ایرج انواری پیشکسوت چاپ و گرافیک درگذشت

2478788 دنیای نو - ایرج انواری پیشکسوت چاپ و گرافیک درگذشتایرج انواری از پیشکسوتان عرصه چاپ و گرافیک صبح روز ۱۵ خردادماه در اثر پیشرفت بیماری پارکینسون دار فانی را وداع گفت.

 ایرج انواری از استادان برجسته طراحی گرافیک که از سه ماه پیش به دلیل وخامت بیماری پارکینسون در بیمارستان بستری بود، در نهایت صبح روز دوشنبه ( ۱۵ خردادماه ) در بیمارستان چشم از دنیا فروبست.

ایرج انواری از دانش آموختگان دانشکده تزئینی در رشته چاپ و نگارش ( نام آن روز رشته گرافیک در دانشکده تزئینی ) بود که پس از آن در مدرسه آردکو پاریس به ادامه تحصیل روی آورد و با گرافیک روز دنیا آشنا شد.

وی پس از بازگشتش به ایران و دانشکده سابق خود ( دانشکده تزئینی ) به امر آموزش پرداخته و طرح دروس قدیمی گرافیک را به روز کرد .

او با سعی به هویت بخشی رشته گرافیک و تفکیک هر چه بیشترآن، از رشتۀ نقاشی، دروسی جدید همچون ایلوستراسیون(تصویرسازی) و مبانی را به دروس قبلی اضافه کرد و آموزش گرافیک را از حالت دلی و غریزیِ صرف خارج نموده و امر پژوهش را برای ایجاد مفهوم در طرح، باب کرد.

ایرج انواری اولین پروژه تحقیقاتی برای اخذ مدرک لیسانس در رشتۀ گرافیک را با موضوع سفالینه های لالجین طرح ریزی و به صورت گروهی، جنبه های اجتماعی ، اقتصادی ، محیطی و…آن را مطالعه گذاشت تا از طریق اطلاعات بدست آمده، به طراحی پوستر، بروشور یا هرگونه کالای تبلیغاتی دیگر بپردازد.

ایرج انواری در سال 1355 مجدداً به فرانسه بازگشت و مشغولِ تحصیل در دوره دکتری با موضوع برخوردی نشانه شناسانه با خط فارسی، زیر نظر آلژیرداس ژولین گرماس ، نشانه شناس برجسته لیتوانیایی شد .

از دیگر فعالیت های مهم و ماندگارایشان می‌توان به برنامه ریزی و راه اندازی کارشناسی ارشد گرافیک اشاره کرد .

گفتنی است ، ایرج انواری مسوولیت گروه گرافیک مرکز علمی کاربردی شماره 5 (دانشکده تخصصی چاپ)  را نیز برعهده داشته است .