگام گروه‌بندی کالاها برای استفاده از ارز مرجع سیگار در اولویت 2 و کاغذ در اولویت 5، مرکب‌های رنگی در اولویت 7 باشند، معلوم است که چاپ مورد عنایت دولت و برنامه‌ریزان کشور نیست. این رویه به برنامه‌های دولت در بخش‌های دیگر نیز آسیب می‌زند.
 وقتی صحبت از صادرات غیرنفتی می‌شود، باید بدانیم که چاپ یک پای اصلی کار است و صادرات بدون چاپ و بسته‌بندی خوب امکان‌پذیر نیست.در حالی که هنوز هم از200 تن محصول زعفران در خراسان، تنها 50 تن به صورت بسته‌بندی فروخته می‌شود،‌150 تن فله صادر می‌شود که گاهی جایزه صادراتی هم به فعالان این بخش داده می‌شود.
30 درصد محصولات باغی ما، به ضایعات تبدیل می‌شود. در حالی که در کشورهای دیگر برای یک بند کفش هم بسته‌بندی نام و نشان‌دار تهیه می‌شود.
 ما بهترین محصول زرشک و آلو و برگه‌ها را در یک پلاستیک می‌ریزیم که هم در معرض آسیب و فاسد شدن قرار می‌گیرد و هم در بازار توی سرش می‌خورد.دولت باید حامی بخش خصوصی باشد و در کشورهای دیگر با ظرفیت‌های قانونی خود از صادرکننده حمایت کند.
 در حالی که من ماهی حدود یک صد هزار دلار به افغانستان صادرات داشتم، در یک معامله حدود 85 هزار دلار مرا بالا کشیده‌اند و کسی نیست که از ما دفاع کند.
 وقتی LC باز نمی‌شود و ما مجبوریم به روش نقدی و بر اساس اعتماد کالا را بفرستیم، باید متحمل این زیان‌ها هم بشویم.
 
 
فرصت خوبی برای ورود به بازار
 کشورهای همسایه داریم 
 
 
 
فاصله زیاد دلار و ریال علی‌رغم مشکلاتی که برای اقتصاد کشور ایجاد کرده، فرصت‌هایی نیز پدید آورده است. در حوزه چاپ، آن بخش از فعالیت‌ها که مواد مصرفی‌شان در داخل قابل تامین باشد،‌ اکنون جاذبه قابل توجهی برای همسایگان دارند، زیرا با توجه به کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی، آنها با همان هزینه قبلی و پرداخت مبلغ معینی دلار یا یورو، می‌توانند نزدیک به دو برابر آنچه پیش از این می‌توانستند، کالاها و خدمات از ایرن دریافت کنند.
در زمینه ورق‌های PVC و مواد PET که پتروشیمی‌های ایران مواد اولیه آنها را تولید می‌کنند، فرصت‌های خوبی را می‌توان انتظار داشت. در زمینه چاپ لیبل با سیستم هلیوگراور نیز با توجه به تولید مرکب در داخل، می‌توانیم امیدوار باشیم.استفاده از این فرصت، البته آسان نیست. اقلام مختلف هزینه‌ها برای تامین بخشی از مواد اولیه بالا رفته، به ویژه اقلام وارداتی تحت تاثیر نوسانات ارزی، رقم‌های درشتی را می‌بلعند. با این همه به خاطر فرصت‌هایی که برشمردم، می‌توان مشتریانی از کشورهای همسایه را جلب کرد و با ارایه کالا و خدمات مطلوب و با کیفیت، بازارهایی را تصاحب کرد.
به تدریج این رابطه پایدار خواهد شد و در شرایط متفاوت اقتصادی و برابری ارز هم این روابط می‌تواند مبنایی برای توسعه بازارهای صادراتی چاپ باشد.
موفقیت در این زمینه مستلزم همکاری و حمایت دولت است. متاسفانه ما شاهد برخی موانع در مراکز تخصیص ارز هستیم که تامین مواد اولیه مورد نیاز را دشوار می‌کند، همین تاخیرها به علاوه پاره‌ای مشکلات گمرکی می‌تواند فرصت‌های ما را بسوزاند.اکنون که جاذبه پایین بودن ارزش ریال، موجب توجه متقاضیان چاپ و بسته‌بندی از کشورهای همسایه شده، باید به سرعت وارد عمل شویم. ما مشتریانی از ازبکستان، ترکمنستان، ارمنستان، آذربایجان و عراق داشته‌ایم، به ویژه برای ورق PVC و PET و نیز چاپ لیبل.
کیفیت کالای ما خوب و قابل قبول آنهاست، بعضی شرکت‌ها مثل کارخانه دولتی روغن عراق که پیش از این لیبل‌های خود را از چین تهیه می‌کرد، حالا لیبل شرینک را از ما خریداری می‌کند. تازه‌ترین فروش ما 15 میلیون قطعه لیبل این کارخانه بوده است.
اکنون تولیدکنندگان فیلم پلی‌اتیلن و بطری PET و چاپکاران لیبل به طور مستقل یا به عنوان پشتیبان بسته‌بندی آب و نوشیدنی‌ها و صنایع غذایی، از فرصت‌های خوبی برخوردارند.
اعتبار بعضی محصولات و برندها نیز سرمایه ما در بازارهای کشورهای همسایه است، با چنین اعتباری باید اکنون که مزیت نسبی قیمت را هم برای بعضی محصولات داریم، به بازارهای همسایه راه باز کنیم. اگر دولت و ادارات مختلف
حمایت کنند، خواهیم توانست سهم خود را در بازار این کشورها در آینده باز هم گسترش دهیم.
 
