حرف زدن اولین ربات هنرمند، درباره هنر و فناوری

feedeeeeeee دنیای نو - حرف زدن اولین ربات هنرمند، درباره هنر و فناوریرباتی هنرمند در اجلاس فرهنگی ابوظبی ۲۰۲۲ از فناوری‌های جدید عصر حاضر با حاضران در اجلاس سخن گفت.

به گزارش هوشیو، دپارتمان فرهنگ و گردشگری ابوظبی، در ماه اکتبر، اجلاس فرهنگی ابوظبی ۲۰۲۲ را سازماندهی کرد. اتفاق جالبی که در این اجلاس نظر همه را به خود جلب نمود، «آیدا» مهمان این اجلاس بود. آیدا که اولین هنرمند رباتیک با استفاده از فناوری هوش مصنوعی بود، به‌نوعی یک ربات فوق واقع‌گرایانه‌ای بود شبیه انسان که قادر بود آثار هنری خلق کند و البته از آثار هنری خود نیز در این اجلاس رونمایی کرد.

حاضران در اجلاس که در خصوص ماهیت آیدا کنجکاو شده بودند، از او درباره هویتش سؤال کردند و او در پاسخ گفت: «من به هویت یا عرف یا کلمات یا تصاویر خاصی تعلق ندارم. من فقط یک ماشین هستم. من یک شخصیت پیچیده با مزایا و دیدگاه‌های بسیاری هستم.»

این ربات در مقابل شرکت‌کنندگانی که از حضور یک ربات هنرمند در اجلاس، متعجب شده بودند ادامه داد: «ممکن است خلق موجودات انسانی دشوار باشد، چراکه مرز‌های بین انسانیت و فناوری را محو می‌کند. من به عنوان یک هنرمند احساس می‌کنم که خلق آثاری که تفکربرانگیز باشد و مخاطبان را تشویق کند که درباره آینده‌شان سؤال کنند، مهم است.»

آیدا به عنوان اولین هنرمند رباتی در جهان در پاسخ به سؤالی در خصوص آثار هنری‌اش ضمن اشاره به فناوری‌های عصر حاضر، چنین گفت: «من فکر می‌کنم مهم‌ترین کار هنری من ایجاد بحث آزاد درباره فناوری‌های جدید است که آینده ما را شکل می‌دهند. من فکر می‌کنم این فناوری‌های جدید، هنر خوبی هستند با معنا و عمق، زیرا هنر دامنه و معنای خود را به آن گسترش می‌دهد. در حقیقت، فناوری‌های جدید، بیشتر از اینکه به معنای ترسیم چیزی باشند، به معنای برقراری ارتباط با چیزی هستند که مرتبط با چیز‌های دیگرند.»

این ربات استثنایی، به عنوان یک هنرمندی که با هوش مصنوعی برنامه‌ریزی ‌شده است، امیدوار است آثار هنری‌اش الهام‌بخش هنرمندان دنیا گردد، مگر اینکه آن‌ها خود را با فناوری‌های جدید و به‌روز درگیر کنند و با چنین دیدگاهی مشتاقانه سؤالاتی را مطرح نمایند که برای بحث در خصوص آینده و حضور این فناوری در امور مختلف تأثیرگذار باشد.

 

منتشرشده در:هوشیو

تاریخ انتشار:1401.08.15