امکان‌پذیر شدن چاپ تجهیزات روی پوست

چاپ،بسته بندی،خدمات پس از چاپمحققان با استفاده از گرا فن، ایده ساخت تجهیزات پوشیدنی و چاپی بر روی پوست را به واقعیت نزدیک می‌کنند.

تجهیزات پوشیدنی به‌سرعت در حال نفوذ در جوامع هستند و اکنون محققان به این باور رسیده‌اند که گرا فن به‌عنوان باریک‌ترین، مستحکم‌ترین و رساناترین ماده جهان می‌تواند درهای جدیدی در این عرصه بگشاید.

محققان آینده نزدیکی را تصور می‌کنند که در آن تجهیزات هوشمند بدون نیاز به باتری به‌راحتی بر روی پوست چاپ می‌شوند. این دسته از فناوری‌ها آن‌چنان انعطاف‌پذیر هستند که می‌توان آن‌ها را با الیاف نیز در هم آمیخت و حتی از طریق چنین دستگاه‌هایی ارتباط بی‌سیم با شبکه جهانی اینترنت برقرار کرد.

این ایده جاه‌طلبان ای است که در ذهن محققانی همچون دکتر ایران تو از دانشگاه منچستر وجود دارد. او بر روی پروژه‌ای کار می‌کند تا چنین ایده‌ای را به واقعیت تبدیل کند.

تاکنون وی و همکارانش موفق به طراحی و تولید ریرآنتنهایی با استفاده از گرا فن شده‌اند. با استفاده از این تجهیزات خطوط انتقال و ارتباطی توسعه چشمگیری پیدا می‌کند.

 

محققان برای بررسی اینکه آیا گرا فن انتخاب خوبی برای توسعه این دسته از فناوری‌هاست یا نه آزمایش‌ها مختلفی انجام داده و حالا به این نتیجه رسیده‌اند که این ماده ارزشمند قابلیت رقابت با گران‌ترین ماده‌های مشابه در دنیا را دارد.

با استفاده از این ماده می‌توان تجهیزات پوشیدنی و قابل چاپی ارائه کرد که دمای بدن، وضعیت سلامتی ماهیچه‌ها و میزان رطوبت را به طرزی هوشمندانه‌ای کنترل می‌کنند.

نتایج این بررسی در شماره اخیر Scientific Reports منتشرشده است.