نمایشگاه بین المللی چاپ رقابتی می شود!

3598_636273253081845528_L دنیای نو - نمایشگاه بین المللی چاپ رقابتی می شود!خبرنامه داخلی نمایشگاه دوسلدورف با اعلام خبر برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته بندی در   تهران از گسترش سبد سهام بین المللی نمایشگاه تجاری خود در این حوزه خبر داد .

 مسه دوسلدورف ( Messe Düsseldorf )، برگزار کننده موفق نمایشگاه تجاری بین المللی صنایع چاپ و بسته بندی ، به منظور وارد کردن یک نمایشگاه امید بخش در خاورمیانه ؛ سبد سهام خود را افزایش می دهد. این نمایشگاه ، IPAP تهران است که با حمایت دروپا   (drupa)  برای اولین بار از20 تا 23 مهر96 ( 12 تا 15 اکتبر  2017) در شهر آفتاب برگزار می شود. این نمایشگاه تجاری که با همکاری یک شرکت ایرانی بنام برساز رویداد پارس برگزار می شود، به دنبال تمام فروشندگان زنجیره ارزش فناوری های چاپ است، بخش هایی مثل پیش از چاپ، چاپ،آماده سازی ، پس از چاپ،صنایع  تبدیلی و بسته بندی، مواد، تجهیزات، خدمات، زیرساختارها از جمله حوزه هایی هستند که در این نمایشگاه پوشش داده می شوند. همزمان دو نمایشگاه تجاری دیگر بنامهای پک پراسس ( pacprocess ) تهران و نمایشگاه آیفود  ( iFood )برگزار می شوند   .

همچنین در این خبرنامه آمده است : از زمان از میان برداشته شدن تحریم های بین المللی که از اوایل سال 2016 شروع شد ، ایران به یک بازار جذاب برای دنیا تبدیل شده است . چرا که بعد از  این ماجرا ، این کشور در حوزه های زیادی نیاز به محصول داشت . ایران یک ناحیه در حال ظهور است با حدود 80 میلیون جمعیت . کارشناسان پیش بینی می کنند که تنها تا پایان سال 2017 ، این کشور با 12% رشد اقتصادی همراه خواهد بود . در حال حاضر پروژه خط لوله این کشور با کمک سرمایه گذاران خارجی و با ارزش چند میلیاردی در حال انجام است. جمعیت این کشور را مصرف کنندگان مشتاقی تشکیل می دهند که به شکل فزاینده ای به دنبال محصولات چاپ و بسته بندی با کیفیت بالا هستند ، مواردی که در یک بازار رقابتی متکی به کیفیت ، شرکت های بومی با فناوری های فرسوده خود  توان ارائه آن ها را ندارند . اگرچه صنعت چاپ بومی این کشور در مقایسه با بسیاری از بازارهای خاورمیانه و نزدیک با پیشرفت های خوبی همراه بوده است ، اما در حال حاضر نیاز شدیدی به سرمایه گذاری دارد . همین مساله باعث بروز فرصت های تازه خصوصا برای فروشندگان اروپایی می شود ، چرا که محصولات آن ها به طور سنتی در ایران مورد توجه زیادی قرار می گیرد . از جمله مواردی که در چنین بستری مورد توجه فراوان قرار می گیرند باید به چاپ های بسته بندی و افست ، و هم چنین توسعه در بخش برنامه های چاپ دیجیتال اشاره کرد .

"سابین گلدرمان" مدیر جهانی فناوری های چاپ مسه دوسلدورف در این باره می گوید : " بازار ایران ظرفیت قابل توجهی برای پیشرفت های اقتصادی آتی دارد . برگزاری این نمایشگاه با همکاری دروپا ، که در فناوری های چاپ حرف اول را می زند ، فرصت های تازه ای برای رشد و دسترسی بین المللی گسترده تر در اختیار ما قرار می دهد . ما با ارائه تخصص و مهارت خود، شرکت هایی که تمایل دارند در این بازار نوظهور حضور داشته باشند را همراهی خواهیم کرد . "

شهر آفتاب  ( نمایشگاه بین المللی ایران ) ، بروزترین و بزرگ ترین مرکز نمایش ایران است . این مرکز که به شکل مطلوبی در فاصله میان تهران و فرودگاه بین المللی قرار گرفته است ، از طریق چند آزاد راه قابل دسترسی بوده و همچنین به سیستم حمل و عمومی هم متصل است . این مرکز مساحتی به اندازه 120 هزار متر مربع را به 16 سالن نمایش تبدیل کرده و از بروزترین تجهیزات فنی بهره مند است . در این مرکز می توان از نماکاری سنتی ایرانی و هم چنین مجموعه کامل خدمات تغذیه ای ، هتل ، بانک و پارکینگ چند طبقه بهره مند شد . همچنین موقعیت مرکزی این نمایشگاه به بازدیدکنندگانی از کشورهای همسایه همچون عراق ، افغانستان ، ترکمنستان و تاجیکستان که به طور سنتی ارتباط های نزدیکی با ایران دارند ، این امکان را می دهد که از این مرکز نمایش بازدید کنند . این مساله البته برای آن دسته از شرکت کنندگان در نمایشگاه که در این کشورها هم دارای موقعیت های تجاری هستند ، مزیت زیادی به همراه دارد  .

مسه دوسلدورف به ویژه با برگزاری دو نمایشگاه تجاری درجه یک دروپا و اینترپک ، در صنایع چاپ و بسته بندی موفق شده است که شایستگی بین المللی لازم را کسب کند. این شرکت ، علاوه بر دروپا ، هم نمایشگاه های تجاری خود را برگزار می کند و هم با همکاری با شرکت های تابع خود ، به برگزاری نمایشگاه های منطقه ای قابل توجه در صنعت چاپ و رسانه می پردازد . نمایشگاه آل این پرینت (All in Print) در شانگهای ، نمایشگاه بین المللی پک پرینت (Pack Print) در بانگکوک ، پرینت پک الجزایر (printpack alger) در الجزایر و ایندوپرینت (Indoprint) در جاکارتا تنها تعداد محدودی از این نمایشگاه ها هستند .