اولین رسانه چاپی چهاررنگ ایران بشناسید

n00038195-t دنیای نو - اولین رسانه چاپی چهاررنگ ایران بشناسیدسابقه چاپ اولین مجله در ایران به دوره قاجار و مجله‌ای به نام «فلاحت مظفری» برمی‌گردد که محتویات آن درباره کشاورزی است .

سابقه چاپ اولین مجله در ایران به دوره قاجار و مجله‌ای به نام « فلاحت مظفری » برمی‌گردد که محتویات آن درباره کشاورزی است . این مجله در سال 1318 قمری برابر با 1900 میلادی از سوی ( اداره کل فلاحت ) در تهران به چاپ رسید .

مجله‌ای با قطع 211×1665 که بر روی جلد شماره اول این مجله آورده‌اند :

صاحب امتیاز [ مهدی ] فخیم السلطنه ، رئیس و مدیر کل فلاحت ممالک محروسه‌است ، مسیو داشر، مدیر و مهندس زارعت بعضی مقالات را می‌دهد ، محل رجوع چهارراه مخبرالدوله در اداره مرکزی کل فلاحت است . وجه اشتراک سالیانه طهران 18 قران ، داخله ایران 20 قران ، اروپا و آمریکا 14 فرانک ، تمام عثمانی سه مجیدی ، قفقاز و روسیه شش منات ، هند و افغانستان 9 روپیه و اجرت پست همه‌جا به عهده اداره‌ است .

انتشار این مجله با وقفه همراه بوده‌ است ؛ به عنوان مثال ، فاصله انتشار شماره‌های یک و دو به یک ماه می‌رسد که علت این وقفه در مقدمه شماره دوم غفلت امنای دارالطباعه  ذکر شده‌ است .

هدف از انتشار این مجله در مقدمه نخستین شماره این‌گونه نوشته شده‌ است :

فلاحت مظفری که برای تعمیم علوم و اصلاح اعمال زارعت و فلاحت و مزید اطلاع و علم عموم اهالی نگاشته و منتشر می‌شود ، برای رجال مردمانی که شایق آبادی مملکت و طالب ترقی زراعت هستند ، بدواً دو نمره مجاناً فرستاده می‌شود ، هر کس طالب باشد ، قیمت آبونه و وجه اشتراک شش‌ماهه آن را که در حقیقت کم و غیرقابل است ، نقد همراهی کارسازی فرمایند و شش‌ماهه ثانی را پس از شش ماه دیگر لطف خواهند کرد .

به نقل از روابط عمومی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، مجله فلاحت عنوان اولین مجله را یدک می‌کشد اما به طور کلی اولین مجله سراسری ایران که مورد توجه عموم قرار گرفت و خواننده‌های بیشماری داشت مجله «اطلاعات هفتگی» است.

این مجله با امتیاز اخذ شده در سال 1319، اولین شماره اش در فروردین 1320 خورشیدی با سردبیری ( احمد شهیدی ) و به بهای تک شماره 2 ریال ، منتشر شد .اطلاعات هفتگی مجله‌ای مصور ، غیرسیاسی و متین و از آغاز جزو مجله‌های پرتیراژ بود .

اولین مجله رنگی یا به اصطلاح سه رنگ مجله اطلاعات ماهانه بود که چاپ آن با دستگاه هایدلبرگ درسال 1327 اتفاق افتاد . هایدلبرگ یکی از بهترین­ها بود ، البته موسسه اطلاعات بعدها با وارد کردن دستگاه هلیوگراور انقلاب بزرگی را در مطبوعات به وجود آورد . این دستگاه به درد نشریات با تیراژ پایین نمی­‌خورد و تیراژ بالا می‌­خواست .