تدوین برنامه ۵ ساله صنعت کاغذ کلید زده شد


  1.  

karkhane-moghavasazi%203 دنیای نو - تدوین برنامه ۵ ساله صنعت کاغذ کلید زده شدرئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا از واریز سرمایه تدوین برنامه ۵ ساله صنعت کاغذ از سوی وزارت صنعت خبر داد و گفت: تدوین این برنامه کلید زده شده است .

 ابوالفضل روغنی ، رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا  از آغاز تدوین برنامه پنج ساله صنعت کاغذ در این سندیکا خبر داد و گفت: تدوین این سند نیازمند بودجه است . در واقع برنامه مدون صنعت کاغذ کشور یک بازمهندسی در این صنعت ایجاد خواهد کرد که برای تحقق این مسئله نیازمند حمایت دولت و ورود سرمایه‌های خارجی هستیم .

وی ادامه داد: اخیراً  وزارت صنعت،  معدن و تجارت بخشی از بودجه اختصاصی برای سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا به منظور تعیین برنامه 5 ساله را واریز کرده است و تحقیقات پروژه را کلید زده‌ایم. البته این موضوع زمان‌بر و نیازمند حمایت مالی بیشتری است. تصور می‌کنم حداقل یک سال و نیم تدوین این برنامه 5 ساله به طول بیانجامد.

وی با اشاره به برنامه پنج ساله صنعت کاغذ گفت: یکی از اتفاقات بزرگی که در کشور هند در سال‌های گذشته رخ داده مطالعه پایه‌ای روی صنعت کاغذ‌سازی است . ما نیز در ایران می‌خواهیم الگوی هند را در ایران پیاده سازی‌کنیم. مقدمات تدوین برنامه پنج ساله صنعت کاغذ انجام شده و در حال بررسی و مشاوره هستیم ،‌ باید از کارشناسان مختلف در زمینه بررسی بهترین نقطع جغرافیایی در کشور برای تولید کاغذ کمک بگیریم .

مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران با بیان این مطلب که هدف از تدوین این برنامه افزایش تولید کاغذ در کشور است،‌ گفت : در حال حاضر سالانه 2 میلیون تن کاغذ در ایران مصرف می‌شود که 700 هزار تن آن در داخل تولید می‌شود و یک میلیون و 600 هزار تن نیز از طریق واردات تأمین می‌شود .

وی ادامه داد: حاشیه سود صنعت کاغذ پایین و بین سه تا هفت درصد است ،‌ بنابراین در مقایسه با سایر صنایع کمتر مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد،‌ با تدوین این برنامه می‌توان سرمایه‌گذاری‌های هدفمند را به سمت صنعت کاغذ جذب کرد .

روغنی با بیان این مطلب که تدوین این برنامه نیازمند هزینه‌ای دو تا سه میلیارد تومانی است اظهار امیدواری کرد اتاق بازرگانی نیز از تدوین این طرح حمایت کند .