تولید غضروف و استخوان از تفاله سیب

54-300x220 دنیای نو - تولید غضروف و استخوان از تفاله سیباستفاده از تفاله سیب در ساخت انواع بافت غضروفی و استخوان، تازه ترین جاه طلبی دانشمندان در عرصه توسعه فناوری چاپ سه بعدی به حساب می آید.

 تخصصی فناوری چاپ سه بعدی ، گروهی از محققان در چند دانشگاه و مراکز آموزش عالی اسپانیا رویکرد تازه ای را در توسعه فناوری چاپ سه بعدی در پیش گرفته و به استفاده از دورریز صنایع کشاورزی و باغی روی آورده اند . از جمله این موارد می توان به سیب و تفاله آن اشاره کرد  .

اما چرا سیب . آمارها نشان می دهند در سال ۲۰۱۵ تولید جهانی این محصول به بیش از ۷۰ میلیون تن در سراسر جهان رسید . نکته قابل تأمل این است که از این میزان ۷۵ درصد برای آبگیری به کارخانجات فرستاده می شود که در نتیجه حجم عظیمی از تفاله برجای می ماند .

بخش مهمی از این تفاله برای تولید کود و غذای حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد. اما همچنان مقادیر چشمگیری از آن در کشورهای شاخص پرورش دهنده این محصول برجای می ماند که به سرعت دچار فساد و پوسیدگی می شود .

حالا این امکان فراهم شده که این ثروت ارزشمند به زیست مواد مورد استفاده در تولید محصولات مهم و تأثیرگذاری نظیر بافت غضروفی و استخوان زیستی به کار گرفته شود .

بافتهایی که از این راه تولید می شود نه تنها با هزینه تمام شده کمی ساخته و روانه مراکز درمانی می شود بلکه امید به بازگشت به زندگی عادی را برای میلیونها بیمار در سراسر جهان بیشتر می کند .

همچنین در نتیجه توسعه این نگرش ، مشکلات ناشی از انباشت حجم عظیم تفاله های سیب در سراسر جهان برطرف می شود .