چاپ دیجیتال صنعتی،رو به رشد

1248UCfT0p087U3HoyRwasOW دنیای نو - چاپ دیجیتال صنعتی،رو به رشدپایه تولیدی قوی، افزایش تقاضا و شکوفایی سفارشی سازی انبوه راه را برای عبور به سمت چاپ دیجیتال در بخش های مختلف صنعتی فراهم کرده است.

 در ده سال گذشته، با افزایش میزان رشد تقاضا و ابتکارات فناوری چاپ، صنعت چاپ به یک محرک اقتصادی اصلی تبدیل شده است. در همین حال، به نگرش های موجود در بازار به عنوان مجموعه ای از واحدهای جداگانه نگاه می شود و نه یک مورد منفرد و منسجم. حوزه صنعتی شامل بخش های کاملا متفاوتی می شود که در بسیاری از موارد، از یک فناوری استفاده می کنند. رفتن به جایگاهی فراتر از یک صفحه چاپی یعنی نظارت بر مجموعه متنوعی از بخش های بازار مثل چاپ تجاری (تبلیغاتی، مقاله ای، تراکنشی و بیلبوردسازی)، بسته بندی (لیبل ها، بسته بندی ارتجاعی، کارتن تاشو، کارتن چین دار) و چاپ تزئینی (چاپ مستقیم بر روی پوشاک، پارچه، سرامیک، لمینت، شیشه ، چوب). چاپ بسته بندی و تزئینی در چاپ صنعتی ادغام شده اند، چرا که آن ها مناسب محصولاتی هستند که موارد مصرفشان چیزی بیش از یک سطح چاپ شده است. بخش صنعتی دارای ارزشی به میزان 1.5 تریلیارد دلار است (نگاه کنید به جدول 1، ارزش جهانی حجم معاملات به دست آمده از تولید و چاپ خدماتی، به دلار آمریکا) و شامل بخش های کلیدی می شود.

نگرش های صنعت

نگرش هایی که شامل بخش های صنعتی مختلف هستند و بر روی بخش چاپ اثر می گذارند عبارتند از:

افزایش تقاضا و تاثیر مستقیم عادت های خرید مصرف کنندگان (چاپ بسته بندی و تزئینی)

 افزایش بهره وری تولید و امکان تولید حتی دسته های کوچکی که با استفاده از فناوری با هم  مرتبط هستند.

افزایش چاپ دیجیتال (کمی بیش تر از یک نسل قبل) باعث معرفی مجموعه ای از فناوری های ابتکاری شده و همین امر، منجر به آغاز یک فرآیند تولید یکپارچه و هم چنین شخصی سازی سفارش ها شده است. مقبولیت چاپ اینکجت (هم دراپ آن و هم پیوسته) کند و پیچیده بوده است. این امر به دلیل هزینه های بالا، مسائل مرتبط با اطمینان پذیری سیستم ها و محدوده کم مواد در دسترس صورت گرفته است. در طی سال ها، این عوامل باعث ایجاد محدودیت در توسعه موارد مصرفی شده اند که توسط راه حل های چاپ موجود ایجاد شده اند.

 با این حال، پیشرفت فناوری که از نظر مواد و هدهای چاپ صورت گرفته است، با یک شتاب قابل توجه مواجه شده است. همین مساله، باعث رونق فرآیند شخصی سازی محصول شده است. چنین پدیده ای به فرآیند تغییر پویایی های صنعت کمک می کند، محصولات هنرهای گرافیکی را از طریق فناوری اینکجت به سمت شخصی سازی انبوه هدایت می کند. راه حل های اینکجت به شرکت های تولیدی اجازه می دهد که به ایجاد  اشیاء با کیفیت بپردازند و از مزایای چاپ دیجیتال بهره مند شوند.

راه حل ها را می توان در گروه های مختلفی دسته بندی کرد، این دسته ها را بعدا در این مقاله و مقاله های دیگر مورد تحلیل قرار خواهیم داد:

چاپ تزئینی و کاربردی صنعتی

سرامیک

شیشه

منسوجات

لمینت و چوب

پوشش های دیواری

چاپ کاربردی

سوئیچ های پوششی

چاپ سه بعدی

الکترونیک های چاپی

بهتر است نگاه عمیقی به سه دسته اول بیاندازیم.

 چاپ تزئینی و کاربردی صنعتی

با در اختیار داشتن حوزه متحول شده ارتباط گرافیکی، چاپ دیجیتال در حال تغییر پویایی ها و فرآیندهای تولید بخش صنعتی است. به طور ویژه، چاپ دیجیتال بر روی چاپ تزئینی و کاربردی اثر گذاشته است. این حوزه که یک بازار بزرگ است با مجموعه گسترده ای از کاربردهای مختلف، در حال حرکت به سمت تولید دیجیتال است. این کار هم چنین به لطف توسعه این فناوری صورت گرفته است. ابعاد کلی این بازار (که شامل تمام بخش ها و بیش تر کاربردها می شود) در حدود 9 میلیارد متر مربع است و به رشد خود ادامه می دهد.

 حتی اگر این بخش شامل موارد کاربردهای زیادی باشد، انتظار می رود که در چند سال آینده تمرکز بر روی واسطه هایی همچون سرامیک، پارچه، لمینت، چوب، پوشش های دیوار و شیشه باشد. بهتر است نگاهی به بعضی از آن ها بیاندازیم.

 سرامیک

بازار سرامیک بسیار گسترده است. طبق گزارش اینفوترندز، در سال 2014 بیش از 12 میلیارد متر مربع کاشی در سراسر جهان تولید شده است. در گذشته، این بخش صنعتی از دستگاه های چاپ چرخشی برای چاپ بر روی کاشی ها پیش از مرحله پختن استفاده می کرد. این رویه منجر به تولید به صرفه ای می شد که دارای مقاومت یک سنگ طبیعی بود. با این حال، این محصول زمانی که با یک الگوی مشخص تکرار می شد دارای محدودیت هایی بود. چاپ دیجیتال راه حل های خلاقانه بی شماری فراهم کرده و ویژگی هایی مثل کاهش تولید، بازاریابی و زمان های راه اندازی را در خود دارد. حرکت صنعت سرامیک به سمت چاپ دیجیتال در حاضر در اروپا و چین به شکل بسیار قدرتمندی در حال انجام است.

شیشه

هزار سال است که شیشه تزئینی به شهرها، کلیساها، کاخ ها، ساختمان های دولتی و خصوصی ما زیبایی می دهند. موارد مصرف گسترده از شیشه های اصلی پنجره ها گرفته تا پنل های شیشه ای چاپ شده بر صفحه ابریشمی در گذشته باعث ایجاد یا افزایش میزان آگاهی برند و راه حل های ارتباطی، ارتقاء جلوه های هنری یا خلق علامت های ساده می شد.

طبق گزارش «فرصت های رشد در صنعت جهانی شیشه های تخت» که توسط لوسینتل (Lucintel)، موسسه تحقیقات بازار آمریکا صورت گرفته است، تا سال 2019 بازار شیشه تخت به ارزشی بیش از 66 میلیارد دلار می رسد. به لطف توسعه هدهای چاپ اینکجت که در جوهرهای سرامیکی مخصوص شیشه به کار می روند، بخش های زیادی شروع به استفاده از فناوری دیجیتال برای تولید شییشه تزئینی با طول عمر طولانی کرده اند، محصولی که مناسب اهداف معماری و صنعتی است.