شروع ساماندهی دریافت مجوز خدمات پس از فروش برای کالاهای دیجیتالی

خدمات پس ازفروش کالاهای دیجیتالرئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: بر اساس توافق ایجادشده با سازمان حمایت مصرف‌کنندگان، متقاضیان مجوز خدمات پس از فروش حوزه فناوری اطلاعات باید به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مراجعه کنند.

ناصر علی سعادت امروز شنبه در نشست خبری از آغاز همکاری‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان استاندارد برای مشارکت در احراز صلاحیت شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پس از فروش در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد.

وی با اشاره به آغاز ساماندهی بازار خدمات پس از فروش محصولات و کالاهای فناوری اطلاعات و رایانه، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود ظرف مدت ۶ ماه اول سال ۹۵ بانک اطلاعاتی کاملی از خدمات دهندگان بازار دیجیتال، شرکت‌های فعال این حوزه و فروشگاه‌ها، در تمامی استان‌ها جمع‌آوری و ارائه خدمات شکل قانونی به خود بگیرد.

 

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بابیان اینکه در این طرح شرکت‌های فعال عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، ملزم به دریافت مجوز خدمات پس از فروش می‌شوند تأکید کرد: این مجوز باید پس از بررسی استانداردهای مدنظر در آزمایشگاه مورد تائید سازمان استاندارد، به تائید سازمان حمایت از مصرف‌کننده نیز برسد.

هزینه یک‌میلیونی برای دریافت مجوز الزامی خدمات پس از فروش

سعادت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و اتحادیه رایانه را دو بازوی اجرایی این طرح عنوان کرد و گفت: موضوع الزام شرکت‌های فناوری اطلاعات به ارائه خدمات پس از فروش، باید از سوی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای پیگیری شود و بعد از اجرای این طرح، در مورد پیگیری از فروشگاه‌های رایانه‌ای، اتحادیه صنف رایانه می‌تواند وارد شود.

وی اجرای این طرح را به نفع مصرف‌کنندگان و شرکت‌های فعال حوزه فناوری اطلاعات عنوان کرد و گفت: به‌این‌ترتیب تمامی کالاهایی که قرار است وارد بازار دیجیتال شود دارای کارت تضمین و خدمات پس از فروش معتبر خواهند بود.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، هزینه دریافت مجوز برای شرکت‌های فناوری اطلاعات را یک‌میلیون تومان عنوان کرد که باید به آزمایشگاه مرجع صادرکننده تأییدیه ارائه دهند و گفت: از حدود ۲ ماه گذشته، با ارسال نامه‌ای رسمی به اتحادیه صنف رایانه، برای اجرای این طرح وارد مذاکره شده‌ایم.

مکاتبه با تعزیرات برای ارجاع شکایت‌های حوزه IT به سازمان نصر

در این نشست حجت‌الله مسعودی عضو حیات مدیره شورای انتظامی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز در مورد نظارت بر ارائه خدمات پس از فروش کالاهای فناوری اطلاعات و سخت‌افزار، تأکید کرد: باوجودی که نظارت بر خدمات پس از فروش وظیفه سازمان نظام صنفی نیست اما درصورتی‌که خریداران و کاربران شکایتی درزمینهٔ مای مرتبط با کالاهای فناوری اطلاعات داشته باشند می‌توانند شکایت خود را به این شورا ارائه دهند.

وی با اشاره به الزام اتحادیه صنف رایانه برای ارائه شکایت‌های واصله در خصوص این صنف به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خاطرنشان کرد: در این زمینه طبق مکاتباتی که با سازمان تعزیرات حکومتی نیز داشته‌ایم، مقررشده است که شکایات مربوط به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که به سامانه ۱۲۴ اعلام می‌شود به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ارجاع داده شود.

دفترچه راهنمای فارسی و کارت ضمانت برای فروش کالاهای دیجیتالی الزامی شد

همچنین در این نشست اصغر رضا نژاد، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه بابیان اینکه هیچ نهاد و یا تشکل دیگری غیر از سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، طبق قانون، مجاز به صدور این مجوزها و کارت‌هایی به نام کارت تضمین به شرکت‌های متقاضی نیست گفت: بنابراین ادعای هر تشکل یا نهاد دیگری مبنی بر صدور مجوز ارائه خدمات پس از فروش برای شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کاملاً واهی است و شرکت‌های متقاضی تنها باید این مجوز را از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان دریافت کنند.

 وی نقش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای را در این طرح، احراز صلاحیت و ممیزی برای شرکت‌های متقاضی مجوز تضمین عنوان کرد.

به گزارش مهر، بر اساس اعلام سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، طبق مفاد ضوابط اجرایی ماده ۳۷ آئین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در بخش تجهیزات فناوری اطلاعات و ماشین‌های اداری، تمامی شرکت‌های خارجی و نمایندگان رسمی آن‌ها در صورت اقدام به واردات  کالا، مکلف شدند متناسب با میزان و گستره توزیع کالاهای خود مراکز سرویس و شبکه خدمات پس از فروش  را مطابق ضوابط آیین‌نامه‌های مرتبط ایجاد  کنند.

بر اساس مفاد ضوابط اجرایی، تمام عرضه‌کنندگان اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاها در کشور، موظف‌اند برای کالاهای خود دفترچه راهنمای فارسی و کارت ضمانت صادر کنند.

مطالب مرتبط باخدمات پس ازفروش