چاپ سه‌بعدی فلزی در حال تغییر وضعیت صنعت مراقبت‌های بهداشتی است

  1.  

3277_636169679703372685_M دنیای نو - چاپ سه‌بعدی فلزی در حال تغییر وضعیت صنعت مراقبت‌های بهداشتی استسینترکس (Sinterex)، شرکت اماراتی تولید کننده مواد افزودنی فلزی در حال استفاده از فناوری های چاپ سه بعدی در یک بستر صنعتی است، این شرکت به دنبال این است که به تولید محصولات کاربردی بپردازد.

 جولیان کالانان، مدیر عامل سینترکس در گفتگویی درباره گزارش ارزش شرکت، استراتژی تجاری و بازارهای هدف صحبت کرد.

 پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) سینترکس چیست؟

سینترکس اولین شرکت تجاری است که در امارات متحده عربی با مجوز رسمی از وزارت توسعه اقتصادی (DED) دوبی، به تولید مواد افزودنی (با استفاده از فناوری های سه بعدی با اهداف صعنتی) می پردازد. ما در حال حاضر عمده تمرکز خود را بر روی چاپ سه بعدی فلزی معطوف کرده ایم، زیرا ما بر این باوریم که برای تولید محصولات و قطعه های کاربردی، فلز بهترین گزینه است.

در حال حاضر، کسب و کار اصلی ما تولید مواد کاربردی برای صنعت دندان سازی مثل تولید روکش ها، بریج ها و چارچوب های دندان است. ما هم چنین به دنبال این هستیم که به کار تولید راه حل های تولیدی سفارشی در بخش پزشکی بپردازیم. برای این که بتوانیم کیفیت محصولات خود را به سطح استاندارد مورد نیاز مشتریان صنعت مراقبت های بهداشتی برسانیم، در فرآیندهای تولید خود بالاترین سطح کیفیت، بهداشت و اطمینان را فراهم کرده و به تمام استانداردهای بین المللی دست یافته ایم.

 در زنجیره تولید محصولات پزشکی و دندان سازی، سینترکس چه نقشی ایفا می کند؟

سینترکس در قالب یک شرکت تولیدی متخصص دیجیتالی کار می کند. برای مثال در تجارت دندان سازی، ما سفارش های خود را نه از دندان پزشک ها به طور مستقیم، بلکه از لابراتوار های دندان سازی دریافت می کنیم. لابراتوار های دندان سازی قالب دندان ها را از دندان پزشک ها دریافت می کنند، به منظور ایجاد فایل های دیجیتال، این قالب ها اسکن می شوند. ما این فایل های دیجیتال را دریافت کرده و آن ها را به فرمت قابل چاپ سه بعدی تبدیل می کنیم، این کار پیش از تولید آن ها با استفاده از چاپگر سه بعدی فلزی صورت می گیرد. سپس برای کارهای نهایی و استریلیزه کردن، سفارش ها را به لابراتوار دندان سازی تحویل می دهیم، آن ها هم بعد از انجام این کارها سفارش ها را به دندان پزشک ها و بیماران می دهند. به طور خلاصه می توان گفت، لابراتوار دندان سازی و شرکت تولید کننده مواد افزودنی با همکاری یکدیگر محصولاتی تولید می کنند که دندان پزشک ها به کمک آن ها می توانند مشکلات بیمارانشان را حل کنند. در حال حاضر به لطف فناوری اسکن سه بعدی و چاپ سه بعدی، کل این فرآیند پیچیده 2 تا 4 روز طول می کشد.

 در مقایسه با روش های سنتی، تولید مواد افزودنی تا حد دقیق و امکان پذیر است؟

در مقایسه با روش های سنتی، دقت  تولید مواد افزودنی بسیار بالاست. ما چارچوب های دندان سازی خود را با استفاده از آلیاژ کبالت کروم می سازیم، آلیاژی که به عنوان یک بیوماده تایید شده و دارای گواهی نامه CE است. چاپ سه بعدی یک چارچوب دندان سازی حدود 3.5 ساعت طول می کشد. سپس، به منظور ایجاد یک سطح واحد، این چارچوب وارد مراحل پساپردازشی همچون ساچمه زنی می شود. سپس برای از بین بردن فشارها دوباره وارد کوره می شود، و در نهایت به منظور از بین بردن ساختارهای ناخواسته ای که بر روی سطح ایجاد شده، مرحله صیقل کاری انجام می شود. کل این فرآیند ممکن است یک روز کامل طول بکشد.

معمولا تولید حجم بالای چارچوب دندان سازی یکی از موارد تولید انبوه در حوزه دندان سازی است. تولید مواد افزدونی موفق شده معادله را بر هم بزند چرا که قادر است حجم انبوهی از موارد سفارشی را تولید کند.

سینترکس تسهیلاتی به ابعاد 2000 فوت مربع در دوبی دارد، تسهیلاتی که در مقایسه با کارخانه های تولید سنتی کوچک به نظر می رسد. از آن جا که ما می توانیم محصولات مورد نیاز را با کیفیت و استحکام بالا تولید کنیم، قادر هستیم که فضای سطح بخش های انبار و بهینه سازی را کاهش دهیم.

 استعدادهای مناسب این صنعت را چگونه شناسایی می کنید؟

در حال حاضر، در حوزه خاورمیانه با فقدان متخصص با تجربه در چاپ سه بعدی مواجه هستیم. به همین دلیل انتظار نداریم که استعدادهایی که پیدا می کنیم در حوزه تولید مواد افزودنی فلزی، پس زمینه آیده آلی داشته باشند. در عوض، ما به دنبال افرادی هستیم که در حوزه های مرتبط و میان رشته ای همچون مهندسی مکانیک و صنعتی؛ تجربه داشته باشند. ما به افراد عملگرایی نیاز داریم که با استفاده از دانش عمیق خود می توانند به حل مساله بپردازند.

 سینترکس برای گسترش خود چه فرصت ها و برنامه هایی دارد؟

جای دادن زانوی سفارشی در حال حاضر ما بر روی صنعت دندان سازی تمرکز کرده ایم، اما در حال مذاکره با شرکت های جهانی هستیم تا بتوانیم در بخش تولید، تمام کاری، بسته بندی و لجستیک، در زمینه تولید محصولات سفارشی دندان سازی و پزشکی، همکار محلی آن ها باشیم. ما هم چنین علاقه مند به تولید اندام های مصنوعی سفارشی در حوزه پزشکی هستیم، برای مثال می توانیم با استفاده از مواد محکم و سبکی مثل تیتانیوم در فرآیند جایگزین کردن زانوی افراد، نقش داشته باشیم. ما همچنین قصد داریم وارد حوزه تولید صنعتی شویم، و این کار را با تولید قطعات و لوازم یدکی آغاز خواهیم کرد.

استراتژی اصلی ما این است که با معرفی کاربردهای بیش تر چاپ سه بعدی فلزی، همچنان در امارات متحده عربی حضور پرقدرت خود را حفظ کرده و به دنبال گسترش فعالیت خود در بقیه کشورهای خاورمیانه در چند سال آینده باشیم.