چرا دیجیتال‌سازی روزنامه‌های چاپی اشتباه بود؟

 FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF دنیای نو - چرا دیجیتال‌سازی روزنامه‌های چاپی اشتباه بود؟یک روزنامه آمریکایی این نظریه را مطرح کرده است که روی‌ آوردن روزنامه‌های چاپی به دنیای دیجیتال، اشتباهی بود که به مرگ روزنامه‌های منجر می‌شود.

 « جک شفر » ، نویسنده پایگاه خبری آمریکایی «پولیتیکو» در گزارشی تاکید کرد که صنعت روزنامه‌نگاری سال‌ها پیش با اتخاذ رویکرد دیجیتال‌سازی این رسانه، بزرگترین اشتباه مهلک خود را مرتکب شد.

این گزارش با اشاره به نتایج یک مطالعه انجام شده در دانشگاه تگزاس که به بررسی دلایل حضور ناموفق روزنامه‌های چاپی در فضای آنلاین پرداخته بود می‌نویسد: راهبرد پرهزینه بسیاری از روزنامه‌ها برای حضور در فضای وب، یک اشتباه بود. زیرا کلید آینده روزنامه‌ها در گذشته‌شان وجود دارد، نه در تلفن‌های هوشمند، آیپدها و فناوری واقعیت مجازی.

این مطالعه نشان داد که از میان 51 روزنامه مهم آمریکایی که در فضای آنلاین حضور دارند، تنها تعداد بسیار کمی از آنها توانسته‌اند از سال 2007 تاکنون رشد داشته باشند و بیش از نیمی از آنها از سال 2011 تاکنون خوانندگان آنلاین خود را از دست داده‌اند و مجموع خوانندگان آنلاین 51 روزنامه مهم آمریکایی معادل یک سوم خوانندگان نسخه چاپی آنهاست.

این گزارش به اشاره به اعتبار بالاتر رسانه‌های چاپی می‌افزاید: یافته‌های مطالعه مذکور از آن جهت مهم است که نشان می‌دهد روزنامه‌های معمولی، با وجود تمامی نقص‌هایی که دارند، همچنان بهترین منبع اطلاعات درباره دولت‌، صنعت و نهادهای مهم جامعه هستند. زیرا همچنان می‌توان شاهد حجم قابل توجهی از محتوای مسئولانه و دغدغه‌مند در این روزنامه‌ها بود. چیزی که جای آن در رسانه‌های تازه‌وارد آنلاین خالی است.

جک شفر در بخش دیگری از گزارش خود می‌نویسد: اگر ما روزنامه‌های چاپی را رها کنیم تا از بین بروند، و تلاشی برای احیای آنها نداشته باشیم، یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین عناصر حفاظت کننده از فرهنگمان را نیز از دست خواهیم داد.