ضعف بسته بندی پاشنه آشیل صادرات عسل آذربایجان

1404214115 دنیای نو - ضعف بسته بندی پاشنه آشیل صادرات عسل آذربایجانمدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت : 20 هزار تن عسل سالانه در آذربایجان غربی تولید می‌شود.

 کامیار داهیم افزود : به رغم تولید سالانه 20 هزار تنی عسل،  ضعف بازاریابی و بسته بندی نامناسب ؛ صادرات این محصول را با موانعی همراه ساخته و فعالان صنعت زنبورداری و تولیدکنندگان عسل را با مشکلاتی مواجه کرده است .

وی ادامه داد : با توجه به اینکه آذربایجان غربی از قطب‌های تولید عسل در ایران به شمار می‌آید لذا توجه به صنعت زنبورداری باید مورد توجه مسئولان ذیربط قرار گرفته و چاره ای برای حل مشکل بسته‌بندی و بازاریابی عسل تولیدی استان بیندیشند .

داهیم با بیان اینکه زنبورستان‌های استان ازنظر بیماری‌های زنبورعسل تحت کنترل و نظارت دامپزشکی هستند ، افزود : از ابتدای سال جاری تاکنون کارشناسان دامپزشکی استان با مراجعه بیش از 231 مورد به زنبورستان برای کنترل بیماری نظارت و بازرسی های لازم را انجام داده اند .

وی ادامه داد : بیش از شش هزارمورد آزمایش آلودگی انگلی و میکروبی از زنبورستان‌های استان انجام و بر اساس بررسی های انجام گرفته مشکل خاصی در زنبورستان‌های استان مشاهده نشده است .

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی به ویژگی عسل های تقلبی و نامرغوب اشاره کرد و گفت : برای تشخیص تقلبی و نامرغوب بودن عسل در آزمایشگاه میزان گلوکز و ساکاروز اندازه گیری می‌شود بنابراین میزان ساکاروز بالای پنج درصد نشان دهنده نامرغوبیت عسل و وجود گلوکز صنعتی در عسل نشان از تقلبی بودن عسل است  .