کاهش 2 درصدی فروش کتاب دیجیتال کانادا

13960328130120762111806010 دنیای نو - کاهش 2 درصدی فروش کتاب دیجیتال کاناداشرکت بوکنت (book net) کانادا گزارش سالیانه خود را منتشر کرده است . این شرکت فعال در حوزه نشر دیجیتال اعلام کرده است که فروش دیجیتال که شامل کتاب های الکترونیکی و صوتی می شود ، 17% خریدهای سال 2016 را در بر می گیرد . این آمار در سال 2015 برابر 19% بود نوا جنر ، رئیس و مدیرعامل بوکنت معقتد است این افت « در بازارهای انگلیسی زبان دیگر هم رخ داده است . »

این تحقیق سالیانه 50 ناشر را در بر می گیرد، از شرکت های خوشه ای بزرگ گرفته تا ناشران مستقل . جنر معتقد است این تحقیق «80  تا 90% بازار را پوشش می دهد » شاید چیزی که در این تحقیق جای خالی اش حس می شود مربوط به تعداد ناشران آموزشی باشد. کم تر از 10% شرکت های مورد بررسی در این حوزه کار می کنند. این تحقیق هم چنین شامل داده هایی می شود که با پیگیری 5000 خرید توسط 2000 مشتری به دست آمده اند .

دولت کانادا به شیوه های مختلف از ناشران کوچک حمایت می کند . دولت به ویژه این کارگاه ها را تشویق می کند که کتاب های قدیمی خود را دیجیتالی کرده و کتاب های صوتی تازه منتشر کنند. به لطف این اقدام ها ، میزان کتاب های دیجیتالی و صوتی در این کشور افزایش یافته است . جنر معقتد است : «این مساله تا حدی به این خاطر است که اکثر ناشران، چیزی در حدود 61% اعلام کرده اند که در درآمدهای حوزه دیجیتال خود افزایش داشته اند . »

جنر در ادامه می گوید که در بخش قیمت گذاری، بسیاری از ناشران بسته به کانالی که انتخاب کرده اند ، از یک مدل قیمت گذاری انعطاف پذیر استفاده می کنند. خرده فروشی ها یک قیمت قطعی مشخص بر روی محصولات خود قرار می دهند ،  اما فروشی که در کتابخانه ها صورت می گیرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. او در ادامه می گوید: « ناشران دوست دارند در قیمت گذاری انعطاف به خرج دهند ، به این ترتیب می توانند با مشتریان مختلف خود را وفق دهند . »

در این گزارش نوشته شده است :  «در بحث خرده فروشی کتاب های الکترونیک ، کوبو (Kobo) در بین ناشران بیش تر از همه مورد استفاده قرار می گیرد (96 درصد) ، بعد از آن آمازون (93 درصد) و اپل (84 درصد) قرار دارند. » جنر این مساله را خاطرنشان می کند که کوبو که در تورنتو کانادا قرار دارد، هنوز از ارتباط خود با ایندیگو (Indigo) سود می برد . ایندیگو یک فروشگاه زنجیره ای کتاب است که اولین بار کوبو را معرفی کرد . « هنوز برای مصرف کننده ها مهم است که با این برنامه بتوانی وارد ایندیگو در کانادا شوی، درباره تجهیزات کوبو با شخصی که از این حوزه شناخت دارد صحبت کنی و یک مورد خریداری کنی. این یک بخش نسبتا مهم از این پازل است ، مزیتی که آمازون هنوز به آن دست نیافته است . »

جنر معتقد است در این تحقیق آن چه که او را غافلگیر کرده است این است که ناشران تا چه حد با جریان های کاری استفاده از تجهیزات دیجیتال کنار آمده اند.او می گوید: « سال ها پیش ، تولید دیجیتال و چاپی و بازاریابی دیجیتال و چاپی جریان های کاری جدایی بودند. حال، این ها همه با هم ادغام شده اند و همه مردم از یک جریان کاری دیجیتالی شده واحد استفاده می کنند . » او در ادامه می گوید: « دیگر مثل سابق آن ترس نسبت به دیجیتال وجود ندارد. ناشران شاید همیشه نشر دیجیتال را دوست نداشته باشند ، اما به خوبی توانسته اند از آن استفاده کنند . »