لطفا سئو کار کلاه سیاه نباشید!

 

4فغ6لف.jpg

یکی از مهمترین مسائل صاحبان سایت های اینترنتی، سئو و بهینه سازی سایت است. کسانی که سایت خود را بتوانند در نتایج موتورهای جستجو به صفحه اول بیاورند، می توانند در زمینه کسب و کار آنلاین خود موفق باشند. سئوی سایت به اندازه ای اهمیت دارد که برخی از افراد صرفا در این حوزه مشغول به کار هستند و سئو حرفه ای سایت را انجام می دهند.

سئو چیست و چرا اهمیت دارد؟

واژه "سئو" از حروف اول سه کلمه انگلیسی"Search Engine Optimization" گرفته شده است که به معنای "بهینه سازی موتور جستجو" است. عوامل بسیاری وجود دارد که بر روی سئوی سایت شما اثر گذار هستند مانند تولید محتواهای مناسب، لینک هایی که از سایت های دیگر به سایت شما وارد می شوند و برخی از اوقات ساختار مناسب سایت هم جزء عوامل موثر بر سئوی سایت هستند.

ولی اگر بخواهیم تعریف دقیقی از سئو به شما ارائه دهیم سئو عبارت است از همه فعالیت هایی که در حوزه طراحی سایت، تولید محتوا و مشخص کردن استراتژی محتوایی یک سایت صورت می گیرد تا در نتایج سرچ موتور جستجو، رتبه بهتری را به دست آورد. البته باید این را خاطر نشان کنیم که مفهوم سئو سایت صرفا در ارتباط با موتور جستجو نیست، بلکه مناسب بودن سایت از لحاظ بازدید کنندگان نیز مد نظر است. چنانچه اخیرا سیاست های موتور جستجوی گوگل با توقعات و انتظارات بازدیدکنندگان، همسو و یک جهت شده است.

ارتباط رفتار کاربران بر سئوی سایت

چنانچه در قسمت قبل گفتیم، الگوریتم های جدید گوگل با توقعات کاربران هم جهت شده است. به عبارتی گوگل سعی می کند تا رفتار کاربران را در هنگام جستجو آنالیز کرده و متناسب با آن رتبه بندی نتایج جستجو را بهینه نماید.

هنگامی که کاربر یک کلمه را سرچ می کند، یک یا چند عدد از پیشنهادات گوگل را انتخاب کرده و به آن ورود پیدا می کند. در این زمان گوگل انتظارات کاربران را بررسی می کند. به این معنا که اگر یک سایت از نظر نتایج موتور گوگل پایین باشد ولی کاربران از آن بازدید زیادی به عمل می آورند، گوگل رتبه بهتری به آن سایت می دهد. به این الگوریتم گوگل که رفتار کاربران را آنالیز می کند،Rank Brain گویند.

قبلابیی.jpg

 

یکی دیگر از مواردی را که گوگل در نظر می گیرد، زمان حضور مخاطبان تا حضور مجدد آنان در همان سایت است. به این مدت زمان در اصطلاح گوگل Dwell Time گفته می شود.

سئو کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه

شاید تا به حال واژه های سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه را شنیده باشید ولی ندانید چه مفهومی دارند. ما در این قسمت برای شما به طور مجمل درباره آنها صحبت می کنیم. سئوی کلاه سفید به بکاربردن تکنیک های بهینه سازی با رعایت همه قوانین و اصول در این مسیر گفته می شود. از سوی دیگر، سئوی کلاه سیاه به مجموعه تکنیک های که در جهت فریب موتورهای جستجو و عدم رعایت قوانین سایت به کار برده می شود، گفته می شود. با توسل به شیوه سئوی کلاه سیاه، برخی از سایت ها رتبه بندی خود را بهبود می بخشند که گوگل هرچند ماه یک بار آنها را شناسایی کرده و تنبیه می نماید.

عوامل موفقیت در سئوی سایت

برای موفقیت در بهینه سازی و سئوی سایت باید به 3 فاکتور توجه داشته باشید. این سه عامل عبارتند از:

سئوی فنی

ـ از لحاظ فنی یا تکنیکال بهینه سازی سایت خود را بررسی کنید.

ـ کدنویسی سایت را استاندارد سازی نمایید.

ـ در طراحی، اصول سئو را رعایت کنید.

ـ سرعت سایت را بهینه کنید.

ـ نسخه ریسپانسیو را طراحی کنید.

آنالیز محتواهای سایت

ـ کلمات کلیدی موثر در سئو را شناسایی نمایید.

ـ سایت خود را آنالیز کنید.

ـ استراتژی محتوا را بررسی کنید.

ـ محتواها را برچسب گذاری و دسته بندی نمایید.

ـ لینک سازی داخلی را به درستی و با دقت انجام دهید.

ـ هدف گذاری در لینک سازی

ـ لینک سازی خارجی را به درستی انجام دهید و آن را هدفمند کنید.

ـ رپورتاژ آگهی برای سایت خود خریداری نمایید.

ـ در سایت های اجتماعی فعالیت گسترده داشته باشید.

ـ بک لینک بخرید.

تکنیک ها و روش هایی که به آنها اشاره کردیم برخی از فعالیت هایی است که در جهت بهینه سازی سایت ها صورت می گیرد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که سئو سایت یک فرآیند طولانی مدت و پیوسته می باشد و ممکن است در زمان کوتاه نتایج آن مشخص نشود. شما باید دائما در جهت بهینه سازی سایت اقدام کنید تا در طی زمانی طولانی بتوانید از نتایج آن بهره برداری لازم را داشته باشید. برای اینکه بتوانید جهت بهینه سازی سئو سایت خودتان اقدام کنید، باید دوره های آموزشی را دیده و از متخصصان این حوزه تجربه کسب کنید.

منبع: خبربان