۷۰ درصد کاغذ کتاب‌ های درسی امسال بهره‌ گیری از توان داخلی است

566 دنیای نو - ۷۰ درصد کاغذ کتاب‌ های درسی امسال بهره‌ گیری از توان داخلی است

با توجه به اهمیت آموزش در دوران کودکی که سهم قابل توجهی از آن برعهده نظام تعلیم و تربیت کشور است. قطع به یقین حجم بزرگی از این سهم غیر قابل انکار توسط کتاب‌ های درسی و محتوای موجود آن به نسل‌ های آینده منتقل می‌ شود. از این حیث کتاب‌ های درسی حتما باید به‌روز، با کیفیت، نافع و موثر باشند.

فارغ از آنکه اکنون چه میزان از این کتاب‌ ها مفید و موثر هستند و چه میزان از اشکالات آموزش به محیط یا سخت ‌افزارها و یا مدرسان دروس برمی ‌گردد، باید پذیرفت که تهیه و توزیع این رسانه ارزشمند برای دانش‌آموزان و معلمان، نقطه اتکای محوری در امر آموزش به شمار می‌رود. سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی موظف است در بهترین شرایط ممکن این نیاز اساسی را برای امیدهای آینده کشور تامین کند و تکلیف خود می‌داند که همزمان باید این فعل ذاتی، علی‌رغم مضایق موجود اقتصادی به گونه‌ای مدیریت کند که این امر در نهایت با کمترین فشار به خانواده‌ها محقق شود.

با توجه به هجمه‌های اخیر دشمن و بروز نوسانات اقتصادی که فرآیند چاپ و توزیع کتب درسی را نیز تحت تاثیر قرار داده بود. در چنین شرایطی، اگر همانند سنوات گذشته کاغذ مورد نیاز را از خارج وارد نمائیم، هر کدام از بسته‌های آموزشی با افزایش قیمت حدود چهار برابری مواجه می‌ شد که فشار مضاعف به خانواده‌ها را در پی داشت. برای مثال قیمت کتاب‌های مقطع متوسطه اول که در سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار تومان بود، امسال به حدود ۴۰۰ هزار تومان می‌ رسید. هر چند که اساسا همین رقم نیز برای ۹ ماه سال تحصیلی عدد سنگینی محسوب نمی‌شود، اما وزارت آموزش و پرورش خود را موظف می‌ دانست تا همین فشار را هم کاهش دهد.

65_556_ دنیای نو - ۷۰ درصد کاغذ کتاب‌ های درسی امسال بهره‌ گیری از توان داخلی است

هرچند رقم واقعی تولید کتاب به مراتب بیشتر از این ارقام است، در هر حال وزارت آموزش و پرورش به قصد حمایت از تولید داخلی، کاهش هزینه‌های تولید و در راستای ایجاد غرور ملی با تکیه بر تولید ملی، ۱۰۰ درصد مقوا و ۷۰ درصد کاغذهای کتاب‌ های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ را با بهره ‌گیری از توان داخلی به چاپ سپرد و این تقریبا کل ظرفیت ممکن کشور در سال قبل بود.

در ادامه همین روند امسال نیز در مناقصه‌های خرید کاغذ کتاب‌ها که هر سال به صورت بین‌المللی و با حضور شرکت‌های خارجی برگزار می‌شد، تغییراتی ایجاد کردیم تا حداکثر ظرفیت ممکن کشور را در این امر بکار بگیریم. بنابرین قرار شد مناقصه در بخش اول تنها با حضور شرکت‌های داخلی برگزار شود تا هر آنچه مورد نیاز این سازمان است از طریق نیروهای کشور تامین شود.

برای چاپ کتب درسی سال تحصیلی جاری به ۴۸ هزار تن کاغذ و مقوا نیاز می باشد که ۳۰ هزار تن آن از طریق شرکت‌های تولیدکننده داخلی تأمین شد و همانطور که اشاره شد اکنون به سهم حدود ۷۰ درصدی کاغذ تولید داخل رسیده‌ایم و استفاده از کاغذهای تولید داخل باعث شد قیمت کاغذ در تفاهم‌نامه فی مابین از ابتدای سال تا آخر سال ثابت بماند.

منبع: چاپ و نشر آنلاین