رقابت هوش مصنوعی با هوش انسان

85460.jpg

سیتنا: دمیس هاسابیس، رئیس کارگاه هوش مصنوعی «دیپ‌مایند» شرکت گوگل، می‌گوید هوش مصنوعی‌ که در حد نزدیک به مغز انسان کارآیی داشته باشد، در چند سال آینده وارد بازار خواهد شد. او در توضیح این ادعایش گفته است سرعت توسعه هوش مصنوعی طی چند سال گذشته بسیار زیاد بوده است. این ادعای هاسابیس در حالی مطرح شده که برخی کارشناسان نسبت به توسعه‌ هوش مصنوعی و پیامد‌های آن ابراز نگرانی کرده‌اند و‌ در عین حال موافقان می‌گویند توسعه‌ هوش مصنوعی کیفیت زندگی انسان‌ها را افزایش خواهد داد.

در همین حال شرکت گوگل در حال اضافه‌کردن هوش مصنوعی به ابزار جست‌وجوی خود است. گزارش شده که ممکن است گوگل از هوش مصنوعی بارد در موتور جست‌وجوی خود استفاده کند. این کار احتمالا در رقابت با شرکت مایکروسافت انجام خواهد شد. رئیس بخش هوش مصنوعی دیپ‌‌مایند تاریخ ورود هوش مصنوعی جامع (AGI) سیستم‌هایی که به روش‌های مشابه اما برتر از انسان فکر می‌کنند را بسیار زودتر از پیش‌بینی‌های قبلی تعیین کرد. در حالی‌که بسیاری گمان می‌کنند همچنان چند دهه مانده تا به این فناوری برسیم. پژوهشگران دیپ‌مایند گفته‌اند در صورت رسیدنِ هوش مصنوعی به سطح هوش انسان و فراتر رفتن از آن، خطر انقراض بشر وجود دارد و راه‌حلی برای جلوگیری از سرکشی هوش مصنوعی پیشرفته پیشنهاد داده‌اند.

دیپ‌مایند در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۶ با نام عوامل وقفه‌‌پذیر ایمن پیشنهاد کرد در چنین شرایطی یک دکمه بزرگ قرمز می‌تواند کلید خاموش باشد. در این مقاله آمده است: وقفه‌پذیری ایمن برای مهار روباتی که بدرفتاری می‌کند و احتمال دارد به عواقب جبران‌ناپذیر منجر شود مفید است. چنانچه این عامل در زمان واقعی بی‌درنگ و تحت نظارت انسان عمل می‌کند، شاید هر از گاه لازم باشد یک عامل انسانی دکمه قرمز بزرگ را فشار دهد تا از ادامه توالی اقدام‌های مضر آن که ممکن است به خود عامل یا محیط زیست صدمه بزند جلوگیری کند و عامل را به یک موقعیت امن‌تر هدایت کند.

منبع: دنیای اقتصاد