هولوگرام

هر زمان که یک محصول به معروفیت و محبوبیت نزد خریداران دست میابد و فروش آن بالا می رود , افراد سودجو متقلب به این فکر می افتند که محصولاتی با کیفیت پایین را با نام و مشخصات ظاهری شبیه به محصول اصلی وارد بازار نمایند که این امر باعث ایجاد لطمه به بازار و نام آن محصول می گردد.

 یکی از جدیدترین و مطمئن ترین راه حل هایی که در سالهای اخیر برای مقابله با این گونه سوء استفاده ها و کپی برداری ها ارائه شده استفاده از برچسب هولوگرام است.

 برخی محصولاتی که در معرض تقلب و کپی برداری می باشد و استفاده از هولوگرام بر روی آنها مفید میباشد عبارتند از: قطعات و لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات صنعتی , قطعات و لوازم الکترونیک , اسناد و اوراق بهادار , چک , برچسب یا کارت  گارانتی , گذرنامه , کارت شناسایی , کارت های اعتباری , پوشاک و محصولات آرایشی و بهداشتی , انواع گواهینامه های عضویت و نمایندگی و ...

 معرفی برچسب هولوگرام:

 برچسب های هولوگرام محصولاتی اپتیکی هستند که با تکنولوژی لیزر و با استفاده  از تجهیزات و تکنیکهای پیشرفته تولید می شوند. زمانیکه به این برچسب ها در زیر نور نگاه میکنیم تصاویری رنگی مشاهده میشوند  که با تغییر زاویه دید , طیفی از رنگهای مختلف را در آن خواهیم دید . یکی از خصوصیات جالب هولوگرام نمایش تصاویر سه بعدی میباشد که غیر قابل کپی برداری بوده و با روشهای دیگر قابل تولید نیستند.

 برخی از خصوصیات هولوگرام:

 - غیر قابل کپی برداری و تکثیر حتی با استفاده از جدیدترین روشهای کپی و اسکن.

- غیر قابل کندن و انتقال از محلی به محل دیگر و در صورت کنده شدن غیرقابل استفاده مجدد است.

- قابلیت گنجاندن تصاویر یا کدهای مخفی درون هولوگرام که در زیر نور معمولی غیرقابل رویت می باشند و فقط تولیدکننده و صاحب هولوگرام از محل آن آگاه هستند.

- قابلیت گنجاندن تصاویر یا متون میکرونی در داخل هولوگرام که بسته به اندازه آنها فقط با ذره بین یا میکروسکوپ قابل مشاهده هستند.

- قابلیت تولید در اندازه , شکل , تیراژ و رنگ های مختلف

- برای تهیه تصویر اولیه هولوگرام احتیاج به تجهیزات خاص اپتیکی میباشد که با ترتیب خاصی باید در کنار هم چیده شوند و کوچکترین تغییر در چیدمان این تجهیزات باعث ایجاد در تصویر میگردد و به همین دلیل امکان تولید مجدد یک هولوگرام برای تولید کننده اولیه آن نیز وجود ندارد.

 انواع حساسیت هولوگرام:

 برچسب های هولوگرام بسته به نوع استفاده دارای حساسیت های مختلفی در مقابل دستکاری و کنده شدن از سطحی که برچسب روی آن الصاق شده دارند.

 گاهی ممکن است نیاز باشد که برچسب بارها از روی سطح کنده شده و دوباره بچسبد بدون آنکه آسیبی ببیند.در این حالت , برچسب بصورت بدون حساسیت تولید میشود.

 در حالت حساسیت بالا در صورت کندن برچسب , فقط لایه پلاستیکی محافظ برچسب کنده میشود و طرح هولوگرام روی سطح باقی میماند که غیر قابل برداشتن است .

می توان هولوگرام را به حالتی تولید نمود که پس از کنده شدن , قسمت هایی از آن روی سطح به صورت یک متن یا طرح باقی بماند. در این حالت که به هولوگرام  void معروف است , معمولا عباراتی مثل void , کنسل شد و باطل شد بر روی سطح باقی می ماند . در صورت نیاز امکان تولید برچسب هولوگرام با هر طرح دیگری وجود دارد.

 

               

 انواع افکتهای هولوگرام:

 هولوگرام سه بعدی

 در این نوع هولوگرام تصاویر به صورت کاملا سه بعدی دیده می شوند.

هولوگرام دو بعدی

 ساده ترین افکت در هولوگرام می باشد که یک شکل یا متن را به صورت تخت و دو بعدی نمایش می دهد.

 هولوگرام دو بعدی/سه بعدی

 این حالت از قرارگیری دو یا چند لایه دو بعدی روی یکدیگر بوجود می آید که احساس وجود بعد و عمق  را به بیننده القا می کند .

هولوگرام  دات ماتریس

 در این افکت می توان نقاط بسیار ریزی با نظمی خاص در کنار هم قرار می گیرند که بر اثر تابش نور طیف منظمی از رنگ بصورت خطی , شعاعی , حلزونی , و... دیده می شود.

هولوگرام با  تصاویر متحرک

 در این افکت می توان شکل یا تصویر را طوری در کنار هم در هولوگرام گنجاند . برای دیدن این اشکال و متون باید از ذره بین یا میکروسکوپ استفاده کرد.

 هولوگرام با متون میکرونی

 در این حالت می توان اشکال یا متون را در ابعاد میکرونی در هولوگرام گنجاند. برای دیدن این اشکال و متون باید حالتی شبیه به حرکت یا انیمیشن دیده شود.

هولوگرام با کد مخفی

 در این افکت میتوان کدهایی رادر داخل هولوگرام قرار داد که در زیر نور عادی غیر قابل رویت نیستند و برای دیدن آنها باید نور لیزر به هولوگرام تابانده شود.

هولوگرام با تصاویر چند کاناله 

  در این حالت هولوگرام به گونه ای طراحی می گردد که در صورت نگاه کردن به آن از زوایای مختلف تصاویر متفاوتی دیده خواهد شد.

 گیلوچه

 این افکت متشکل از تعداد زیادی خطوط و منحنی هایی می باشد که توسط کامپیوتر و با استفاده از فرمول های خاص ریاضی تولید می شوند که پس از تولید هولوگرام , کپی برداری و طراحی مجدد آنها بسیار مشکل و تقریبا غیر ممکن است و باعث افزایش امنیت هولوگرام می شوند.

 انواع حالات هولوگرام:

 هولوگرام شفاف

 این نوع هولوگرام بصورت شفاف تولید  می گردد بصورتی که پس از چسباندن روی سطح مورد نظر , هم هولوگرام دیده می شود و هم سطحی که هولوگرام روی آن چسبانده شده. از این نوع هولوگرام معمولا بر روی اسناد و کارتهای شناسایی استفاده می شود.

 هولوگرام سریال دار

 این امکان وجود دارد که بر روی هولوگرام شماره یا کدهایی را به صورت سریال یا هر ترتیب دیگری چاپ نمود. این کدها را می توان به صورت چاپی , شفاف و یا حک شده بر روی برچسب های هولوگرام قرار دارد.

             

جهت اطلاع از لیست قیمت هولوگرام با مجموعه طراحی چاپ و تبلیغات دنیای نو تماس حاصل نمایید .