آیا صنعت چاپ در حال ورود به عصر تازه ای از نوآوری است؟

index123456 دنیای نو - آیا صنعت چاپ در حال ورود به عصر تازه ای از نوآوری است؟جوائز ابتکارات عالی استیشنر (Stationer) که ماه گذشته در سالن استیشنر لندن برگزار شد، با حضور شرکت هایی مثل مولر مارتینی (Muller Martini)؛ تولید کننده پس از چاپ با معرفی گانگ تولیدی تازه خود که جلوتر از فناوری های دیگری همچون هایدلبرگ و IST قرار دارد، نشان داد که ممکن است ما در حال ورود به عصر تازه ای از ابتکارات چاپ باشیم.

 برش سه تیغه اینفینی تریم، قطعه تجهیزاتی برنده جایزه که مولر مارتینی از آن به عنوان «انقلابی» یاد می کرد، یک مثال نوشتاری از تمام کاری 4.0 به صورت عملی است، این مفهومی است که درست پیش از نمایشگاه دروپا توسط شرکت تولیدکننده سوئیس مطرح شد. این تجهیزات در اصل گسترش دهنده مفهوم تولید هوشمند صنعت 4.0 است که اولین بار توسط دولت آلمان مطرح شد.

دیوید مک گینلی، مدیر فروش مولر مارتینی در بریتانیا می گوید: «در سال 2004 پی دی اف مطرح شد و در پایان باعث کنار گذاشته شدن کتاب شد.»

«ما برای تمام کاری هرچیزی را بهینه سازی می کنیم و چند سال است مشغول این کار هستیم. اما در حال حاضر با ارتباطات مبتنی بر فضای ابری که به وجود آمده است، ناگهان همه به هم متصل شده اند.»

مولر مارتینی یکی از تولیدکنندگان میزبانی است که با به کارگیری 100 متخصص تحقیق و توسعه در سوئیس که بر روی محصولاتش کار می کنند، هم زمان هم تلاش خود را صرف این مساله کرده که نوآوری را به یکی از بخش های جدا نشدنی این تجارت تبدیل کند.

مک گینلی در ادامه می گوید: «هدف از توسعه به کار رفته این است که بیش از قبل مهندس محور شویم، اما در پایان روز اگر مشتری بگوید "من دستگاهی می خواهم که صفحه حروف چینی شده را صاف نکند و نیازی به نیروی انسانی نداشته باشد"، سپس ما از خودمان می چاپیم "بسیار خوب، چطور باید این کار را انجام دهیم".»

علوم چاپ دومینو (Domino Printing Sciences) یک شرکت دیگر است که برای تحقیق و توسعه ارزش قائل است. مجموعه چاپگرهای اینکجت پیوسته صنعتی آی تک سری A این شرکت همین امسال موفق شدند جایزه ویژه ملکه را برای ابتکار و نوآوری دریافت کنند.

دیوید کرافت، مدیر بازاریابی جهانی محصول این شرکت هم همچون مک گینلی معتقد است مساله اصلی، توجه به این نکته است که مشتری چه چیزی را می خواهد به عنوان بخشی از یک «فرآیند ارتباطی پیوسته» داشته باشد، مساله ای که ممکن است سال ها طول بکشد.

از آن جا که ما در دو سال گذشته مستقل بوده ایم [دومینو در سال 2015 توسط شرکت برادر خریداری شد] و همچون یک سازمان خودمختار عمل می کنیم، همین تحقیق و ابتکارات چیزی است که ما را زنده نگه داشته است. ما بسته به محصولاتی که ارائه می دهیم زنده می شویم و می میریم.»

واقعا هم تحقیقات یک بخش کلیدی برای شرکت دومینو است که در کمبریج واقع شده است، و تیم 175 نفره پرقدرت آن همکاری گسترده ای با تعدادی از دانشگاه های بریتانیا و آزمایشگاه های توسعه جهان دارند. کرافت که خودش زمانی کارمند کداک (Kodak) بوده است، نسبت به وضعیت نوآوری در این صنعت خوش بین است.

«این صنعت در استفاده از فناوری و تبدیل آن به چیزی مفید برای مشتری ها خوب عمل کرده است. ما این فناوری را در قالب یک جعبه خاکستری ارائه می دهیم، ولی حقیقت این است که برای انجام این کار در پشت صحنه علم و دانش زیادی صرف می شود. به نظر من صنعت چاپ پیشتاز استفاده از فناوری است.»

معافیت های مالیاتی برای ابتکارات

پس کدام شرکت ها از این جریان تولیدی مبتنی بر تحقیق و توسعه سود می برند؟ بعضی از آن ها، مثل بیتس کارتنز (Beatus Cartons)، تولیدکننده کارتن های تاشو که در ولز واقع شده است حتی بخش ویژه ابتکارات خود را هم راه اندازی کرده اند، با مزیت های مبتنی بر مالیات به این بخش کمک می کند.

