چاپ و بسته بندی هوشمند می شود

3864_636349286868042022_M دنیای نو - چاپ و بسته بندی هوشمند می شودبسته بندی سنتی بر روی چهار ستون استوار است: محافظت، کنترل، ارتباط و توان مالی. اما چه می شود اگر فناوری را هم اضافه کنیم؟ در این صورت به بسته بندی هوشمند دست پیدا می کنیم ، یکی از جذاب ترین نگرش هایی که در چند سال اخیر مطرح شده است.

 طبق گزارش ارنست اند یانگ، بازار بسته بندی سنتی در حال حاضر 400 میلیارد دلار ارزش دارد. اما یک نوع بسته بندی تازه هم وجود دارد، و نام آن بسته بندی هوشمند است. هوشمند یک نوع بسته بندی است که فناوری پیشرفته را هم در فرآیند خود ادغام کرده و عملکردهای فعلی را افزایش می دهد. بازار این دسته را به دو گروه تقسیم کرده است: بسته بندی فعال و بسته بندی هوشمندانه. بسته بندی فعال عملکردها را گسترش می دهد، در حالی که نوع هوشمندانه به ارائه اطلاعاتی درباره محتوا و وضعیت می پردازد.

 به عبارت دیگر، بسته بندی فعال مسئول پیش بینی محتوا است. این نوع بسته بندی به لطف موادی که در آن به کار رفته، می تواند ذراتی را جذب یا رها کند که کیفیت (میکروبیولوژیکی) محتوا را افزایش می دهند. این نوع بسته بندی محیط داخل بسته، مثلا درجه حرارت یا وضعیت تکامل آن را حس می کند، و از این اطلاعات برای گسترش طول عمر قفسه ای استفاده می کند. بسته بندی هوشمندانه به ارائه اطلاعاتی درباره تغییرات محیطی درون بسته می پردازد، تغییراتی که ممکن است در اثر دستکاری، گاز یا تراکم های میکرو ارگانیسم به وجود بیایند، این بسته بندی هم چنین در زمینه پیام های بازاریابی یا برندسازی با مصرف کننده ارتباط برقرار می کند.

بسته بندی هوشمند چه ارزشی دارد؟.

در اکتبر 2016، مرکز تحقیقات گرند ویو (Grand View) یک تحلیل بازار جهانی (آمریکا و اروپا) درباره بسته بندی هوشمند برای هر نوع محصول (فعال یا هوشمندانه) و هر بخش کاربردی (غذا و نوشیدنی، مراقبت های بهداشتی، مراقبت شخصی، وسائل نقلیه) منتشر کرد، این تحقیق شامل پیش بینی وضعیت تا سال 2024 می شد. طبق این تحقیق، بازار جهانی بسته بندی هوشمند در سال 2015 دارای ارزشی به میزان 10.8 میلیارد دلار بود. انتظار می رود این بازار تا 2024 با رشد مواجه شده و به 26.7 رشد برسد. صنایع غذا و نوشیدنی، مواد دارویی و مراقبت های شخصی پیشروی این بخش خواهند بود. بسته بندی فعال بدون تردید پیشروی این بخش است و به لطف کاربردها و مزایایی که برای گسترش طول عمر قفسه ای محصولات ارائه می دهد، 70% بازار را در اختیار دارد. بسته بندی هوشمندانه که در سال 2015، 25% بازار را در اختیار داشت، حوزه ای است که به سریع ترین رشد قابل انتظار رسیده است. این نوع بسته بندی در فاصله 2016 تا 2024 با نرخ رشد سالیانه 14% همراه می شود.

چرا نمی توانیم این مساله را نادیده بگیریم

 بسته بندی هوشمند از نظر میزان صرفه جویی هم برای شرکت ها و هم برای مصرف کننده دارای پیامدهای قابل توجهی است. اول از همه باید از نظر ایمنی آن را بررسی کرد. یکپارچگی محصول یک امر ضروری است که در صنایع غذایی و دارویی با هزینه زیاد مورد نظر قرار می گیرد. یک اشتباه بزرگ می تواند پیامدهای جدی برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد و اعتبار برند تجاری 5را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل بسته بندی هوشمند یک ضمانت تاثیرگذار است. علاوه بر این، اعتبار برند تجاری یک جنبه مرتبط دیگر است. استفاده از فناوری هایی که نسخه های جعلی را به چالش می کشند نه تنها کیفیت محصول را تضمین می کنند، بلکه هم چنین در حکم یک سرویس برای خریدار عمل می کنند.

فرصت های در اختیار چاپگرها و مبدل ها

با توجه به استفاده از فرآیندهای دیجیتال تازه، سیستم های چاپ اینکجت و ترکیب جوهرها با رسانه ها، می توان گفت عبور از چاپ آنالوگ به سنتی باعث دست یابی به فرصت های شایسته تازه ای شد. راه حل های ترکیبی فعلی بر اساس نیازهای مشتری و تنوع انواع مختلف قطعه های تولیدی، می توانند به بهینه سازی فرآیندهای صنعتی بپردازند. الکترونیک های چاپی به یک گام رو به جلو در مسیری تبدیل شده اند که در آن، تولید کنندگان و لیبل سازان در کنار چاپگران و مبدل ها در حال پیشروی هستند. در این مسیر، جامعه چاپ فرصت های بیش تری در اختیار دارد  برای این که بتواند در هر نوع فرآیند محصولی به محوریت مرکزی تبدیل می شود. این فرآیند، می تواند هر نوع فرآیندی باشد که شامل یک ظرف و یک محتوا برای کنترل است.