تلاش گوگل برای تأمین امنیت وب‌سایت‌ها

 

تلاش گوگل برای امنیت وباین پروژه به محافظت از وب‌سایت‌هایی می‌پردازد که دغدغه‌های امنیتی و حملات DDOS رادارند، به‌ویژه سایت‌های خبر و مرتبط با آزادی بیان. حملات DDOS امنیتی یا ممانعت از سرویس‌دهی به‌نوعی از حملات گفته می‌شود که طی آن، سرور وب‌سایت با حجم بالایی از درخواست‌ها در یک بازه زمانی کوتاه روبرو شده و در پی آن قادر به سرویس‌دهی نخواهد بود. جرد کوهن از مشاوران شرکت آلفابت روز گذشته اعلام کرد این برنامه که از سال 2013 آغازشده هم‌اکنون وارد مرحله تازه‌ای شده و دسترسی به این پروژه برای هزاران وب‌سایت فراهم‌شده است.
این پروژه طی سال‌های اخیر مراحل آزمایشی خود را سپری می‌کرده و بیشتر بر وب‌سایت‌هایی متمرکز بوده که زیاد مورد حملات DDOS قرار می‌گرفتند. این‌طور که کوهن اعلام کرده، اینترنت امروزه به ابزاری مهم برای نهادهای خبری تبدیل‌شده و به کمک آن، دورافتاده‌ترین مناطق دنیا نیز از بی‌خبری درآمده‌اند. و هم‌زمان با روند رو به رشد نهادهای خبری کوچک، تلاش‌ها برای خاموش کردن صدای آن‌ها نیز افزایش‌یافته است.

حال با آغاز این طرح، همه وب‌سایت‌های خبری می‌توانند درخواست استفاده از این طرح امنیتی را مطرح کنند، ولی ترجیح گوگل بر وب‌سایت‌های کوچک‌تر است چراکه اغلب آن‌ها فاقد منابع کافی برای تضمین امنیت خود هستند. یکی دیگر از مدیران این پروژه دراین‌باره گفته: “اگر شما هم تازه‌وارد باشید و خبری قابل‌توجه را مطرح کنید به‌احتمال‌زیاد به طعمه‌ای جذاب برای هکرها تبدیل می‌شوید، حال‌آنکه در آغاز کار خود هستید و منابع مالی و فنی کافی برای حفاظت از خود را در اختیار ندارید. این همان‌جایی است که ما برای کمک به شما وارد عمل می‌شویم.”
وب‌سایت‌هایی که برای استفاده از این طرح ثبت‌نام کنند، ترافیک بازدیدکنندگانشان ابتدا به سرورهای گوگل هدایت می‌شود و پس از فیلتر شدن خطرهای احتمالی، به وب سایت اصلی هدایت می‌شوند.
گوگل تلاش می‌کند با اجرای این طرح بتواند گامی تأثیرگذار در راستای گسترش آزادی بیان و خبرنگاری آزاد در آینده بردارد.

مطالب مرتبط باامنیت وب سایت