ایان دیوی، مشاور ارشد در مشاوره های اعتبارات مالیاتی TBAT، می گوید شرکتی که 100000 پوند بر روی تحقیق و توسعه خرج کند، می تواند چیزی در حدود 26000 پوند مزایای مالیاتی دریافت کند. حتی شرکتی که ضرر کند هم، حال یا در زمان به کارگیری و یا در زمانی که به سود می رسد، می تواند از این اعتبار استفاده کند.

این فرآیند شاید کمی باعث خشم تدریجی شرکت ها شود و برنامه ها هم باید به صورت سالیانه آماده شوند. اما از زمان معرفی این فرآیند در سال 2004 تا به حال میزان کاهش مالیاتی افزایش یافته است و می تواند مفید باشد.

در کنار این کاهش مالیات اساسی، شرکت ها هم چنین می توانند برای تسهیلات و ماشین آلات خود از کمک هزینه های سرمایه تحقیق و توسعه (RDAs) استفاده کنند و یا از صندوق امتیاز نامه بهره مند شوند، همان چیزی که دومینو در حال حاضر از آن استفاده کرده و باعث کاهش 10 درصدی مالیات شرکت در بخش سودهایی شده است که از محصولات انحصاری به دست می آیند.

بتین پلانت که برای مدت طولانی مسئول پیکون، اسپانسر بخش ابتکارات استیشنر بوده است معقتد است که بسیاری از اعضای در حال انجام کارهای ابتکاری هستند و از نقش کمک رسان دولت در زمینه کاهش مالیات بخش ابتکارات سود می برند، اما در حال حاضر نگرانی هایی در مورد برکسیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) وجود دارد.

او می گوید: «در اروپا کمک هزینه های متنوعی برای تحقیق و توسعه وجود دارد و مسلما خروج ما از اتحادیه اروپا یک نگرانی عمده برای همه شرکت هایی است که پیش تر از این کمک هزینه ها استفاده کرده اند. در شش ماه گذشته در چندین جلسه این مساله مطرح شده است.»

از دو سال پیش و با یک سرمایه 400 هزار پوندی بیتس کارتنز مرکز ابتکارات جیکب بیتس را راه اندازی کرده است، نام آن برگرفته از بنیان گذار شرکت است. مرکز مشتری هم با دستگاه لارج فرمت رولند پلاتر زوند تجهیز شده است. کلایو استینچکامب، مدیر عامل شرکت اعلام می کند که این مرکز به یک نقطه فروش بزرگ برای شرکت تبدیل شده که بدون هیچ ترفند دیگری، به یک ابزار جلب توجه تبدیل شده است.

او می گوید: «در حال حاضر این بخش به پرچمدار اصلی شرکت تبدیل شده است.»

«چند شرکت بزرگ تر دیگر هم مراکز ابتکاری دارند، اما این یک مورد را ما به این دلیل خیلی مشخص ساختیم که بتوانیم ابتکاری و خلاقانه عمل کنیم، تلاش کنیم و خود را از بسیاری از افراد دیگر این صنعت جدا کنیم.»

پروکو (ProCo)، فروشگاه چاپ ارائه دهنده خدمات بازاریابی که در شفیلد واقع شده است، سال گذشته مرکز ابتکاارات دیجیتال خود موسوم به اسپارک را در استنستد باز کرده است. در این مرکز تیمی حضور دارند که مشتاق آموزش به مشتریان و ایجاد دانش هستند. ارباب رجوع می توانند برای الهام گرفتن از این مرکز استفاده کنند، از ایندیگو های HP موجود در اتاق ماشین چاپ استفاده کنند یا به جلسات ابتکاری که دو هفته یک بار برگزار می شود بروند.

این توسعه ها نشان می دهند که فروشگاه های چاپ بیش تر از همیشه متوجه شده اند که برای دستیابی به سود باید ابتکارات خود را تقویت کنند، و همان طور که با اقداماتی مثل کاهش مالیات و افزایش بودجه کمک هزینه مخصوص ابتکارات بریتانیا دیده ایم، دولت هم مشتاق همکاری است.

مک گینلی معتقد است که آینده روشنی در پیش است و برای اثبات این ادعا به رشد دادوستد فروشگاه های چاپ اشاره می کند.

« متوجه وجود بخش ابتکارات در شرکت هایی مثل سولوچاپ، بلوتری، تریدپوینت شده ام. زمانی که وارد این شرکت ها می شوید مثل این است که دارید هوای تازه استشمام می کنید. آن ها از بخش هایی پول درمی آورند که هیچ کس دیگری نمی تواند و دلیل انجام این کار این است که آن ها این کار را به شکل متفاوتی انجام می دهند.»