روبات نرم با تکنولوژی چاپ سه‌بعدی

robaat دنیای نو - روبات نرم با تکنولوژی چاپ سه‌بعدیمحققان موفق به تولید سیستمهای روباتیکی نرمی با استفاده از چاپ سه بعدی شده اند که راه را برای تولید ماهیچه های روباتیکی فراهم می کند .

گروهی از محققان دانشگاههای آمریکا ، ژاپن و کره جنوبی با حمایت بنیاد ملی علوم آمریکا پروژه بزرگی را پیش می برند که در آن سیستمهای متنوع روباتیکی نرم ( انعطاف پذیر ) تولید می شود . این دستاورد با استفاده از تازه ترین نوآوریهای صورت گرفته در عرصه چاپ سه بعدی ارائه شده است .

 

محققان امیدوارند که از نتایج این دستاورد به عنوان گامی جدی جهت تولید ماهیچه های روباتیکی در آینده ای نه چندان دور استفاده کنند .

گرچه فناوری روباتها چندان جدید نبوده و به دهه ها قبل باز می گردد اما انعطاف پذیر نبودنشان همواره به عنوان یک چالش بزرگ بر سر راه توسعه کاربردی آنها مطرح بوده است . اما در سالهای اخیر گشایشهای جدیدی در این زمینه صورت گرفته و تلاشهایی برای تولید ساختارهای روباتیکی انعطاف پذیر انجام شده است . بدین ترتیب می توان امیدوار بود که روباتها به مراتب بهتر از قبل جنبه کاربردی داشته باشند .

برای آنکه ایده روباتهای نرم محقق شود به ماهیچه های روباتیکی نیاز است و این همان دستاوردی است که در پروژه اخیر حاصل شده است .

استفاده از فناوری چاپ سه بعدی کار را برای محققانی که این ایده را دنبال می کنند بسیار ساده کرده و آنها از مدتها پیش به دنبال مواد مخصوصی بوده اند که همچون ماهیچه های واقعی ، استحکام و قدرت کشسانی بالایی داشته باشند و در عین حال بتوان آنها را به طور الکترونیکی کنترل کرد .

محققان اکنون از موادی موسوم به (کامپوزیت های پلیمری – فلزی یونی) برای این منظور استفاده می کنند .

موفقیت در این پروژه می تواند به تحقق رؤیای اندامهای مصنوعی روباتیکی نرم منجر شود.