دستیابی به درآمد بازار تبلیغات محیطی را جدی بگیرید!

568767 دنیای نو - دستیابی به درآمد بازار تبلیغات محیطی را جدی بگیرید!دستیابی به درآمد بازار تبلیغات محیطی را جدی بگیرید!آیا شما با بیلبورد سازی واید فرمت و دیجیتال در بازار تبلیغات محیطی (OOH) فعالیت می کنید ؟ اگر پاسختان منفی است ، یک منبع درآمد قابل توجه را از دست داده اید . طبق گزارش تازه ای که شرکت مگنا اینتلیجنس اند رپرت (MAGNA Intelligence and Rapport ) منتشر کرده است ، تبلیغات محیطی به یک بازار 29 میلیارد دلاری تبدیل شده است و تقریبا 6% هزینه 500 میلیاردی تبلیغات در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است . اگر این گزارش شما را غافلگیر نکرده است ، بد نیست بدانید که طبق مطالعاتی که مگنا انجام داده ، در پنج سال آینده و تا سال 2021، انتظار می رود که درآمد تبلیغات محیطی با 3 تا 4 درصد رشد سالیانه مواجه شود و به 33 میلیارد دلار برسد .  

 مگنا برای این تحقیق به خصوص ، در 22 بازار کلیدی مثل چین ، آرژانتین ، استرالیا ، بلژیک ، کانادا ، دانمارک ، فرانسه ، هند ، ایتالیا ، ژاپن ، مالزی ، مکزیک ، هلند ، نروژ ، فیلیپین ، روسیه ، سنگاپور، اسپانیا، تایلند، بریتانیا و ایالات متحده دست به تحقیق زده است .

این تحقیق نشان می دهد که در مقایسه با رسانه های دیگری همچون اینترنت ، تلویزیون ، چاپ و رادیو ؛ در بعضی کشورها ( از جمله فرانسه و روسیه ) سهم تبلیغات محیطی بین 10 تا 12% افزایش می یابد . در پنج سال گذشته سهم بازار تبلیغات محیطی روند با ثباتی داشته و همیشه در حد 6% بوده است .

تبلیغات محیطی تنها رسانه سنتی است که در 10 سال گذشته موفق شده رشد و فروش پیوسته خود را حفظ کند و تصور می شود این رشد ادامه داشته باشد . سهم بازار تبلیغات محیطی افزایش یافته و 8 تا 10% هزینه های صرف شده در تبلیغات رسانه های سنتی مثل تلویزیون ، چاپ ، رادیو و دسته های دیگر را شامل می شود .

چرا این بازار در حال رشد است ؟ پاسخش ساده است، نمی توان از آن اجتناب کرد . مصرف کنندگان رسانه ( به ویژه آن هایی که در فاصله دهه 60 تا 2000 میلادی به دنیا آمده اند ، با انتخاب محتواهای بدون تبلیغ ، رسانه های پولی و مسدود کردن تبلیغات وبسایت ها ، شیوه های تبلیغاتی تازه شرکت ها را به راحتی دور می زنند . تبلیغات محیطی تا حد زیادی در برابر این اقدامات ایمن است .

ولی در نظر داشته باشید ، تبلیغات محیطی تنها مربوط به چاپ نیست . تسلط بر مدل تجاری چند کاناله یکی از راه های موفقیت در این بازار است . به ویژه با توجه به این که مخاطبان تبلیغات محیطی همیشه در حال افزایش هستند ( مثل نرم افزارهایی که جهت نگاه چشم را پیگیری می کنند ) .

علاوه بر این، تبلیغات محیطی دیجیتال با فراهم سازی فرصت های بیش تر برای بازاریاب ها آن هم در مکان های ویژه ای مثل فرودگاه ها و بازارها ، در حال افزایش درآمد صنعت تبلیغات است . این شیوه باعث می شود درآمد هر پنل چند برابر شود . اگر واحدهای دیجیتال تنها 5% موجودی تبلیغات محیطی سراسر جهان را به خود اختصاص داده اند ، ولی همین الان هم  14% مجموع درآمد تبلیغات در اختیار آن هاست . در حقیقت، تبلیغات محیطی دیجیتال در بعضی بازارها مثل بریتانیا و استرالیا ، 30% درآمد را شامل می شود . پیش بینی می شود که تا سال 2021 ، این درآمد به رشد 24% در سراسر جهان برسد .

صفحه های دیجیتال به فروشندگان تبلیغات محیطی امکان می دهند که تبلیغات خود را به صورتی همسان با محیط اطراف ارائه دهند ، به این ترتیب با این کار موفق می شوند جمعیت جوان شهری را جذب کنند که به سختی می شود آن ها را جذب رسانه های سنتی کرد. این تبلیغات همسان را می توان در اداره ها، آسانسورها ، تاکسی ، باشگاه ها ، قهوه خانه ها ، خرده فروشی ها و ... ارائه داد . حوزه تبلیغات دیجیتال مکان محور به دنبال توانایی های و فرصت های برنامه محور تازه است ، این مساله باعث به وجود آمدن این تصور شده که تبلیغات محیطی در آینده به رشد خود ادامه می دهد .

مایک کوپر، مدیرعامل بخش جهانی رپرت در این باره می گوید : « با رشد فوق العاده تبلیغات محیطی دیجیتال ، توانایی این نوع تبلیغات در دستیابی به سبک زندگی متنوع مردم و نقش غیرقابل انکار گوشی های موبایل در هدایت داده هایی که در اختیار مردم قرار می گیرد ، ما در بهترین موقعیت قرار داریم تا بتوانم در زمان واقعی و به شکل دقیقی ، مخاطبان را پیدا کرده و از طریق رسانه هایی تبلیغات محیطی ، پیام های از نظر موضوعی مرتبطی برای آن ها ارسال کنیم . رشد پیوسته تبلیغات محیطی در مقیاس جهانی به ما امکان می دهد که مصرف کننده را بیش تر از قبل در این تجربه ها درگیر کنیم . »

مصرف کننده ها چه می خواهند؟ بر اساس بررسی که شرکت پوسترسکوپ بر روی بیش از 60 هزار مصرف کننده از نه کشور (بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، ژاپن، استرالیا، ایالات متحده و سنگاپور) صورت داده است، معلوم شد که در بحث محتوای پویا؛ مکان مهم ترین عامل است. به طور میانگین 60 تا 70% مصرف کنندگان جهانی با پیام های تبلیغات محیطی دیجیتالی ارتباط برقرار می کنند که از نظر محتوا به آب و هوا، زمان روز، روز هفته، رخدادهای فصلی و بروزرسانی های مسابقات ورزشی زنده ارتباط دارند. اما مکان مورد توجه ترین محتوای پویا از نظر مصرف کنندگان است. تقریبا هشت مورد از 10 مصرف کننده جهانی اعلام کرده اند که در تبلیغات محیطی دیجیتالی، به پیام های مرتبط با مکان علاقه دارند.

و لحاظ کردن گوشی های موبایل یک عامل کلیدی دیگر در دستیابی به موفقیت است. اگر می خواهید ارزش کارزار تبلیغات محیطی دیجیتال  خود را به حداکثر برسانید، استفاده از گوشی های هوشمند (داده، پیگیری فعالیت و تعاملات) نه تنها یک پیشنهاد ، بلکه یک گزینه حیاتی است .