آیا تبلیغات محیطی و بصری همچنان در سطح جامعه اثربخشی دارد؟

8متف_ب.jpg

 

تبلیغات محیطی یکی از تأثیرگذارترین نوع تبلیغات محسوب می‌شود که ماندگاری بیشتری هم نسبت به دیگر روش‌ها دارد.

روش‌های تبلیغاتی بصری مانند چاپ بنر و یا حتی چاپ لیوان می‌توانند بیشتر در ذهن مردم باقی بمانند و توجۀ تعداد زیادی از مخاطبان را به خود جلب کنند. اما همان‌طور که گفتیم، برخی بر این باورند که این‌گونه تبلیغات قدیمی هستند و دیگر تأثیرگذاری قبل را ندارند.

مزایای تبلیغات محیطی و بصری با وجود این‌که تبلیغات در فضای مجازی رونق گرفته‌است، اما هنوز هم تبلیغات بصری مانند گذشته می‌تواند برای جذب کاربران مؤثر باشد. با قرار دادن یک بنر تبلیغاتی در مسیر پر رفت‌و‌آمد، مردم هرروزه با تعداد زیادی از آن روبه‌رو می‌شوند و نام آن برند یا کسب‌وکار بهتر در ذهنشان خواهد ماند. یکی دیگر از مزایای استفاده از روش‌های تبلیغاتی محیطی و بصری این است که هنگامی که فردی با یک تبلیغ در فضای اینترنتی مواجه می‌شود که پیش از این در بیرون از منزل تبلیغ محیطی آن را مشاهده کرده‌است، جذابیت بیشتری برای او خواهد داشت. این‌گونه تبلیغات می‌تواند توجۀ افراد را به یک کسب‌وکار جلب کند. علاوه‌بر این هزینۀ چنین تبلیغاتی در برابر روش‌های دیگر مانند تبلیغ در فضای مجازی یا در رسانه‌هایی مانند تلویزیون و رادیو پایین‌تر است. احتمالاً برای شما هم پیش آمده‌است که هنگامی که در‌ایستگاه اتوبوس منتظر هستید و یا این‌که در مکانی عمومی برای انجام کاری در انتظار‌ ایستاده‌اید، توجۀ شما ناخودآگاه به‌سمت تابلو‌ها و بنر‌های تبلیغاتی جلب می‌شود. همۀ مردم برای سرگرم شدن خود در چنین مواقعی، به محیط اطراف بیشتر نگاه می‌کنند و مشاهدۀ تبلیغات از برند‌های مختلف می‌تواند بر ذهن آن‌ها تأثیر بگذارد. با این روش ماندگاری یک تبلیغ در خاطر افراد بسیار بیشتر است.

تبلیغات محیطی و بصری با چاپ بنر

تبلیغات در بستر اینترنت یکی از روش‌هایی است که تعداد زیادی از کسب‌وکار‌ها برای معرفی خود به مردم از آن استفاده می‌کنند. اما نباید فراموش کرد که روش‌های تبلیغاتی بصری مانند چاپ بنر در محیطی بیرون از منزل با جذابیت بالایی که دارند، تأثیرات قابل توجهی خواهند داشت. بنر‌های تبلیغاتی که یکی از روش‌های تبلیغات بصری محسوب می‌شوند، با میزان بالای تأثیر‌گذاری، همگام با تبلیغات مجازی بسیار نتیجه‌بخش هستند.

تبلیغ کسب‌وکار‌های مختلف در مکان‌های عمومی و در خیابان‌ها با استفاده از بنر مناسب و جذاب را می‌توان روشی بسیار کاربردی دانست که امکان تأثیر‌گذاری آن می‌تواند حتی از سایر روش‌ها هم بیشتر باشد. نصب یک بنر و قرار دادن آن در مسیر گذر مردم، سبب جلب نظر تعداد زیادی از آن‌ها خواهد شد، به این صورت میزان مخاطبین و کاربران آن کسب‌وکار افزایش می‌یابد.

البته باید بدانید که بنر‌ها فقط تبلیغاتی نیستند و می‌توان چاپ بنر مناسبتی انجام داد. تمام مردم در موقعیت‌های مختلف چاپ بنر مناسبتی را برای مراسماتی مانند فوت آشنایان، جشن‌ها و اعیاد، بازگشت اطرافیان از سفر و... را انتخاب می‌کنند و از این طریق، ارادت خود را به دیگران نشان می‌دهند. چاپ بنر تسلیت نیز یکی دیگه از کاربرد های بنر مناسبتی می باشد. به‌طورکلی مزایای زیادی در استفاده از بنر‌ها را می‌توان نام برد.

برخی از آنها شامل:

ـ بنر‌ها را می‌توان با توجه به کسب‌وکار یا مناسبت‌های مختلف طراحی کرد. برای شغل‌های گوناگون یا مراسمات مختلف می‌توان بنر‌هایی منحصربه‌فرد برای آن کسب‌وکار یا شخص را سفارش داد.

ـ چاپ کردن بنر در اندازۀ دلخواه امکان‌پذیر است و هرکسی می‌تواند با توجه به نیاز خود در اندازۀ بزرگ یا کوچک برای سفارش بنر اقدام کند. برای چاپ کردن بنر، انواع مختلفی از متریال وجود دارد که می‌توان طرح موردنظر را بر روی آن‌ها چاپ کرد.

آیا چاپ بنر یک روش تأثیر‌گذار تبلیغات بصری است؟ شاید برای برخی این سؤال پیش آید که آیا واقعاً می‌توان روی تأثیرات بنر‌های تبلیغاتی حساب باز کرد؟ برای این‌که نتیجه‌بخش بودن بنر‌های تبلیغاتی را درک کنید، یک مثال در این زمینه بیان می‌کنیم: در زمان انتخابات، کاندید‌ها همگی برای معرفی خود در شهر‌های مختلف، از بنر‌های مخصوص استفاده می‌کنند و این یک روش تبلیغاتی مناسب برای ماندگار بودن در ذهن مردم است. این بنر‌ها سبب می‌شود که شخص یا کسب‌وکار در ذهن کاربران جای گیرند و در مواقع لازم مورد انتخاب آن‌ها باشند. البته به جذابیت طراحی و نقش و رنگ‌های به‌کار رفته در بنر هم نباید بی‌توجه بود.

منبع: آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران