رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بازار صنعت چاپ در دست کشورهای همسایه است

IMG09112574 دنیای نو - رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی  بازار صنعت چاپ در دست کشورهای همسایه استمتأسفانه اکثریت بازار صنعت چاپ در دست کشورهای همسایه است، اظهار کرد: صنعت چاپ یک صنعت بسیار پُرهزینه است و اگر سرمایه‌گذار داخلی بخواهد با بازارهای خارجی رقابت کند، باید تحت پوشش حمایت‌هایی قرار گیرد .

 صنعت چاپ یک صنعت بسیار پُرهزینه است و اگر سرمایه‌گذار داخلی بخواهد با بازارهای خارجی رقابت کند، باید تحت پوشش حمایت‌هایی قرار گیرد .متأسفانه اکثریت بازار صنعت چاپ در دست کشورهای همسایه است .

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از تلاش این کمیسیون برای معافیت مالیاتی چاپخانه‌داران خبر داد و گفت: متأسفانه صنعت چاپ کشور 128 درصد هزینه سربار مانند مالیات دارد که می‌کوشیم با همکاری سایر وزارتخانه‌ها در راستای حل این معضل گام برداریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله پژمان فر گفت : کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برای قانون برنامه ششم توسعه، پیشنهاد معاف شدن یک سری دستگاه‌ها از مالیات را پیشنهاد داده که چاپخانه‌داران بخشی از آن‌ها محسوب می‌شوند .  
وی توضیح داد : متأسفانه امروزه چاپخانه‌داران ما در وضعیت فعلی ، تا به دست آوردن حتی حداقل‌های بازار داخلی کشور به منظور تأمین نیازهای چاپی خود، فاصله زیادی دارند .
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: برای مردم ما غیرقابل باور است که اکثریت محصولات چاپی کشور ( به لحاظ وزنی ) در خارج از کشور چاپ می‌شوند، بنابراین ما باید چاپ این امور را در داخل کشور داشته باشیم .
حجت‌الاسلام پژمانفر گفت : اکنون در داخل کشور حدود 50 هزار تُن کاغذ تحریر در اختیار معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای چاپ کتاب است، همچنین 50 هزار تُن کاغذ در اختیار وزارت آموزش و پرورش برای چاپ کتاب‌های آموزشی و درسی است . 100 هزار تُن کاغذ هم در بخش نشریات ، فصلنامه‌ها ، هفته‌نامه‌ها و ماهنامه‌ها مصرف می‌شود . از طرف دیگر ، بیش از 90 درصد کاغذ و مقوا نیز در مسیر چاپ سایر محصولات مانند شانه تخم‌مرغ قرار می‌گیرند . بنابراین یک و نیم میلیون تُن مصرف کاغذ و مقوا در کشور داریم که بخشی از آن‌ها نیز در این چرخه، بازیافت می‌شوند و در نهایت، مصرف کاغذ و مقوا در کشور حدود 2 میلیون تُن است .
وی ادامه داد: با توجه به گزارش ارائه شده حدود 200 هزار تُن از این 2 میلیون تُن ، کاغذ تحریر و کتاب‌های درسی و نشریات است و مابقی کاغذ و مقواها ، مصارف دیگری دارند که امروز در جامعه در مسیر چاپ قرار می‌گیرند . در چنین شرایطی تصور کنید که اگر سرجمع ، مصرف کاغذ و مقوا را یکی حساب کنیم ، شاید سیاه‌نمایی نباشد که کشور در صنعت چاپ حتی یک‌‌دهم بازار داخلی را هم در دست ندارد .
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که متأسفانه اکثریت بازار صنعت چاپ در دست کشورهای همسایه است ، اظهار کرد : صنعت چاپ یک صنعت بسیار پُرهزینه است و اگر سرمایه‌گذار داخلی بخواهد با بازارهای خارجی رقابت کند، باید تحت پوشش حمایت‌هایی قرار گیرد . 
حجت‌الاسلام پژمانفر گفت : متأسفانه صنعت چاپ کشور 128 درصد هزینه سربار اعم از مالیات ، مالیات بر ارزش‌افزوده، بیمه و سود بانکی دارد . همه این هزینه‌های سربار اجازه نمی‌دهند که صنعت چاپ روی پای خود بایستد . بنابراین کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برای حرکت به سمت حمایت از اهالی این صنعت توجیه دارد . در این راستا کمیسیون فرهنگی می‌کوشد تا با همکاری وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت و معدن ، اقتصاد و آموزش ‌و پرورش این مشکلات را رفع کند .