صنعت برندینگ بیش از صنعت نفت سوددهی دارد

212121 دنیای نو - صنعت برندینگ بیش از صنعت نفت سوددهی دارد 

 

 صنعت برندینگ بیش از صنعت نفت سوددهی دارد

 «رضا حمیدی»، رئیس انجمن مدیران صنایع خراسان‌رضوی با بیان این‌که ایران هیچ رتبه‌ای در برندینگ ندارد، گفت: ورود برندهای خارجی باعث کاهش ارزش پولی کشور و افزایش نرخ اجاره‌بها شده است و از طرفی این کالاها کل کشور را به تصرف خود درآورده‌اند.

 وی با بیان این‌که امروزه شاهد قاچاق گسترده پوشاک به داخل کشور و تضعیف صنعت داخلی هستیم، ادامه داد: در سال 2014 صادرات پوشاک و کفش چین به ایران بر اساس آمار گمرک چین 959 میلیون دلار و بر اساس آمار گمرک ایران تنها 5 میلیون دلار بوده است.

 حمیدی خاطرنشان کرد: ترکیه طی تأسیس سازمانی برای رسیدن به اهداف بلند پروازانه صادراتی 500 میلیارد دلاری در نظر دارد تا در سال 2023 دارای 10 برند جهانی و 50 برند ملی باشد که با مقایسه آن با کشور ایران متأسفانه هیچ رتبه‌ای در صنعت برندینگ ندارد.

 وی تصریح کرد: با بررسی اهداف اقتصادی جهانی می‌توان گفت صنعت برندینگ بیشتر از چاه‌های نفت ایران سوددهی دارد.

 وی با اشاره به این‌که برندینگ اقتصاد را رشد می‌دهد، گفت: باید باور کنیم می‌توان با کیمیای برندینگ بدون استفاده از نفت و سایر خام‌فروشی‌های ثروت ملی کشورمان، اقتصاد بسیار خوبی برای ایران به ارمغان بیاوریم.

 حمیدی پیشنهاداتی به دولت برای گسترش برندینگ ارائه کرد و گفت: باور برندینگ توسط همه‌ی ارکان حکومت و تعریف ضوابط، قبول قانونی برند برای سرمایه حقیقی شرکت‌ها، قانون معافیت مالی برند و برطرف کردن اشکالات قانونی کپی رایت که لازم و ملزوم پیشرفت برندینگ است.

 وی هم‌چنین مبارزه جدی با قاچاق، جلوگیری از تبلیغات غیر واقعی در صدا و سیما، گسترش فرهنگ حمایت از محصول و برند، ایجاد سازمان قدرتمندی برای حمایت از برندینگ با بودجه کافی را ازدیگر مسائلی که دولت جدید برای توصعه برندینگ باید رعایت کند عنوان کرد.