افزایش 50 درصدی صادرات محصولات چاپی ایران

 چاپ،بسته بندی،خدمات پس از چاپ رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ از افزایش 50 درصدی محصولات چاپی ایران به کشورهای منطقه در 7 ماه نخست سال خبر داد و گفت:‌ استهلاک دستگاه‌ها و فرسودگی ناوگان چاپ در کمین رونق صادرات است.

به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته‌بندی ایران، بابک عابدین در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به افزایش واحدهای صادراتی چاپ در 7 ماهه نخست سال گفت:‌ آمارها نشان می‌دهد که واحدهای صادراتی ما 50 درصد نسبت به سال گذشته صادرات خود را افزایش داده‌اند.

وی با اشاره به نوع محصولات صادراتی  محصولات چاپی ایران گفت:‌ محصولات انعطاف‌پذیر که در بسته‌بندی‌های شیرینی، شکلات، چیپس و پفک، مواد غذایی جعبه و مواد سلولزی کاربرد دارند. این محصولات به کشورهای عراق، تاجیکستان، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان و... صادرشده است.

عابدین در پاسخ به اینکه حجم ریالی این افزایش صادرات چه میزان بوده است،‌ گفت:‌ اکنون نمی‌توانیم آمار دقیق ارائه کنیم،‌ آمارهای دقیق تا پایان سال به دست می‌آید، اما واحدهایی داشته‌ایم که صادراتشان از 15 میلیون دلار به 30 میلیون دلار رسیده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با اشاره به مشکلات موجود بر سر راه محصولات چاپی ایران برای صادرات گفت:‌ تا امروز یکی از اصلی‌ترین مشکلات ما دریافت منابع مالی تضمین اجرای قراردادها از طریق بانک‌ها بوده است،‌ علاوه بر این قیمت‌های تمام‌شده مواد اولیه مصرفی در صنعت چاپ بالا است،‌ چراکه این محصولات تعرفه وارداتی از 15 تا 60 درصد دارند و چون ما در مواد اولیه وابسته به واردات هستیم محصول نهایی باقیمت گرانی به دستمان می‌رسد.

 وی گفت:‌ این امر موجب می‌شود که قیمت محصول تمام‌شده ایرانی در مقایسه باقیمت محصول مشابه خارجی گران‌تر باشد،‌ طبعاً کشورهای دیگر نیز برای خرید این محصولات قیمت پایین‌تر را ترجیح می‌دهند.

عابدین افزود:‌ اما اخیراً با مشکلات دیگری نیز روبرو شدیم و آن کهولت و استهلاک ماشین‌آلات چاپی و فنّاوری است،‌ در این میان حمایت‌های بانکی و تسهیلات کم‌بهره برای تأمین ماشین‌آلات نیز در دسترس فعالین و بنگاه‌های تولیدی این صنعت قرار نمی‌گیرد،‌ این موضوع موجب می‌شود ما رفته‌رفته ازنظر کیفی از رقبای منطقه همچون ترکیه عقب بمانیم. مسئله به‌اندازه‌ای بغرنج است که ممکن است حتی سفارش‌ها داخلی را هم از دست بدهیم.

وی با اشاره به صادرات برخی ماشین‌آلات تولیدی داخل افزود:‌ برخی ماشین‌آلات چاپ و بسته‌بندی تولید داخلی را نیز در حال حاضر صادر می‌کنیم،‌ ما در نظر داریم زمینه حضور پاویون ملی چاپ و بسته‌بندی ایران را در نمایشگاه اروپا که بزرگ‌ترین نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی جهان است، فراهم کنیم تا امکانات و توانمندی صنعت چاپ ایران را به نمایش بگذاریم. با توجه به اینکه این نمایشگاه از تمام جهان بازدیدکننده دارد، شرکت در آن برای گسترش بازارهای صادراتی صنعت چاپ ایران به خارج از کشور بسیار مؤثر است.