شرایط ایران را رصد می کنیم که دولت ایران در چه راستایی می خواهد قدم بردارد

1789317931793 دنیای نو - شرایط ایران را رصد می کنیم که دولت ایران در چه راستایی می خواهد قدم برداردبرگزاری نمایشگاه چاپ وبسته بندی شهر آفتاب فرصت مناسبی بود تا با مسئول بخش بسته بندی انجمن ماشین سازان آلمان VDMA به گفتگو بنشینیم و از برنامه های آنان برای همکاری های مشترک جویا شویم.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید و در مورد وظایف VDMAبرای مان بگویید؟

اسم من "ویرا فریتچه"(Vera Fritsche) هست. مسوول بخش بسته بندی هستم در VDMA جایی که باید اطلاعات بیشتری باید در اختیار بگذارم و نمایشگاه های بیشتری شرکت کنم که از اعضای خودمان در VDMA در این زمینه حمایت کنم. یک مختصر از مجموعه می گویم.

 این مجموعه یک چتر و خانه ای است که در زیر این سقف 37 شاخته مختلف فعالیت می کنند. VDMA حدود 2100 عضو دارد و تولیدکنندگان ماشین الات را در بر می گیرد ، ولی تامین کنندگان قطعات را هم در]ن عضو هستند. بیشتر این اعضا از شرکت های متوسط آلمانی هستند. خود VDMA حدود 500 کارمند دارد. 400 تای آنها در فرانکفورت و در جایی که شرکت قرار دارد مستقر هستند و بقیه آنها در ایالت های دیگر آلمان هستند. در برلین و بروکسل هم هستند. در دفاتر خارج از آلمان هم مثل روسیه، ایران، چین و برزیل دیگر همکاران ما حضور دارند.

 

حالا می خواهم توضیحی بدهم در مورد شاخه ای که خودم در آن فعال هستم. این بخش که تولیدکنندگان ماشین آلات مواد غذایی و بسته بندی را در بر می گیرد یکی از این 37 شاخه ای است که عرض کردم. خود این بخش هم باز هم شاخه بندی زیرین دیگری دارد. دسته بندی زیرین آنها مثل تولیدکنندگان ماشین آلات شیرینی و شکلات هستند. تولید کنندگان نان هستند و فرآوری گوشت. ماشین آلات تولید آشامیدنی هستند برای مثلا تولید محصولات گیاهی مثل روغن کنجد، ماشین آلات تولید مواد آرایشی و بهداشتی و همین طور بسته بندی که در انتهای کار است. فقط شاخه این ها بیش از 300 عضو دارد.

معمولا در واقع با سایر کشورها که ارتباط می گیرند مثل ایران چه خدماتی می دهند. خدمات صرفا در حد نمایشگاهی است یا خدمات آموزشی و اطلاع رسانی دیگری دارند؟

خدمات ما شامل خدماتی می شود که شرکت واعضای ما دوست دارند در ایران عرضه کنند. با وزارت مواد غذایی و کشاورزی آلمان همکاری زیادی دارم و عضو گروه ایران و آلمان در زمینه مواد خوراکی و کشاورزی هستم. شرایط ایران را خیلی رصد می کنیم که دولت ایران در چه راستایی می خواهد قدم بردارد و آن را به اعضای خودمان منتقل می کنیم تا تکنولوژی خودشان را در این کشور معرفی کنند.

 با انجمن ماشین سازان مواد عذایی ایران هم در ارتباط هستیم. دیروز هم جلسه ای با انجمن ماشین سازان داشتیم  که درخواستی برای تولید ماشین آلات، انتقال فرآوری داشتند. تمام تلاش ما این است که تولیدکننده ایرانی و آلمان را پشت یک میز آورده و رودررو کنیم تا با هم انتظارات خودشان را مطرح کنند. یکی دیگر از کارهایی که انجام می دهیم حضور در نمایشگاه ها هستند که اعضای خودمان را می آوریم در این نمایشگاه حضور پیدا کنند تا با مصرف کنندگان نهایی هم در ارتباط باشند.

در زمینه چاپ دیجیتال هم کاری انجام دادند و تولیدکنندگان و نمایشگاه هایی در این حوزه شرکت کنند؟

 گرایشی است که در تمام دنیا چاپ دیجیتال در حال رشد هستند و در آلمان هم موجود هستند.

 

یک بخش دیگری که در VDMA هست شاخه چاپ و کاغذ هست که ممکن است آن پاسخ درستی بدهند و با کمال میل اطلاعات آن را در اختیار شما خواهم گذاشت.

 یک نکته دیگر در مورد تجربه قبلی است که بسیار مثبت بوده،بحث آموزش در ایران است. ما در سال 2015  یک دوره ی آموزشی را با همکاری VDMA برگزار کردیم که تجربه بسیار موفقی بود  و علاقه مندیم که ادامه پیدا کند. چه برنامه ای برای گسترش آن دارید؟

 من باید اطلاعات شما را باید به آقای دکتر هرینگ بدهم که برنامه ها و دوره های آموزشی را با شما در میان بگذارند.

 برای چندمین بار است که به ایران می آیید و چطور دیدید؟

 مردم با محبتی دارید و هربار خوشحال می شوم که می آیم . از شهر و کشور چیزی ندیدم اما در همین هتل و فرودگاه و نمایشگاه برخورد خیلی خوبی دیدیم. اماکن دیدنی زیاد است اما وقت نمی شود.