موتورسیکلتی که چاپ شد

  1.  

7169919 دنیای نو - موتورسیکلتی که چاپ شدشرکت ایرباس معمولا با هواپیماهای غول‌پیکر مسافربری شناخته می‌شود ؛ اما اکنون یکی از زیرمجموعه‌های این شرکت با نام APWorks ، نمونه‌ی اولیه‌ی نخستین موتورسیکلت چاپ سه‌بعدی دنیا را طراحی و تولید کرده است .

 APWorks می‌گوید اولین شاسی موتورسیکلت را با روش چاپ سه‌بعدی از پودر آلومینیوم تولید کرده است . این نمونه اولیه که با نام لایت رایدر (Light Rider) شناخته می‌شود ، دارای یک قاب با اسکلت‌بندی بیرونی است و به کمک یک موتور الکتریکی ۶ کیلوواتی با ۱۳۰ نیوتن‌متر گشتاور ، حرکت می‌کند . وزن این نمونه ، تنها ۳۸ کیلوگرم است که نسبت قدرت به وزن بسیار خوبی برای این موتورسیکلت خواهد بود .

 یواخیم زتلر ، مدیر عامل شرکت APWorks ، می‌گوید : ساختار توخالی پیچیده و شاخه‌ای این موتورسیکلت نمی‌توانست با استفاده از فناوری‌های تولید متعارف مانند ماشین‌کاری یا جوش‌کاری تولید شود  .

 طبق گزارشات رسیده ، آلیاژ مقاوم در برابر خوردگی به نام اسکالمالوی که در این مدل استفاده شده ، مستحکم‌تر از تیتانیوم است . در نتیجه قاب این شاسی وزنی حدود ۶ کیلوگرم (۱۳ پوند) دارد . این آلیاژ نسل دومی ، از ترکیب آلومینیوم-منیزیم-اسکاندیوم ساخته شده است که شرکت سازنده ادعا می‌کند از همه مواد آلومینیوم – سیلیکونی که امروزه در چاپگرهای سه‌بعدی استفاده می‌شود ، مقاومت بیشتری دارد .

 به گفته وب‌سایت شرکت APWorks، الگوریتم‌های بیونیک ساختار قاب ارگانیک این موتورسیکلت را با استفاده از ساختار مهندسی آلتیر تعریف می‌کنند . این روش هوافضایی ، سختی فوق‌العاده‌ای به موتورسیکلت می‌بخشد و استفاده مطلوب و بهینه از مواد به‌کاررفته در آن را تضمین می‌کند .

لایت رایدر برای حداکثر سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت طراحی شده است که برای حرکت در ترافیک شهری کافی است . ضعف این موتورسیکلت در محدوده رانندگی تا ۶۰ کیلومتر است ؛ به این معنی که رفت‌وآمدهای کوتاه و شارژ مجدد باتری ، لازمه‌ی آن خواهد بود (زمان شارژ توسط سازنده مشخص نشده است .)

 دیگر  نکته‌ی مهم‌ درباره این موتورسیکلت قیمت جالب آن است: فقط ۵۶ هزار دلار آمریکا ! البته ، با توجه به تولید محدود ۵۰ دستگاه ، صاحبان این موتورسیکلت بخشی از یک گروه نسبتا منحصربه ‌فرد خواهند بود . درحالی‌که در نگاه اول ، لایت رایدر به‌راحتی می‌تواند به ‌عنوان دوچرخه در نظر گرفته شود ، فقدان پدال باعث می‌شود که به‌عنوان موتورسیکلت تعریف شود ؛ پس لزوما نیاز به مجوز تردد در جاده ، گواهینامه و بیمه موتورسیکلت خواهد داشت.

مأموران بخش راهنمایی و رانندگی در  کشورهایی که نیاز به گواهینامه رانندگی موتورسیکلت دارند ، مطمئنا وقتی شما را ببینند که سوار بر لایت رایدر رانندگی می‌کنید شوکه و سردرگم می‌شوند ؛ ضمن اینکه نماینده‌ی بیمه از قیمت این موتورسیکلت تعجب خواهد کرد .