پرینترهای سه‌بعدی شیشه‌ای اختراع شد

3505_636233568061296435_L دنیای نو - پرینترهای سه‌بعدی شیشه‌ای اختراع شدمحققان موسسه فناوری ماساچوست از یک روش جدید چاپ سه‌بعدی پرده برداشتند که به جای پلاستیک از شیشه شفاف به عنوان ماده پیش‌ساز استفاده می‌کند.

 براساس این گزارش محققان موسسه فناوری ماساچوست ، از یک روش جدید چاپ سه بعدی پرده برداشتند که به جای پلاستیک از شیشه شفاف به عنوان ماده پیش ساز استفاده می کند.

 این روش که 3 DGP نام گرفته ، اساساً به همان شکلی که دستگاه های چاپ سه بعدی متعارف کار می کنند، عمل می کند، اما تیم تحقیقاتی راهی را پیدا کردند که با استفاده از ویژگی های انتقال نور، انعکاس و انکسار شیشه به تنظیم دقیق ضخامت چاپ بپردازند.

 ین سیستم از اتاق های ( فضاهای ) گرم انباشته شده بر روی هم استفاده می کند . اتاق فوقانی که حرارت 1900 درجه فارنهایت دارد به عنوان یک کوره کارتریج عمل کرده و در اتاق پایین تر سازه های طراحی شده، ساخته ( پخته ) می شوند .

گفتنی است محققان لابراتوآر مدیا ام آی تی برای خلق 3DGP ، با دپارتمان مهندسی مکانیک این دانشگاه، لابراتوار گلاس ام آی تی و موسسه ویس همکاری کردند .

تیم تحقیقاتی معتقد است که این روش نهایتا می تواند منجر به ساخت فیبر های نوری با کیفیت تر و ارزان تر شود. البته باید گفت این کار یک قدم بزرگ در طراحی نیز می باشد و به وسیله این پرینتر سه بعدی میتوان اشیاء هنری زیبایی را خلق کرد.

صرف نظر از این ویژگی ها باید گفت پرینترهای 3 بعدی در قالب یک فرایند آهسته هنوز از نظر سرعت عمل هنوز مدرن نشده‌اند ولی محققان در حال تحقیق برای ساخت یک ساختمان پیچیده تر و مدرن تر برای افزایش سرعت پرینترهای 3 بعدی هستند.

Neri Oxman یکی از محققان این پروژه گفت : دستیابی به این موفقیت می تواند منجر به پیشرفت در ایجاد کابل‌های فیبر نوری موثر در انتقال داده‌ها نیز بشود بنابراین ترکیب فیبر نوری توسط نور و پرینتر شیشه ای نتایج خوبی خواهد داشت.

او همچنین توضیح داد: ساختمان آیرودینامیکی این پرینتر به نحوی طراحی شده است که نور خورشید را جذب می‌کند . تحقیقات زیادی برای ساخت این پرینترهای 3 بعدی انجام شده است که مزایای فراوانی برای فناوری در پی خواهد داشت .

وی همچنین گفت: در آینده از فناوری‌های شیشه ای بیشتر خواهیم شنید.