جمع‌بندی عملکرد بیست و دومین نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران

دنیای نوکار بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی، دی‌ماه امسال در حالی به پایان که اهالی چاپ امسال به امید رویکردی متفاوت به نمایشگاه آمده بودند.در مدت چهار روز برپایی نمایشگاه، از ساعت‌های ابتدائی شروع کار نمایشگاه، جمعیت زیادی برای ورود به سالن‌ها آماده بودند، تا بیشتر درباره فناوری‌های نوین، دستاوردهای این حوزه، همچنین ماشین‌ها و دستگاه‌های چاپ اطلاعات کسب کنند. نمایشگاهی که به نقل از بازدیدکنندگان، همچنین مسئولان این صنعت، یکی از بهترین نمایشگاه‌های چاپ و بسته‌بندی در طول سالیان مختلف برگزاری بوده است.

 

کانالی با 2 هزار عضو

پس از ثبت‌نام در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی، کانال رسمی تلگرام بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته باهدف تسریع امر اطلاع‌رسانی، شروع به کارکرد. این کانال به آدرس telegram.me/iranpackprint فعال بود. در طول دو ماه پیش از برگزاری نمایشگاه، بیش از دو هزار و 100 نفر ا ز فعالان صنعت چاپ در این کانال عضو شده بودند و به‌صورت روزانه در جریان اخبار نمایشگاه قرار می‌گرفتند. این اطلاع‌رسانی که به‌صورت گسترده برای جمع بزرگی از اهالی چاپ پیش‌بینی‌شده بود، توانست در مدت‌زمان کوتاهی، اخبار این حوزه را در گستره وسیعی انتشار دهد. همچنین سایت نمایشگاه به آدرس iran pack print.com نیز با طراحی برای انواع سخت‌افزار از قبیل تبلیت و موبایل و کامپیوترهای شخصی در این اطلاع‌رسانی نقش مهمی ایفا کرد.

ارائه گواهی مالیات ارزش‌افزوده به غرفه داران

ارائه گواهی مالیات بر ارزش‌افزوده به غرفه گذاران سالهای گذشته و این دوره از نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته تهران یکی دیگر از اقدامات مهم نمایشگاه امسال بود. تمام شرکت‌هایی که در نمایشگاه‌های چاپ و بسته‌بندی تهران که توسط شرکت صنوف برگزارشده می‌توانند با مراجعه به شرکت گواهی پرداخت مالیات ارزش‌افزوده را دریافت نمایند.

حضور 750 شرکت در 14 سالن

پس از ثبت‌نام، حضور 750 شرکت داخلی و خارجی در این دوره از نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی قطعی شد. این شرکت‌ها در 14 سالن مستقر در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران جانمایی شدند. متراژ داخلی این نمایشگاه 15 هزار متر و بخش خارجی 2 هزار مترمربع بود و حدود 300 مترمربع محوطه باز در اختیار داشتند. همچنین امسال نسبت به سال گذشته در نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی 20 درصد افزایش فضا داشتند. این در حالی است که امسال نسبت به سال گذشته 34 هزار مترمربع فضای متقاضی داشتیم. به همین دلیل امسال نسبت به سال گذشته سالن‌های شماره 6، 7 و 27 نیز به سالن‌های نمایشگاه اضافه‌شده‌اند.

جانمایی گروه ـ کالایی

یکی دیگر از ویژگی‌های نمایشگاه بیست و دوم، جانمایی گروه ـ کالایی غرفه‌ها در سالن‌های مختلف بود، موضوعی که سبب شده بود مخاطبان هر گروهی با توجه به سالن‌ها و غرفه داران از آن بخش‌ها بازدید کنند. در این زمینه، رئیس هیات مدیره شرکت صنوف تولیدی، با اشاره به تعریف گروه ـ کالایی سالن‌های نمایشگاه امسال، گفت: دسته‌بندی کالایی سالن‌های نمایشگاه امسال نسبت به سالهای گذشته منظم‌تر شده، از سوی دیگر این موضوع موجب شده است که دسترسی مخاطبان به تولیدکنندگان بخش‌های مختلف تسریع شود.

جلیل غفاری رهبر افزود: سالن‌ها امسال در پنج گروه اصلی و پنج گروه فرعی پیش‌بینی‌شده بودند و به‌عنوان‌مثال تمام فعالان چاپ افست، برچسب چسب، ماشین سازان، کارتن سازان، سررسید سازان و ... هر یک در سالن مجزا جانمایی شده بودند. جانمایی فعالان هر رسته در یک بخش، موجب می‌شد که علاوه برافزایش توان رقابتی در میان تولیدکنندگان، زمینه استفاده از تجارب کاری و فعالیتی هر یک از گروه‌ها نیز تقویت شود، در این میان نیز زمینه‌ای فراهم‌شده تا مخاطبان با حضور در سایت نمایشگاه، بتوانند با ورود بر هر سالن، نام سالن، فهرست شرکت‌کنندگان و غرفه داران را مشاهده کنند.

حضور کشورهای خارجی در نمایشگاه

امسال تعداد شرکت‌های خارجی حاضر در نمایشگاه نسبت به سال گذشته افزوده‌شده بود و کشورهای آلمان، چین، کره،، ژاپن، دانمارک، ایتالیا، سوئد، اتریش، فنلاند، فرانسه، اسپانیا، تایوان، تایلند، ترکیه، هند، سنگاپور، سوئیس و برزیل در نمایشگاه حضور پررنگی داشتند. از قبل نمایشگاه، در بخش خارجی نمایشگاه رایزنی‌های خوبی باهدف هرچه پُربارتر شدن این بخش صورت گرفت.

تبلیغات گسترده محیطی

امسال نسبت به سال گذشته نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی به لحاظ پوشش خبری گستره وسیعی داشت، در سطح شهر و در خیابان اصلی نمایشگاه تبلیغات نمایشگاه ارائه شد.

برگزاری شش کارگاه آموزشی

این کارگاه‌ها که با حضور استادان و کارشناسان خبره حوزه چاپ برگزار شد، با استقبال کم‌نظیر و بی‌نظیری از سوی بازدیدکنندگان و مردم روبرو شد و هر کارگاه با حداکثر ظرفیت برگزار می‌شد کارگاه‌ها در سالن 18، غرفه 27A برگزار می‌شدند.

تجلیل از چهار غرفه برتر

ازجمله اقداماتی مختص به این نمایشگاه، این بود که چهار غرفه برتر بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران توسط حسین اسفهبدی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران تجلیل شدند. شرکت‌های ایران روتاتیو، ایران دار، کارتن میهن و چاپ صفا به دلیل حضور فعال، مستمر و گسترده در نمایشگاه امسال توسط معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تجلیل شدند. این چهار غرفه با برنامه‌های متعدد، غرفه سازی بسیار زیبا و نمایش و توضیح محصولاتشان زمینه بازدید بهتر و مؤثرتر بازدیدکنندگان در نمایشگاه را فراهم کرده بودند.

تقدیر از بانوان محجبه

ستاد برگزاری نمایشگاه از بانوان محجبه غرفه دار در این نمایشگاه تقدیر به عمل آورد. ازتعدادی از بانوان غرفه دار که در طول برگزاری نمایشگاه، حجاب اسلامی را رعایت کرده بودند، در روزآخرنمایشگاه با اهدای لوح و هدایایی تقدیر شد.

مطالب مرتبط بانمایشگاه