صنعت بسته بندی کشور، در مسیر رشد

125636 دنیای نو - صنعت بسته بندی کشور، در مسیر رشد صنعت چاپ و بسته بندی با گردش مالی بیش از یک‌هزار میلیارد دلاری در سطح جهان، در جایگاه بالاتری از صنایعی مانند خودروسازی و گردشگری قرار دارد و در کشورمان بنا به آمار منتشر شده بورس، در جایگاه هفتم قرار گرفته است.

این صنعت وابستگی بیش از ۸۵ درصدی در تامین مواد اولیه، ملزومات و ماشین آلات خود دارد و عمده مواد اولیه نظیر مرکب، حلال‌ها، ماشین‌آلات چاپ و قطعات آن وارداتی بوده و از کشورهایی مانند چین، ژاپن، آلمان، سوئد، سوئیس و ایتالیا وارد می‌شود.

صنعت بسته بندی آن قدر گستردگی دارد که از کسب و کارهای خانگی گرفته تا مجموعه‌های بزرگ تولیدی به آن وابسته‌اند و امروز هیچ محصولی را نمی‌توان بدون بسته‌بندی عرضه کرد.

صنعت بسته بندی یک تخصص میان‌رشته‌ای است و تخصص‌هایی همچون گرافیک، طراحی صنعتی، مارکتینگ، برندینگ، تولید، مواد و متریال و غیره دست به دست می‌دهند تا یک بسته‌بندی شکل بگیرد.

در همه این قسمت‌ها با به‌روزترین اتفاقات در سطح جهان مواجهیم، اما با وجود همه مشکلات داخلی و بین‌المللی در بخش چاپ دستگاه‌های به‌روز در کشور داریم و همگام با تحولات روز جهانی هستیم.

آنچه امروز این صنعت را آزار می‌دهد انحصار واردات برخی مواد اولیه اصلی این صنعت به‌ویژه کاغذ و مقوا در دست عده‌ای خاص است که تنوع اندک کاغذ و مقوا در بسته‌بندی و چاپ را رقم زده است.

همچنین محدودیت‌های به‌ناحق بین‌المللی ناشی از تحریم‌ها در بسته‌بندی‌های Flexible و نرم به این صنعت تحمیل شده است.

همچنین کمبود دستگاه‌ها و ماشین‌آلات به‌روز در کشور را از دیگر مشکلات می باشد. حتی در زمینه‌های آموزشی، منابع آموزشی و اطلاعاتی با محدودیت‌های بین‌المللی مواجهیم.

اما این صنعت به‌ویژه از حدود یک دهه قبل حرکت رو به رشدی را با تلاش فعالان صنعتی و همراهی مسئولان آغاز کرده است.

منتشرشده در:ایرنا

تاریخ انتشار:1401.6.15