 
حالا وقت بازاریابی صادرات چاپی است

  محمدرضا غیبی مدیرکل «انجمن توسعه صادرات چاپ ایران» بود؛ انجمنی که خبر تاسیس آن به همراه معرفی سایر اعضای هیات مدیره (محمد کلاری، محمود پیشعلی، حسن قاسمی، ابوالقاسم نظری، احمد آل طه، عباس ابوالفتحیان و رضا رضایی) در دی ماه 1381 اعلام شد و قبل از اولین سالگرد، به دنبال تغییر و تحولات وزارت ارشاد، از فعالیت بازماند.

علی‌رغم ناکامی این انجمن، وی طی چندین سال درگیر کارهای چاپ و بسته‌بندی صادراتی بوده است. حتی قبل از تاسیس آن انجمن که دولت مستعجل بود، او تجربه‌های خوبی در این زمینه داشت.
او چه در سال‌های 1375 تا 1379 که مدیرعامل «پیشگامان چاپ و نشر» در شیراز و تهران بود و چه سال‌های 86-1379 که مدیر «همگام چاپ و نشر» بود، و چه پس از آن که به عنوان مشاور پروژه‌های بسته‌بندی فعالیت داشت، درگیر مسایل صادرات چاپ بوده است. حالا او نقطه‌نظر خود را درباره فرصت‌های جدید صادراتی به ماهنامه صنعت چاپ ارایه داده است.
علی‌رغم محدودیت‌های توسعه صنعت چاپ در دهه 70، امکانات صنعت چاپ در کشور ما در مقایسه با کشورهای همسایه، چندان نومیدکننده نبود. حتی آنچنان بود که شماری از کارهای چاپی کشور امارات در ایران چاپ می‌شد. اما تحولات چاپ در جهان و نوسازی و گسترش مراکز چاپ و بسته‌بندی در امارات و ترکیه از اوایل 1380، از چنان شتابی برخوردار شد که چاپ و بسته‌بندی ایران از آنها عقب افتاد. حالا بسیاری از کارها که در گذشته به اروپا سفارش داده می‌شد،‌ دارد به ترکیه و امارات می‌رود.
بی شک یکی از دلایل اصلی آن پیشرفت‌ها و این پسرفت‌ها، سهولت سرمایه‌گذاری، آورده اندک، وام‌های کلان بلندمدت با بهره زیر پنج درصد برای چاپخانه‌داران آن کشورها و مشکل تامین وثیقه و بهره‌های بانکی سنگین 20 تا 25 درصدی برای سرمایه‌گذاران ایرانی بوده است. تورم و نوسان نرخ ارز و عوارض گمرکی روی کاغذ و مرکب هم باعث بالا رفتن قیمت تمام شده می‌شد.
این دو عامل بازدارنده برای صادرات کارهای چاپی بود.
 حالا بالا رفتن نرخ ارزهای خارجی در برابر ریال، علی‌رغم گرانی کالاهای وارداتی، فرصتی برای تولیدکنندگان و صنعتگران و به طور مشخص چاپخانه‌داران پدید آورده است. گرچه کاغذ و مرکب و پلیت وارداتی هستند، ولی سایر هزینه‌های دخیل در یک کار چاپی که موجود هستند! بسیاری از هزینه‌های ثابت به جای خود هستند. ماشین‌آلات، محل چاپخانه و ... از طرفی هزینه برق مصرفی و نیروی کار که با ریال پرداخت می‌شود، ‌در مقایسه با هزینه‌های بین‌المللی الان پایین‌تر است، بنابراین دراین مقطع خاص فرصت‌های تجاری خوبی فراهم می‌آید که به شرط سرعت عمل در فعالیت بازاریابی و تسهیل امور در گمرکات کشور می‌تواند آغاز فصل تازه‌ای در صادرات کارهای چاپی باشد.
بدیهی است استفاده از این فرصت‌ به خودی خود تحقق پیدا نمی‌کند، بدون فعالیت بازاریابی هیچ سفارش‌‌دهنده خارجی درب چاپخانه‌های ما را نمی‌کوبد که کار چاپی و بسته‌بندی خود را سفارش دهد. این فرصت از آن کسانی است که اهل تحرک و پویایی هستند و کسانی که فقط به نق زدن و انتظار کشیدن اکتفا می‌کنند، سهمی در این میان نخواهند داشت.
