چاپخانه‌ها میراث‌دار فرهنگی در کردستان هستند

58745.jpgسنندج - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان گفت: گردش مالی صنعت چاپ بسیار بیشتر از عرصه‌های دیگر است و چاپخانه‌ها میراث‌دار فرهنگی در کردستان هستند.

صنعت چاپ در طول تاریخ بر بسیاری از حوزه‌های فرهنگ و هنر و صنعت تأثیر گذاشته و از بسیار صنایع دیگر نیز تأثیر گرفته است.

صنعت چاپ علاوه بر فعالیت‌های اقتصادی، دارای رسالت بزرگی در مبحث کتاب و کتابخوانی و به طور کلی فرهنگ مکتوب هر کشور است و بدون شک دانایی از طریق فضای مجازی اتفاق نخواهد افتاد مگر از طریق فرهنگ مکتوب و کتاب.

چاپخانه‌ها میراث‌دار فرهنگ بزرگی هستند که علاوه بر تأثیرگذاری در توسعه استان، بر بسیاری از حوزه‌های فرهنگی نیز عامل مهمی بوده است.

وی گردش مالی صنعت چاپ را بسیار بیشتر از عرصه‌های دیگر دانسته و خاطرنشان کرد: به بهانه‌های مختلف با مدیران چاپخانه‌ها و فعالان عرصه چاپ استان دیدار و از نزدیک با مشکلات و دغدغه‌های آنها آشنا شده‌ام و با همه توان درصدد رفع این مشکلات هستیم.

مراودات و ارتباطات فرهنگی با اقلیم کردستان عراق داریم بدون شک آنها را به ارسال اقلام چاپی جهت چاپ به استان تشویق خواهیم کرد و در همین خصوص مذاکراتی نیز انجام شده است.

سعی خواهیم کرد در شوراهای فرهنگ عمومی و اطلاع رسانی استان ادارات و دستگاه‌های اجرایی را ملزم به ارسال اقلام چاپی به چاپخانه‌های استان نمائیم.

وی با اشاره به اعطای تسهیلات کم بهره بانکی به حوزه فرهنگ و هنر عنوان کرد: با همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط استان پارسال تسهیلات مناسبی به عرصه فرهنگ اختصاص داده شده است که برای سال جدید نیز همین تسهیلات را در قالب و تبصره‌های دیگر در نظر گرفته‌ایم.

فضای مجازی و اتوماسیون اداری موجب رکود در صنعت چاپ استان شده است، متأسفانه از هیچکدام از استان‌های همجوار سفارش چاپی به استان ارسال نمی‌شود، تجهیزات چاپخانه‌ها دارای کمبودها و نارسایی‌های زیادی است.

سفارشات چاپی دستگاه‌های اجرایی به صورت عادلانه مابین چاپخانه‌ها توزیع نمی‌شود، مجتمع چاپی مجهز که همه کارهای چاپی را انجام بدهد در استان نداریم، اکثراً در یک یا دو مورد تخصص دارند.

منبع: خبرگزاری مهر