گوشت و استخوانها هم چاپی شدند

85686555 دنیای نو - گوشت و استخوانها هم چاپی شدندچاپگر زیستی بایوبات 2 مجهز به 6 نازل چاپ سلول‌های زیستی در سه محور و با دقت یک میکرومتر است که در نهایت دقت قادر است بافت‌های زنده استخوان، پوست و ماهیچه را چاپ کند.

مدیر اجرایی شرکت بایوباتز در مورد ویژگی‌های چاپگر زیستی جدید و نقش آن در تحول نظام سلامت عنوان کرد: پس از یک سال کار فشرده و تحقیقاتی و همچنین جمع‌آوری نظر دانشمندان در مورد کیفیت چاپ سه‌بعدی سلول‌های بدن موفق به ساخت چاپگر زیستی جدید با نوآوری در سخت‌افزار شدیم.

وی در ادامه افزود: این چاپگر شگفت‌انگیز حتی قادر است بعد از چاپ الگوهای زیستی مورد نظر با اسکن زیستی، تعداد سلول‌های زنده و مرده را در بافت چاپ شده شمارش و همچنین طول نورون‌های عصبی چاپ شده را نیز محاسبه کند. در واقع چاپگر جدید با برخورداری از قابلیت‌های جدید نقش مهمی در پیشرفت مهندسی ژنتیک خواهد داشت.

چاپگر بایوبات جدید همچنین قادر است تا دمای خروجی سلول‌های زنده را جهت افزایش کیفیت بافت و همچنین استحکام بیشتر بافت نهایی سلولی بین محدوده چهار تا 200 درجه سانتیگراد کنترل کند.

توانایی کنترل دما برای چاپ سلول‌های زنده واسط یا نگه‌دارنده بافت‌های بدن مثل کلاژن بسیار مهم است، چرا که کلاژن عامل اصلی چسبیدن گوشت به استخوان است و همچنین در کشسانی پوست و جلوگیری از افتادگی ماهیچه‌ها موثر است.

چاپگر بایوبات دو مجهز به 6 نازل مختلف برای چاپ همزمان لایه‌های سلولی با عملکرد مختلف است که حتی می‌تواند عملیات چاپ را در ظروف کشت سلولی و در محیط استریل انجام دهد.