دست کم کارهایی را که به خارج سفارش داده می‌شود و در ایران با امکانات موجود چاپخانه‌ها، امکان چاپ آنها وجود دارد، شناسایی کنیم و سراغ سفارش‌دهندگان آنها برویم و با ارایه نمونه کار، اعتماد آنها را به توان خود برای چاپ آنها جلب کنیم. 
ما این کار را در دهه 70 تجربه کرده‌ایم. شرکتی مالزیایی که از ایران خرما خریداری می‌کرد، جعبه‌های خرما را چاپ شده و آماده می‌فرستاد و در ایران خرما درون آن بسته‌بندی می‌شد. به کمک چاپخانه‌های شیراز و تهران، نمونه آن جعبه‌ها تولید و با قیمتی که برایشان به صرفه بود، به آنها ارایه شد.
 پس از آن خرمای دو شرکت «فارس کبکاب» و «بدر دی» که اولی خرمای جنوب و دومی خرمای بم را صادر می‌کرد، در بسته‌بندی‌های داخلی، به مالزی فرستاده شد.
می‌توانم تجربه‌های مشابهی را در زمینه بسته‌بندی قند طبیعی برای شرکت انگلیسی وایت هورس و نوعی آدامس که در لبنان توزیع می‌شد و نیز جایگزین کردن بسته‌بندی میگو که پیش از آن از سوییس وارد می‌شد، یادآوری کنم.
البته لازم است به نکته‌ای اساسی نیز در این ارتباط اشاره شود و آن حساسیت کارهای صادراتی و استانداردهای مورد نیاز برای خدمات چاپ در بازارهای جهانی است. 
کنترل کیفیت در این بازار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر بین ده هزار کار، ده نسخه ایراد داشته باشد، کل کار مرجوع می‌شود. اما از این سخت‌گیری نباید نگران باشیم، زیرا کار کردن در چنین مناسباتی موجب ارتقای کیفیت چاپ در کشور می‌شود.
نکته دیگری که لازم است به آن اشاره کنم، لزوم اقناع دولت و برنامه‌ریزان و مسوولان درباره ضرورت حمایت از صنعت چاپ است. زیرا این صنعت علاوه بر نقش بین رشته‌ای و مکمل در سایر فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی، ارزش افزوده بالایی به محصولات مختلف می‌بخشد که به رونق کل اقتصاد کشور کمک می‌رساند.
برای مثال بد نیست یادآور شوم زیره‌ای که از ایران صادر می‌شود، واحد آن تن و بهای آن برحسب ریال است.
 اما در امارات همین محصول در بسته‌های 50 گرمی و صد گرمی بسته‌بندی می‌شود و ارزش آن برحسب یورو اعلام می‌شود.
هر چه از صنعت چاپ و بسته‌بندی حمایت شود، کل بخش‌های اقتصاد کشور از آن بهره‌مند خواهند شد و بازاریابی خارجی در این زمینه می‌تواند به شکوفایی هر چه بیشتر صنعت بیانجامد. با این توضیحات بار دیگر یادآور می‌شوم که درست همین حالا وقت بازاریابی و کسب سهم بیشتر در بازارهای منطقه‌ای است.
 
 
 

 

قوطی هوشمندی که شیر فاسد را تشخیص میدهد

 

 
قوطي هوشمندي که شير فاسد راتشخيص مي دهد
 
 مهندسان دانشگاه برکلي و تايوان بطري هوشمند با پرينتر سه‌بعدي طراحي کرده‌اند که مي‌تواند تخمين بزند غذاهاي درون يک فروشگاه از جمله شير که تاريخ مصرف کمي دارد، تا چه زماني سالم باقي خواهند ماند.

