تولید سیمان سبز برای استفاده در چاپ‌های سه‌بعدی

simannnn دنیای نو - تولید سیمان سبز برای استفاده در چاپ‌های سه‌بعدییک شرکت استارت آپی در دبی توانسته است تا با استفاده از مواد زائد صنعتی، سیمان سبزی تولید کند که از آن بتوان در پرینترهای سه بعدی استفاده کرد.

روزنامه «نشنال» کشور امارات دراین باره نوشت که این طرح با سرمایه گذاری مشترک دو سرمایه گذار روسی و ایتالیایی اجرا شده است. برای تولید این سیمان ژئوپلیمری ۱۰درصد از انرژی مورد نیاز سیمان پرتلند معمولی مصرف خواهد شد و در کل این نوع از سیمان ارزان تر تولید و عرضه خواهد شد.

در حال حاضر شهرداری دبی به منظور توسعه تولید این نوع از سیمان برای پروژه های چاپ سه بعدی، با این شرکت همکاری می کند. به گفته مدیران این شرکت این سیمان میتواند برای ساخت خانه های سه بعدی استفاده شود که زمان ساخت یک خانه را حتی تا ۲۴ ساعت کاهش دهد.

سیمان و بتن ژئوپلیمری تولید شده بر پایه مواد اولیه ای از جمله Fly Ash و سرباره های دانه ریز است که عایق حرارتی مناسب تری را نسبت به بتن های معمولی ایجاد میکند و در نتیجه در آب و هوای گرم کاربرد بیشتری خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، موسسه تحقیقات بازار “ترانسپرنسی” آمریکا در دسامبر سال گذشته میلادی در گزارش خود در خصوص بازارجهانی  محصولات سیمان سبز اعلام کرد که در سال ۲۰۱۵، این نوع از فرآورده ها رقمی معادل ۱۴.۸ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده اند.

همچنین پیش بینی ها نشان می دهد که تا سال ۲۰۲۴ با رشد سالیانه ۱۱.۳ درصد این رقم به ۳۸ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۴ خواهد رسید.