تولید کاغذ از آهک

 

تولیدکاغذازآهکرییس سازمان نظام مهندسی معدن هرمزگان درطی مصاحبه ای اعلام کرد: سرمایه‌گذارانی از چین، کره و ایتالیا برای راه‌اندازی صنعتی جدید با تکنولوژی روز مطالعاتی را انجام داده‌اند که در صورت موفقیت‌آمیز بودن نتایج خوبی برای استان و کشور به همراه خواهد داشت .

آقای منوچهر عسکری‌سیاهویی با اشاره به قابلیت‌های بالای استان هرمزگان در صنعت معدن به دلیل دارا بودن منابع مناسب و نزدیکی به بزرگترین بندر کشور و آب‌های آزاد، اظهار کرد: هرمزگان با توجه به همجواری با دریای عمان و خلیج فارس محلی مناسب برای راه‌اندازی صنایع بزرگ است زیراهزینه‌های صادرات محصول نهایی در آن بسیار پایین‌تر از مناطق دیگر است.

وی ادامه داد: استان هرمزگان بااستفاده از معادن غنی مثل انواع معادن کرومیت، مس، منگنز، نمک، آهن، گچ آهک و می‌تواند سهم زیادی در صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌ حساب آمده و به ارزآوری و اقتصاد کشورمان کمک کند.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن هرمزگان در رابطه با وضعیت معادن استان گفت: به دلیل مشکلات موجود و بحث اقتصاد جهانی، وضعیت معادن کشور به خصوص هرمزگان اصلا خوب نیست. متاسفانه معادن استان به غیر از معادن شن، ماسه و سیمان، همه تعطیل شده‌اند یا با ظرفیت پایین کار می‌کنند.

 

عسکری‌سیاهویی در پاسخ به اینکه آیا معدن جدیدی در استان کشف شده‌است یا خیر، بیان کرد: کشف جدیدی در استان نبوده اما با توجه به اینکه ذخایر آهک خوبی دارد، سرمایه‌‎گذارانی از چین، کره و ایتالیا پیشنهادهایی برای همکاری در زمینه راه‌‌اندازی صنعت تولید کاغذ از آهک داشته‌اند.

وی افزود: در صورتی‌ که این صنعت را در استان راه‌‌اندازی کنیم، با توجه به ذخایر آهک، هم می‌توان از قطع درختان به خاطر تولید کاغذ جلوگیری کرد و هم می‌توانیم کاغذ تولید شده را به کشورهای دیگر صادر کنیم. البته تولید کاغذ از سنگ آهک نسبت به تولید کاغذ با استفاده از چوب چند مزیتهای دیگری هم دارد که مهمترین آنها مصرف کمتر آب و آلودگی زیست محیطی کمتر است.

مطالب مرتبط باکاغذ