معمولا بو کشيدن شير براي مطمئن شدن از سالم بودن آن، کار سختي است چون بوي شير فاسد خيلي مشمئزکننده است. حتي بعضي افراد تاريخ مصرف شير را نگاه نمي‌کنند، آن را سر مي‌کشند. حال، مهندسان با استفاده از يک فناوري راه‌حلي براي اين کار پيدا کرده‌اند.
اين فناوري قطعات الکتريکي را در يک پلاستيک چاپ شده توسط پرينتر سه‌بعدي جاسازي مي‌کند. آنها سپس يک سر بطري شير از اين پلاستيک درست کردند که شامل مدار تشديد است و مي‌تواند تغييرات سيگنال‌هاي الکتريکي ايجادشده توسط تکثير باکتري‌ها را تشخيص دهد.
با اين ابزار، زماني که کسي مي‌خواهد مثلا شير بخرد، فقط کافي است که در بطري شير را نگان کند. اگر شير خراب يا در شرف خراب شدن باشد، روي آن نوشته شده: «لطفا بو نکشيد!»
مهندسان مي‌گويند که اميدوارند به زودي اين در بطري هوشمند را براي بسته‌بندي‌هاي غذاهاي ديگر درست کنند. آنها مي‌گويند:‌ «روزي را تصور کنيد که مي‌توانيد تلفن همراه خود را براي چک کردن ميزان تازگي غذاها به کار ببريد».

 

 

 

عملیات چاپ بدون جوهر با استفاده از نور

 

 عملیات چاپ بدون جوهر با استفاده از نور

محققان دانشگاه علوم و فناوری میسوری با استفاده از مواد در مقیاس نانو، روش جدیدی را برای چاپ تصاویر با استفاده از دستکاری نور به جای استفاده از جوهر رنگی ارائه دادند.

 از این روش برای چاپ لگوی ورزشی Missouri S&T در ابعاد 50 میکرومتر استفاده شده است.

 در روش چاپ رنگی معمولی، جوهرهای نیمه شفاف گوناگون برای چاپ ترنگ های مختلف روی یکدیگر اعمال می‌شوند، اما در این روش بجای جوهر، سوراخ های میکرومینیاتوری در ساختاری چندلایه متشکل از دو فیلم نقره‌ای باریک استفاده شد که با یک فیلم سیلیکا با ضخامت 45 نانومتر از هم جدا شده بودند. لایه بالایی، 25 نانومتر ضخامت دارد که سوراخ‌های کوچکی با استفاده از یک فرآیند فرز میکروساخت پرتو یونی متمرکز در آن ایجاد شده است.

 محققان با این روش، سوراخ‌هایی با قطرهای متفاوت را مطابق با جذب مطلوب نور در طول موج‌های مختلف ایجاد کردند. در نتیجه، نور در طیف‌های مختلف به لوگو تابید، به این معنی که ویژگی های فیزیکی سوراخ های درون ماده، رنگ نمایش داده شده را برای بازسازی دقیق لوگوی ورزشی S&T تعیین می‌کردند.

 دکتر جی گائو، استادیار مهندسی مکانیک و هوا و فضا در S&T میسوری اظهار کرد: بر خلاف فرآیند چاپ جوهر افشان و لیزری که از رنگدانه‌های ترکیبی استفاده می‌شود، در فرآیند چاپ ساختاری ما جوهر رنگی استفاده نمی‌شود.

 سوراخ‌های ایجاد شده برای تولید این رنگ بسیار ریز بوده و تنها با کمک میکروسکوپ الکترومغناطیسی قابل مشاهده هستد، اما به محققان اجازه تولید رنگ‌های استاندارد لگوی S&T و همچنین دستکاری نور برای تولید چهار رنگ همچون نارنجی، آبی، سرخابی و فیروزه‌ای دادند.

 محققان معتقدند با این دستگاه قادر به وضوح بیشتر تصویر نسبت به چاپگرهای معمولی هستند. ویژگی‌های منحصر بفرد این نوع چاپ اجازه استفاده در هنرهای بصری در مقیاس نانو، نوارهای امنیتی و ذخیره اطلاعات را فراهم می‌کند و موجب کاهش مواد مصرفی در روش چاپ معمولی می‌شود.

نتایج این تحقیق در نشریه Scientific Reports منتشر شده است

ضرورت سازگاری چاپ با محیط زیست

 

 
 
کارشناسان سازمان ملی استاندارد و فعالان عرصه چاپ و بسته‌بندی بر ضرورت تدوین استانداردها برای رعایت مسائل زیست محیطی و نیز بهداشتی تاکید کردند.

