کارخانه چوکا با تمام توان به چرخه اقتصاد بر می گردد !

1456146515641561465146 دنیای نو - کارخانه چوکا با تمام توان به چرخه اقتصاد بر می گردد !نماینده مردم شهرستان های تالش ، ماسال و رضوانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت : پس از نشست های متعدد با مسئولان کشوری و دستور ویژه استاندار گیلان ، فعالیت کارخانه چوب و کاغذ ایران که چوکا نام دارد از سر گرفته می شود.

 محمود شکری بیان داشت : پس از نشست های متعدد با مقام های ارشد کشور و پیگیری های ویژه استاندار گیلان ، فعالیت کارخانه چوکا در فاز اول ، از سر گرفته می شود و برای فاز دوم نیز ، مصوبه ای وجود دارد که سهامداران ، حدود 3هزار میلیارد ریال وام گرفته و برای نوسازی آن هزینه کنند .
ایشان با بیان اینکه در حال حاضر کمتر از 1هزار نفر در این کارخانه اشتغال دارند ، ادامه داد : تعطیل یا فعال بودن این کارخانه در استان ، اهمیت ویژه ای دارد .
این نماینده مجلس شرکت چوکا را یکی از صنایع بزرگ استان دانست و اضافه کرد : این شرکت در آغاز فعالیت ، دارای چهار تا پنج هزار شاغل در سه شیفت بود که با گذشت زمان ، ماشین آلات آن مستهلک شد که باید نوسازی و جایگزین می شد اما این اتفاق نیفتاد و جمعیت شاغل آن اکنون به زیر یک هزار نفر رسیده است .
نماینده مردم شهرستان های ماسال، رضوانشهر و تالش در خانه ملت ، در بخش دیگری از سخنانش گفت : براساس مستندات ، سهامداران از طریق منابع خودشان یا وام بانکی ، حدود 440 میلیارد ریال از سال 80 تا 84 برای نوسازی ماشین آلات این کارخانه تزریق کردند اما متاسفانه این اتفاق به طور شایسته نیفتاده است .
شکری تصریح کرد : این موضوع را هم باید سهامداران ، هم مدیران وقت و هم دستگاه های نظارتی پاسخ دهند و جای بحث است که چرا از بعد نظارتی ، پیگیری های لازم نشده است .
وی با یادآوری وضعیت مناسب صنعت در گیلان در سال های گذشته، عمده مشکلات بخش صنعت در شرایط کنونی ، را در حوزه مالی و نقدینگی دانست و ادامه داد: خوشبختانه دولت تصمیم های خوبی در این حوزه گرفته و از استاندار نیز برای حمایت از بخش صنعت، قدردانی می کنیم .
شکری تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع تولید در گیلان را امری مثبت ذکر کرد و گفت : با مدیریت خوب این کارگروه، واحدهایی که به آن معرفی شدند، با رضایت کامل از آن برگشته اند و هم از لحاظ مشکلات و هم نقدینگی مشکلات مرتفع شده و چاره اندیشی صورت گرفته است .
صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا) در شهرستان رضوانشهر، در سال 1352 طراحی و در سال   1357  به بهره برداری رسید که 400 هزار هکتار از جنگل های گیلان با ظرفیت سالانه 500 هزار متر مکعب حوزه تأمین چوب و منابع اولیه این کارخانه با هدف تولید 150 هزارتن کاغد در سال است .
عمده سهامدار این کارخانه ، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) و صندوق بازنشستگی کشوری است . شهرستان رضوانشهر در 75 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است .