اینترنت اشیاء وهشدار دراستفاده از آن

اشیاءاینترنت اشیاء فناوری مدرنی است که در آن برای هر موجودی اعم از انسان یا حیوان ویا اشیاء قابلیت ارسال داده از طریق شبکه‌های ارتباطی فراهم می‌گردد.

اینترنت اشیا یک مفهوم جدید در فناوری است که به این موضوع اشاره داردکه دستگاه‌های مختلف مانند لامپ، درب‌ها، لوازم الکتریکی منزل و... رابااستفاده ازسنسورها، محرک‌ها و فناوری‌های تبادل داده که درون شیء نصب‌شده است از حالت معمولی به هوشمند تبدیل می‌نماید. اینترنت اشیاء این دستگاه هاراتبدیل می‌کند به ابزارهای قابل پیگیری، قابل مونیتور وکنترل ازطریق شبکه‌های رایانه‌ای.

تصورکنید که کلیدتان رادرمنزل جاگذاشته‌اید وبه سمت محل کارتان حرکت کرده‌اید، درهمین حین زنگی متفاوت ازتلفن همراه شما به گوش می‌رسد. درحقیقت درب هوشمند خانه، عملیات قفل درب را 30 ثانیه به تاخیرانداخته وبه شما این فرصت را می دهدتابه خانه برگشته وکلید خودرابردارید. این مثال از ساده‌ترین موارد اینترنت اشیاء است.

 

بدون تردید زمانی که اینترنت اشیاء فراگیر شود تأثیرات شگرفی برزندگی ما خواهد گذاشت تغییرات به‌قدری مؤثر خواهند بود که بدون وجود این مفهوم قادر به کنترل اشیاء دیجیتال در زندگی خود نخواهیم بود و البته اگر بخواهیم اینترنت اشیاء رادرزندگی وارد کنیم نیازمند یک معماری هماهنگ با آن خواهیم بود. اینترنت اشیاء بازار رو به گسترش است و صاحبان شرکت‌های بزرگ به دنبال به‌روز کردن خود با فناوری جدید هستند.

هشدار در مورد اینترنت اشیاء

به‌تازگی متخصصان امنیت اعلام کرده‌اند که اینترنت اشیاء می‌تواند بسیار ناامن بوده و موجب دردسر استفاده‌کنندگان شود و به همین دلیل نیز باید به این موضوع تمرکز بیشتری را اختصاص داد.

محققان برای انجام تحقیق در این زمینه به بررسی چگونگی انتقال اطلاعات بین دستگاه‌های متصل در خانه شما و میزان امنیت آن‌ها پرداختند. بررسی نتایج تحقیقات به‌دست‌آمده این بیانگر این مطلب است که اشیاء متصل بخشی از اطلاعات را به خارج ارسال می‌کنند.
برخی از دستگاه‌هایی که این محققان به بررسی آن‌ها پرداختن شامل ترموستات‌های نست (Nest)، اسپیکرهای هوشمند یوبی (Ubi)، دوربین‌های امنیت شارکس (Sharx)، قاب عکس دیجیتالی پیکس استار (PixStar) و یک مرکز اینترنت اشیاء بود.

گروه تحقیقاتی این نتیجه رسیدند که ترموستات‌های نست (Nest) کد فشرده مشتریان را از طریق اینترنت به بیرون انتشار داده و باعث لو رفتن اطلاعات عمومی مربوط به موقعیت افرادمی شود.
این گروه از محققان همچنین دریافتند که دوربین‌های امنیتی کمپانی شارکس نیز اطلاعات را به بیرون درز می‌دهند. در انتها این محققان بیان کردند که بسیاری از دستگاه‌ها حداقل چندین جزئیات خود را از طریق اینترنت به بیرون انتقال می‌دهند. باوجوداین مشکلات هکرها به‌راحتی می‌توانند از دستگاه‌های داخل منزل شما مطلع شوند.

مطالب مرتبط بااینترنت اشیاء