 نشست «نشست هم‌اندیشی تخصصی چاپ، محیط زیست، تدوین استانداردها و اجرای راهبردهای ملی» از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی تخصصی علوم و فناوری چاپ به همت انجمن علمی فناوری چاپ ایران و به میزبانی سازمان ملی استاندارد، عصر روز دوشنبه ۱۶ شهریور در محل این سازمان در تهران برگزار شد.

آزیتا خضرایی مدیرکل دفتر امور تدوین و استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران در سخنانی در این نشست بر حضور صاحبنظران و کارشناسان انجمن علمیِ فناوری چاپ ایران در کمیته‌های برنامه‌ریزی به منظور ارتقای کیفیت کالاهای حوزه صنعت چاپ و دسته‌بندی، تاکید بر آمادگی سازمان ملی استاندارد را برای واگذاری بخشی از امور مربوط به اولویت‌بندی تدوین استانداردها در حوزه صنعت چاپ را به این انجمن، اعلام کرد.

هنوز استانداردهای کافی در صنعت چاپ تدوین نشده است

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۷ هزار سند ملی در حوزه استاندارد تدوین شده است، یادآور شد: در بخش صنعت چاپ و بسته‌بندی هم استانداردهایی برای برخی مواد اولیه از جمله کاغذ و مقوا تدوین شده است اما این حوزه همچنان نیازمند کار جدی است که امیدوارم با حضور کارشناسان این انجمن علمی در جلسات کمیسیون‌های فنی سازمان ملی استاندارد و استفاده از پتانسیل‌های دو طرف، این بخش مهم حوزه صنعت هم به استانداردهای قابل قبول خود دست یابد.

مدیرکل دفتر تدوین استانداردهای سازمان ملی استاندارد ایران گفت: این دفتر در زمینه تدوین استانداردها برای هر موضوعی از جمله صنعت چاپ و بسته‌بندی، ابتدا تعیین موضوع می‌کند و سپس به این مساله پرداخته می‌شود که آیا استانداردهایی که می‌بایست تدوین شود، از چه منابع و رفرنس‌هایی برگرفته شده باشد؛ مثلا اینکه آیا باید این استانداردها مطابق با استانداردهای آمریکا، اروپا و یا استانداردهای منطقه‌ای باشد؟

در ادامه این نشست محمد بیطرفان رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران توجه به محیط‌زیست و حفظ آن را وظیفه اخلاقی و انسانی دانست و با اشاره به زمینه‌های صنعت چاپ و بسته‌بندی، ضرورت تدوین استانداردها به منظور رعایت مسائل زیست محیطی را در این صنعت یادآور شد.

ضرورت سازگاری صنعت چاپ با محیط زیست

وی افزود: سازگاری صنعت چاپ با محیط‌زیست و به اصطلاح سبز شدن صنعت چاپ و جایگزینی مواد و حلّال‌های دوستدار محیط‌زیست با برخی ترکیبات شیمیایی آسیب‌رسان به محیط‌زیست در صنعت چاپ، گامی است در جهت جلوگیری از هدررفت سرمایه‌ها.

رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران همچنین تصریح کرد: پیاده‌سازی ISO و استانداردهای صنعت چاپ و بسته‌بندی به عنوان یک نیاز، به شدت احساس می‌شود کما اینکه فقدان این استانداردها، مشکلات زیادی هم برای صنعت چاپ و هم برای محیط‌زیست به وجود آورده است.

بیطرفان، توجه به محیط‌زیست و پیاده‌سازی ISO و تدوین استانداردهای مشخص در حوزه صنعت چاپ را از جمله مواردی که در دستور کار جدی انجمن متبوعش قرار دارد، عنوان کرد و افزود: انجمن از همکاری و تعامل جدی با سازمان ملی استاندارد استقبال می‌کند و آماده تدوین و امضای تفاهمنامه‌های جدی در زمینه‌های مختلف همکاری در این خصوص است.

وی ادامه داد: صنعت چاپ و بسته‌بندی در همه حوزه‌ها نقش‌آفرین است و محصولاتی را در زمینه بسته‌بندی مواد غذایی و دارویی در اختیار صنایع مصرف دیگر قرار گرفته است و همانطور که ظرفیت‌های زیادی در آن برای به خدمت به بشر و محیط‌زیست او نهفته است، رعایت نکردن استانداردها می‌تواند در زمینه آسیب‌رسانی به محیط‌زیست، بسیار خطرناک باشد.

رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران همچنین نبود استانداردها در صنعت چاپ و بسته‌بندی را یکی از دلایل اصلی پایین بودن میزان صادرات محصولات کشاورزی کشورهای منطقه عنوان کرد.

