آیا امکان بارگذاری اطلاعات مغزی بر روی کامپیوتر تا سال ۲۱۰۰ محقق می‌شود؟

Untitled-1jpg دنیای نو - آیا امکان بارگذاری اطلاعات مغزی بر روی کامپیوتر تا سال ۲۱۰۰ محقق می‌شود؟«سایبورگ» یا همان انسان‌های نیمه‌رباتیک، مفهومی است که از دل داستان‌های علمی-تخیلی بیرون آمده است، اما به نظر می‌رسد که در آینده نه‌چندان‌دور، رنگ واقعیت به خود خواهد گرفت.

محققان معتقدند که تا سال ۲۱۰۰ میلادی، انسان‌های هیبریدی قادرند علاوه‌بر استفاده از اندام‌های مکانیکی، اطلاعات مغزی خود را بر روی سیستم‌های کامپیوتری بارگذاری کنند. پیش از این، ایلان ماسک درباره انسان‌های سایبورگ به اظهار نظر پرداخته بود و پیش‌بینی کرد که در آینده، انسان‌ها بخشی از اندام‌های خود را با ایمپلنت‌های رباتیک جایگزین می‌کنند. پیش‌بینی که با مطالعات جدید دانشمندان هم‌خوانی دارد.

دانشمندان معتقدند در سال ۲۱۰۰ میلادی، دنیا با آنچه ما در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم کاملا متفاوت است. نوزادان متولدین این سال ممکن است از بدو تولد با هوش مصنوعی یکپارچه شده و به‌طور کامل به اینترنت متصل باشند. تلفن‌های همراه نیز دیگر کاربرد امروزی خود را نخواهند داشت و به یک وسیله منسوخ‌شده تبدیل می‌شوند؛ چراکه تراشه تعبیه‌شده در مغز، تمامی عملکردهای یک گوشی هوشمند را در اختیار ما قرار می‌دهد. مهم نیست که قصد دارید در گوگل به جست‌وجوی یک عبارت بپردازید، در واتساپ به دوست خود پیام ارسال کنید و یا پهپاد خود را کنترل کنید، در هر صورت به هیچ دستگاه و سخت‌افزاری نیاز نخواهید داشت و تمامی این فعالیت‌ها، تنها با فکرکردن قابل انجام است.

آینده‌ پژوهان معتقدند ترکیبی از ایمپلنت‌های رباتیک و داروها، می‌تواند روند پیری را به تاخیر بیندازد و یا حتی به‌طور کلی کهولت سن را از بین ببرد. یکی از این محققان، زولتان ایستوان، آینده‌پژوه و نامزد دو دوره انتخابات ریاست جمهوری است. او دیدگاه خود پیرامون آینده هوش مصنوعی را با خبرنگاران به اشتراک گذاشته است و می‌گوید: «انسان‌ها در مسیر رسیدن به آینده‌ای هستند که در آن می‌توانید با مراجعه به فروشگاه‌های ایمپلنت‌های رباتیک، بدن خود را ارتقاء بدهید. مردم اغلب می‌گویند که هرگز حاضر نیستند که از ایمپلنت‌های رباتیک در بدن خود استفاده کنند، اما فقط باید صبر کنید تا ببینید که چگونه همکار و همسایه شما که از این ایمپلنت‌ها استفاده کرده‌اند، مورد توجه قرار می‌گیرند و قابلیت‌های آنها افزایش می‌یابد. در این صورت، هرکسی به استفاده از اندام‌های رباتیک ترغیب می‌شود.»

ایستوان معتقد است که تراشه مغزی ایلان ماسک با نام Neuralink، از جمله آن دسته از فناوری‌هایی است که مفهوم سایبورگ یا فراانسان را به واقعیت نزدیک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که طی سالیان آتی، انسان‌ها قادرند اطلاعات مغزی خود را بر روی سیستم‌های کامپیوتری بارگذاری کنند و از این طریق، به زندگی خود ادامه دهند. به اعتقاد زولتان، یکی از جذاب‌ترین بخش‌های ارتباط انسان و ماشین، «ویرایش ژن» از طریق طراحی DNA است. به کمک این فناوری می‌توان در DNA نوزادان تغییراتی اعمال کرد که باعث افزایش سلامتی و بهبود قوای جسمانی آنها در بزرگسالی می‌شود. باید منتظر باشیم و ببینیم که طی سال‌های آینده، کدام یک از این پیش‌بینی‌ها رنگ واقعیت به خود خواهد گرفت.

 

منتشرشده در:هوشیو

تاریخ انتشار:1401.10.20