استحکام بالا برای آلیاژ تیتانیوم با تکنیک چاپ سه بعدی

 

6تالی.jpg

مهندسان با استفاده از تکنیک‌های چاپ سه‌بعدی بالاترین استحکام خاص برای آلیاژ تیتانیوم را ایجاد می‌کنند.

اولین مطالعه در جهان توسط مهندسان دانشگاه موناش انجام شده است که چگونه می توان از تکنیک های چاپ سه بعدی پیشرفته برای تولید آلیاژ تجاری فوق العاده قوی تیتانیوم استفاده کرد که یک جهش رو به جلو برای صنایع هوافضا، فضا، دفاع، انرژی و زیست پزشکی است. محققان استرالیایی به رهبری پروفسور (Aijun Huang) و دکتر (Yuman Zhu) از دانشگاه موناش، از روش چاپ سه بعدی برای دستکاری یک ریزساختار جدید استفاده کردند. با انجام این کار آنها به عملکرد مکانیکی بی سابقه ای دست یافتند.

این تحقیق که بر روی آلیاژهای تجاری موجود انجام شده است و می‌تواند بلافاصله به کار گرفته شود. آلیاژهای تیتانیوم به ریخته‌گری پیچیده و پردازش ترمومکانیکی برای دستیابی به استحکام بالا نیاز دارند. آنها کشف کردند که می‌توانند از فرآیندهای منحصربه‌فرد این آلیاژ برای تولید قطعات فوق‌العاده قوی و پایدار از نظر حرارتی در تیتانیوم تجاری استفاده کنند.

5667تدلب.jpg

پس از اعمال حرارت بر روی یک آلیاژ تیتانیوم تجاری، استحکام کششی و کشیدگی کافی بیش از ۱۶۰۰ مگاپاسکال به دست می آید که بالاترین استحکام ویژه در بین تمام فلزات پرینت سه بعدی تا به امروز است. این کار راه را برای ساخت مواد ساختاری با ریزساختارهای منحصر به فرد هموار می کند. پرینت سه بعدی به دلیل آزادی در طراحی می تواند تقریباً هر قطعه هندسی را بسازد که این نشان دهنده ورود به عصری جدید است.

آلیاژهای تیتانیوم در حال حاضر قطعات فلزی پیشرو با چاپ سه بعدی برای صنعت هوافضا هستند. اکثر آلیاژهای تجاری موجود تیتانیوم ساخته شده با چاپ سه بعدی خواص رضایت بخشی برای بسیاری از کاربردهای ساختاری به ویژه استحکام در دماهای بالا و شرایط سخت را ندارند. پروفسور هوانگ می گوید: یافته های ما یک رویکرد کاملاً جدید برای تقویت آلیاژهای تجاری ارائه می دهد که می توان از آن برای تولید اجزای واقعی با شکل پیچیده استفاده کرد. این کاربرد هنوز برای هر گونه آلیاژ تیتانیوم تا به امروز وجود ندارد.

استفاده از پرینت سه بعدی و عملیات حرارتی ساده به این معنی است که هزینه فرآیند در مقایسه با سایر مواد با استحکام مشابه بسیار کاهش می یابد. انتظار می رود یافته های این کار به بینش های اساسی در مورد اصول مهندسی، تقویت و جابجایی در زمینه متالورژی فیزیکی منجر شود.

منبع: خبر ثریا