اعلام آمادگی سازمان ملی استاندارد برای دریافت اولویت‌های صنعت چاپ

خاطره ایزدی معاون مدیرکل سازمان ملی استاندارد هم از دیگر سخنران این هم‌اندیشی بود با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد تنها مرجع اصلی تدوین استانداردها در تمامی کالاها به جز دارو است، گفت: تدوین استانداردها در حوزه دارو به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی محول شده است.

وی در عین حال آمادگی سازمان ملی استاندارد را برای دریافت فهرست اولویت‌های صنعت چاپ و بسته‌بندی در راه تدوین استانداردهای این حوزه اعلام کرد و گفت: ما اذعان می‌کنیم که چندان زیاد روی تدوین استانداردها در حوزه صنعت چاپ کار نکرده‌ایم و تمرکز ما در این زمینه بیشتر روی مواد اولیه مانند کاغذ، پلاستیک و برخی از مرکب‌ها بوده است.

سید مصطفی ایرانمنش رئیس کمیته پیش‌بسته‌بندی اداره استاندارد هم ضمن یادآوری تدوین استانداردهای بسته‌بندی در سازمان فنی و حرفه‌ای و انتشار آنها در قالب کتابی با عنوان «حرفه – صنعت بسته‌بندی»، گفت: ما همچنین مطالعه‌ای را روی استانداردهای نانو در صنعت بسته‌بندی انجام داده‌ایم که متاسفانه ستاد نانو از آن استقبال نکرد.

ریشه بسیاری از سرطان‌های لنفاوی ناشی از بسته‌بندی‌های غیراستاندارد مواد غذایی است

وی بر لزوم تدوین استانداردهای این حوزه با توجه به ارتباط وسیعی که آن با بخش کشاورزی و مصرف موادغذایی، تاکید و از بی‌توجهی به نحوه تهیه جعبه‌های مواد غذایی و دارویی انتقاد کرد و یادآور شد: به عنوان مثال ما در زمینه صنعت چاپ، به مساله جوهر روی لیبل‌ها و بسته‌بندی مواد خوراکی بسیار بی‌توجهیم در حالی که با توجه به اینکه خیلی از این بسته‌بندی‌ها از مواد بازیافتی دارای میکروب تولید می‌شود، جوهر روی آنها هم وارد ماده خوراکی می‌شود که ریشه بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان‌های لنفاوی، همین موضوع است.

این متخصص حوزه صنعت بسته‌بندی همچنین با بیان اینکه کارتن‌های نگهداری از تخم‌مرغ در ایران از کاغذها و کارتن‌های بازیافتی تولید می‌شود، گفت: با توجه به پوست تخم‌مرغ، مواد سمی و بسیار خطرناکی که در این جعبه‌ها وجود دارد، بر تخم‌مرغ تاثیر مستقیم می‌گذارد که بعضاً هم عوارض بسیار جدی و جبران‌ناپذیری به وجود می‌آورد.

علی‌اصغر صلواتی مدیرعامل شرکت تولید مرکب ایران هم در سخنانی از اینکه استانداردهای لازم در زمینه تولید مرکب نه تنها در ایران بلکه در کل جهان به طور موثری تدوین نشده است، انتقاد کرد و گفت: اگر هم در این خصوص اقدامی صورت گرفته، این کار از سوی انجمن‌های علمی انجام شده است.

بسته‌بندی کالا همان «فروشنده خاموش» است

وی گفت: باید در زمینه تدوین استانداردها در حوزه جعبه‌های مواد غذایی و دارو، همت جدی‌تری صورت گیرد و این کار نیازمند یک استراتژی کلان است؛ ضمن اینکه تدوین نظام‌های تشویقی و تنبیهی برای رعایت استانداردهایی که در آینده تهیه خواهد شد، می‌تواند از برخی مشکلات جلوگیری کند.

در ادامه این نشست هم‌اندیشی منیژه عبدی رئیس آزمایشگاه‌های مرجع بسته‌بندی پژوهشگاه استاندارد در سخنانی گفت: ما چاپ را در زمینه‌های سلولزی مد نظر قرار می‌دهیم و تدوین استانداردها هم عمدتاً معطوف به همین حوزه است، چرا که آنچه که نهایتاً به آن فروشنده خاموش گفته می‌شود، همان بسته‌بندی است.

