تحریم، اصلی‌ترین مانع پیشرفت صنعت چاپ و بسته‌بندی در کشور است

dgddddddddddddddddddddddddd دنیای نو - تحریم، اصلی‌ترین مانع پیشرفت صنعت چاپ و بسته‌بندی در کشور استیک فعال صنعت چاپ با بیان اینکه تحریم‌ها اصلی‌ترین مانع پیشرفت صنعت چاپ و بسته‌بندی در کشور بوده است، گفت: امروزه حدود 90 درصد صنعت چاپ، وابسته به کالاهای وارداتی است و به دلیل عدم خودکفایی در این عرصه، شاهد بروز بحران‌هایی هستیم که پس از اعمال یک تحریم جدید به وجود می‌آید.

ایشان بیان داشت: صنعت چاپ فعال و زنده است.
بیان مشکلات نباید ما را به ورطه سیاه نمایی گرفتار کند. بلکه باید حقایقی را هم مشاهده کرد که بر مبنای آن، برخی فعالان صنعت چاپ مطابق با استانداردهای بین‌المللی کار می‌کنند.

وی افزود: با این حال، پیمان شانگهای وعده نسیه است. فرصت‌های صادراتی که مدام از آن‌ها صحبت می‌شود، تنها در حوزه فعالیت تولیدکنندگانی قرار می‌گیرد که در سطح کلان فعالیت دارند. اما تولیدکنندگان خرد به خاطر محدودیت‌های موجود اساساً امکان عرضه اندام ندارند و به همین دلیل است که می‌گوییم از وزارت صمت و ارشاد گرفته تا اتاق بازرگانی، باید از تولیدکننده داخلی حمایت کنند تا پیشرفت به‌طور عادلانه برای همه فراهم باشد.

این فعال صنعت چاپ و بسته‌بندی استان با بیان اینکه تحریم‌ها اصلی‌ترین مانع پیشرفت صنعت چاپ و بسته‌بندی در کشور بوده است، خاطرنشان کرد: امروزه حدود 90 درصد صنعت چاپ وابسته به کالاهای وارداتی است و از مواد اولیه گرفته تا قطعات یدکی و لوازم فنی، از خارج کشور می‌آید. به‌طور خاص، بیش از 50 درصد مواد اولیه اقلام مختلف و انواع گوناگون جوهر وارداتی محسوب می‌شود و به دلیل عدم خودکفایی در این عرصه، شاهد بروز بحران‌هایی هستیم که پس از اعمال یک تحریم جدید به وجود می‌آید.

وی ادامه داد: صنعت چاپ ذات واسطه‌ای دارد؛ به این معنا که از خودروسازی گرفته تا حتی صنایع نظامی به صنعت چاپ و کاربری‌های مختلف آن وابسته هستند و بر همین اساس، محدودیت و نقض در این حوزه به معنای ناقص ماندن تولید به معنای فراگیر آن است. در این عرصه هم فعالان صنعت چاپ توانمندی و لیاقت خود را تا به امروز اثبات کرده‌اند و حفظ بقا در سخت‌ترین نظام تحریمی عالم، خود نشانه بارزی بر کفایت تولیدکننده داخلی است. بنابراین وقت آن رسیده که مسئولان و نهادهای متولی به میدان بیایند و با حمایت، صنعت چاپ و بسته‌بندی را در مسیر پیشرفت حفظ کنند.

منتشرشده در:خبربان

تاریخ انتشار:1401.08.22