رابطه بین بریتانیا و کتاب‌های چاپی بهتر از همیشه است

3098_636116959431523667_M دنیای نو - رابطه بین بریتانیا و کتاب‌های چاپی بهتر از همیشه استآمار جدید منتشر شده توسط اتحادیه ناشران نشان می دهد که صنعت نشر بریتانیا در سال 2015 با مجموع فروش یا انتشار کتاب ها و مجلات به رقم 4.4 میلیارد پوند در اوضاع بسیار خوبی به سر می برد.

ارقام هم چنین نشان می دهند که ارتباط بین بریتانیا و کتاب های چاپی بهتر از همیشه است، چرا که از زمان ظهور کتاب های الکترونیک تا به حال، اولین بار است که شاهد افزایش در فروش کتاب های فیزیکی و کاهش در فروش کتاب های دیجیتال هستیم.

اتحادیه ناشران ؛ سازمانی است که به سرپرستی تجارت و خدمات مربوط به کتاب ، نشریات و انتشارات صوتی و الکترونیکی در بریتانیا می پردازد . اعضای آن شامل 120 کشور از سراسر این تجارت، و بخشش های آکادمیک و آموزشی است.

از جمله نکات مهم این تحقیق عبارتند از :

برای اولین بار در چهارسال گذشته فروش کتاب های چاپی افزایش یافته است ، در حالی که آمار فروش کتاب های الکترونیک ، برای اولین بار از زمانی که اتحادیه شروع به جمع آوری آمار مربوط به این حوزه کرد، با کاهش مواجه شده است.

درآمد حاصل از صادرات با افت ناچیز 3 درصدی مواجه شده و به رقم 1.42 میلیارد پوند رسیده است . محصولات آموزشی، دانشگاه و ای ال تی ( آموزش زبان انگلیسی ) دو سوم این آمار را تشکیل می دهند.

در زمینه فروش کتاب های فیزیکی غیرداستانی/ مرجع با افزایش 9 درصدی و رسیدن به رقم 759 میلیون پوند، با رشد فوق العاده ای مواجه شده است.

هم چنین انتشار مقالات دانشگاهی هم با 5 درصد رشد قابل توجه ، به 1.1 میلیارد پوند  رسیده است . 95% این درآمد در حوزه دیجیتال کسب شده است.

فروش کتاب های مدارس با آمار کلی 9 درصد، به 319 میلیون پوند رسیده است، در هر دو حوزه فیزیکی و دیجیتال کتاب های داخلی و خارجی ، افزایش آمار دیده می شود.

دانلود کتاب های صوتی هم با 29 درصد رشد در سال  2015، سال خوبی را پشت سر گذاشته است .

استفن لوتینگا ، مدیر اجرایی اتحادیه ناشران در این باره می گوید: " این آمار نشان می دهند که صنعت نشر بریتانیا به روند رو به رشد خود ادامه می دهد. بخش دیجیتال همچنان به طرز باورنکردنی یکی از بخش های مهم این صنعت است ، ولی به نظر می رسد همچنان در قلب مصرف کنندگان، کتاب های چاپی جایگاه ویژه ای دارند و خواندن آن ها لذت خاصی دارد " استفن در ادامه گفت : " 2015 " در زمینه فروش مقالات آموزشی بسیار خوب بود ، این امر نشان دهنده قدرت انتشارات دانشگاهی در زمینه وارد کردن مدل های تجاری ابتکاری تازه به این حوزه است ، به این ترتیب جایگاه بریتانیا به عنوان قطب اصلی پیشرو در تحقیقات جهانی حفظ خواهد شد . عملکرد ناشران آموزشی ، که در تمام زمینه ها هم در داخل و هم در خارج از کشور با رشد مواجه شده اند،  گواهی است بر سطح بالای منابع آموزشی برجسته ای که بریتانیا تولید می کند . چه آخرین داستان پرفروش بازار باشد ، مقاله های علمی تازه درباره جهان باشد یا یک کتاب درسی مخصوص کلاس ، صنعت انتشارات بریتانیا نشان داده که همیشه در بالاترین سطح عمل می کند . در این دوران که دولت به دنبال بخش هایی است که می توانند در سطح جهانی مطرح شده و به رشد اقتصاد بریتانیا کمک کند، می توان نگاهی جدی تر به موفقیت هایی داشت که صنعت نشر ما به دست آورده است.

اد ویزی، نماینده پارلمان و وزیر فرهنگ و اقتصاد دیجیتال در این باره می گوید: "صنعت نشر بریتانیا یک دستاورد بسیار بزرگ است و من خیلی خوشحالم که این بخش هم چنان به موفقیت های خود ادامه می دهد . صنعت نشر 10.2 میلیارد پوند از اقتصاد بریتانیا را شامل می شود، و آخرین آمار ارائه شده حامل خبرهای خوشایند؛ مخصوصا در چنین سالی هستند ، در سالی که می خواهیم یاد ویلیام شکسپیر ، یکی از مشهورترین صادرکنندگان ادبیات بریتانیا به خارج از کشور را گرامی بداریم .