وی با اشاره به استانداردهایی که در تولید ظروف یکبار مصرف و لاک‌های بسته‌بندی مواد غذایی در صنعت بسته‌بندی وجود دارد، در عین حال از کم‌کاری در این زمینه خبر داد و گفت: تدوین استانداردها در صنعت چاپ می‌تواند در حفظ محیط‌ زیست نقش موثری داشته باشد.

انتقاد از کم‌کاری وزارت بهداشت در زمینه تدوین استانداردهای تولید جعبه‌های دارو

در این نشست همچنین محمود پیش‌علی مدیر چاپ فرارنگ آریا و از پیشکسوتان حوزه صنعت چاپ و بسته‌بندی در سخنانی با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما هیچ مرجعی برای تدوین استانداردهای صنعت چاپ به صورت جدی وجود ندارد، از کم‌کاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه انتقاد کرد و گفت: ما به عنوان تولیدکنندگان حوزه صنعت چاپ هنوز نمی‌دانیم کدام ماده‌ای که از آن در تولید محصولات چاپی استفاده می‌کنیم، سمی و یا دودی است و استانداردهای لازم را ندارد.

وی همچنین با اشاره به ماده UV که در ساخت مرکب‌ها از آن استفاده می‌شود و معمولاً اثرات مضری بر محیط‌زیست به جای می‌گذارد، گفت: در کشورهای پیشرفته‌ای مانند آلمان معمولاً مقدار کمی از این ماده در ساخت مرکب‌ها استفاده می‌شود، ولی ما این ماده را کیلویی ۱۵ هزار تومان از ترکیه وارد می‌کنیم و آن را در داخل کشور ۳۵ هزار تومان می‌فروشیم!

این پیشکسوت صنعت چاپ بر لزوم ورود جدی سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تدوین استانداردها به ویژه در تولید جعبه‌های دارو، گفت: باید به ما تولیدکنندگان اعلام کنند که این استانداردها دقیقاً چیست ولی متاسفانه هیچ‌گونه تعاملی میان وزارت بهداشت و تولیدکنندگان در این رابطه وجود ندارد.

لاله جاوید کارشناس مسئول پژوهشگاه استاندارد هم از انجام طرحی پژوهشی در این پژوهشگاه برای تدوین استانداردها در صنعت بسته‌بندی دارو و با همکاری یک شرکت سازنده کاغذ و مقوا و یک شرکت داروسازی خبر داد و گفت: اگرچه استانداردهای میزان استفاده از UV در صنعت دارو هنوز مشخص نشده است، این استانداردها در جعبه‌های مواد خوراکی و بسته‌بندی‌های مربوط به آن مشخص است.

در پایان این نشست تندیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران به خاطره ایزدی معاون مدیرکل سازمان ملی استاندارد و به نمایندگی از این سازمان و همچنین علی‌اصغر صلواتی مدیرعامل شرکت تولید مرکب ایران اهدا شد.

 

صنعت برندینگ بیش از صنعت نفت سوددهی دارد

 

 

 صنعت برندینگ بیش از صنعت نفت سوددهی دارد

 «رضا حمیدی»، رئیس انجمن مدیران صنایع خراسان‌رضوی با بیان این‌که ایران هیچ رتبه‌ای در برندینگ ندارد، گفت: ورود برندهای خارجی باعث کاهش ارزش پولی کشور و افزایش نرخ اجاره‌بها شده است و از طرفی این کالاها کل کشور را به تصرف خود درآورده‌اند.

 وی با بیان این‌که امروزه شاهد قاچاق گسترده پوشاک به داخل کشور و تضعیف صنعت داخلی هستیم، ادامه داد: در سال 2014 صادرات پوشاک و کفش چین به ایران بر اساس آمار گمرک چین 959 میلیون دلار و بر اساس آمار گمرک ایران تنها 5 میلیون دلار بوده است.

 حمیدی خاطرنشان کرد: ترکیه طی تأسیس سازمانی برای رسیدن به اهداف بلند پروازانه صادراتی 500 میلیارد دلاری در نظر دارد تا در سال 2023 دارای 10 برند جهانی و 50 برند ملی باشد که با مقایسه آن با کشور ایران متأسفانه هیچ رتبه‌ای در صنعت برندینگ ندارد.

 وی تصریح کرد: با بررسی اهداف اقتصادی جهانی می‌توان گفت صنعت برندینگ بیشتر از چاه‌های نفت ایران سوددهی دارد.

 وی با اشاره به این‌که برندینگ اقتصاد را رشد می‌دهد، گفت: باید باور کنیم می‌توان با کیمیای برندینگ بدون استفاده از نفت و سایر خام‌فروشی‌های ثروت ملی کشورمان، اقتصاد بسیار خوبی برای ایران به ارمغان بیاوریم.

