تایر چاپی هم به بازار می‌آید

3814_636333921714639100_M دنیای نو - تایر چاپی هم به بازار می‌آیدشرکت فرانسوی طرح اولیه ای برای تایر خودرو ارائه کرده که با استفاده از پرینتر ‌سه بعدی از مواد طبیعی ساخته می شود و بدون هوا قادر است حرکت کند.

 بر اساس گزارشی به نقل از نیواطلس، خودروهای نسل آینده را می توان مجهز به تایرهایی ساخت که با پرینتر سه بعدی چاپ شده اند. این تایرها زمان تعویض شان را به صاحب خودرو اطلاع می دهند.

طرح اولیه چنین تایری به شرکت فرانسوی  Michelin ا تعلق دارد.  این طرح اولیه در حقیقت چرخی برای خودرو با تایر متصل به آن است. تایر مذکور از مواد حافظ محیط زیست ساخته شده و رویه آن از جنس لاستیک است. بنابراین هنگامیکه تایر قدیمی می شود، می توان رویه آن را به راحتی عوض کرد. همچنین این تایر نیازی به هوا ندارد تا پرشود و قابلیت حرکت یابد.  طرح تایر بدون هوا که از طبیعتی الهام گرفته شده  سبب می شود این چرخ نسبت به  پنچری و کاهش باد لاستیک ایمن باشد .

مواد طبیعی به کار رفته در تایر  عبارتند از تراشه چوب ، نی ، محصولات شگری و پوست پرتقال.  روی آن را لایه ای نازک از لاستیک می پوشاند . سازندگان این لاستیک معتقدند آن را می توان  شارژ کرد، بنابراین هنگامیکه رویه لاستیکی قدیمی شود ، مشتریان می توانند دوباره لایه لاستیکی را روی تایر چاپ کنند . همچنین می توان باتوجه به آب و هوا این لایه را تغییر داد.

طرح داخلی این تایر براساس طبیعت  وبا استفاده از ساختاری مانند کندوی زنبور عسل ساخته شده تا قدرتمند باشد . همچنین طرح حفره ای که شبیه ریه انسان هوا را به داخل می کشد .

از سوی دیگر خودرو مجهز به این نوع تایر حسگرهایی در اختیار خواهد داشت که به طور واقعی اطلاعات از وضعیت تایر را رصد می کنند و هنگام نیاز به کاربر اطلاع می دهند.  تمام این ویژگی ها به وسیله یک اپلیکیشن موبایل Print & Go قابل دسترسی است.  شرکت میشلین هنوز زمان دقیق تجاری سازی این ایده را اعلام نکرده است .

این طرح جالب در کنفرانس ۲۰۱۷ Movin  در مونترال ارائه شده است.