 حمیدی پیشنهاداتی به دولت برای گسترش برندینگ ارائه کرد و گفت: باور برندینگ توسط همه‌ی ارکان حکومت و تعریف ضوابط، قبول قانونی برند برای سرمایه حقیقی شرکت‌ها، قانون معافیت مالی برند و برطرف کردن اشکالات قانونی کپی رایت که لازم و ملزوم پیشرفت برندینگ است.

 وی هم‌چنین مبارزه جدی با قاچاق، جلوگیری از تبلیغات غیر واقعی در صدا و سیما، گسترش فرهنگ حمایت از محصول و برند، ایجاد سازمان قدرتمندی برای حمایت از برندینگ با بودجه کافی را ازدیگر مسائلی که دولت جدید برای توصعه برندینگ باید رعایت کند عنوان کرد.

 

نخستین جشنواره ملی تبلیغات برگزارمی شود

                                 

 

  تهران - ایرنا - دبیر کل سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی کشور از برگزاری نخستین جشنواره تبلیغات خبر داد و گفت: این جشنواره با هدف ایجاد ارزش افزوده و رسیدن به سطح بالایی از بهره وری با ارزیابی شیوه های تبلیغی برگزارمی شود. هوشمند سفیدی روز یکشنبه با اشاره به اینکه سالانه بیش از 20 هزار میلیارد تومان در کشور صرف تبلیغات می شود، به لزوم بکارگیری روش های نوین، خلاق و اثربخش و در قالب کمپین های علمی تبلیغی تأکید کرد.نخستین جشنواره ملی تبلیغات روزهای یکشنبه و دوشنبه 9 و 8 آذرماه سال جاری در مرکز همایش های بین المللی تهران با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی و هنری  و فعالان عرصه تبلیغات و روابط عمومی برگزار می شود.    وی گفت: برای ایجاد ارزش افزوده و رسیدن به سطح بالایی از بهره وری، باید رویدادی شکل می گرفت که به ارزیابی شیوه های تبلیغی با   استفاده از عالمان ، متخصصان و صاحب نظران تبیلغات مبادرت می کرد.رئیس نخستین جشنواره ملی تبلیغات ابراز امیدواری کرد که این جشنواره این رسالت را به خوبی به انجام رسانده و گام های موثری در این مسیربردارد.
 

سفیدی در ادامه در تشریح برنامه های عمده نخستین جشنواره تبلیغات به برگزاری نمایشگاه جنبی با حضور آژانس های تبلیغاتی، روابط عمومی بانک ها، بیمه ها، شرکت های تولید هدایای تبلیغاتی و مشاوران و تولید کنندگان مواد تبلیغاتی اشاره کرد     و گفت: این نمایشگاه طی روزهای 9 - 8 آذرماه در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار خواهد شد. وی افزود: برنامه اصلی این جشنواره، بخش مسابقه ای است که در آن، آثار  تبلیغاتی در 18 موضوع داوری خواهد شد و به اثر برگزیده اول شاهین طلایی ، به اثر برگزیده دوم شاهین نقره ای و به اثر سوم، گواهینامه تقدیر اعطاء خواهد شد.  سفیدی از بخش جنبی جشنواره یاد کرد و افزود:  در  بخش   جنبی، شعار تبلیغاتی و سرود سازمانی نیز مورد داوری قرار خواهد گرفت و از سه شعار   و سه سرود سازمانی تقدیر می شود.

رئیس نخستین جشنواره تبلیغات تهران همچنین از بخش ویژه تجلیل از بزرگان تبلیغات ایران در مراسم پایانی جشنواره خبر داد.سفیدی موضوعات اصلی بخش مسابقه جشنواره را شامل کمپین یکپارچه، تبلیغات  محیطی ، سنجش اثر بخشی تبلیغات، اسپانسرینگ، آگهی، فیلم، بنرهای تبلیغاتی و هدایای تبیلغاتی اعلام کرد و گفت : علاقه مندان می توانند تا 25 مهرماه آثار تولیدی سال 93 را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.وی بخش علمی جشنواره را شامل برگزاری چهار کارگاه آموزش با موضوعات سنجش اثر بخشی تبلیغات، شیوه های نوین ترویج فروش، تبلیغات هوشمند و اینترنتی و طراحی و سنجش اثر بخشی کمپین های تبلیغاتی و ارائه سه مقاله منتخب با عناوین کمپین یکپارچه ، تبلیغات اثر بخش و تحولات تبلیغات، از آغا تا بلوغ اعلام کرد.

 

تالیفات دنیای نو